Led Mini Lüks Lambası Projesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan theta Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 110
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 64,105
Ynt: Led Mini Lüks Lambası Projesi

5 gündür bir fuar nedeniyle Nürnberg deydim.

Genellikle fuar zamanları Almanya daki otellerde yer bulmak çok zor olduğu gibi fiyatlar da iki üç katı artar. Bir çok katılımcı şehrin 30-50km dışındaki otellere yönelmek zorunda kalır (bizimki 41km deydi :smiley: )
Ama bazı katılımcılar bu işin kolayını buluyor her zaman:
Fuar alanının tam karşısındaki ormanın içindeki karavan kampında yüzlerce kamp taşıtı vardı. İnsanlar pek çok bölgeden kendilerine ait ya da kiralık karavanlarla gelip çok daha düşük maliyetle fuar alanının dibinde kalıyorlar.
Hatta, normal otoparka çeken karavanlar bile vardı.
Kamp alanının uzaktan da olsa bir resmini çektim, bir fikir veriyor. Çektiğim yönde arkaya doğru 1400m kadar daha uzuyor kamp yeri...

Bu arada ölçme devresi ile ilgili parçaları sipariş ettim; akşam denemeyi planlıyorum voltmetremizi...

DSC 0014

Etiketler

Hoşgeldiniz.

41 Kilometre uzakta otelde kalmak yerine karavanda kalmak daha iyi. :smiley: 1400m ötede kalmak yerine de otoparkta kalmak daha iyi. ;)

4-5 yıl önce Hannover fuarına gitmiştim orada bazı insanlar birkaç günlüğüne fuar süresince evlerini kiralıyorlardı. Biz de öyle bir evde kalmıştık hem otelden daha ucuzdu hem de fuara sadece bir tramvayla gidiliyordu.

devrenin sonuçlarını merakla bekliyorum. :smiley:

Dün akşam tamamladım devreyi, yerine sığmasında ya da elemanların yerleşiminde herhangi bir sorun yok.
Ama bir kaç aksilik çıktı; kırmızı led çalışmadı, yeniydi halbuki :(
Kutudan kullanılmış bir tane buldum, değiştirdim.
Güç kaynağını 13.7V a getirip trimpottan ayar yaptım üst sınır ledi için, 4. ledde sorun yok ama voltajı örneğin 10V a bile düşürsem kalan 3 led sürekli yanıyor. Bağlantıları kontrol ettim, sorun görünmüyor.

Sanırım devre elemanlarında sorun var.
Entegreyi doğrudan lehimlemiştim (hata!), söküp altlık taktım ama yeni bir entegre almam gerek tabii.
Zeneri de değiştirsem mi? Başka nerede olabilir hata?

DSC 0014

DSC 0009

DSC 0008

Nihayet voltajları ölçecek vakti buldum...

Güç kaynağını 13.7V a ayarladım ve şase ile ayaklar arasında ölçtüğüm değerler aşağıda:

5=8.78V
7=0.399V
9=0.274
11=11mV

Yaşayacak mı doktor bey :smiley:

Teknik terimlerinize "ufo görmüş köylü" ::smiley: muamelesi de yapsam,araştırma ve emeklerinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.Başarılar... ;) ;) ;)

theta' Alıntı:
Nihayet voltajları ölçecek vakti buldum...

Güç kaynağını 13.7V a ayarladım ve şase ile ayaklar arasında ölçtüğüm değerler aşağıda:

5=8.78V
7=0.399V
9=0.274
11=11mV

Yaşayacak mı doktor bey :smiley:
Yaşar yaşar. ;)

Zener voltajı biraz düşük fazla sorun oluşturmaz ama dirençlerde sorun var. 22R direnç yerine 22k takılmış olmasın. ::smiley:

Hatta 22K olması gereken yerde de 22R olabilir mi.?

Şimdi renk kodlarından kontrol ettim, tahminlerin ikisi de doğru :-[ :-[ :-[

22R dirençle 22k dirençleri karıştırmışım sanırım.

Değiştirelim bakalımm...

Dirençleri değiştirdim, çalıştı :smiley:...

Üstelik ayar değerleri bile tamam:
1. Led 12.8V
2.Led 13.3V
3.Led 13.4V
4.Led 13.7V da yanıyor.
Harika...

Teşekkürler Ferhat Bey! (Bunun bir tuşu vardı biryerlerde :smiley: )

Şimdi lambayı tamamlama zamanı...

Geç gördüğüm güzel dilekleriniz için teşekkürler Ali Bey :smiley:

Devre çalıştıktan sonra test anahtarı için bir küçük delik daha açarak buton yüksekliğini gövde ile sıfır olacak şekilde ayarladım. Böylece kazara basılması önlenmiş olacak.

Göstergemiz harika çalışıyor, ölçümü yükteyken (lamba yanıyorken) yapmak daha sağlıklı...

Bir projemiz daha bitti ve 11W kamp lambamız tamamlandı :smiley:

Özellikler:
600 lümende (60W ampulün ışığına denk) 3 saat
300 lümende 6 saat denenmiş çalışma zamanı
Otomobil çakmak yerinden ya da herhangi bir 12V adaptörle doğrudan şarj
4 kademeli şarj durum göstergesi
90mm çap 150mm yükseklik
670g ağırlık

Toplam maliyeti:
11 adet 2650mAh Energizer pil, 85
Osram Variolux 12V tasarruflu ampul,30
Devre elemanları, 20
Gövde, 7
Aluminyum levha, 18 (1/5 i kullanıldı)
İşçilik, paha biçilemez :smiley:

Son resimler aşağıda:

2012 03 30 00 35 24

2012 03 30 00 35 45

2012 03 30 01 14 18

2012 03 30 01 14 36

Ferhat (antrenör&futbolcu) ortalıyor, Serdar Bey kafayı vuruyor; paylaşımın doruğu!... :smiley:

Cavid Sezen

Harika bir alet oldu Serdar, eline sağlık.

Yapmaya kalkışacaklara söyleyelim zevk için yapılmış bir üründür. Sadece malzemesi 160TL üstelik işçilik ve tasarım bedelleri hariç. Ama o oranda da kaliteli bir ürün ortaya çıktı. [SIZE=78%] [/SIZE] :smiley:

Teşekkürler Cavid Bey, seyirci desteğini de unutmamak lazım :smiley:

Teşekkürler Ferhat, desteğin sayesinde güzel oldu gerçekten.

Teşekkürler Levent Bey, ayrıca konuyu sabitlemeye değer bulduğunuz için de sağolun, gurur duydum.

Teşekkürler Bekir Bey...

Arkadaşlar,
yine de yapmak isteyenler olursa baskılı devre asetatlarından elimde fazladan var, hediye edebilirim :smiley:

bende elimdeki kullanmadığım bir fotoğraf makinası flaşından 2 devreyi röle yardımıyla bütünleyip 19 saniyede patlayan şarjlı flaşör yaptım neden yaptım bilmiyorum elektronikci de değilim ama hobi işde öyle duruyor bahçede ;D

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,461
Kayıtlı Üye Sayımız
172,117
Kaydolan Son Üyemiz
fmt35

SON KONULAR

Geri