Kendi Karavanını Yapanlar; Peugeot Boxer - Bekir Kemal Ataman (TA2RX)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan TA2RX Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 883
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 352,392
Ynt: Kendi Karavanını Yapanlar; Peugeot Boxer - Bekir Kemal Ataman (ta2rx)

Orijinal plandaki 30 cm.lik yan eklentiden vazgeçtim. Şu haliyle bir kişi rahat, iki kişi fazlasıyla sıkışık olarak yatar. Çok gerekirse ön koltuklar da (koltuklardan bir tanesinin sırtını aradaki boşluğa yatırarak) 1.65 boyunda bir yatak olarak kullanılabiliyor. Merak eden olur ise bir ara onu da fotoğraflarım.

Burada, hızlı geçtiğim bir ayrıntı, koltuğun yatar mekanizması. Orijinal ikili koltukta yatar mekanizma yok. Mekanizmayı malum siteden aldım. Aslı Tofaş mekanizması. İki tanesi birden kullanıldı. Çünkü bir tanesi tek başına ikili sırtı kaldırmaya yetmedi. Üzerine ustam ikinci bir emniyet kemeri monte etti. Bunlarla epey uğraştığı için döner mekanizmayla da epey uğraşacağını düşünüyordum. Bir hafta sonunda bitirmiş. Koltuk işine yabancı olduğunu, kaynak işinin uzmanlık alanı olduğunu söyledi. Ne diyelim: Ellerine sağlık!

Koltuğun yatar konumunda banyo duvarı ile arasında kalan kısma açılır-kapanır bir minder ekleyerek ayak altı boşluğunu da doldurmaya niyetim var. (Planda masa olarak görünen kısmın hizası.) Orijinal planda koltuğun altından kalkması düşünülmüştü. Şimdi banyo duvarına monte olacak.

Etiketler

İkili koltuk döner mi? Nasıl döner? derseniz... Cevap: Evet, döner:

Elbette döner,Bekir kardeşim.
Güneşin etrafında; Dünyamız,dünyanın etrafın da ay ve diğer uydular dönebiliyorsa, aralarındaki uzaklık çekim dışında kalıyorsa ,birbirlerine çarpmadan yörüngeleri içinde dönerler.
Tekli koltuk; araç içinde 360 derece dönebiliyorsa, 2li hatta üçlü yada çoklu koltuklarda aynı biçim de dönebilir.
Yeter ki; çevresinde ,dönecek cismin yarıçapından 1 mikronluk bir boşluk olsun yeter.
Selamlar,güzel gidiyor,Başarılar dilerim.

Adil05' Alıntı:
Güzel de olmuş yani.Benim de hoşuma gitti.Sipariş adresini bir tarafa yaz.İstiyebilirim.Sevgiler Bekir Hocam.

Adil hocam,

Sipariş adresleri sır değil ki :smiley:

Hatch tekneyatshop'tan, Dometic camlar malum siteden. Kapı açma-kapama mekanizması ise dolmuşlara kapı yapan yerlerde var. Tek ayrıntı çift (ya da büyük) motor kullananları seçmek. Küçük motor kullananların fiyatı 320-350 TL arası değişiyor. Fakat bunların gücünün yokuşta durduğunuzda kapıyı açıp kapatmaya yetmediğini söylediler. (Bir başka kaynak da teyid etti.) Büyük olanların fiyatı ise 550 TL.

Sn. Bekir Kemal bey.
Yapmayı düşündüklerinizi gerçekleştirmeden önce isterseniz bir süre dinlendirdikten sonra tekrar canlandırıp ve gözden geçirdikten sonra bir daha kararlaştırmanızı dilerim .
Af-edersiniz kendimce gördügüm bazı uyumsuzları görmemiş gibi yaparak , "Çok güzel olmuş , devam et" demeye içim elvermei . Cüretkarlık degil maksadım . İsterseniz siz de , diger karavanları anımsatan bir yerleşim planını kendi isteklerinize kısmen yaklaştırarak kullandığınız malzemeleri daha estetik bir görünüme bürüyerek hoş görünüm kazandırmaya çalışılırsa sizin de gönlünüzün rahatlayacagina inanıyorum. Örnegin: ön yolcu koltugunun işlevselliğinin arttırılmasındaki uygulamaların daha temiz ve göze hoş gelecek bir şekilde yeniden dizayn edilmesi ve oturma gurubunun yerşeşiminde yolcu sayısında ekleme yaptıramayacağnızı düşündüğüm yolcu seyir koltukları yerine ev tipi ev estetiğine daha uygun olabilecek el yapımı ahşap modeller ile bezemeniz işin mantığına daha uyumlu olabilecegini düşünüyorum . Tabi-ki kendi düşüncelerimi aktarıyorum .Son kararın size ait olacağını da aklımdan çıkarmıyorum . Yine de elde olmayan neder le düzeltilemeyen tırmalayacı görüntülerin üzerine , kafan uydurulabilen varyasyonlar ile örtmeye çalışmak da oldukca işe yarayabilir.
Kolaygelsin.

mehmet_mtrs' Alıntı:
Sn. Bekir Kemal bey.
Yapmayı düşündüklerinizi gerçekleştirmeden önce isterseniz bir süre dinlendirdikten sonra tekrar canlandırıp ve gözden geçirdikten sonra bir daha kararlaştırmanızı dilerim .
Af-edersiniz kendimce gördügüm bazı uyumsuzları görmemiş gibi yaparak , "Çok güzel olmuş , devam et" demeye içim elvermei . Cüretkarlık degil maksadım . İsterseniz siz de , diger karavanları anımsatan bir yerleşim planını kendi isteklerinize kısmen yaklaştırarak kullandığınız malzemeleri daha estetik bir görünüme bürüyerek hoş görünüm kazandırmaya çalışılırsa sizin de gönlünüzün rahatlayacagina inanıyorum. Örnegin: ön yolcu koltugunun işlevselliğinin arttırılmasındaki uygulamaların daha temiz ve göze hoş gelecek bir şekilde yeniden dizayn edilmesi ve oturma gurubunun yerşeşiminde yolcu sayısında ekleme yaptıramayacağnızı düşündüğüm yolcu seyir koltukları yerine ev tipi ev estetiğine daha uygun olabilecek el yapımı ahşap modeller ile bezemeniz işin mantığına daha uyumlu olabilecegini düşünüyorum . Tabi-ki kendi düşüncelerimi aktarıyorum .Son kararın size ait olacağını da aklımdan çıkarmıyorum . Yine de elde olmayan neder le düzeltilemeyen tırmalayacı görüntülerin üzerine , kafan uydurulabilen varyasyonlar ile örtmeye çalışmak da oldukca işe yarayabilir.
Kolaygelsin.

Estağfirullah. Buradaki bilgi paylaşımının amacı zaten bu değil mi?

Yalnız ön koltuklarla ilgili sorunu tam anlamadım. Tekli koltuklardaki estetik sorunu nedir?

İkili koltuğu kullanmamın sebebi, yaşam mahallinde yolcu taşıma ruhsatı alma konusunda ısrarcı olmam. Bunu sonuna kadar deneyeceğim. Bazıları bunu aptallık olarak görebilir. Ben mevzuatta aykırı bir madde göremediğim için denemekten vazgeçmedim.

Kaldı ki yolcu için ruhsat alamasam dahi projeyi bu haliyle koruyacağım. Sebebini topikimin ilk sayfalarından hatırlayacaksınız: Bu araç aynı zamanda bir afet haberleşme aracı olacak. (Yani proje hemen uygulamaya konmadı. Tersine ilk aşamalardan beri varolan proje ancak uygulamaya konabildi.) Koltuk banyo tarafına çevrildiğinde, hemen önündeki açılır masanın üzerinde dizüstü bilgisayar ve telsizler, onun üzerinde TV olacak. Günlük kullanımda ise koltuğu yatırıp, ayaklarınızı uzatarak TV seyretme imkanı verecek. Malum ifadeyle ibiş keyfi yani :smiley:

Merhaba.
Öndeki yolcu koltugu altında yapılmış olan edevat kutusuna benzeyen böküm ve buna baglı ayaklar da , taşıdığı koltuğa pek uyumlu estetiği olmayışı dolayısı ile kaynak izleri , bağlı olarak ısıdan dolayı sac'ın kamburlaşmış olması görüntü olarak rahatsız edici olabileceğini sanıyorum . eger daha başka bir dizayn ile fabrikasyon koltuk altları ile uyum sağlanabilmeye çalışılması . Daha da olmuyor ise elde bulunan görünümü , etrafında bir giydirme varmışcasına düzgün bir örtü ile giderilmaya çalışmak daha uygun gibi geliyor.
Önceki tarihlerde incelediğim araç tadil yonetmeliğinde aklımda kaldığı kadarı ile fabrikanın verdiği yolcu sayısını sadece arttırılması yonünde çok sert hükümler vardır . ( ilave edilecek tüm gereçlerin ve ilave edilmesinden sonra da çarpışma testinden onay alabilmesi) Aslına bakarsanız , herkesin hayalinde canlandırdığı bir araca sahip olmasını gönülden isterim . Başlangıç aşamalarınızda ben de sizleri destekleyen ve o tarihlerde başımdaki dertleri bertaraf etmeye çalıştığımızı unuturmuyum hiç . Demek istediğim şu dur ki ; Eğer olmaz da koltuklara yolcu izni alamaz iseniz , ( alabilmeniz dileğiyle ) daha rahat hareket edebilecek büyüklükte hareket etme , oturma ve de pürüzsüz bir yatabilme yeri yapabilme sansınızın olabilecegini hatırlatmak isterim.
İsterseniz yolcu sayınızı arttırabilmek olasılıgını bir daha araştırmanızı öneririm . Tabi , son söz sizin.
Ben de aracımı yaparken __ " Ele güne cıkacagız . Hem kendime hem de , görenlere beğendirmem lazım" diye düşünürdüm .
Ben size beğenebileceginiz en güzel aracı yapabilmenizi dilerim. Kolay gelsin. Selamlar.

Bekir hocam.
Durdun durdun tüm birikimlerinle koşmaya başladın sonunda,
Araç zaten 3 kişilik işli olması lazım. ama öndeki ikili koltukla tüv e girmek şartı ile.

Levent bey'in komşusu, Shava markasıyla yerli Webasto üreten Dai Otomotiv'den 3000'lik ısıtıcı aldım. (Web sitesinde 2500 ve 3500'lük modeller var. 3000'lik model yeni.) Gerek firmanın sahibi Nahit bey, gerekse teknik elemanları, bitmek tükenmek bilmeyen bütün sorularıma bıkmadan, usanmadan cevap verdiler. Aldığım bilgiler doğrultusunda ustam önce yakıt deposunu, sonra da ısıtıcı ve Truma Therme TT2 boiler'imi monte etti. Yakıt deposunu yan kontra kaplamanın altına gizledik. Dışarıdan ikinci bir dolum ağzı açıldı. Ustam dolum ağzını aracın kendi dolum ağzının hizasına getirmek istediği için epeyce uğraştı. Ama sonuç (bence) süper. (Dışarıdaki kısmı fotoğraflamayı unuttum.)

DSC 0138

DSC 0139

DSC 0140

DSC 0141

Ekli dosyalar

• DSC_0137.JPG
    DSC_0137.JPG
    73.5 KB · Görüntüleme: 210

İşlerinizin yolunda gidişine sevindim.
Gönlünüze göre olmasını dilerim . Kolaygelsin.

Adil05' Alıntı:
Bekir Hocam,Çalışmalarınız çok güzel ve de hızlı gidiyor.Hayırlı olsun.Usta konusunda size tamamen katılıyorum.Sizinle aynı ısıtıcıyı(SHVA)kullanıyoruz.Ben az da olsa kullandım.problem yok.Resimde dikkatimi çeken,Isıtıcının çıkış borusu hemen dönüş yapmış.Bu da sıcak havayı üflemek adına problem çıkarabilir.Kitapçığında en az 30cm uzaktan döndürebilirsiniz diyor.Bu gibi şeyler senin dikkatinden kaçmazdı ama.Bir atlamamı oldu dersin.Sevgiler.

Haklı olabilirsiniz. Bu tür bir uyarı okuduğumu hatırlamıyorum. Gözümden kaçmış olmalı. Tekrar bakacağım. (Kitapçık şu anda yanımda değil.) Uyarı için teşekkürler.

TA2RX' Alıntı:
Haklı olabilirsiniz. Bu tür bir uyarı okuduğumu hatırlamıyorum. Gözümden kaçmış olmalı. Tekrar bakacağım. (Kitapçık şu anda yanımda değil.) Uyarı için teşekkürler.
Güle güle kullan.Sevgiler.

B.Kemal hocam merhaba,
Uzun süredir siteye giremediğimden gelişmeleri izleyememiştim.Oldukça yol almanız sevindirici.Geriye doğru okuyup farkı kapatacağım :D
Kolay gelsin.

Adil05' Alıntı:
Bekir Hocam,Çalışmalarınız çok güzel ve de hızlı gidiyor.Hayırlı olsun.Usta konusunda size tamamen katılıyorum.Sizinle aynı ısıtıcıyı(SHVA)kullanıyoruz.Ben az da olsa kullandım.problem yok.Resimde dikkatimi çeken,Isıtıcının çıkış borusu hemen dönüş yapmış.Bu da sıcak havayı üflemek adına problem çıkarabilir.Kitapçığında en az 30cm uzaktan döndürebilirsiniz diyor.Bu gibi şeyler senin dikkatinden kaçmazdı ama.Bir atlamamı oldu dersin.Sevgiler.

Bugün firmayı aradım. 30 cm boşluk iki sebepten gerekiyormuş: 1. Çıkış ağzının yakınındaki herhangi bir nesnenin fazla ısınıp yangın riski yaratmaması için, 2. Hava çıkışını engellememesi için ki böyle bir durumda cihaz zaten arıza verir dediler. Benim kullandığım kraft hortumların dönüş şeklinde sorun yok yani. Uyarınız için tekrar teşekkürler.

Bugün aracın aküsünü şarj edip Shava'yı test ettim. Kokunun kaynağı tahmin ettiğim gibi boyalı olan parça imiş. Firmanın önerdiği kraft hortumlarla sorun çözüldü. Test sürecinde sıcaklığı 24 dereceye ayarlamıştım. İçeride kazakla oturmaya kalkınca terledim :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,624
Kayıtlı Üye Sayımız
172,270
Kaydolan Son Üyemiz
Engin paslı

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR