Toyota Landcruiser'a Optima ile çift akü sistemi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan umutcelikel Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 63
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 15,872

Etiketler
Ynt: Toyota Landcruiser'a Optima ile çift akü sistemi

cihanülker' Alıntı:
bir bedende büyük gelirr ;D ;D ;D ;D

Harika o zaman, dönünce ilk işimiz bu olsun. Optima akü alamam ama 2 tane mutlu alırız, hemde memleket kazanır, paramız dışarı gitmez ;D

umutcelikel' Alıntı:
Benim 60 amperlik dinamom 1 x 66 Optima, 1 x 100 Mutlu besliyor... Ama Toyota dinamo ;)

Hay senin tyt na..... ;D
Biz senden kullanıcı görüşü sorduk, senin haricindeki bütün arkadaşlar yardımcı oldu.
Haydi üşenmede yaz nedir bu sendeki 2. akü, neden verdin onca parayı?
Para verdiğine değidimi?
Şimdiye kadar nasıl kullandın? izlenimlerin ne?
bizde para verelimmi, vermeyelimmi? Biliyorsun parayı çölde zorla kazanıyoruz. Son bir haftadır sürekli fırtına var sırf kum soluyoruz.

çağlar' Alıntı:
sedatım ne amaçla 2 akü istiyorsun ,bana bi onu söyle?

Çağlar

ben inverter alacağım bilgisayar için, ayrıca uzun kamplar için birde buzdolabı olacak.
Arkadaşlarda vinç konusunu hatırlattı, yakın gelecekte vinç te takacağım.

Ana konular bunlar, bunların dışında telsiz, GPS v.b. çakmaktan çalışan ekpmanlar olacak.
Discovery deki akü 72 amper, benim gözüme küçük göründü.

Birde biliyorsun benim araba 2 ay yatıyor 1 ay çalışıyor. Gerçi bunun için bir şalter takacağım, kullanmadığım zamanlar elektriği keseceğim.

buzdolabı falan diyorsan tamam uygun..ama sadece vinç için gerek yok bence.kaç kere vinç çalıştırıyoruz ki.bende mutlu 72 var sorunsuz.gps,sis farları,vinç için..

optima işi fiyatı çok artırıyor ..olmadı 2 mutlu 72 yap..daha hesaplı olur.

4runner dada 72 mutlu kullandım sorun yaşamadım.4 sene gitti..

çağlar' Alıntı:
buzdolabı falan diyorsan tamam uygun..ama sadece vinç için gerek yok bence.kaç kere vinç çalıştırıyoruz ki.bende mutlu 72 var sorunsuz.gps,sis farları,vinç için..

optima işi fiyatı çok artırıyor ..olmadı 2 mutlu 72 yap..daha hesaplı olur.

çağlar abimin de dediği gibi sisler, gps, laptop araç çalışıtığı sürece hatta çalışmasa bile kısa süreli kullanımda sorun yaratmaz ama kamplarda bunların yanında elektrikli battaniye (sabaha kadar sıcak uyku için ;D ;D ;D ), invertör (ışık için), buzdolabı için tek akü zayıf kalır. çift akü vincin çalışmasınıda rahatlatır.

bunlara ek olarak aracın otomatik vites olduğunuda hesaba katmak lazım ;D

Altuğ

Takviye kablolarım var ;D

Çağlar yazılanlardan çıkardığım benim için en iyisi 2x72 normal akü olacağı şeklinde.
Bundan sonra kamplar uzun olacak, araç çalışmadığındada bilgisayar, buzdolabı kullanmak istiyorum.

Peki bu 2. akü sisteminin üzerinde akü düzeyini gösteren bir uyarı sistemi varmı.

hsbasar' Alıntı:
Altuğ

Çağlar yazılanlardan çıkardığım benim için en iyisi 2x72 normal akü olacağı şeklinde.
Bundan sonra kamplar uzun olacak, araç çalışmadığındada bilgisayar, buzdolabı kullanmak istiyorum.

Peki bu 2. akü sisteminin üzerinde akü düzeyini gösteren bir uyarı sistemi varmı.

t-max sistemi üzerinde yok ek olarak yapılabilir veya cihan abinin kullandığı gibi çakmak üzerinden ölçüm yapan bir cihaz edinip arada ölçmek lazım

hsbasar' Alıntı:
Altuğ

oda ayrı bir aparat..gösterge tipleri var alıp ayrıyeten takmak lazım..

Bu da önemli bir bilgi. Demek ne kadar harcadığımızı bilmeyeceğiz.

Soruları tek tek soruyorum, kusura bakmayın ama yazdıkça aklıma geliyorlar.

Diyelimki park halinde başladık elektrik tüketen aletleri kullanmaya, akülerden önce biri mi biter yoksa ikisi birden mi?
Önce biri biter ise diğeri ile araç çalıştırılıp akü sarj edilebilir. Bu durumda gösterge pek de önem arzetmez.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,519
Kayıtlı Üye Sayımız
172,177
Kaydolan Son Üyemiz
cengoboy

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR