Serbest Muhabbet Köşesi (Karavan Dünyası)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan aslanahmet Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6,028
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 886,193
Ynt: Serbest Muhabbet Köşesi (Karavan Dünyası)

themanfromatlantis' Alıntı:
Ilker ,
4x4 karavanlari bazi insanlarin beklentilerine gore degerlendirebiliriz.Ben daha cok Unimog U1300L ve seksenli yillarin 4x4 Mercedes Benz lerini tercih ederim,yeni model Motorhome lar pek bana gore degil, nedenine gelince yeni modellerde hersey elektronic dolayisi ile mudahele ve tamir sansi cok az ama eski modellerde biraz motor bilgin varsa dag basinda ya da ormanin ortasinda kalmaz kendi tamirini kendin yapabilirsin.Zaten 4x4 bir karavanin varsa gitmek isteyecegin yerler off road olmali ki tadini alasin,aksi halde gosteristen baska bir sey olmaz.
Spesifik olarak ogrenmek istediklerin var ise cevaplamaya calisirim.
Selamlar

Oğuzhan abi 250 4x4 dodgeler hakkındaki fikrinizi alabilirmiyim tek veya çift kabin kumda , çamurda verimliliği nasıldır cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.
Selamlar.

Etiketler

Ilker,
Dodge Ram 250 4x4 318 motorlar seksenli ve doksanli yillarin modelleri genelde arazi sartlarinda iyi idi ancak,motorlarin hararet sorunu ve alternator sorunu hala yasaniyor,Amerikada bulundugum yillar kullandim,kullanisi keyifli fakat benim guvendigim bir truck degil.Hele Turkiyede kullanmayi dusunuyorsan bir cok sorun yasayabilirsin basta parca sorunu ve usta sorunu.Bence Dodge dan uzak dur.
Selamlar

Alternatif bir yaz tatili düşünenler için uygun olabilir.

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=58919.0

Bugün Ünal Bey (emekli balıkçı) İstanbul'dan İzmir'e geçerken uğradı. Forumdan tanışıklığımızı, bir adım daha ileriye götürdük. Karavan ve karavancılık konusunda saatlerce söyleşide bulunduk. Sayılı saatlerin nasıl geçtiğini anlayamadım; az önce Çeşme'ye doğru yolcu ettim, yolu açık olsun..
Kendisinden forumda az yazması nedeniyle şikayetçi olduğumu da belirttim bu arada. :smiley: Klasik yanıt Ünal Hocamdan da geldi: "Karavanım yok ki, ne yazayım?" Bir kez daha anlıyorum ki, karavan sahibi olmayanlar, çok çekimser kalıyorlar. Başka bir açıdan bakarsak, karavancılar, karavan sahibi olmayanlara böyle bir cesareti verememişler sanırım... :(

Cavid Sezen

gezmen' Alıntı:
Bugün Ünal Bey (emekli balıkçı) İstanbul'dan İzmir'e geçerken uğradı. Forumdan tanışıklığımızı, bir adım daha ileriye götürdük. Karavan ve karavancılık konusunda saatlerce söyleşide bulunduk. Sayılı saatlerin nasıl geçtiğini anlayamadım; az önce Çeşme'ye doğru yolcu ettim, yolu açık olsun..
Kendisinden forumda az yazması nedeniyle şikayetçi olduğumu da belirttim bu arada. :smiley: Klasik yanıt Ünal Hocamdan da geldi: "Karavanım yok ki, ne yazayım?" Bir kez daha anlıyorum ki, karavan sahibi olmayanlar, çok çekimser kalıyorlar. Başka bir açıdan bakarsak, karavancılar, karavan sahibi olmayanlara böyle bir cesareti verememişler sanırım... :(

Cavid Sezen

Pek de güzel demiş. Ki sizin e son cümleniz oldukça doğru tespit olmuş. Kendi açımdan ,bekara boşamak kolaydır, gibi anlaşılmamak için çoğu yorumu yapmıyorum.

lns' Alıntı:
Pek de güzel demiş. Ki sizin e son cümleniz oldukça doğru tespit olmuş. Kendi açımdan ,bekara boşamak kolaydır, gibi anlaşılmamak için çoğu yorumu yapmıyorum.

Karavancı, önce gezgindir. Karavan, kamp ve gezilerimiz için, bir araçtır. Bu durumda, en küçüğünden en büyüğüne (mikrokamperden otobüs kamperlere değin), en donanımsızından (ki benimkisi böyle bir araç) en donanımlısına değin gezi aracıdır sonuçta. Karavan kültürümüz zayıf olabilir ama gezi yazıları da yazamayız? Tümümüzün yapabileceği, paylaşabileceği birşeyler muhakkak vardır. Konulara girmek, birbirimizi kırmamak koşuluyla, neden yanlış anlaşılmalara neden olsun ki? Bakın, benzer bir çekinikliği, siz de gösteriyorsunuz. Aslında önemli olan, iyi niyet, saygı, sevgi ve paylaşımdır bence; gerisi, eskilerin deyimiyle "laf-ı güzaf"...

Cavid Sezen

hürriyet gazetesinin eki kelebekte onur baştürk isimli yazar (obasturk@hurriyet.com.tr) karavan seyir defteri (http://www.hurriyet.com.tr/magazin/yazarlar/15366981.asp?yazarid=149&gid=225 )adı altında bir yazı yazmaktadır ve 21 temmuz yazısı ve daha önceki yazısında karavanı ile kendi başına gelen olumsuzlukları anlatmakta ancak yanlış bilgi ve bence taraflı bir yazı yazmaktadır kendisine açıklayıcı bir mail atarak kendi bildiğim kadarıyla açıklama yapmaya çalıştım siz tecrübeli karavan sever dostların bu konuda söyleyecek çok daha fazla seyi olduğu kanaatindeyim
onur beye attığım mail söyledir

onur bey

karavan seyir defteri yazınızı okumaktayım ancak gelişmeye ve desteklenmeye muhtaç Türk karavancılığına zarar verecek bir yazı olduğu kanaatindeyim.
yazdıklarınızdan aklımda kalan ve bence yanlış olan bazı noktalar aracınızla rampa cıkamayıp su deponuzdaki suyu boşaltmak zorunda kalıyorsanız şayet yalnış araç(motor gücü bakımından) seçmişsinizdir bilinçli yapılan bir tercihte böyle bir durumla karsılasmanız imkansızdır,çekme karavanlarda seyahat sırasında yolcu bulunamaz yolcular araçta bulunmak zorundadır bu sebeple seyahat halindeyken klimaya ihtiyaç duymazsınız park halindeyken klima ihtiyacı doğar zaten o zamanda elektiriğinizi kamp alanından alabilirsiniz,şayet motokaravana sahipseniz ozaman jenarayör ve klima zaten mevcuttur araçta,gelelim kamp alanlarının kötü şartlarına bunda haklısınız ama maalesef sizin gibi karavancılığı özendireceği yerde aksini yapan kişiler sayesinde kamp alanları gereken geliri elde edemediği için kötü şartlarda çalıştırılmakta,karavancıları ve karavanlarımızın kalitesini yükseltmeye çalışmalıyız buda karavancılığı özendirerek olmalı sunu unutmamalıyızki karavancı doğa dostudur,çevreye saygılıdır,insanları sever ve sayar,yardımlaşma konusunda çok hassastır bunlara ek olarak karavanınızın ilk günden tuvaletinin bozulduğundan şikayet ediyorsunuz bu sizin başınıza geldi diye hep böyle olacak değildir bu sizin seçtiğiniz karavanın bir kusurudur bir çok karavancı dost tanırımki senelerce kullandıkları tuvaletten bir şikayetleri olmamıştır tabiki bunda karavanlardaki hassas tuvaletleri özenli kullanmak ve kullanmayı bilmeninde etkisi vardır.

bu yazdıklarınızı karavancılık ile ilğili üye olduğum sitelere ve forumlara taşıyacağım umarım sizde hatanızdan çabuk döner ve yazdıklarınızın ne kadar yanlış olduğunu fark ederek düzeltme yaparsınız

iyi günler ve çalışmalar dilerim

onur beyden bir cevap geldi saolsun ilgilenmiş bende ona biryanıt yazdım aşagıda

onur beyin yanıtı
Çekme karavan değil benim bulunduğum karavan, onu belirteyim özellikle.
Camping’lerle ilgili ise iyinin yanı sıra kötüyü yazmak durumundayım. Keza konuştuğum karavancıların çoğu da tuvaletlerin bakımsızlığından şikayetçi.
Yıllardır söyledikleri halde camping sahiplerinin bir şey yapmamasından da.
Özendirmek tamam, ama camping sahiplerini de uyandırmak lazım. Bir şeyleri yanlış ve rastgele yapıyorlar kanaatimce.
Tanıştığım karavancılar bana durmadan Avrupa’daki camping’leri anlatıyorlar özenerek.
Haklılar da. Daha iyi şartlara sahip olmak için “her şey iyiydi güzeldi” yapamam, kötü gördüğümü yazmak durumundayım.

benim cevabım

onur bey
yazdıklarımla ilgilenmenize sevindim ,avrupadaki kamp alanlarının modernliğinden söz ediyorsunuz haklısınız ancak oralarda ne kadar cok karavan var biliyormusunuz örnegin nufusu istanbul kadar olan bir ülke olan norveçte 1000 den fazla kamp alanı oldugu gibi norveç avrupanında en cok karavanına sahip 3. ülkesidir sırasıyla ingiltere ve almanya gelir .avrupada ülkemizdeki gibi karavanlara ötv-kdv gibi fiyatları artırıcı ve maalesef caydırıcı vergiler yok denecek kadar azdır böyle oluncada karavanlar ucuzdur ülkemizde neredeyse bir elin parmaklarını gecmeyecek sayıda imalatcı vardır ancak avrupada bu sektörden çok büyük bir nüfus geçimini sağlar.avrupada öyle karavanlar vardırki oradaki satış fiyatıyla bile istanbulun iyi bir semtinde ev alabilirsiniz öyle karavanlar vardır ki içinde saunası-jakuzisi bile vardır,tabiki bunlar ülkelerin milli gelir seviyeleri ile ilgilidir ve orantılıdır,ülkemizdeki karavancılık ile ilgili sorunları yazmanız cok güzel ancak bence karavancılığın önünü tıkayan sorunları ve bürokratik engelleride yazmalısınız.
sunu bilmelisinizki hiç bir karavancı tuvaleti bakımsız cevresi kirli ve yasam sartları agır kamp yerlerine gitmek istemez ama mecburen gider cünkü alternatifi yoktur alternatifinin olabilmesi içinde karavan sayısı artmalı bunun bir çeşit turizm olduğu bilinci ile devlet teşviki ile kamp alanları acılmalıdır.
maalesef ülkemizde yerel yönetimler ruhsat vermede cıkardıkları zorluklar ile yeni kamp alanlarının önünü tıkadığı gibi mevcut kamp alanlarınıda kapatmaktadır(ataköy-yeşilköy çiroz gibi)
1970 lerde ülkemizde daha çok kamp yeri olduğunu düşünebiliyormusunuz bunu sebebi inanın o zamanlarda bugunkune yakın sayıda karavan olmasıdır
ülkemize yurt dısındanda karavanlar gelmektedir ve bu karavancılar 5 yıldızlı tatilköyune gelen turistlerden daha fazla para bırakmaktadır bunun bir turızm sekli oldugunun bilincine varmalıyız ,yıkıcı tenkitler yerine yapıcı tenkitlerde bulunmalıyız.
ülkemizde karavan sahibi olabilme imkanı varken sadece yukarıda geçen faktörlerden dolayı bu sevdasını hayata geçirememiş okadar cok sayıda insan vardırki bu insanlar sadece bir ışık beklemektedirler
iyi çalışmalar dilerim

bu arada şunuda belirtmek isterimki benim hali hazırda bir karavanım yok ve olmasını çok istiyorum uygun zamanı ve kosulları beklemekteyim siz karavan sahibi dostlar adına kendi doğrularım ile bazı cevaplar verdim hatalarım olabilir lutfen düzeltiniz kraldan çok kralcı durumuna düşmek isteyeceğim son şey olacaktır bunuda belirtmek isterim

İçi boş ve yüzeysel cevaba gene ders gibi yanıt vermişsin tekrar teşekkür.

bu arada şunuda belirtmek isterimki benim hali hazırda bir karavanım yok ve olmasını çok istiyorum uygun zamanı ve kosulları beklemekteyim siz karavan sahibi dostlar adına kendi doğrularım ile bazı cevaplar verdim hatalarım olabilir lutfen düzeltiniz kraldan çok kralcı durumuna düşmek isteyeceğim son şey olacaktır bunuda belirtmek isterim

Alpino bey benimde karavanım yok ama aynısını bende yazardım,kendini bu yaşam biçimine yakın görmek bile yeterlidir diye düşünüyorum.Karavan severler adına teşekkür ederiz.

Alp bey bu konudaki gayretiniz takdir topluyor. Ben de kendi adıma size teşekkür ederim. Onur beye gelince; kendisi de sanırım bir şekilde kamp ve karavan dünyasına gönül vermiş bir kişi. Bu nedenle de bizim sıkıntılarımızı da dile getirebilir ve bu konuda yardımcı olabilir. Bizim ulaşamdığımız mevkilere ulaşabilir. Kendisini her zaman aramıza bekleriz...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,509
Kayıtlı Üye Sayımız
172,165
Kaydolan Son Üyemiz
gül93

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.