Puma Operasyonu Başladı :)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan sword7 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 534
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 95,267
Ynt: Puma Operasyonu Başladı :smiley:

alanyalılandcı' Alıntı:
HERŞEY DAHİL ÇIKMA GARANTİLİ MOTOR ARABAYI GETIR 7 GÜN SONRA GEL AL 8 BİNLİRAYI GETIR ARABAYI GÖTÜR HERŞEY BİZE AİT

Çok açık ve net olmuş. Bunu hatırımda tutacağım Hasan usta. Teşekkürler.

Etiketler

yunus bager' Alıntı:
alanyalılandcı

Büyük harflerle yazmak Bağırmak anlamına geliyor ;)

Bunu BAĞIRARAK söylemek gerekir zaten Yunus :smiley: Hasan usta ben bu işi paket fiyat ve süre vererek yaparım diyor. Tabii bunu diyebilmesini sağlayan 20+ Puma değişimi tecrübesi olsa gerek.

1984 chevrolet suburban v8 5700cc sahibiyim aynı zamanda 2002 grandcheroke v8 4.7 de var tamam gc de vergı ındrımını yapıyorum ve bir alt kademeden oduyorum ancak 16 yasını gecen araclardakı %5 meselesını ılk defa duydum..benım gc yaptıgım aracın kasko bedelının vergıye olan oranının %5 ı gectıgını gosteren bır dılekce hazırlıyor takıpcı olay kolaylıkla halloloyor bır alt kadamaden...aynı durumun 16 yas ustundede aynen uygulandıgını bılıyoırum ve başkada herhangı bır sey oldugunu duymadım bılen varsa yardımcı olursa sevınırım...

snguntac' Alıntı:
... ancak 16 yasını gecen araclardakı %5 meselesını ılk defa duydum..

Tam olarak öyle değil, ben de tam hatırlamıyorum şimdi ancak aracın kasko değerinin %5'i vergi diliminden küçükse bir alt dilimden ödeniyordu ya da ona benzer birşeydi. Konuyu çok iyi anlatan bir başlık vardı da bulamadım şimdi.

alanyalılandcı' Alıntı:
HERŞEY DAHİL ÇIKMA GARANTİLİ MOTOR ARABAYI GETIR 7 GÜN SONRA GEL AL 8 BİNLİRAYI GETIR ARABAYI GÖTÜR HERŞEY BİZE AİT

Usta keşke banada bu fiyatı verseydin 5 ay önce, valla gelirdim Alanya'ya :smiley:

onu biliyorum ve uyguluyorum zaten.. ;).daha farklı bir şey varsa bilgilenmek için sordum malum bu paralar hep sorma ver paraları :eek: :eek:

Nejat abi dediğiniz doğru, ben de zaten o yaşta defenderın kasko değeri o indirime girecek bir değerde olur diye düşündüğümden dedim. mtv tablosundaki değer, aracın kasko bedelinin yüzde 5i fazla olursa oluyordu sanırım.

kasko indirimiyle ilğili linkler

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=46195.0

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=45818.0

Kendi mesajımı hatırlayamamışım ;D ;D ;D Yarın V8'de co-pilotluk yapacam ya ondan herhalde :smiley: Doğru bilgi aşağıda.
Uzun lafın kısası V8 (az kullanılıyorsa ve araç yaşlı ise) çok fazla korkulacak birşey değil, ancak gönül ister Puma olsun, yakıtından-vergisinden korkmadan kullanalım, suda yüzsün, ama sesi az olsun (izolasyon şart)

Otomobili olanların en çok sorduğu soru

BAYRAM namazları yılda iki kez kılındığı için, her bayram namazı öncesi nasıl kılınacağı baştan sona tarif edilir.

Otomobil vergileri de 7 milyona yakın vatandaşı ilgilendirdiği ve her yıl değiştiği için, okuyucularımız o yılın Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) tutarını ve “indirimli vergi avantajını” her yıl sorarlar, biz de açıklarız.

Gerçi 31 Aralık günü kısaca yazdık ama okuyucularımız ısrarla, “MTV tablosu üzerinde, örneklerle açıklar mısınız?” diyorlar.

Hemen açıklayalım.

İKİ ÖRNEK

Önce kısaca özetleyelim.

1- Otomobil ya da cipinizin, kasko değerinin yüzde 5’ini hesaplıyorsunuz.

2- Tablodaki sütunda gözüken, vergisi ile kıyaslıyorsunuz.

3- MTV tutarı, kasko değerinin yüzde 5’inden fazla ise, bir alt kademedeki vergiyi ödüyorsunuz (Bir alt kademede vergi de kasko değerinin yüzde 5’inden fazla ise ikinci alt kademeye inemiyorsunuz).

ÖRNEK-1: 2008 model cipin, motor silindir hacmi 3.600 cm3, kasko sigortasına esas değeri ise 150 bin TL olsun. Tabloda 1-3 yaş sütunundaki 3501-4000 cm3 sırasına bakıyoruz; vergisi 8.976 TL. Kasko değerinin yüzde 5’i ise (150 bin TL x % 5 =) 7.500 TL.

Bu durumda, aracın vergisi kasko değerinin yüzde 5’inden fazla olduğu için, bir alt kademedeki vergi 5.711 TL yazıyor. Araç sahibi 8.976 TL yerine 5.711 TL ödeyecek. Böylelikle (8.976 5.711 =) 3.265 TL daha az vergi ödeyecek.

ÖRNEK-2: 2005 model otomobilin, motor silindir hacmi 1.650 cm3, kasko sigortasına esas değeri de 16 bin TL olsun. Tabloda 4-6 yaş sütunundaki 1.601 - 1.800 cm3 sırasına bakıyoruz; vergisi 893 TL. Kasko değerinin yüzde 5’i ise (16 bin TL x % 5 =) 800 TL.

Bu durumda, otomobilin vergisi olan 893 TL kasko değerinin yüzde 5’inden fazla olduğu için, bir alt kademedeki 486 TL ödenecek. Böylelikle araç sahibi, (893-486=) 407 TL daha az vergi ödeyecek.

Özellikle yeni model ve silindir hacmi yüksek araçlarda, vergi avantajı daha çok oluyor.

BAŞVURU ŞART

- 2010 yılında indirimli MTV tarifesinden yararlanabilmek için, yetkili sigorta acenteleri tarafından düzenlenen “bildirim formu” ile vergi dairesine başvuruda bulunulması gerekiyor.

- Araçlarını, kasko sigortası yaptırmayanlar da “MTV indirimi” uygulamasından yararlanabiliyorlar.

- Geçmiş yıllarda kasko değerinin yüzde 5’inden fazla MTV ödeyenler de bir “düzeltme dilekçesi” ile vergi dairesine başvurup, 2005-2009 döneminde fazla ödedikleri MTV’leri iade olarak alabilirler.

Alıntı: Hürriyet 7 Ocak 2010

Haberin linki http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/13403748.asp?yazarid=82&gid=61&hid=13404389

siteye girmiyorum nedenlerini bilen bilir ancak bu yazıyı okuyunca ilgilendiren arkadaşları bilgilendirmek istedim.
2007 dmax 4x4 aracımı %5 kasko mtv indiriminden faydalanmak için ümraniye taşıtlar vd ne gittim.işlemleri sırasıyla yazıyorum ben 3 kere gittim ilgilendirenler tek gidişte halledebilirler bu bilgilerle.(Minibüs ve kamyonetler faydalanamıyor,benim ve benzeri araçlar ruhsatta kamyonet yazdığı halde trafikte arazi aracı olarak ödeniyor vergileri)

indirim istenecek her seneye ait ayrı dilekçe verilecek
Dilekçeye o senenin sigorta şirketinden alınan bildirim formu,araç ruhsat fotokopisi,ve o seneye ait ödenen vergilerin asılları eklenecek.(Bu önemli fotokopi kabul etmiyorlar,vede kayıp ödeme makbuzları için gazete ilanı istiyorlar)

Ben 4 adet dilekçe verdim,2010 içinde verdim bir alt kademeden ödemek için.

nkurtkaya' Alıntı:
BAYRAM namazları yılda iki kez kılındığı için, her bayram namazı öncesi nasıl kılınacağı baştan sona tarif edilir.

Otomobil vergileri de 7 milyona yakın vatandaşı ilgilendirdiği ve her yıl değiştiği için, okuyucularımız o yılın Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) tutarını ve “indirimli vergi avantajını” her yıl sorarlar, biz de açıklarız.
- Geçmiş yıllarda kasko değerinin yüzde 5’inden fazla MTV ödeyenler de bir “düzeltme dilekçesi” ile vergi dairesine başvurup, 2005-2009 döneminde fazla ödedikleri MTV’leri iade olarak alabilirler.

Tesekkurler bilgileri paylastiginiz icin ...

Bütün arkadaşlara Ankaradan selamlar.Ben Kemal
Her türlü asfalt dışı motorlu atraksyonlar ilgimi çekmiştir.
Burada ortak ilgi alanındaki arkadaşları görmek çok güzel.
Konforlu,hızlı,yeni model yada yarışcı cadde arabaları ile ilgilenen ( Arabalara ilgisi olmayanlar değil ) araba tutkunu arkadaşlara bile DEFENDER,JEEP,OFFROAD,ÇAMUR diyince uzaydan gelmiş gibi bakmıyorlarmı kendimi problemli vede çok yanlız hissediyorum.
Bana iyi hissettirdiğiniz için teşekkür ederim.

Konu ya dönersek yakıt tüketim ve çekiş gücü vede max hız dan mahsedilmişti.2010 model DEF kullanılan orj. puma motor (120hp) nin katalog değerlerine bakılınca problem olmadığını görürsünüz.Bu arabaya takılmış 120-130 hp puma bu performansı vermesi normal görünüyor.
Aşşağıdaki değerlerde mil-galon doğru olduğunu düşünürsek litreye çevirirken karışık kullanım değeri yanlış hesap edilmiş geldi bana.
Selamlar

(http://www.topgear.com/uk/land-rover/90-defender/spec/c3-119639-1)

PerformanceHide Maximum Speed (MPH) 82
0-60 MPH (seconds) 0
Litres / 100KM (urban) 9
Litres / 100KM (extra-urban) 9
Litres / 100KM (combined) 10
Miles per gallon (urban) 23
Miles per gallon (extra urban) 33
Miles per gallon (combined) 28

Başka bir sitede okuduğum bilgii 0-100kmh değeri 15.3s ve ağırlık 1750kg dı.
Bu değerlerin sanırım yanlış hatırlamıyorsam 17,5*16 orj. lastik kullanımında olduğunu ve 3 kapılı 90 olduğunu hatırlatıyım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,623
Kayıtlı Üye Sayımız
172,270
Kaydolan Son Üyemiz
Engin paslı

Çevrimiçi üyeler

SON MESAJLAR