Land Defender Ne Kadar Yakıt Tüketiyor

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan MaNDaLiNa_ Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 124
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 67,868

Etiketler

Motor farkıdır belkide Umut bey bilemedim bir kantara uğrayayım en iyisi bende :smiley:

Yakıt tüketimim 1991 model 2.5 benzinli/lpg 235/85/16, elektronik ateşleme, 4x2 arkdan itiş modda (evet bende ikiçeker çevirim hubları var) 100km yazın ort. 16-17lt, kışın eksilerde 20-21 ltyi gördüğüm oldu.

lpg depom 55lt uzun yolda bir depo 300km şehir içi 250-60km yapıyor
hublar bağlıyken ise depo başına bir 40km daha az yol yaptığını hesapladım.

birde ben uygulamadım ama tahminim su ısıtmalı bir webasto bağlanırsa araca, motor çalışmadan suyunu ısıtacağından kışın özellikle yakıt tüketimini düşüreceği kanısındayım.

Defenderın bu yakıt tüketim muhabbeti bitmez...
Saygılar
Alkım.

Ek yapayım hemen bugün yeni doldurdum depoyu ölçtüm 45 lt lpg aldı depo km sayacı 259 km deydi, o da 100 km de 17.3 lt yapıyor.

Lpg litre fiyatı 2.25tl den aldım o da km de 39 Krş yapıyor, dediğim gibi yazın sıcaklarda biriki lt daha düşebiliyor.

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Defenderda ne bulursunuz anlamak mumkun degil valla mke 3 liraya 4 liraya satiyor yarisi kaldi ellerinde yakit tuketimi cok guc yok konfor yok kilit yok gogus yok , izalasyon yok, klima yok, rahat kullanim yok ne var arkadaslar bu aracta ?

ASUS_T00J-D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Defenderda ne bulursunuz anlamak mumkun degil valla mke 3 liraya 4 liraya satiyor yarisi kaldi ellerinde yakit tuketimi cok guc yok konfor yok kilit yok gogus yok , izalasyon yok, klima yok, rahat kullanim yok ne var arkadaslar bu aracta ?

Dünya bile anlamamış o yüzden halen 30 yıldır üretilmeye devam ediyor, halen bilmem kaç ülke ordusu kullanıyor, hurdası bile tonla para ediyor, eskisi yenisi satılmaya devam ediyor, sahipleri aşkla sevgi ile geliştirip kullanmaya devam ediyor, dünya turuna Defender ile çıkmak için hazırlıklaryapıyor. Demek ki bir şey var. Halen Defenderın yerini alabilecek bir araç yok tüm saydığınız olumsuzluklarına rağmen.

defender muadili bir araç tercih edebilmek neredeyse imkansız

arazide ki başarısı ki orjinal haliyle yolda tamiri yapılacak kadar basit A noktasından B noktasına gidebilecek birkaç araçtan biri

sevdadır diyelim öyle kalsın

şöyle bir örnek vereyim defender daimi üretildi hiç ara vermedi toyota markası efsane olmuş LJ70 serisinin üretimini durdurmuştu ürettiği hiç bir model yerini tutmayınca yeniden üretmeye başladı ki bir defender olamadı olmaya çalıştı

bugün istediğiniz her şekle bürünen bir başka araç söyleyin ister camper ister kısa ister uzun ister kamyonet ister kapalı kasa bu kadar ve daha fazlası bu araçta var

aslında konforda var ülkemize sivil defender gelmediği için bu şekilde sivil defender aksesuarları monte edildiğinde yolda bir limuzin olmuyor ama arazide daha konforlusu yok

Sağlam hocam eski toprak olduğu için parçası uzun süre dayanıyor ve köşeli hatları onun bir arazi aracı olduğunu belli ediyor diyor "Vur beni dağlara taşlara" diye bir Mercedes G veya Porsche macan'dan defender zevki alamazsınız

HTC Desire 626 cihazımdan gönderildi

Dünya bile anlamamış o yüzden halen 30 yıldır üretilmeye devam ediyor, halen bilmem kaç ülke ordusu kullanıyor, hurdası bile tonla para ediyor, eskisi yenisi satılmaya devam ediyor, sahipleri aşkla sevgi ile geliştirip kullanmaya devam ediyor, dünya turuna Defender ile çıkmak için hazırlıklaryapıyor. Demek ki bir şey var. Halen Defenderın yerini alabilecek bir araç yok tüm saydığınız olumsuzluklarına rağmen.
Murat 124 de halen uretiliyor , bu onu iyi arac yapmiyor, malum firma , devlette para oldugu akil olmadigi surece 30 degil 60 yil bunlari uretip satar.Bence basarili degil

Sağlam hocam eski toprak olduğu için parçası uzun süre dayanıyor ve köşeli hatları onun bir arazi aracı olduğunu belli ediyor diyor "Vur beni dağlara taşlara" diye bir Mercedes G veya Porsche macan'dan defender zevki alamazsınız

HTC Desire 626 cihazımdan gönderildi
bir W460 mercedes G aşağı kalmaz defenderdan efsaneleri birbirine rakip yapmayalım W463 kasa hem lüks dizayn hemde elektronik çokluğu ile zevk vermeyebilir

Murat 124 de halen uretiliyor , bu onu iyi arac yapmiyor, malum firma , devlette para oldugu akil olmadigi surece 30 degil 60 yil bunlari uretip satar.Bence basarili degil

üretim zamanı bir başarı olmayabilir belki fakat bu aracın lisans alınarak 6 ayrı ülkede hala üretilmesi iveco nun allı pullu reklam kampanyasına ne demeli

bu araç basit yeteri kadar konforlu arazide hiç bir aracın ulaşamayacağı bir kapasiteye sahip bana başka 1970 model hala arazide olabilen bir başka arazi aracı göstermeniz mümkün mü acaba ve günümüzde üretimi devam eden

defender bir arazi aracıdır iş makinasıdır bunun haricinde bir özellik veya rakip aramanız gereksiz şantiyelerde uzun dönem çalıştım çok değişik araçlar kullandım eski nesil yeni nesil fakat hepsinde belli arızalar ve kapasite eksiklikleri vardı hiçbiri defender olamadı

bir W460 mercedes G aşağı kalmaz defenderdan efsaneleri birbirine rakip yapmayalım W463 kasa hem lüks dizayn hemde elektronik çokluğu ile zevk vermeyebilir

üretim zamanı bir başarı olmayabilir belki fakat bu aracın lisans alınarak 6 ayrı ülkede hala üretilmesi iveco nun allı pullu reklam kampanyasına ne demeli

bu araç basit yeteri kadar konforlu arazide hiç bir aracın ulaşamayacağı bir kapasiteye sahip bana başka 1970 model hala arazide olabilen bir başka arazi aracı göstermeniz mümkün mü acaba ve günümüzde üretimi devam eden

defender bir arazi aracıdır iş makinasıdır bunun haricinde bir özellik veya rakip aramanız gereksiz şantiyelerde uzun dönem çalıştım çok değişik araçlar kullandım eski nesil yeni nesil fakat hepsinde belli arızalar ve kapasite eksiklikleri vardı hiçbiri defender olamadı
Defaten hicbir jeep arazi araci degildir bu 1 araziye arazili kamyonla cikilir jeep refakat aracidir, arazili aracin baslangici sebebi olan orduda durum boyledir , bu bakimdan lastik yuksel, takoz koy , yol yengec yap bunlar kel avuntusu, araziye kamyonla cikilir dakar isin ispatidir.

Zaten 50 yılı geçmiş durumda, ilk defender 1964 yılında üretildi, ama Murat 124 ile kıyaslamak yanlış olur, ilk yapıldığında çiftçi iki kardeşin hem tarlada kullanmak hemde günlük ailevi ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmış savaş sonrası toparlanmaya çalışılan bir zamanda uçaklardan arta kalan alüminyum malzemeler ile yapılmış ve insanlara standardın dışı deneyimler yaşattığı için ilham kaynağı olmuştur. daha sonraları Afrika'dan Hindistana, Avustururalya, Asya ve Avrupa kıtası dahil pek çok bölgeye (sömürgeler üzeri) yayıldı ve burada insanların yaşamlarına girdi,zor koşullarda yardım etti işte bu yaşanmışlıklar iyisiyle kötüsüyle ona bir Ruh, bahsettiğiniz arazi kabiliyeti, verimli iç alan kullanımı, huysuzlanarak arıza çıkarması ve yuvarlak ama keskin hatları da ona bir kişilik kazandırmıştır. İşte Murat 124 ten en büyük farkı Ruhu ve kişiliğinin olması, bu iki özellik wolksvagen Kafer de de var (tosbaa) onunda üretim amacı şekli ve getirdiği yenilikleri biraz okursanız benzer yaşanmışlıklar ve insan hayatına dokunuşlarını görebilirsiniz, klasik araçlar içinde tosbaalar dünyanın en çok üretilen ve en çok bölgesine yayılan aracı olmuştur, yaşanmışlığı insanoğlu üzerindeki emeği onunda çoktur bu sebeple iki Kafer kullanıcısı da defender kullanıcısı da yolda birbirini görünce el sallar korna çalar, ama iki murat 124 kullanıcısı ışıkta birbirine bile bakmaz, ilk ikisi altlarında ki aracın gerçekte ne demek olduğunu biliyor, tüm hatalarına anlayış gösteriyor ve bununla gurur duyuyorlardır.
Dip not: dünyada milyona ulaşan sayılarla en çok üretim ve satış yapmış olan araç Kafer tosba olmasına rağmen üretimi 1974 de son bulmuş ve eskiler hurdaya atılmıştır, kıyasla ilk yapılmaya başlandığı tarihten günümüze kadar üretilmiş olan tüm defenderların %70 i halen ayakta ve dışarıda bir yerlerde yaşanmışlık yaratmaya devam etmektedir.
(kalite bakımından otokar üretimi olanların tüm eksiklerine rağmen)

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

dakarda yarışan arazi araçlarına ne diyeceğiz kamyon olmayan

jeep zaten bir arazi aracı değil arazi aracının markasıdır

bugün arazide kullanılan hafif orta ve ağır olmak üzere 3 kategori vardır askeriyede de böyle zamanında askeriye ye araç satmaya çalışan biri olarak hafif arazi aracında seçenekler belli

land rover defender
mercedes G
toyota LJ70
jeep cj serisi yeni olarakta rubicon

bunlar haricinde araçlar spor amaçlı kullanımda iyidir ama iş gerçekten arazi ise bu araçlarda başka seçenek kalmıyor zaten

araziye direk kamyon ile çıkılır yanlış bir yaklaşımdır kamyona refakat ederken de o kamyonun geçtiği her yerden geçebilmesi gerek

videosunu paylaştığınız mercedes unimog orta seri olarak geçer 4x4 olarak 5 ton kapasiteye kadar olan araçlardır

ağır seri olarakta 5 ton kapasitenin üzeri araçlar için geçerlidir 4x4 6x6 8x8 dahi olabilirler

50 yıldır üretilen bir aracında başarısız olduğu savunulamaz internet üzerinde bilmediğim dillerde bile forum sayfası olan başka arazi aracı da yoktur herhalde

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,624
Kayıtlı Üye Sayımız
172,270
Kaydolan Son Üyemiz
Engin paslı

Çevrimiçi üyeler

SON MESAJLAR