Römork Ruhsata İşlenmeli mi?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan safari2000 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 56
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 135,864

Etiketler
Ynt: Römork Ruhsata İşlenmeli mi?

selam arkadaşlar..
bir ay kadar önce yeni (ikinci el) aldığım araca yeniden ruhsat çıkarttırmam gerekiyordu (plakada değiştiği için tümü).
eski ruhsatında romörk çeker yazıyordu ama şimdikinde çeki demiri var ibaresi yazmışlar (LPG) li yazısının altına.
itiraz ettim, bu durumda romörk çeker anlamına gelmez diye ama dinletemedim (belkide ben yanlış biliyorum)..
bu konuda bilgisi olanlar paylaşabilirmi ??
saygılar.

Çeki demiri takılı ibaresi varsa, 750 kg'a kadar römork ve karavanı B sınıfı ehliyet ile çekebilirsiniz, karavan 750 kg'dan ağır ise D sınıfı römork çekme ehliyeti almanız gerekli...

atiladi' Alıntı:
Çeki demiri takılı ibaresi varsa, 750 kg'a kadar römork ve karavanı B sınıfı ehliyet ile çekebilirsiniz, karavan 750 kg'dan ağır ise D sınıfı römork çekme ehliyeti almanız gerekli...
Bilgilendirici açıklamalarınız için teşekkür ederim..
selamlar.

atiladi' Alıntı:
merhaba atiladi abi,benim ehliyetim e sınıfı 1993.romork 750kg fazla ise d ehliyetini almalımıyım,uzun yıllar tırcılık yaptım,lakin aracımla hiç römork çekmedim,bir araç ve çekme karavan alacağım,burası türkiye ne olacağı belli olmuyor,belgen yok ise başına herşey gelebilir,özelikle sigorta firmaları bu konuda çok duyarlı,başınıza gelebilecek herhangi bir kaza durumunda,haklı bile olsanız belge eksikliğinden haksız konumuna düşebilirsiniz,saygılar sunarım

E sınıfı ehliyetiniz, 750 kg'dan ağır karavan çekebilmek için yeterli...Karavanı çekeceğiniz araca resmi işlemleri tam olarak ( CE belgeli ,faturalı, gümrük makbuzlu, projeli ) çeki demiri taktırıp aracınızın ruhsatına, "remork çekebilir"veya "çeki demiri takılı" ibaresinin yazılı olması yeterli...

yunus bager' Alıntı:
Romörk ruhsata işlenmez romorkün ruhsatı ayrıdır ruhsatta sadece romörk takılabileceği işlenir
750kl dan daha hafif ruhsatlı römörkler gördüm

katılıyorum

selamlar

cekı demırı montajını kendım yaptım fatura vs yok bana proje cızdırecegım fırma adres tel verebılecek olan varmı acaba

gercı kaza bela ıcın kaskoma remorku ıslettım dedım ruhsata ısletemedım sorun yok dedıler 10 tl fark verdım ama polıs dert acacak gıbı

kgs ıcın 3.sınıf arac kartımı almam gerekıo sonucta 3 dıngıl oldu arac bılgılı arkadaslardan abılerden fıkır almak ıstıyorum

Araca takılacak, çeki demirinin, faturasının olması mecburi, hatta gümrük giriş faturası fotokopisininde faturaya eklemniş olması gerekiyor, ayrıca CE belgesininde fotokopisinin bulunması gerekiyor, çeki demirinin yetkili servisde fatura karşılığı montaj işleminin yapılmış olması gerekiyor, daha sonra bir makina mühendisine takılacak aracın katar ağırlığı spekleri ile birlikde projesinin çizdirilerek , ruhsata işlemek için müracatının yapılması gerekiyor...Sizde bunların hiç biri olmadığına göre, son 5 yılda üç ayrı aracıma çeki demiri takdırıp ruhsata işletmiş biri olarak, hiç uğraşmayın, sizin çeki demirinin ruhsata işlenmesi mümkün deyil...Tek imkan, takmış olduğunuz demire açıkdan KDV ödeyerek fatura+gümrük giriş faturası fotokopisi+CE belge fotokopisi ve montaj faturası bulabilirseniz, işletme şansınız olabilir...

yahu ne acaıp ısler bunlar servısten daha saglam taktım daha guvenlı ama gelgorkı ısletemıyoruz kaza bela ıcın kendımı garantıye aldım pekı remorkla polıs kontrolunde cezam ne olur remorkta kopekler olacak bıldıgım kadarıyla canlı hayvan tasımasında arac baglama olmuyor para cezası kesıyorlar bu bılgım dogrumudur

Çekilen römork 750kg dan hafif ise hiç bir sorun yok, römork için ruhsat, belge gerekmez B sınıfı ehliyetle çekilebilir ama, polis römorkla çok ilgilenmez onu ilgilendiren, römorku çeken aracın çeki demirinin ruhsata işli olup olmadığıdır..Kanun 01/01/2009 da yürürlüğe girdi resmi gazetede yayınlandı...

mehmet bey verdiğiniz bilgiler çok doğru ve anlaşılır.benimde karvanım var çeki demirli ve ayrıca motor taşıma aparatlı ve ruhsata işli.750 kğ mı geçerli son zamanda dingil sayısınında ruhsat gerektiği gibi bir bilgi sahibi oldum.750 kğ kapasiteli fabrikasyon römorkuma daha güvenilir olması için ikinci bir dinğil attırmak istiyorum.bu durumda ruhsatmı çıkartmam gerekecek.şimdiden teşekkür ederim.saygılarımla

Merhaba, Amerikada özellikle kamyonetlere takılan "fifth wheeler" karavan modellerinin yasal mevzuatını bilen var mı? Biz de örneği var mı? teşekkürler

Arkadaşlar benimde bir sorum olacaktı? bugün trafiğe gittim, bütün belgeler tamam, otomobilin çeki demirini ruhsata işleteceğim, römorkunuz var mı diye sordular evet dedim, römork muayene belgeleri yok diye aracın çeki demirini ruhsata işlemediler, 750 kg ve altı römorklar için belge gerekmiyor dedim ama TÜV'e girmesi gerekiyor dediler, bende TÜV'e nasıl götüreceğim römorku, çeki demirimi ruhsata işlemediniz dedim, nakliye şirketiyle götürmeniz gerekiyor dediler. hiç bu konuda yazı da bulamadım? yardımcı olurmusunuz?

Römork ve çeki demirinin hiç bir ilgi ve bağlantısı yoktur. Çeki demirini taktırırsınız karavanınızı isterseniz 10 sene sonra alır takarsınız kime ne! Ayrıca o çeki demiri olduktan sonra ona karavan da takabilirsiniz ufak römork da, illa o çeki demirine aynı karavan takılacak diye kanun mu var?
Size bunu söyleyen yetkiliye hangi kanun maddesine göre bunu istediği sorun öyle her aklına gelenin söylediği şeyi kabul etmeyin gerekiyorsa yazılı başvurun size yazılı olarak cevap versinler.
Kolay gelsin

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,509
Kayıtlı Üye Sayımız
172,165
Kaydolan Son Üyemiz
gül93

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR