Karavanda Elektrik İhtiyacını Güneş Paneliyle Karşılamak?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan buralpdi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 828
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 294,055
Ynt: Karavanda Elektrik İhtiyacını Güneş Paneliyle Karşılamak?

Volkan bey tesekkurler ama sitede fiyat bilgisi yok , rica etsem eger siz sorduysaniz arastirdiysaniz 130vx2 panel aksamlari muadili sitem derin marinde kac liraya fiyatlanmakta ogrenebilirmiyim . Selamlar Erhan

Etiketler

Evet sitede ürünlere ulaşmak biraz zor, fiyat ve özelliklerini bulabilmek için biraz fazla kurcalamak gerekti.

Şu linke bakacak olursanız mesela 70 Wlık panel 314 Euro, iki tane olsa 140 W yapar, bu da 628 Euro.
http://cart.derinmarin.com/index.php?main_page=index&cPath=85_87_97&sort=20a&page=2

Tabi farklı alternatifler de mümkün, farklı ebatlar ve güçler.
Bu paneller sert tip kasalı olanlar. Bizim karavanlarda ve teknelerde daha kolay kullanıma sahip olan esnek panellerin verimi daha düşük sanırım ve tabi fiyatları da üç kat daha pahalı. Ama kırılma ihtimalleri yok. Yani sert paneller titreşimin bol olduğu kara araçlarında ne kadar pratiktir bilemiyorum. Bu tip konuları derin marine ya da bir bilene sormak gerek.

Abiler 2 sene olacak forumca beyin jimnastiği yapıp duruyoruz hani un,yağ,su,şeker var artık helva yapma zamanı sıkıştığımız yerde bir marangozdan az bir destekle herkes kendi karavanını yapabilir kanısındayım,tüm ipuçları var elimizde.

Yusuf Kardeşim,
Solar panel fiyatı sordum Derin Marin'e
Aşağıdaki yanıtı göndermiş bana
Beni tatmin etmedi.

Merhaba Yusuf Bey,

Neden 150Wp'lik paneli tercih ediyorsunuz. 150 ve 200lük paneller genellikle büyük sistemlerde, yani santral sınıfına giren sistemlerde kullanılılır. İki aküyü de bir günde bitiriyor musunuz? Benim size tavsiyem 3 adet 125 Wp'lik panel kullanmanız yönünde olacaktır. Böylelikle günde 120-160A üretiminiz olacaktır. Bu panellerin adet fiyatı 525,00€+KDV'dir ve 30A'lik bir regülatör kullanmanız gerekecektir. Onun fiyatı ise 157,00€+KDV.

İyi çalışmalar.

Saygılarımla,
Uğur Egemen Öztüregen

DERİN MARİN
Eskiçeşme Mah. Ergün Soykan Cad.
1/A-B Bodrum-Muğla/Türkiye
0252 316 27 03 - 04
0545 470 51 34
egemen@derinmarin.com
www.derinmarin.com

Ben meseleye şöyle bakıyorum;
Buzdolabım sürekli çalışmk zorunda.
0rtalama 60 A
bir o kadar da tv ve lambaya gerekecek.
Günlük 120 A

Vehbi abi hayırlı haberlerinizi bekliyoruz.

Yusuf abi ben açıkcası çok rakamsal değerlerden anlamıyorum :D ben cihaza gözümle bakacağım elimle dokunacağım gardaş bu kaç para ve ne kadar sürede aküyü doldurur diyeceğim,o da bana şunu alırsan 10 saatte 2 aküyü doldurur bunu alırsan 8 saatte bunlarında fiyatı şu kadar lira,aklıma yatarsa hesabıma uyarsa alırım ;D ha birde araba sürekli sabitmi kalacakki tüketilecek enerjinin tamamını solardan karşılayacağız arada bir sağa sola giderkende zaten arabadan dolacak,tamamını güneş enerjisi ile karşılayalım dersek büyük paneller almak gerekecek buda maliyeti artıracak benim düşüncem çok büyük olmayan günde akünün yarısını dolduracak kadar idare eden bir sistem kurup mevcut sisteme takviye yapmak en hesaplısı olacak ben bu yaz 12 gün kaldım adada 2 gün bir yerde kaldım enerji aldım şarz için en fazla 4 saat de jeneratör çalıştı ve enerji konusunda hiç sıkıntı yaşamadım.

Yusuf kardeşim,
Doktora gidince teşhiş doğru konursa tedavi de kolay oluyor.
Bizim olmazsa olmazımız buzdolabı
Teknik bilgisi olan bir arkadaş söylese de teşhisi doğru koysak;
Karavanda buzdolabına 24 saatte kaç amper enerji gerekiyor?
En önemli soru bu.
Bir o kadar da tv ve lamba için gerekli.
Bu enerjiyi karşılayacak iki adet amperi yüksek jel akü,
Bu aküleri dolu tutacak paneller.
Panelin en kralı 7-8 amper/Saat enerji veriyorsa
Hesap ortada.
Nerede teknik arkadaşlar.
Niye yoruyorlar bizi?
herkese selamlar.

Sayın orbay74 ,
Teknik anlamda bilgi sahibi olmadığım için fikir yürütemiyorum.
Teknik bilgisi olanlara seslendim bir önceki yazımda
İnşallah bizi bilgilendirirler,faydalanırız.
Selamlar.

Yusuf abi,
İşin teknik boyutunu bilgilerim elverdiğince açıklamaya çalışayım. Sanıyorum kompresörlü buzdolabı kullanıyorsunuz. Buzdolabınızın kaç watt/saat enerji tükettiği önemli. Diyelim ki 60w'lık buzdolabınız var..
60:12=5Amp/saat eder. Bu buzdolabının sürekli çalışma konumunda çekeceği enerjidir. Yani 100A'lik bir akü ile bu buzdolabını 20 saat kesintisiz çalıştırabilirsiniz. Buzdolapları termostatlı olduğu için belirlenen sıcaklık derecesine kadar soğutur ve durur. Sıcaklık artmaya başlayınca tekrar çalışmaya başlar. Buzdolaplarının teknik verilerinde belirtilen günlük enerji tüketim değerleri oda sıcaklığına göre hesaplanır. Oda sıcaklığında ortalama bir hesapla buzdolabının 12 saat çalıştığını ve 12 saat de durduğunu düşünürsek ortalama olarak 5A/saat x 12=60A /gün hesabına ulaşırız. Sanıyorum siz de aynı hesabı yaptınız. Ancak bu tüketim değeri koşullara bağlı olarak öylesine değişkendir ki, sayılarla, teknik değerlerle ifade etmek olanaksız. Kış aylarında günde 5 saat kesintisiz çalışan buzdolabı sıcak yaz günlerinde belki 18 saat çalışacaktır. Karavanınızı ağaç gölgesine ya da güneşin altına çekmenizle, kapağın açılma-kapanma sıklığıyla, içerisine koyduğunuz yiyeceklerin sıcaklığıyla, arkasının havalandırılma şekliyle doğrudan alakalı. Bir de kompresörler biliyorsunuz ilk kalkışta anlık olarak normal güçlerinin 2-3 katı akım çekebiliyor. 60W'lık bir buzdolabı günde 20 kez kalkış yapsa 20 kez anlık oalrak 150w'lık enerji çekebilir. İnvertör ile 220v buzdolabı kullanıyorsanız inverterden ve kablolardaki ısınmadan dahi enerji kayıpları olacaktır. En doğru enerji hesaplamasını kullanım şeklinize göre siz kendiniz belirleyeceksiniz.
Solar cihazlarla akülerinizi şarj edebilmek için karavanı çıplak güneşin altında saatlerce tutmanız gerekecektir. Bu durum başka sıkıntılara da yol açabileceği gibi belki buzdolabınızın fazladan bir o kadar daha enerji harcamasına neden olacaktır. Öncelikle ortalama kullanım şeklinize göre farklı sıcaklıklarda buzdolabınızın günlük ne kadar akımi çektiğini ''kendiniz'' belirlemeniz gerekir.
Aydınlatma ve televizyon için belki fazladan enerji hesaplamış olabilirsiniz. Ortalama 40w'lık küçük bir televizyon günde ortalama 5 saat çalışsa 40:12=3.3A X 5 saat = 16.6 A/gün
12w'lık bir aydınlatma ampülü yine ortalama 8 saat çalışsa 12:12=1A X 8 saat= 8 A/gün eder.
Bir o kadar da hidrofor vs. ıvır-zıvır için gitse 35A/gün bile etmez.

Buzdolabının çalışabilmesi doğrultusunda gözden uzak tutulmaması gereken bir noktayı hatırlatayım. Coolmatic,İndel,İgloo gibi 12V buzdolapları akünüzün 10.5 volta düşmesi durumunda otomatik olarak devreyi kesmektedir.Bu durum bu markalı dolap kullananların yapacakları çalışma süresi hesaplarını da etkileyecektir.
Ben de 100 A marin akü , ana dolap olarak üç sistem Elektrolux bir de 22.lt. 12V İndel / -16 C dolap var. (Elektrolux un 12V devresini unutursanız aküyü dibine kadar kullanıyor).İndel 10.4 V da devreyi kesiyor. Elektriksiz ortamlarda sıcak yaz aylarında Elektrolux tüp devresinde neredeyse sonsuza kadar çalışırken İndel 1,5 gün ancak dayanabiliyor.Tabii günde iki duş,üç bulaşık,gece 20-01 arasında iç aydınlatma ,lap-top dahil.
Siz yine de yaz aylarında yukarıdaki yaşam biçiminde Coolmatic iniz varsa 4. kademede 2 gün çalışması gerekir diye düşünebilirsiniz (kapağını zırt pırt açmamak kaydı ile).

Rüzgar

Segili Cem kardeşim,
Teknik yaklaşımın çok doğru ve güzel.
Tamamına katılıyorum.
En iyi çözümün solar panel olduğunu düşünüyorum.
Bu konuda o kadar beni tatmin etmeyen yanıtlar aldım ki,
Hepsini attım cebe
Sonuç bence;
Solar panel Alman malı olmalı.
125-150 hatta 180 W lık en az iki panel olmalı
2 adet 150-200 Ah jel aküm olmalı
Bunlar sanki benim enerji ihtiyacımı karşılar diye düünüyorum.
Ne dersin.
Arabam güneşte de kalıyor,gölgede de.
Amaç burada herkese ucuz enerji..
İyi günler dilerim

Sayın Ruzgar,
Sizin gibi deneyimli arkadaşların tutarlı yaklaşımları bizi daha mantıklı çözümler aramaya yönlendiriyor.
Teşekkür ederim

RÜZGAR' Alıntı:
Buzdolabının çalışabilmesi doğrultusunda gözden uzak tutulmaması gereken bir noktayı hatırlatayım. Coolmatic,İndel,İgloo gibi 12V buzdolapları akünüzün 10.5 volta düşmesi durumunda otomatik olarak devreyi kesmektedir.Bu durum bu markalı dolap kullananların yapacakları çalışma süresi hesaplarınıda etkileyecektir.
Ben de 100 A marin akü , ana dolap olarak üç sistem Elektrolux bir de 22.lt. 12V İndel / -16 C dolap var. (Elektrolux un 12V devresini unutursanız aküyü dibine kadar kullanıyor).İndel 10.4 V da devreyi kesiyor. Elektriksiz ortamlarda sıcak yaz aylarında Elektrolux tüp devresinde neredeyse sonsuza kadar çalışırken İndel 1,5 gün ancak dayanabiliyor.Tabii günde iki duş,üç bulaşık,gece 20-01 arasında iç aydınlatma ,lap-top dahil.
Siz yine de yaz aylarında yukarıdaki yaşam biçiminde Coolmatic iniz varsa 4. kademede 2 gün çalışması gerekir diye düşünebilirsiniz (kapağını zırt pırt açmamak kaydı ile).

Rüzgar
[/quote

ıyı gunler arkadaslar , fıkır münazaranızı takip ediyorumda birkaç soru aklıma geldi öncelikle Rüzgar beyden rica edecem indel b buzdolapları hakkında ancak 1.5 gun dayanabılıyor demıssınız bunun nedenı merak ettim acıklarsaız memnun olurum cunku bu dolabı alma nıyetındeyım . 2. sualımde hesaplar yapılırken özellikle 100 amper üzerinden yapılıyor bunun yerine 245 amper bir marin aku koysak pahalı vs olmasına ragmen daha avantajlı olmazmı acaba???

Tesekkurler selamlar
Erhan

Sayın Erhan 110,
Bende hem üç sistem, hem de 220 ile çalışan tezgah altı iki ayrı buzdolabım var.
Bu yaz sadece üç sistemi tüple kullandım.
45 gün bir tüple rahatım iyi.
Onda da değişik sorunlar yaşadım
Bana zevk vermedi.
220 lik kompresörlü dolap ideal olanı.
İdeal ama onu 1000 w lık tam sinüs invertörle,
İki adet 130 Ah jel aküyle iki gün kullanabilirim diye düşünüyorum..
Bu akülerin jarj olması gerekir ki sürekli dolabı kullanabileyim.
Bu iki aküyü sürekli şarjlı tutacak solar paneli belirlersek;
Solar panellerde 125-180 arası olanı saatte 5 ile 7 A güç sağlayacak
125/5 A saat=25 saatte şarj olacak demektir.
Bu sürenin hesabını teknik anlamda tam yapamadığım için
İki-üç günden fazla sabit konaklanan yerlerde rahat edeceğimiz sistemin hayalini kuruyorum.
Burada da baya işi bilen tecrübeli arkadaşlar var.
SayınRÜZGAR,
Çok tecrübeli,
Cem kardeşimde işi bilen zeki bir genç,
Bu işi bizler çözemezsek
kimse çözemez.
Saygılar.

ykamas' Alıntı:
Sayın Erhan 110,
Bende hem üç sistem, hem de 220 ile çalışan tezgah altı iki ayrı buzdolabım var.
Bu yaz sadece üç sistemi tüple kullandım.
45 gün bir tüple rahatım iyi.
Onda da değişik sorunlar yaşadım
Bana zevk vermedi.
220 lik kompresörlü dolap ideal olanı.
İdeal ama onu 1000 w lık tam sinüs invertörle,
İki adet 130 Ah jel aküyle iki gün kullanabilirim diye düşünüyorum..
Bu akülerin jarj olması gerekir ki sürekli dolabı kullanabileyim.
Bu iki aküyü sürekli şarjlı tutacak solar paneli belirlersek;
Solar panellerde 125-180 arası olanı saatte 5 ile 7 A güç sağlayacak
125/5 A saat=25 saatte şarj olacak demektir.
Bu sürenin hesabını teknik anlamda tam yapamadığım için
İki-üç günden fazla sabit konaklanan yerlerde rahat edeceğimiz sistemin hayalini kuruyorum.
Burada da baya işi bilen tecrübeli arkadaşlar var.
SayınRÜZGAR,
Çok tecrübeli,
Cem kardeşimde işi bilen zeki bir genç,
Bu işi bizler çözemezsek
kimse çözemez.
Saygılar.

Saygılar bizden beyfendi , bende aldıgım bilgilere göre kaldıgınız yerden devam edeyim : 25 saat gerektıgını söylemişssiniz solar firmaların dediğine göre bir günde en güzel güneş ışını açısını 90 dereceden yakalarsanız ancak 6 saat boyunca tam kapasiye dolum yapabılırsiniz diyorlar o zaman 25/6 = yaklasık 4 gun ediyor bunuda çift 130 luk panel takarak indirgemeyi teklif ediyorlar oda 2 gün demektir . Özetle 1.gün 24 saat boyunca 220 v dolabınızı çalıştırdıgıında sizin bahsettiğiniz ekipmanlar + 103a x 2 panel = 530eurox2 = 1060 + 100 euro gösterge = 1160 euro yaklasık fiyatla sistem kuruluyor . ancak cem arkadasın dedıgı gibi güneşi sürekli dikaaçı alacak bir yerde durulması yada kabloyla panellerın uzatılması bunun gerekşartı anladıgım kadarıyla. Benimde kabaca hesabım bu çıkıyor.

Selamlar Erhan.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,444
Kayıtlı Üye Sayımız
172,099
Kaydolan Son Üyemiz
Attorney58

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.