Tarihi Önemi Olan Fotoğraflar

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Nursel Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 160
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 45,709
Ynt: Tarihi Önemi Olan Fotoğraflar

CİNCİN' Alıntı:
Araya Vietnam Savaşı resimleri de karışmış bi kaçtane :smiley: örneğin resimlerden birinde UH-1 helikopterleri var. Bunlar II. Dünya savaşında henüz icat edilmemişlerdi, Vietnam savaşında kullanıldılar ilk olarak
Çok dikkatlisiniz :eek:

parkinsonsniper' Alıntı:
müthiş bi arşiv...ama bakmak incelemek saatler sürer! :(

teşekkürler...
Katılıyorum :smiley:

Etiketler

Bu da, İstanbul' un ilk panoramik fotoğrafıymış.
1890 yılında, Galata Kulesi' nden çekilen fotoların yanyana birleştirilmesi ile oluşturulmuş... :smiley:

[attachment=1]

Stanbul 1890 Panorama GT 4350x420

oort cloud' Alıntı:
Bu da, İstanbul' un ilk panoramik fotoğrafıymış.
1890 yılında, Galata Kulesi' nden çekilen fotoların yanyana birleştirilmesi ile oluşturulmuş... :smiley:
Çok güzel ama keşke daha büyük boyutta görebilseydik.

Nursel' Alıntı:
Çok güzel ama keşke daha büyük boyutta görebilseydik.

Maalesef, sitemizin imkânları kaliteli fotoğraf yüklemeye müsait değil, :-\
ayrıca var olan boyutları bile küçülterek yayınlayabiliyor. Belki de ben büyütülebilir fotoları gönderemiyorum.
Aslında, görseli büyütünce, çok detaylı izlenebiliyor. Panoramayı, büyütme yapabilen bir arkadaşa gönderebilirim ... :smiley:

oort cloud' Alıntı:
Maalesef, sitemizin imkânları kaliteli fotoğraf yüklemeye müsait değil, :-\
ayrıca var olan boyutları bile küçülterek yayınlayabiliyor. Belki de ben büyütülebilir fotoları gönderemiyorum.
Aslında, görseli büyütünce, çok detaylı izlenebiliyor. Panoramayı, büyütme yapabilen bir arkadaşa gönderebilirim ... :smiley:
Sistem otomatik olarak boyutlandırıyor sanıyorum. Normal bir fotoğraf gibi boyutlandırıldığında panoramik fotoğrafın boyu daralıyor.

Nursel' Alıntı:
Sistem otomatik olarak boyutlandırıyor sanıyorum. Normal bir fotoğraf gibi boyutlandırıldığında panoramik fotoğrafın boyu daralıyor.

Haklısınız, systemin kapasitesine göre boyutlandırıyor, ama küçülürken sıkışacağına, çözünürlük de azalıyor.
Belki ileride, diğer sitelerde olduğu gibi bir systemimiz olur, bol bol kaliteli görsel ekleyebilir ve alabiliriz.... :smiley:

Elimdeki fotoğrafı bozup ,10 parçaya ayırdım, 24 BIT olan fotoğrafı JPEG formatına çevirdim.
Görselin kalitesi çok bozuldu ama, fotolarda bir şeyler seçmeniz mümkün oldu ,
en azından 1890 yılının İstanbul' una dair bir fikir verebilir... :smiley:
Sizler de, 10 parçayı bilgisayarınızda birleştirip kötü de olsa bir panorama elde edebilirsiniz... :D

Fotoğraflara bakınca sizin de dikkatinizi çekti mi bilmiyorum ama...o zamanlar boğazda da trafik varmış : )) ne kadar çok gemi, sandal vs var...şimdi hiç böyle değil. 120 yıl önce denizlerimizi daha verimli kullanıyormuşuz sanırım!

oort cloud' Alıntı:
Elimdeki fotoğrafı bozup ,10 parçaya ayırdım, 24 BIT olan fotoğrafı JPEG formatına çevirdim.
Görselin kalitesi çok bozuldu ama, fotolarda bir şeyler seçmeniz mümkün oldu ,
en azından 1890 yılının İstanbul' una dair bir fikir verebilir... :smiley:
Sizler de, 10 parçayı bilgisayarınızda birleştirip kötü de olsa bir panorama elde edebilirsiniz... :D
Fotoğrafları şu an görüntüleyemiyorum ne yazık ki ama en kısa zamanda inceleyeceğim. Emeğiniz için teşekkürler :smiley:

Nursel' Alıntı:
Fotoğrafları şu an görüntüleyemiyorum ne yazık ki ama en kısa zamanda inceleyeceğim. Emeğiniz için teşekkürler :smiley:

Rica ederim, fotoğrafı aldığım adresi bulabilseydim bu kadar uğraşmayacaktım ... :D

parkinsonsniper' Alıntı:
Fotoğraflara bakınca sizin de dikkatinizi çekti mi bilmiyorum ama...o zamanlar boğazda da trafik varmış : )) ne kadar çok gemi, sandal vs var...şimdi hiç böyle değil. 120 yıl önce denizlerimizi daha verimli kullanıyormuşuz sanırım!

Aslında ön planda gözüken yer Haliç, Boğaz sol tarafta kalıyor ve dediğiniz gibi, deniz inanılmaz bir şekilde yoğun.
Ayrıca balıkçı tekneleri ve sandalları da sayılamayacak kadar fazla, demek ki ne balık varmış O zamanlar.... ;)

Fotoğrafın öyküsü oldukça etkileyici..

Jacob Riis, çok önemli bir New York gazetesi olan Evening Sun’da olaylar köşesini yönetmektedir. Bu nedenle polis ve tüm sosyal örgütlerle her gün ilişki halindedir.
Riis, basın fotoğrafının savaşlarda önemli rol oynayabileceğini ve oynaması gerektiğini düşünen ilk kişidir.

Genç bir göçmen iken uzun yıllar yaşadığı Lower East Side’ın adı kötüye çıkmış mahallelerini iyi tanıdığından, zamanını yoksulluk ve kötülüğü ortaya koymaya adamıştır.
Geceleri uyuklayan polisleri, aşağı tabaka insanlarını kendi mekânlarında, serserileri kaldıkları yerlerde, yeraltı dünyasını kendi içinde incelemiştir. En ünlü fotoğrafı “Mulberry Street” tir.
Bu fotoğraf, birbirlerine çok yakın olduklarından içlerine ışık sızmayan bakımsız evleri yansıtmaktadır. Riis, görüntü almak için, olağanüstü bir düşünceyle, içine magnezyum tozu ve
potasyum klorür koyduğu bir çeşit kızartma makinesinden yararlanmıştır. Barutu ateşe koymuş patlama olunca da fotoğrafını çekmiştir. Bu, magnezyumlu ilk fotoğraf olarak fotoğrafçılık tarihine geçmiştir.
Flaşın öncüsü olduğundan, fotoğrafçılık tarihinde önemli bir yeri vardır. Fotoğrafın etkileyici gücü, yazınınkinden daha büyük olduğundan, Riis’in fotoğrafları,kamuoyunu oldukça etkilemiştir. Öyle ki dönemin polis şefi Theodore Roosevelt, insanlık dışı gece barınaklarının ve Baxter Street çevresindeki tüm mahallelerin temizlenmesini emretmiştir.

(1888)

201

Deniz trafiğine "balık" yaklaşımı çok mantıklı gerçekten. Bir de o zamanlar insanlar kendi sandallarıyla karşıya geçiyorlarmış sanırım, hatta sandalcılar varmış. Onlar da vardır bu kalabalığın içinde...şenlikli bir görüntü :smiley: çok hoşuma gitti benim.

Bir de...flaşlı fotoğraf da güzelmiş ama şundan emin olamadım Nursel...eklediğin fotoğraf o tost makinesinden flaş yapılmış fotoğraf mı? Yoksa fotoğrafçının başka bir eseri mi? :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.