Kışın Ateş Yakmak

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Kapitan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 156
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 67,917
Ynt: Kışın Ateş Yakmak

Sn Basat, hoş geldiniz. Mesajınız çok faydalıydı. Aklımdan çıkarmamam gereken bilgiler...

Durmadım, diğer mesajlarınızı da okuyayım dedim. Görünen o ki, takibe devam ederek bilginizden istifade etmeye devam edeceğim. :smiley:

Etiketler

Sayın deserteagle hoş bulduk,

Hem eğitimle hemse arazide bizzat yaşayarak elde ettigim tecrübeleri paylasmaktan büyük zevk alacağımdan eminim. İnternette bu konuda ciddi bir forum oldugundan haberim yoktu açıkcası. Takip ettigim farklı forumlar var halihazirda ( farklı konularda , ornegin; ateşli silahlar, BMW vs) bu siteyide almayı düşündüğüm bir bıçağın Çelik kalitesi hakkında bilgi arastirirken gördüm ve ilgimi çekti. Sonuçta yapmaktan zevk aldığım seyler hakkında tecrübe paylaşımında bulunmak hem bana hemde daha az tecrübeli arkadaslara faydalı olur diye düşündüm.

Bazı insanların eşyalarını veya sevdiklerini kiskanmalarini nispeten anlayışla karsilayabilirken bilgiyi kiskanip kendine saklayan insanların nasıl bir ruh yapısına sahip olduklarını anlayamamisimdir. Ne derler , "Bilenin, bilmeyene borcudur bilgi". Bu esasla, eğer ben biliyorsam herzaman zevkle anlatirim bilmedigimide öğrenmek için elimden geleni yaparım. İnsallah ilerleyen dönemlerde birçok paylasimla güzel günler geçireceğiz.

Sn. İlbey, o gece ateş yaksmayacagimizi anladığımızda gun dogusuna 2-3 saatlik bir dilim kalmıştı. Bizde pancolarmizla bir örtü yapıp ince yağan yağmurdan korunacak sekilde altına geçtik. İc csmasirlarmizi ve coraplarmizi değiştirdik bir nebze ısındık. Yanımızda taşıdığımız ufak mumları yakarak onlarla ellerimizi ve ayaklarımızı ısıttık, ve bir yandanda midemize birseyler gönderdik. Bildigimiz gibi mide vücudun kalorifer dairesidir, ac insan daha çok üşür. Ben şahsen cebimde herzaman badem taşırım ;) yürürken bir iki tane atıp yemek şahsen bana güzel enerji verir.

Sabah gün ışığı ile siste yavaş yavaş kalktı, gece çıktığımız tepeden rahat iniş yeri bulamayınca şansımızı zorlamama kararı almıştık ki, sabah bu kararın ne kadar doğru bir karar olduğunu gördük. Çünkü o tepeye çıktığımız yerden başka ne cikilabilecek nede inilebilecek başka yer yokmuş. Sansimizi zorlamaya kalksak istemediğimiz bir kazaya sebebiyet verebilirdik.

Çok hoş olmasada hepimiz için güzel bir tecrübe oldu bu maceramız ;)

Saygılarımla...

sn Basat yenı mesajlarınızı merakla beklıyoruz gezenbılıre tekrar hos geldınız ılgınızı cekebılecegını dusundugum bı bolum http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=289.0 goz gezdırırsenız belkı eklemek ıstıyecegınız tecrubelerınız olabılır saygılar ..

Sn.ilbeg,

Bahsettiginiz başlığı gördüm ama henüz tam inceleyemedim.
Kanimca, hayat-i idame tek başlık altında incenemeyecek kadar kapsamlı bir konudur.
Çeşitli alt başlıklar açılıp, konular daha özele taşınsa uygun olur gibime geliyor. Nasıl burada kısın ateş yakma usulünü bir başlık altında inceliyorsak benzer sekilde, hayatta kalma konularını ayrı ayrı başlıklarda incelesek daha faydalı olur.

Hayat-i İdame konuları olarak aklıma gelen konular ise :
1. Yiyecek temini/ korunması
2. Barınaklar
3. Tuzaklar/savunma
4. Su temini/ temizlenmesi
5. Yon bulma/ tayini
6. İlk yardım
7. Ateş yakma
8. Haberleşme
9. Kılık kıyafet malzeme secimi
10. Hava tahmini

şimdilik aklıma gelenler bunlar, eklenecek konularda olabilir.
Şimdi tek başlık altında hangisinden bahsedelim ;)

Değerli Doğa Dostları,

Arkadaşımızın bahsettiği gibi Hayatta kalma teknikleri ve konuları sanıldığı kadar basit konular değildir.Ben nacizane ÇİĞLİ HAVA ÜS' sünde Pilot adaylarına ve Arama Kurtarma Kursiyelerine 11 seneye yakın ders verdim. Hayatta Kalma ve Kurtulma Kursu bu kurs hala verilmektedir.
İlk olarak bu başlık altında , hayatta kalabilmek için öncelikle bir barınak olayını ele alalım derim.Tabi barınak çeşitlerini yaz ve kış şartlarına göre nasıl yapabiliriz. Kışın karda nasıl bir barınak yaparız.Kişi sayısına göre barınak çeşitleri, "kar mağarası, iglo, kar çukuru gibi vs." konular hakkında karar verirsek birbirimizi tamamlayıcı bilgiler ile Türkiye şartlarında gereken hayatta kalma konularını burada işleyebiliriz sanırım.
Sağlıcakla kalın.

36

Basat' Alıntı:
Sn.ilbeg,

Bahsettiginiz başlığı gördüm ama henüz tam inceleyemedim.
Kanimca, hayat-i idame tek başlık altında incenemeyecek kadar kapsamlı bir konudur.
Çeşitli alt başlıklar açılıp, konular daha özele taşınsa uygun olur gibime geliyor. Nasıl burada kısın ateş yakma usulünü bir başlık altında inceliyorsak benzer sekilde, hayatta kalma konularını ayrı ayrı başlıklarda incelesek daha faydalı olur.

Hayat-i İdame konuları olarak aklıma gelen konular ise :
1. Yiyecek temini/ korunması
2. Barınaklar
3. Tuzaklar/savunma
4. Su temini/ temizlenmesi
5. Yon bulma/ tayini
6. İlk yardım
7. Ateş yakma
8. Haberleşme
9. Kılık kıyafet malzeme secimi
10. Hava tahmini

şimdilik aklıma gelenler bunlar, eklenecek konularda olabilir.
Şimdi tek başlık altında hangisinden bahsedelim ;)
sn basat cok dogru ayrı baslıklar altında ıncelemek gerekır benım su anlık gelıstırmek ıstedıgım tuzaklar olurdu sanırım ama sız ıstedıgınız yerden baslayabılırsınız :smiley:

sn urlaweb ( isim olmadıgı ıcın boyle hıtap edıyorum ) sızde hos geldınız emınım cok faydalı bılgıler paylasacaksınız bu konuyla ılgılı ..sızden en cok ız arama ve ız takıp konusunda detay alabılecegımızı dusunuyorum arama kurtarma falıyetlerıde cok gereklı olabılecek bı konu bence ...... aslında tum tecrubenıze ve bırıkımınıze talıbız paylasımlarınızı beklıyoruz

Tuzak konusu burada pek anlatılacak kadar kolay değildir Sn. İlbey,
uygulamalı egitim gereklidir:smiley:

:smiley:muhakkak yutube da falan cok orneklerı var benzer vıdeolar yada resımlı anlatım ıceren kaynaklar belkı elınızde mevcut olabılır dıye dusunmustum

Değerli İlbeğ,
Alakanıza teşekkür ederim.Adım Özcan Kırlangıç Em.Astsb.Hv.Kv.Arama Kurtarma personeli.Özel eğitimler aldım."komando,ilk yardım,dalma,dağcılık,kayak,dağda tesis kurma,arama kurtarma,hayatta kalma ve kurtuma,rancer eğitimleri ile serbest paraşütcülük."
Sizlere arama kurtarma hakkında detaylı bilgileri bu sayfalardan aktarmaya çalışacağım.
arama kurtarma teknikleri ile bölgede iz arama ve son irtibatın kesildiği koordinatlarda hazırlık çalışmaları ve ileri safha arama ların nasıl yapılması gerektiği ve aranan arazinin markalanması gibi kavramlar.
bu sayfalarda görüşmek umuduyla.

ARAMA VE KURTARMA TEKNİKLERİ:
SEARCH AND RESCUE (SAR) Türkçede karşılığı olan arama ve kurtarmadır.Her çeşit risk şüphesi sonucunda Araç, kişi veya kişilerin; varış noktasına veya dönüş noktasına, planlanan zamanda ulaşamaması durumunda; kaybolma olgusu kanatına varıldığında Arama ve Kurtarma faaliyetlerinin başlaması gerekir. Arama ve kurtarmanın başlayabilmesi için şu üç safhanın oluşması gerekir.

1- ŞÜPHE SAFHASI:

2- ALARM SAFHASI:

3-TEHLİKE SAFHASI:

ŞÜPHE SAFHASINDA, Arazide hedeflenen varış veya dönüş noktasınına, planlanan zaman dilimi içersinde ulaşılamaması durumunda,Şüphe safhası ilan edilir ve elde mevcut olan imkanlar kullanılarak araç veya kişi- kişiler aranır" iletişim araçları" teyit alınamaz ise arama timleri alarma geçirilir.

ALARM SAFHASINDA, 24-48 saat içersinde alarm safhası ilan edilir ve Arama Kurtarma timleri görevlendirilir.Tim mevcutları aranılacak kişi sayısı ve arazi yapısının çoğrafik durumuna göre belirlenir. Kurtarma timlerinin öncüleri varış noktasının tersinden başlayarak güzergah rotasını takip ederk başlama noktasına hareket eder.Bu arada muhtemel arazi arızalarının buluntuğu yerler konntrol ederek başlama noktasına gelir. Burada arama sonuç vermez ise Tehlike safhası ilan edilir.

TEHLİKE SAFHASI, Bu durum artık kişilerin kaza geçirdikleri ihtimaini veya kayboldukları olasılığını kesinleştirir. Bu andan itibaren durum kritk ve zamanna karşı yarışın başladığı andır. Bu durumda planlanan rotada kaybolduğu veya kaza geçirdiği varsayılan ekip ile son temas edilen koordinatlar belli ise ekip bu noktada ikiye ayrılıp başlama ve varış noktalarına doğru iki ayrı kolda aramaya başlar.Arama ve Kurtarma çalışmaları arazi yapısına göre değişik Arama Paternlerinden uygun olanı seçilerek gerçekleştirilir.

Bir dahaki yazımmda Arama Paternleri konusunda bilgi akışını yazacağım. Sağlıklı ve kazasız yaşantı dileklerimle.
A.Özcan KIRLANGIÇ

Merhaba,

but tür ortamlarda ne kolay ateş yakma şekli, anlatılan gaz yağı veya yapıştırıcı(genellikle bali, tabii koklamadan) kullanmaktır. Bu kimyasallar, nemden ve yağıştan etkilkenmez, aksine daha kolay yanarlar (nasıl tavadaki yağ tutuşup yangına sebep olduğunda, üzerine su döktüğünüzde yani oksijenle birleştirdiğinizde daha fazla harlanıyorsa). Bu sayede yaş olan dallar da, kısa sürede kuruyacak ve tutuşacaktır.

Benim kullandığım bir başka yöntem ise kamp malzemesi satan dükkanlarda sıkça bulabileceğiniz, tenek içindeki yanıcı jellerdir. Bunlar sadece havasız ortamda yanmaz, kısacası yağmurda veya nemli bir ortamda veya ıslak yakacak üzerine sürüldüğünde tutuşturmaya yardımcı olur. Yaş odunları kuruttuğu için sorununuz kalmaz.

Mağara içerisinde, nemli ve yağışlı ortamda sönmeyen meşalelerin mantığı da yağ/gaz yağı ve paçavradır, yanmış otomobil yağı da kullanırsanız, uzun süre sönmeyen ateşiniz olur...

Ateş yakmak ile ilgili daha fazla bilgiyi: www.tehlikedeyim.net adresinden bulabilirsiniz.

Ayrıca burada açtığım AY PUSULASI konusunu da okursanız, gece yaptığınız yürüyüşlerde aydan faydalanarak yön tayini yöntemini ekipçe kolayca uygulayabilir, haritanızla birlikte kullanarak istikamet açısı ve planlı bir travers veya yürüyüş yapabilirsiniz. İnanın bu yönteme eğlenecek ve gece yürüyüşlerinize eğlence katacaksınız...Gece traversi yani orienteeringi gece yapmak, ekipçe daha önceden yerleştirilen hedefleri (ayrı gruplar halinde parkur hazırlarsanız) bularak ve bu şekilde yarışırsanız daha da eğlenirsiniz...

Saygılarımla

kuru dalların dışındaki ıslak kabuğu soyduğumda daha çabuk tutuşuyo ağaçlar

merhabalar, sizlere çok sık kullandığım bir yöntemi tavsiye ederim. Evdeki kullanılmayan bezlerden yada terzilerdeki atıl haldeki kumaşları yürüyüşe çıkmadan önce toplayın ne kadar çok olursa o kadar işinize yarar, bu bezleri 10x5 ebatlarında yada kafanıza göre kesip ayarlayın daha sonra 1 litre yada yeteri kadar benzin yada mazot alın, eski bir leğen, kova vs. ye koyun ve üzerine yakıtı dökün el yordamıyla bütün kumaşların yemesini sağlayın, daha sonra hepsini bir kaç kat buzdolap poşetine koyun ve her katın ağzını bağlayın, böylelikle koku olayını bertaraf etmiş olacaksınız. sırt çantanızın herhangi bir yerine bırakın hem kiloda, hemde hacimde fazlaca rahatsız etmeyeceği için taşımasıda gayet kolay olacaktır. Ateş yakmakta zorlanıldığında bu bez parçaları işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır. Saygılarımla

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,519
Kayıtlı Üye Sayımız
172,177
Kaydolan Son Üyemiz
cengoboy

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR