Li-ion Mini Güç Paneli Yapabilirmiyiz Sizce?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan theta Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 61
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 19,038

theta

Kamp III
Yer
İstanbul
Merhabalar.
Sizin de dikkatinizi çekmiştir, her yerde "solar şarj aletleri" var artık.
Ama neredeyse tümü, güçsüz küçük amorf güneş panelleri kullanıyorlar. Bir tane polikristal tip gördüm onun da fiyatı epeyce yüksekti.

Peki güneşli bir günde, gece gerekli aydınlatmayı sağlayacak kadar enerji depolayabilecek "akıllı" ve ucuz bir güç paneli yapabilir miyiz?

Öncelikle hafif ve küçük olmasını istiyoruz. 1W lık bir power ledi 3-4 saat kadar çalıştırabilmeli. En uygun pil Li-ion. Ancak bu pilleri tehlikesizce şarj etmek için karmaşık elektronik devrelere ihtiyacımız var. Çinliler sağolsun; cep telefonu pillerinin şarjı için "universal" şarj aletleri satılıyor her yerde ve ucuz. Bazıları pilin voltajını sürekli denetleyerek dolduğunda şarjı kesme özelliğine de sahip. Bir tane aldık:
[attachment=1]

Şarj voltajını bile kendi belirliyor ve en fazla 250mA şarj akımı uyguluyor. Denedik; çalışıyor.
Üstündeki bilgiler aşağıda:
[attachment=2]

Fikir şu:
Aletin içerisindeki 220V alternatif gerilimi azaltan trafonun sekonder bölümündeki voltajı sağlayacak bir panel yaparız ve bu trafoyu sökerek devreyi panelden besleriz.

(Buradan sonrakiler benim kısıtlı elektronik bilgimle yaptığım yorumlar; hata varsa bilenlerin düzeltmesine / yorumlamasına çok sevinirim)

Pilin bu akıllı devre ile doğru şarj edilmesini sağlarız. 3.6V luk Li-ion pil için 4V, 250mA gerekeceği ve devre veriminin %70 kadar olduğu varsayımıyla 1.4W lık panel gücü yeterli olur ve 6 - 7 saatte 880mA lik 16340 tipi protected Li-ion pilimizi (3.2W) şarj eder.

Şimdii, aleti söküp ilk şaşırma: Minicik bir trafo var üst solda görünen, demek ki çekilen güç epeyce küçük. Primer bölümünde iki değil dört uç var; demek ki iki farklı primer sargı var. Prizden gelen uçlardan bir bir diyota, diğeri bir dirence gidiyor. Sekonder bölümde boşta 9V, pil şarjdayken 5V DC ölçtüm. Trafoyu söküp sekonder bölüme güç kaynağı ile 5V verdiğimde ise devre power ışığı ve şarj lambası sürekli yandı, ancak şarj etmedi (şarj ederken yeşil ışık yanıp sönüyor normalde; sürekli yandı). Voltaj uyguladığım yerleri işaretledim.
[attachment=3]

[attachment=4]
Trafoyu geri taktığımda çalıştı. Sizce düşünce yanlış mı? AC DC çevrimini başka türlü mü yapıyor bu alet?

Img 0060

Img 0070

Img 0064 1

Img 0062

Etiketler
Ynt: Li-ion Mini Güç Paneli Yapabilirmiyiz Sizce?

Güzel bir düşünce tabi ama kullanacağın her ekipman için bu sistemi uygulamaktansa:
Elektronikçilerden alacağın biraz yüksek güçteki, 220V/12V lik bir trafo ile 12V gerilimi seconder kısmına uygularsan, primer kısmından 220V elde edersin yine... Ancak D.C. uygularsan, D.C.; A.C. gerilim uygularsan A.C. gerilim elde edersin...
Peki A.C. gerilim depolanamayacağına göre, depolanmış yada depolayacağın elektronlar yine D.C. gerilim olacaktır. Bunu A.C gerilime çevirmek için de konvertor (invertor de diyorlar ama ikisi farklıdır aslında (mealen aynıda olsa elektirk elektronikte farklıdır)) denen bir sistem mevcut internet üzerinden devre şemasını bulabilirsin...
Gerilimi 12V tan 220V a yükselten kısmada invertor (aslında invertor ama bu kısmada konvertor dendiğini duyarsın) adı verilir.

Ama kullanacağın her ekipmanı bunun üzerinden besleneceğinden, kullanacağın devrenin beslemeleri ve devre içerisnde kullanacağın aktif ve pasif elemanların gücünü iyi hesaplamak gerekir... internet üzerindeki her şemanında doğru ve veriminin iyi olacağını düşünmeyin. Amatörce değil, bilen kişiler tarafından tasarlanmalı ve uygulanmalıdır...
Hatta el yapımındansa, bu işlemi yapan mini box lar mevcut piyasada satılan... incertor ve convertor içinde mevcut. Sen 12V D.C. bağlıyorsun, diğer taraftan 220V A.C. aşlıyorsun ;)
Bu örnek devrede 12V D.C. giriş yapıyorsun ve çıkış 110V ve 220V A.C. ;) :
http://freecircuitdiagram.com/wp-content/uploads/2009/05/dc-to-ac-inverter-110v-220v.gif
Bir tavsiye daha: Yangın veya benzeri bir feleketle karşılaşmamak için bu ekipmanı bilinmiş markalardan tercih edin.
Eğerki el yapımı kullancaksanız çekeceğiniz akımın biraz daha üstünü rahatlıkla zorlanmadan vercek bir değer hesaplayarak uygulayın.
Ve soğutma sistemine özen gösterin, ısınmasına engel olun... Ve mutlaka sistem içerisine uygun bir sigorta ekleyin...
ve normal aa series pillerini şarj edebileceğiniz bir aparatta bu:
http://cgi.ebay.com/New-USB-Charger-Ni-MH-AA-AAA-Rechargeable-Battery-/200490221581?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2eae26000d

Bu arada bir sorunuzuda gözden kaçırmışım AC yi Dc ye nasıl dönüştüryor bu alet demişsiniz?
DC yi AC ye çevirmek teferruatlı iştir özelliklede istenilen herz ayarında yapmak istediğinizde...
Ama AC yi DC ye çevirmek çok daha kolay...
Trafo gerilimi 220 den 12 ye düşürür(bu tür şeylerde genelde 12 dir ama değişkenlik gösterebilir)
Ardından 12V düşürülmüş olan AC gerilim. doğrultamç adı verilen en az 2 diod ve bir kondansatörden oluşan bir düzeneğin içine girerk doğru akıma çevrilir. bu da elektronik kart üzerindedir. ama DC gerilim buna bağlıyacağınızda bunu iptal etmenize gerek yok... sadece bir yönde bağladığınıda çalışacak kutupları ters çevirdiğinizde ise çalışmayacaktır...

Saygılarımla...

Halil Bey Merhabalar,
Bilgiler için teşekkürler.
Önerinizden anladığım güneşle 12V luk bir akü yada pil grubunu şarj edip bunu bir invertör ile 220 ye çevirerek daha geniş yelpazede cihazları çalıştırabilecek bir şey yapın diyorsunuz.
Bu da mümkün tabii ki, ancak burada benim hedefim yaklaşık 160x80x10mm ölçülerinde cebe sığacak taşınabilir bir mini panel. 3-5W lık bir güç depolamayı planlıyorum.

Hatta arka planda, 150 gramlık bu paneli güneşe bakacak şekilde dengeleyip yatay bir mekanik saat mekanizmasına yerleştirip güneşi izlemesini sağlamak gibi "çakal" düşüncelerim de var :smiley:

Sizin dediğiniz sistem aklımdakinden epeyce büyük olur sanırım.

Takıldığım yer devreye panelden DC uygulayabilmek için ne yapmalıyım kısmı. Belki de bu universal şarj aletlerinin araç çakmağından çalışan modeli vardır; doğrudan DC aldığından işimiz kolaylaşabilir diye düşünüyorum.
Akşam bakacağım ona da...

theta' Alıntı:
Halil Bey Merhabalar,
Bilgiler için teşekkürler.
Önerinizden anladığım güneşle 12V luk bir akü yada pil grubunu şarj edip bunu bir invertör ile 220 ye çevirerek daha geniş yelpazede cihazları çalıştırabilecek bir şey yapın diyorsunuz.
Bu da mümkün tabii ki, ancak burada benim hedefim yaklaşık 160x80x10mm ölçülerinde cebe sığacak taşınabilir bir mini panel. 3-5W lık bir güç depolamayı planlıyorum.

Hatta arka planda, 150 gramlık bu paneli güneşe bakacak şekilde dengeleyip yatay bir mekanik saat mekanizmasına yerleştirip güneşi izlemesini sağlamak gibi "çakal" düşüncelerim de var :smiley:

Sizin dediğiniz sistem aklımdakinden epeyce büyük olur sanırım.

Takıldığım yer devreye panelden DC uygulayabilmek için ne yapmalıyım kısmı. Belki de bu universal şarj aletlerinin araç çakmağından çalışan modeli vardır; doğrudan DC aldığından işimiz kolaylaşabilir diye düşünüyorum.
Akşam bakacağım ona da...

Sizin gösterdiğiniz adaptör yanında bide ekstradan bunu besleyecek batarya taşıyacaksınız... Bence buda oldukça zahmetli iş... Eğerki sadece cep telefonunuz için kullancasanız yedek pil alıp taşımak daha kolay bir yoldur bence... Tercih sizin tabi ben söylüyeyim hemen size nasıl bağlamanız gerektiğini.. trafoyu söktüğünüzde 12V luk çıkış kısmı olan seconder kısmından iki adet telin yada kablonun çıkış yapıp buradan elektronik board a giriş yaptığı yere direk olarak 12V D.C. uygulamanız yetrli olacaktır. ancak (+,)(-) kablolar devre üzerindeki doğrultamçtan dolayı bir yönde çalışıp tersi yönde çalışmayacaktır. bu adaptörünüze bağlayacağınız bataryanın kuturp uçlarını değiştirerek çalışır halini bulabilirsiniz. ters bağladığınızda diodlar üzeirnde tersi yönde akım geçmeyeceğinden devre herhangi bir zarar görmeyecektir.
Yine bir uyarıda bulunayım: 12V direk bağlayabilirsiniz diyorum ama eğerki üzerinden söktüğünüz trafo 220V/12V ise direk uygulayabilirsiniz. eğerki farklı voltaj çıkışı yapıyorsa trafonuz seconderinden. o zaman biraz daha farklı bir sistem gerekecektir. siz söktüğünüz trafonun primer kısmına 220 V uygulayın ve bir avometre yada multimetre ile seconder kısmındaki gerlimi ölçerek bir durum değerlendirmesi yapmanızı tavsiye ederim. yada daha basit bir yolu daha var :smiley: sökülen trafonun üzerinde giriş çıkış değerleri yazıyor olabilir.. bi kontrol edin yoksa diğer yola başvuracaksınız...

Saygılarıma,

theta' Alıntı:
Şimdii, aleti söküp ilk şaşırma: Minicik bir trafo var üst solda görünen, demek ki çekilen güç epeyce küçük. Primer bölümünde iki değil dört uç var; demek ki iki farklı primer sargı var. Prizden gelen uçlardan bir bir diyota, diğeri bir dirence gidiyor. Sekonder bölümde boşta 9V, pil şarjdayken 5V DC ölçtüm. Trafoyu söküp sekonder bölüme güç kaynağı ile 5V verdiğimde ise devre power ışığı ve şarj lambası sürekli yandı, ancak şarj etmedi (şarj ederken yeşil ışık yanıp sönüyor normalde; sürekli yandı). Voltaj uyguladığım yerleri işaretledim.

Söylediklerinizi yapmıştım zaten ilk mesajımda yazdığım gibi. Avometre ile ölçtüğüm 5V değerini sekonder çıkışın olduğu bölüme uyguladığımda farklı çalıştı devre.
Arkadan baktığımızda devrenin üst kısmındaki bölüm primer voltajını ayarlıyor anladığım kadarıyla. Bugün sipariş ettiğim polikristal hücreler de geldi. Bunları istediğim voltaja göre kesip birleştireceğim; ama önce bu devrenin kaç voltla çalıştığını ve nereden giriş yapılması gerektiğinin anlaşılması gerek...

Ynt: Li-ion mini güç paneli yapabilir miyiz sizce?

Düşünce doğru. Güzel fikir.
Bu tür cihazlar cep telefonu pili için yapılan devreler. Primer bölümü olan kısım zaten 220V'dan düşümü yapan konvertör devresi.
Ölçüp gerilim uyguladığınız yer de doğru. Sekonder ucunda yüksek frekanslı bir gerilim bulunur. Hızlı diyotla doğrultma yapılır. Bu tür güç kaynaklarının iç direnci yüksektir. Büyük ihtimalle böyle bir sorun var. ::smiley:
Denemek için daha önce bağladığınız uçlara yine güç kaynağınızı 9V'a ayarlayın bir de 10-15 ohmluk seri direnç ile bağlayın. Direnciniz 10W ve üzeri olmalı. Bu durumda devrenin çalışması lazım. Daha sonra güç kaynağınızın voltajını yavaş yavaş düşürüp hangi değere kadar çalıştığını test etmek lazım. Çalışmazsa yine üzerinde bir düşünmek lazım.

Bence çıkış gerilimi 4.2V olan normal bir güç kaynağıyla da LiIon pilini şarj edersiniz. Bunun için 4.2V regüleli güç kaynağı yapmak yeterli. Güç kaynağının şarj etmiyorken geri enerji tüketmesini engellemek için bir de diyotla seri olarak pilimize uygulayabiliriz. Bu durumda kullandığımız diyodun gerilim düşümü kadar kaynak gerilimizi arttırmamız lazım.

Kolay gelsin. :smiley:

Çok teşekkürler Ferhat Bey, akşam deneyeceğim seri direnç çözümünü, sonucu paylaşırım.

Bildiğiniz gibi "protected" li-ion pillerde kendinden bir PCB var; hem aşırı şarj / deşarjı önlüyor hem de kısa devre koruması sağlıyor.
Doğrudan yapacağımız paneli (örneğin 6V, 300mA) bir diyot ve 4.2V regüleli güç kaynağı üzerinden korumalı pile bağlasak bu devrenin verim kaybından da kurtulmuş olmaz mıyız?

Regüleli güç kaynağı konusunda örebileceğiniz basit bir çözüm var mı?

Bu arada güneş hücrelerini nasıl kesebileceğimi de buldum :smiley:

Protected Li-Ion piller hakkında pek bilgim yok doğrusu. Şimdiye kadar incelemedim. :smiley:

Pil içindeki koruma devresi şarj cihazı sistemi gibiyse, ek bir devreye de ihtiyacımız yok demektir. Güneş paneli zaten bir çeşit akım kaynağı gibi çalışır. Bu durumda panelimizi sadece bir diyotla bu korumalı pile bağlayabiliriz demektir. Eğer düşündüğüm gibiyse, pil dolduğunda üzerinde 4.2V oluşunca koruma devresi şarjı kesecektir. Regüle devresine bile ihtiyaç olmayacaktır. Hatta paneli kendiniz yapacaksanız. hücre başına 0.5V hesabıyla, 10 hücreli bir panel yapılırsa, 5V'luk bir panelimiz olur. 12V sistem için kullandığımız panelde 36 hücre var. Tam güç gerilimi de 17-18V civarında oluyor. Bize lazım olan 4.2V + diyot gerilimi olunca yeterli olur. Böyle bir sistem çalışırsa verim de maksimum olacaktır.

Bu korumalı piller ile ilgili verebileceğiniz bilgi varsa memnun olurum.

Güç kaynağı kolay, transistörlü veya entegreli olarak birşeyler yapabiliriz. Korumalı piller düşündüğüm gibiyse, gerek kalmayacaktır.

Hücrelerden ben de deneme için getirtmiştim. Bir hücre üzerinde geçen sene çalışmalar yapmıştım. Küçük paneller için kesip kullanabilmek iyi olur. Nasıl kesmeyi planlıyorsunuz.?

Bildiklerimi paylaşayım:
"Korumalı" li-ion pillerde, genellikle pilin alt kısmına aynı çapta küçük bir devre bağlanmış oluyor. Plastik kılıf bu grubun üzerine kaplanıyor.
Pilin üreticisine göre aşırı şarj, deşarj, ısınma, kısa devre koruma vs. özellikler ekliyorlar.

Mesela şu sitede biraz daha ek bilgi var:
http://www.lighthound.com/Rechargeable-Lithium-Battery-Information--Protected-vs-Unprotected-Li-Ion-Batteries--Lithium-Ion-Battery_ep_36-1.html

Bende birkaç tane var, ikisini bu projede kullanmayı düşünüyorum.
16340 tipi olanın resmi aşağıda:
[attachment=1]

Dediğiniz gibi doğrudan kullanabilirsek hem basitleşir, hem ucuzlar hem de verim açısından harika olur.
Sadece pilin dolduğunu gösterecek bir devrecik eklememiz gerekir; bir sitede zener diyot, led ve dirençten oluşan bir çözüm görmüştüm.

Peki bu doğrudan kullanım sırasında güneş paneli üzerine gelen ışığa göre değişken güçler ürettiğinde şarj açısından sorun olmaz değil mi?

Kesim için iki metod var; biri camcıların yaptığı çizerek kesme, ama ustalık gerektiriyor; diğeri ise yüksek hızda (15.000-20.000d/d) elmas disk kullanma.
İkinci yol en iyisi bence:
www.youtube.com/watch?v=YlMX8zT6xKo

Dremel ve elmas tozlu seramik kesim diski var zaten bende; ahşap aparatı yapmak çok basit :smiley:

Img 0065

Henüz gönderdiğiniz kaynaktaki bilgiyi okumadım ama tahminimce pili koruma devresi, pil gerilimi 4.2V olunca pil şarjı devre dışı kalacaktır. Bunu eğer akımı kesmek şeklinde yapıyorsa, bu durumda pilin uç gerilimi yükselir. Bu durumda 3.9V zener ve led seri bağlayarak gösterge yapabiliriz. Bu devre 3.9+1.5=5.4V altında çalışır. Ledi korumak için bir de 47ohm direnç seri kullanmak lazım. (10 hücre için).

Güneş pili bu durumda akım kaynağı gibi çalışır. Tam güçteki akımı ile kısa devre akımı birbirine yakın değerlerdir. Yani tam gücte 300mA veren bir paneliniz varsa kısa devre edince 335mA gibi bir akım akar. Bu durumda neredeyse pilinizin geriliminden bağımsız, hemen hemen sabit akımla şarj olur. Panele gelen ışık azaldığında doğrudan bu akım azalacaktır. Bu da şarj süresini uzatır. Burada bütün işi yapacak pildeki koruma devresi. Umarım doğru çalışıyordur. :smiley:
Gönderdiğiniz belgeyi bir inceledikten sonra yanlış düşündüğümüz bir şey varsa uyarırım. :smiley:

Güneş hücreleri çok hassaslar. Aynı yumurta kabuğu kalınlığında ve kırılganlığında. Dramel bende de var. Dokundurduğumda kırılacak dağılacak gibi geliyor. Denesem mi acaba. ::smiley:
Videoyu çalıştıramadım.

gezmen' Alıntı:
Hata verdiğinde, üzerine tıklarsan yeni segmede açıyor ve çalışıyor... :smiley:

Cavid Sezen
Benim sistemde bir hata var o zaman. Chrome, Firefox ve Explorer denedim. Firefox'da başlangıç karesine ulaştım. Sadece fotoğraf gibi. :(

Korumalı pillerle ilgili aşağıdaki linki buldum.

http://www.lygte-info.dk/info/battery%20protection%20UK.html

Buradaki bilgiye göre yüksek gerilim koruması sonrası şarj cihazından çıkartmak gerekiyormuş. Kaç volta düştüğünde yeniden devreye girdiği yazılmamış ama hava karardığında güneş panel gerilimi düşecek ve pil devreye girecektir diye düşünüyorum. Umarım yeniden devreye girme gerilimini fazla düşük yapmamışlardır. :smiley:

Eklediğim youtube videosuydu ama bende de çıkmıyor; indirdim kendisini; ekleyeyim mesaja:

[attachment=1]

Ekli dosyalar

• günes hücresi kesimi-couperunecellulesolaire.zip
    1.3 MB · Görüntüleme: 157

Ferhat Bey, video çalıştı mı zipli dosyadan?

Bütün iş elmas tozlu kesicide bence, çok kolay kesiyor gibi görünüyor. İşin ilginci filmdeki disk Proxxon un, Dremelinki değil. Bendeki de filmdekinin aynısı, hala var mı bilmiyorum ama Bauhaustan temin etmiştim bir seramik "porocesi" için.
3 tane hücre aldım denemek için, riske girmeyin siz :smiley: sonucu bildiririm.

Göndediğiniz linkteki arkadaş iyi çalışmış :smiley:

4.2V mertebesinde şarjı kesiyor devreler; acaba pil voltajı o değere ulaştığında mı yoksa uçlar arasındaki gerilim 4.2 nin üzerine çıktığı anda mı kesiyordur?
İkinci doğruysa bizim panelimiz güneşte zaman zaman 5V mertebelerine ulaştığında örneğin şarjı kesmez mi? Böyleyse voltajı sabitleyecek bir devre eklemek sanırım araya...

Olmazsa pillerden birini açıp deneyelim bence...

Teşekkürler şimdi video çalıştı. :smiley:
Elmaslı kesici bende de var. Kesmek için bu şekilde bir düzenek yapmak şart olması lazım. Keserken küçük bir yalpalama bile güneş hücresini parça parça eder.
Bir de hücreyi birşeyle tahtaya tutturmuş olması lazım. Sanırım iki kenarından bantlamış. Birşeyler görülüyor.

Koruma devresinin yeniden pili kullandırması için şarj cihazından çıkartmak gerektiğine göre, pilin dış uçlarındaki gerilime bakıyordur. Bu değer 4.2V'u aştığı anda pili dış dünyadan izole ediyordur. Eğer pilin iç gerilimine bakıyor olsa, sürekli devreye girip çıkardı. Düşük gerilim korumasını ise iç gerilime bakarak yapıyordur.

Bence pili açmaya gerek yok. Pilinizi 200-300mA ile şarj edin. Bu arada pil gerilimine sürekli bakın. Pil dolduğunda yani 4.2V'a ulaştığınızda pil gerilimi bir anda güç kaynağınızın gerilimine yükselirse, herşey düşündüğümüz gibi demektir. Pil gerilimi 4.3V'a doğru gelirken hala herhangi bir tepki yoksa, koruma devresi iş yapmıyordur. Pili patlatmamak için şarjı kesmek lazım. Testi konu başında gösterdiğiniz güç kaynağıyla da yapabilirsiniz. Boştaki geriliminin 9V olduğunu söylemiştiniz. :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,476
Kayıtlı Üye Sayımız
172,127
Kaydolan Son Üyemiz
agalandarli

SON KONULAR

Geri