Tüm Bursa Rotaları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan deepnatur Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 23
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,886

deepnatur

Yeni Üye
Yer
Nilüfer/BURSA
Bursaya gelmeyi dusunen sevgili doga tutkunları ;
uludag-zirve ve goller bolgesi.aras gozesi.buyuk ataman selalesi.iznik-sansarak kanyonu.orhaneli-sadagı kanyonu.
m.k.pasa-suuctu selalesi.uludag-cobankaya-gurpınar.cumalıkızık-hamamlıkızık-kurekli selalesi .inegol-oylat magarası
ve selalesi ve diger tum parkurlarda yardımcı olmaya hazırım.deepnatur@gmail.com

Etiketler
Ynt: Tüm Bursa Rotaları

DOSTUM ELİNDE GPS DATALARI MEVCUT MU? EĞER MEVCUTSA PAYLAŞIRSAN SEVİNİRİM..

SAYGILARIMLA

deepnatur' Alıntı:
Bursaya gelmeyi dusunen sevgili doga tutkunları ;
uludag-zirve ve goller bolgesi.aras gozesi.buyuk ataman selalesi.iznik-sansarak kanyonu.orhaneli-sadagı kanyonu.
m.k.pasa-suuctu selalesi.uludag-cobankaya-gurpınar.cumalıkızık-hamamlıkızık-kurekli selalesi .inegol-oylat magarası
ve selalesi ve diger tum parkurlarda yardımcı olmaya hazırım.deepnatur@gmail.com

Arkadaşlar,
Cumalıkızık gezisini bugün yaşadığımız son tecrübeler dolayısıyla kesinlikle tavsiye etmiyorum.
Tüm köy, turizme bağlı ekonomik gelişmenin neticesinde yozlaşmanın en ileri seviyesine varmış durumda.
Köy içine araç girişi yasaklanmış. Adımınızı attığınız andan itibaren otopark parası yakanıza yapışıyor. Köy meydanı kalabalıktan, yapışkan satıcı kadınlardan, gözleme kokularından geçilmiyor. Herşey ticarete dökülmüş.
Evlerin önü hediyelik eşya tezgahlarıyla dolmuş. Organik ürün diyerek 2-3 misli fiyata sattıkları ürünleri alıp-satar duruma gelmişler. Herşey çok pahalı. Sıradan bir yere oturup sıradan iki gözleme yiyip ayran içseniz lüks restaurant parası ödüyorsunuz. Bütün bu ekonomik canlanmaya rağmen yollardan çöpleri, poşetleri toplamaya dahi zahmet etmemişler. Ortalığı pislik götürüyor.
Biz buraya haftasonu küçük doğa yürüyüşleri yapmak amacıyla kaçıyorduk. Son olarak köy içerisinden dağ eteklerindeki yürüyüş parkurlarına geçişi de tarım arazisi olduğu ve ziyaretçilerin zarar verdiği gerekçesiyle yasaklamışlar. Klasik köylü kurnazlığı ekonomik iyileşmenin de getirdiği cesaretle şımarıklığa dönüşmüş durumda.
Pazardan aldığı salçayı küçük cam şişelere doldurup ev yapımı organik ürün adıyla kilosu 10 TL'na satan zihniyet, ziyaretçilerin daldan koparacağı 1 tane elmayı, inciri kıskanıyor.
Yürüyüş parkurlarına köy dışından ulaşmaya çalıştık. Eskiden yolda rastladığında hoşgeldiniz diyerek ikramda bulunanlar orman içinde, dağda rastladıklarında bile iyi karşılamıyor, kötü kötü süzüyorlar. Bugün yaşadığımız kötü tecrübelerden dolayı bir daha adımımı bile atmamaya karar verdim. Gitmeyi düşünenlerin bilgisine..

Sanırım bize millet olarak bu turizm olayı 1 numara büyük geliyor. Güney sahillerimizde yabancı turiste misli fiyata ürün satan zihniyetle aynı bu bahsettiğiniz. Cumalıkızık köyü hep hayalimizde mistik bir yer edinse de söylediklerinize katılmamak elde değil. Bir kaç tane televizyon dizisi çekilen değerli bölgelerimiz hemen fırsatçıların işgali altına giriyor. Yazık :(

En son Ekim başı köy kahvaltısı var dedikleri için arkadaşlarla gittik Cumalıkızık Köyüne.
Maalesef kazıklandığımızla geri döndük.
Resmen aç kaldık.
:smiley:

şenay arslan' Alıntı:
En son Ekim başı köy kahvaltısı var dedikleri için arkadaşlarla gittik Cumalıkızık Köyüne.
Maalesef kazıklandığımızla geri döndük.
Resmen aç kaldık.
:smiley:

Bu konuda benim ilkem şu: Medyatik olmuş yerlerden uzak durmak!...

Cavid Sezen

Cem beyin Cumalıkızık hakkındaki görüşlerine kesinlikle katılıyorum. Herşeyin para için yapıldığı o kadar belli ki, bu kadarda olmaz dedirtiyor.

Eskiden kendi yaptığı peyniri, tereyağı, reçeli kahvaltıda ikram ediyorlardı.Sonra evime kahvaltılıklarımı aldığım, köylü pazarındaki süthanenein poşetinden peynirleri çıkartıp ikram eder hale döndüler. E bunları ben evdede zaten yiyiyorum ne anlamı kaldı köy kahvaltısı yapmanın ?

Burada yapılan örneklemeler gösteriyor ki, yöre halkı kendi elleriyle turizmi baltalıyor ve belki de kısa bir süre içinde artık hiç kimsenin ziyaret etmeyeceği bir yer haline gelecekler, maalesef ülkemizin turizm anlayışı gelenleri kazıklamak noktasında tıkanıyor, bunun önüne geçmek için bir şeyler yapmalıyız. Belki Cavit Bey'in sözünü ettiği gibi medyatik yerlerden uzak durabiliriz ancak bunun kesin çözüm olduğunu düşünmüyorum, kesinlikle yöre halkının turizm konusunda eğitilmesinin zamanı geldi de geçiyor..

ceranus' Alıntı:
Burada yapılan örneklemeler gösteriyor ki, yöre halkı kendi elleriyle turizmi baltalıyor ve belki de kısa bir süre içinde artık hiç kimsenin ziyaret etmeyeceği bir yer haline gelecekler, maalesef ülkemizin turizm anlayışı gelenleri kazıklamak noktasında tıkanıyor, bunun önüne geçmek için bir şeyler yapmalıyız. Belki Cavit Bey'in sözünü ettiği gibi medyatik yerlerden uzak durabiliriz ancak bunun kesin çözüm olduğunu düşünmüyorum, kesinlikle yöre halkının turizm konusunda eğitilmesinin zamanı geldi de geçiyor..

Benimki yani medyatik yerlerden uzak durma, bireysel bir duruştur. Zerrin Hanıma katılıyorum, eğitim gerekli. Kendi bindikleri dalı kestikleri gösterilmelidir.

Cavid Sezen

bunu, "ben neymişim abi ! " ego'su ile kesin kesin yazmıyorum,
deneyin süper !!!

ort. 12-15 sene önce yapmış idim;

geyik kamp'ı değil de , sıkı spor yapmak isteyenlere çok ama çok tavsiye !!

dağ bisikletiniz var ise;
çadır yok, çok sıkı bir kaz tüyü tulum, bivac torbası, mat, ocak, mocak,
bir iki yiyecek,matara; küçük bir sırt çantası...

teleferik açıldı ise, doğru teleferiğe;
alıyorlar; biraz ağlayınca, sporcu mporcu ayağı
- sarıalan'dan otellere, tabii biisiklet ile
- oteller'den volfram güney batı çanak yolundan volram'a
- burası biraz kasar ! çanta sırtta, bisiklet omuzda, klübe zirve, bayır yolağı ! güney-doğu
(tırsmayın, tın tın çıkılıyor)
- işte buradan süper ! bisikletle, sırttan göllere
- en önde ki gölde kamp zıplayın ! orada su var idi "kilimli" mi "aynalı" mı ne haltsa ??

- ve ve ve burdan sonrası en en süper ! ertesi gün göllerden, bütün dağı cip yolundan iniyorsun !
alaçam!a (karabaşlar!a dikkat ! , ellerinizde eldiven olsun, "fren basmaktan" , parmaklar aynen gümmm !!)

- alaçam'dan bursa -eskişehir yoluna, bu yoldan bursa'ya pedal

işte alın size adam gibi bir faaliyet !

tavsiye; sözüm burada ki bursa'lılardan 1.000 dışarı !
sakın yanlız göllere tek başına hatun ile (eşiniz, sevgiliniz, kız kardeşiniz) çıkmayın ! ..
yıllar önce bir turist eşine "kalk gidelim" yaptılar....

nerede karayolu, orada rezillik, !!!!!
ya da yanınızda sağlam'ınız olsun ....

detay rota için yazın, agokhanbilgic@ttmail.com

iyi geziler,

Sarıalan'a teleferikle varıldıktan sonra, Çobankaya'ya doğru giden orman içi patikasını izleyerek önce Çobankaya'ya, ardından volfram madenine gidecekmiş gibi yoldan değil kestirme ara patika sisteminden taş göletlere. Burada çadır kurulur ve ertesi gün volfram üstünden Zirvetepe yapılır. Ertesi gün Fatintepe'ye çıkılır (ki Zirvetepeye çıkmaktan daha yorucudur). Bir sonraki gün ise volframdan Zirvetepe'ye paralel göllere kadar yürünür (en yorucu parkur). Sonra süren bitmiştir İstanbul'a geri dönülür.

[attachment=1][attachment=2][attachment=3][attachment=4][attachment=5]

IMAG0008

IMAG0016

IMAG0021

IMAG0033

IMAG0035

Aslında Uludağ ve genelinde Bursa bir trekking cennetidir. Çok zorlu veya kolay yüzlerce rota yapabilirsiniz. Hatta Gökdere'nin tam dibinden Kadıyaylaya zorlu bir kanyoning yapmanız bile mümkündür. Ya da Kirazlıyayla'dan Sarıalan'a (eski izci kampından geçen patikayi takip ederek tabi) Sarılan'dan Çobankaya'ya veya Kurbağalıkaya'ya, oradan Otellere veya Bakacak tepesine, oradan da tekrar Bursa'ya.
[attachment=1][attachment=2][attachment=3][attachment=4] Bu ağaç endemik Uludağ termitlerinin yuvasıdır. Dikkatli bakarsanız civarda olimpos kelebeğini de görebilirsiniz.[attachment=5]

IMAG0041

IMAG0045

IMAG0049

KocaYayla 012

Ya da bir arazi taşıtıyla, Bursa, Keles, Kocayayla, Küçükyayla, Cerrah, İnegöl yapıp "The dark side of the Uludağ"ı da görebilir, mevsim uygunsa yol boyu en kaliteli mantarlardan toplayabilir, fazla zorlu olmayan etapta off-road lezzeti alabilirsiniz.

KocaYayla 009

KocaYayla 012

KocaYayla 018

KocaYayla 019

KocaYayla 043

Bu arada Bursa - Mudanya arası da oldukça ilginç rotalara ev sahipliği yapar, Katır dağları ve özellikle Seçköy'ün üst tarafları da.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,509
Kayıtlı Üye Sayımız
172,165
Kaydolan Son Üyemiz
gül93

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR