Toyota Landcruiser'a Optima ile çift akü sistemi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan umutcelikel Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 63
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 16,124
Ynt: Toyota Landcruiser'a Optima ile çift akü sistemi

umit supersın ya
bir zamanlar caddede el cadrino modasi vardi. italyadan getiriyolardi. bende aldim takmadan sattim. orj fa almistik stobel

Etiketler

Arkadaşlar 99 yılında kübaya gitmiştim ve ozamanki küba taksilerinin çoğunda havalı kornaların trompet tuşları gibi tuşları vardı ve aklınıza gelebilecek tüm melodileri çalabiliyorlardı

Umut selam

akü işi nasıl gidiyor, kullanıcı görüşlerini alalım.
Bir de bana özelden maliyet bilgisi gönderirmisin, yakında banada lazım olacak 2. akü

hsbasar' Alıntı:
Umut selam

akü işi nasıl gidiyor, kullanıcı görüşlerini alalım.
Bir de bana özelden maliyet bilgisi gönderirmisin, yakında banada lazım olacak 2. akü

ben söyleyeyim 550 tl akü + 285 tl t max sistemi + 50 lira işçilik ;) ;) ;) ,ama optima almam dersen akü fiyatı ,130 ,180 arası değişir ,fakat discoda 2. aküyü koyacak yer varmıydı ?

cihanülker' Alıntı:
ben söyleyeyim 550 tl akü + 285 tl t max sistemi + 50 lira işçilik ;) ;) ;) ,ama optima almam dersen akü fiyatı ,130 ,180 arası değişir ,fakat discoda 2. aküyü koyacak yer varmıydı ?

var var ;D ;D ;D

cihanülker' Alıntı:

Discoda 1. akünün simetriğine akü sığacak miktarda bir alan bırakmış orayada avadanlıkları koymuşlar. Avadanlıkları alınca akü yeri oluyor.
ama 550 lira pahalıymış, düşündüğümden çok yüksek oldu :(

Peki değermi o paraya onun yerine bir tane daha 72 amper mutlu akü koysam ne olur

hsbasar' Alıntı:
Discoda 1. akünün simetriğine akü sığacak miktarda bir alan bırakmış orayada avadanlıkları koymuşlar. Avadanlıkları alınca akü yeri oluyor.
ama 550 lira pahalıymış, düşündüğümden çok yüksek oldu :(

Peki değermi o paraya onun yerine bir tane daha 72 amper mutlu akü koysam ne olur

sedat bu sistemde dikkat edilmesi gereken şey 1 ,dinamo kaç amper ( 2 aküyü şarza yetecekmi)

2- eski aküyüde değiştirip aynı anda 2 adet yeni akü takmak, şarz ve deşarz değerleri aynı olsun ,marka önemli değil ama amperleri büyük tutmak akıl karı kampta rahat edersin bende 2 x 90 amper var ileride 2 x120 geçebilrim yer bulursam ;D

cihanülker' Alıntı:
sedat bu sistemde dikkat edilmesi gereken şey 1 ,dinamo kaç amper ( 2 aküyü şarza yetecekmi)

2- eski aküyüde değiştirip aynı anda 2 adet yeni akü takmak, şarz ve deşarz değerleri aynı olsun ,marka önemli değil ama amperleri büyük tutmak akıl karı kampta rahat edersin bende 2 x 90 amper var ileride 2 x120 geçebilrim yer bulursam ;D

Cihan sanırım benim arabada 90 amper sığmaz. 72 tam sığıyor çünkü. Aracın üzerindeki akü yeni ama geçen gün basmadı takviye yapmıştım, eski sahibinin uzun süre kullanmamış olmasına vermiştim olayı ama dün yine basmamış. Muhtemelen akü problemli. Hazır almışken dediğin gibi 2 tane birden alabilirim.

Birde benim öğrenmek istediğim bu 2 aküyü istediğin gibi kullanabiliyormusun. Yani akülerden herhangi biri devrede olsun veya her ikis aynı anda devrede olsun gibi.
Ayrıca avantajları neler 2. akünün?

LR cilerin muhabbet köşeside yokki, sorardık şimdi şarj dinamosu kaçlık

hsbasar' Alıntı:
Cihan sanırım benim arabada 90 amper sığmaz. 72 tam sığıyor çünkü. Aracın üzerindeki akü yeni ama geçen gün basmadı takviye yapmıştım, eski sahibinin uzun süre kullanmamış olmasına vermiştim olayı ama dün yine basmamış. Muhtemelen akü problemli. Hazır almışken dediğin gibi 2 tane birden alabilirim.

Birde benim öğrenmek istediğim bu 2 aküyü istediğin gibi kullanabiliyormusun. Yani akülerden herhangi biri devrede olsun veya her ikis aynı anda devrede olsun gibi.
Ayrıca avantajları neler 2. akünün?

sedat tabiki kullanbiliyorsun ancak , arabanın ana aküsü devamlı kullandığın akü oluyor ,otomatik modda iken ,2. aküde yedek akü şeklinde şarzlı halde beklemede devamlı ama ihtiyaç durumunda düğmeye basarak 2 aküyü birbirine linkleyip tam güç kullanabiliyorsun ,sabah kadar kampta lamba,battaniye harcadın ,ve ilk akü bitti ne yapacaksın ,basacaksın düğmeye benim yaptığım gibi marşa basıp gideceksin ,veya bekleyeceksinki yardıma biri gelsin veya vinç kullanımında vinç aküden bir anda çok amper çeker ,ve vinç ısınır böyle durumlarda iki aküyü devreye sokup vinçi rahatlatacaksın vb gibi bir sürü örnek

cihanülker' Alıntı:
sedat tabiki kullanbiliyorsun ancak , arabanın ana aküsü devamlı kullandığın akü oluyor ,otomatik modda iken ,2. aküde yedek akü şeklinde şarzlı halde beklemede devamlı ama ihtiyaç durumunda düğmeye basarak 2 aküyü birbirine linkleyip tam güç kullanabiliyorsun ,sabah kadar kampta lamba,battaniye harcadın ,ve ilk akü bitti ne yapacaksın ,basacaksın düğmeye benim yaptığım gibi marşa basıp gideceksin ,veya bekleyeceksinki yardıma biri gelsin veya vinç kullanımında vinç aküden bir anda çok amper çeker ,ve vinç ısınır böyle durumlarda iki aküyü devreye sokup vinçi rahatlatacaksın vb gibi bir sürü örnek

Yazdıklarından anladığım, normalde tek akü kullanılıyor, ihtiyac durumunda 2. aküyü biz devreye alıyoruz. Gerektiğinde sistem ikisini birden şarj ediyor.
Bu avantajları öğrendiğim iyi oldu, özellikle vinç olayı. Eninde sonunda vinç takacağız nasıl olsa.

Şimdi dinamonun kaç amperlik olduğunu öğrenmek kaldı.

hsbasar' Alıntı:
Yazdıklarından anladığım, normalde tek akü kullanılıyor, ihtiyac durumunda 2. aküyü biz devreye alıyoruz. Gerektiğinde sistem ikisini birden şarj ediyor.
Bu avantajları öğrendiğim iyi oldu, özellikle vinç olayı. Eninde sonunda vinç takacağız nasıl olsa.

Şimdi dinamonun kaç amperlik olduğunu öğrenmek kaldı.

orjinal dinamosu 100 amperlik ;D

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,624
Kayıtlı Üye Sayımız
172,270
Kaydolan Son Üyemiz
Engin paslı

Çevrimiçi üyeler

SON MESAJLAR