Puma Operasyonu Başladı :)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan sword7 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 534
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 95,267
Ynt: Puma Operasyonu Başladı :smiley:

Aracın yaşı kasko bedel indirimi vs V8 lerde 2,5 dizellerle aynı fiyata geliyor diye biliyorum

Etiketler

reha' Alıntı:
Yok yok.. paniğe gerek yok.. aklımı başıma devşirip acilen kendisini (yani V8 i ) satmıştım. Hatırlatmak için, o gün arabanın yıllık vergisi 3.000 liracık idi.. Bugun sevgili Puma'lı aracımın ise sanırım 250 ;-) .. Dolayısı, ne motoru ne ustası.. ;-)) reha
2009 vergisi 282 tl
2010 vergisi 292 tl :smiley:

Selamlar,
bahsettigim arac 1998 model Land Rover Discovery V8 3.9Lt. idi ve o yıl kasko indirimi yok idi. Bir sonraki sene sanırım indi.. ama ben cebimden çıkanı bilirim ;-) ama hiçbir şekilde, aynı sınıftaki (ki, 300Tdi 2.5 Lt) dizel ile aynı miktara inebileceğini sanmıyorum. ama yanılıyor olabilir miyim?? tabii ki olabilirim, zira allaha sukur kendisinden kurtulduğumdan beri (zavallı vergisi ve benizini dışında harika bir araç idi) vergi hiç "gündemimi" işgal etmedi ;-) reha

Selam Reha abi,

nasıl yapıldığından, ya da yapılmamasının etikliğinden ziyade, Amerikanların 6 silindirleri bile 3.5 litreden fazla olunca, satmaya kalkınca 4 milyar etmeyen o kadar v8 lere kimse kendi motor hacminde vergi ödemiyor, etrafımda gördüklerim için konuşabilirim. Tanıdığım çoğu eski amerikan arabası sahibinin aracında motor hacmi 2000 -2500 cc ne hikmetse .. Ya da zamanında bi açık vardı kanunlarda, hallettiler :smiley:

ozcour' Alıntı:
:smiley:

Amerikancılar ruhsatta ve vergi dairesinde motor hacimlerini küçük gösterebiliyorlar da biz niye beceremiyorz :smiley:
Özgür motoru küçük göstermeye gerek yok sende git benim aracımın değeri 5840tl den aşaya göster sende şimdiki ödediğin verğiden daha az ödersin
yanı 15 yaşını doldurmuş araçlarda kasko bedelinin %5 i yıllık vergisidir

reha' Alıntı:
Ozgur,
nasil gosterceksin? ruhsatta ta "aslanlar gibi" V8 3.9Lt. yazıyor. tartışılabilecek ne var ki? reha

Peki ruhsatta aslanlar gibi 2.5 benzinli yazarsa? İşin şakası bir yana, motor hacmi ile beraber aracın yaşını değerlendirmek lazım. V8'i 1994'e kadar bir Defender'e takarsak vergisi ne olur bir bakmak lazım.

Yanlış bakmıyorsan; 3.5 V8 için yıllık 570, 3.9 V8 için yıllık 814 çooook da büyük bir rakam değil.

Ekran Alnts

Nejat abi selam,

Eğer Yunus abinin dediğini yaparsanız, vergi bir kademe daha düşüyor...

3.5 ise 3.0 vergisi

3.9 ise 3.5 vergisi ödüyorsunuz bildiğim kadarıyla..

sadece 1 kademe düşüyor ama :smiley:

Nejat,
eski araca V8'i bilemem ama benim Disco 1998 idi ve 4-6 kategorisinde idi ;-)) ... eh, ona da biraz zam olmus galiba ;-) ne de olsa, benzinden alinan vergi yetersiz (!) kaliyor ;-) Ayrica, yanlislikla 12-15 yas araligina duserse de fena para degil ;-))
Not: 15 yasdan eskisini bilmem ama benim bildigim sadece 1 kademe dusuyor (idi o zaman )

not: aslana bir farki yok ama benzin/dizel farki olmadigini vurguluyorsun herhalde ;-)

Biraz yeni V8 disco ya da RR sahibi 4- 5 sene vergi yatırmasa arabanın değeri kadar :smiley: para kurtarmış oluyor sanırım :smiley:

vergi borcu olana araç muayenesi yaptırmamaları kötü ;D ;D

ozcour' Alıntı:
Nejat abi selam,

3.5 ise 3.0 vergisi

Özgür 68 model aracın kademesimi kalmış :smiley:

ozcour' Alıntı:
Nejat abi selam,

3.5 ise 3.0 vergisi

Bir kademe düşüyor demek tam olarak doğru değil. Aracın kasko değerinin %5'i bişeyden büyük mü küçük mü ne olursa 1 kademe düşüyor. Konuyu açıklayan bir abşlık vardı da...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,623
Kayıtlı Üye Sayımız
172,270
Kaydolan Son Üyemiz
Engin paslı

Çevrimiçi üyeler

SON MESAJLAR