Kampta Güvenlik (İnsana Karşı)?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan osmanbuddha Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 200
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 70,292
Ynt: Kampta Güvenlik (İnsana Karşı)?

Bu arada ben karavanımla kamp alanları dışında kamp yaptığımda; Koçtaştan aldığım yaklaşık 1metre eninde 50 metre uzunluğunda,sert plastikten bir malzemeyi bahçe duvarı gibi kullanıyorum. Rulo şeklinde satılıyor.4 tanede uzun bahçelerdeki ağaçlara destek amaçlı kullanılan çelik çubuklardan aldım. Köşelere destek olarak kullanıyorum ya da çevrede ağaç varsa etrafından dolaştırıyorum..Dolayısı ile hem istenmeyen yürüyen hayvanları, hem meraklıları ! bizden uzak tutuyor, hemde kendinize özel bir bahçe yaratmış oluyorsunuz..Karavanın kapısının karşısına gelecek şekilde kablosuz bir kapı zilinide duvarıma bağlıyorum..Gelen olursa karavana yaklaşmadan zile basıp haber verebiliyor..Geceleri sensörlü bir projektör ve harekete duyarlı bir alarımımda devrede oluyor.. Bahçe duvarını bilhassa çocuklu ailelere tavsiye ederim..Çocukların sizden habersiz uzaklaşmasınıda önleyecektir. İyi kamplar..

Etiketler

ben şahsen tüfeğim olmadan dağda kamp yapmıyorum çadırda yatarkende yanıma alıyorum ne olur ne olmaz ama bu demek değildirki kamp alanına gelen her kişi art niyetli olacak diye , asıl silahınızı mecbur kalmadıkca göstermemeniz gerekiyor .

ya sağlam gideceksiniz yada gitmeyeceksiniz,hele kız arkadaşınızla gidecekseniz 4*4 daha sağlam gideceksiniz.

5-6 sene evvel Kızılcahamam ışıkdağının batısında bir doktor iki bayan arkadaşıyla gezmeye gitmişti. yukarıda bahsi geçen elemanlardan ikisine rastlamışlar (berduş takımına) bayanlara sarkıntılık yapılmış, uzatmayalım olay büyümüş doktorda silah varmış birini önünden birini kaçarken arkasından vurmuş.bilirsiniz kişiyi arkadan vurmanın şuçu değişiktir.
İnsan şimdi düşünüyor gezmek elbette gerekli insan için. olan olaya bakıyorsun keşke gitmeseydi diyorsun. hadi bakalım çıkın işin içinden. (bildiğimiz kadarıyla ikiside ölmüştü)

omeronay' Alıntı:
Konuya girmeden önce ilginç anı anlatayım.
Yıllar önce arkadaşın iş yerinde gece sohbet ediyoruz. Gece saat bir iki gibiydi bir arkadaş geldi. Arazide şahin arabasıyla geçerken bir çadır gördüğünü yanlarına gidip uyardığını fakat turist olduklarından sorunu anlatamadığını söyledi. Sorun şuydu bu arkadaşlar çadırlarını gece tankların girdiği bir araziye kurmuşlardı. Ezilmeleri an meselesi. Hemen arkadaşın şahin arabasına bindik çadırın olduğu yere gittik. Sesleniyoruz ses veren yok. Bildiğimiz dillerin hepsini denedik anlamıyorlar diye ama nafile. Bu dillerin toplamı yaklaşık 10 ayrı dil oluyor yanlış anlamayın Avrupa ve Asya dillerinin çoğunu kullandık anlasınlar diye. Sonunda İngilizceyi ortak dil olarak kabul edip çadırı açacağımızı söyledik. Çadırda bir bayan bir erkek içerde birbirlerine sarılmış zangır zangır titriyorlar. Bizi çağıran arkadaş acıdı yazık ya dedi üşümüşler paraları yok burada kalıyorlar. Gelin sizi otele götürelim para vermeden otelde kalın falan diyor ama bunları Türkçe söylediği için anlamıyorlar. Biz tercüme ettik dedik sizi burada görmüş acımış ayrıca kaldığınız yer tehlikeli her an tank girebilir ezilirsiniz zaten bu bölgede bütün arazilerde kamp yapmak bu dönem yasaktır. Söylediklerimize No dan başka cevap alamıyoruz. Neyse zorla çadırlarını toplattık arabaya bindirdik ama bunlar titremeye devam ediyorlar. Arkadaşın iş yerine getirdik erkek bozuk bir İngilizce ile bize dedi ki çadırı kurabileceğimiz bir yerde kalmak istiyoruz otelde kalmak istemiyoruz. Bizde bahçeyi gösterdik birde sıcak çay yaptık verdik. Erkek olan şekeri ağzına götürünce bende jeton düştü. ;D Dur dedim yakaladım seni sen nerelisin? Cevap Erzurum. Meğer bunlar üşüdüklerinden değil korkudan titriyorlarmış bunlar bize ne yapacaklar diye. ;D Ayrıca konuştuklarımıza da turist olduğumuzu düşünürlerse korkar bize bir şey yapmazlar mantığıyla cevap vermiyorlarmış. Eğer bu iki arkadaş bu yazıyı okuyorlarsa selam ederim. O gece kendimizi tuttuk ama siz gittikten sonra bir hafta güldük. ;D

Bir diğer anı bir bayan arkadaş ve ben iki ayrı çadırda dağlık bir alanda kamp kurduk. Bu arkadaşın pis bir huyu var bu uzun gecelik denilen (tam olarak adını bilmiyorum bu yatarken giyilen uzun beyaz elbise. Genelde amerikan filmlerinde giyen çok oluyor.) elbiseyi giymeden uyuyamıyor birde elbisesine çadırda kolay bulunsun diye fosforlu şeyler dikmiş. ;D Giyince karanlıkta parıl parıl parlıyor. ;D Gece yatmak için çadırlarımıza geçtik fermuar sesi ile uyandım. Ne oluyor dememe kalmadan baktım eli silahlı sakallı biri bana kimsin diyor. Ömer dedim sen kimsin tanıştık. ;D Neyse çadırın önüne çıktım niye önce bağırmadan çadırı açıyorsun ya bende de silah olsa korkudan seni vursam ne olacak falan dedim adam bağırmış uykuya dalmış duymamışız. Bölgede zehirli yılan çokmuş bunlar bilmez diye bizi uyarmaya gelmiş. Kendiside arkadaşları ile birlikte yukarıda bir yerde define arıyorlarmış. Biz böyle sohbet ederken diğer çadırdaki bayan sesleri duyup uyanmış farkında değiliz. Oh my god! diye bir ses duydum bayan arkadaş yerde. ;D Aynı anda bir de Biss! diye ses duydum sakallı silahlı defineci bay yerde. ;D İki kişi bir anda düştü olayı anlayıp çözemeye çalışıyorum aptal aptal ama hiçbir şey yok. Sonra anladım ki ikisi de bayılmış önce bayanı sonra silahlı sakallı defineci beyi ayılttım bunlara su falan verdim. Bayan birden elinde silah sakalı bir tip görünce korkudan bayılmış ;D tabi kendisi ışıl ışıl ay ışığında parlıyor bir anda ortaya çıkıp birden küçülünce sakallı silahlı defineci bay cin sanmış o da nakavt. ;D Yalnız ilginç bir şey daha var bu bey ayıldığında kaldığı yerden devam etti millah! ;D Bayılanlar ayılınca kaldığı yerden devam ediyormuş. ;D
Şimdi bu iki anının ana fikrileri şu gördüğünüz her şey sizin düşündüğünüz gibi olmaya bilir. İkincisi yılan akrep hayvan insan sel çığ ve bunlara benzer herhangi bir şeyden korkuyorsanız kamp yapmak size göre bir aktivite değil. Kendinizi bu şekilde tehlikeye attığınız gibi silah bulundurmak bıçak gibi şeylerle hayvan ve insan başka canlıların hayatını da tehlikeye atıyorsunuz. Birinci anıdaki arkadaşta silah olmuş olsa ya ilk giden arkadaşı vuracaktı ya da ikinci olarak giden üçümüzü vuracaktı bu korkaklıkla. Dağda gecelikle uyuyan biri az kalsın bizim değerli arkeologlardan ;D birini canından edecekti. Daha kötüsü adam bayılmamış olsa şoktan ikimizi de vurabilirdi. Silah iyi bir şey değildir. Konuşmak her zaman en etkili silahtır.
Ayrıca dikkatinizi çekmeniz gereken bir nokta daha var ki gidip kamp kurduğunuz yerler genel olarak başkalarının da başka amaçlarla kullandığı yerler ise onları maganda olarak görmek yerine kendiniz gibi görmeniz sizi de onları da rahatlatacaktır. Bazı yerleri köyün gençleri mekân yaparlar rahat rahat içip bağırıp çağırmak için oraya giderler hatta bazen kadın bile götürürler. Tam bu iş için geldikleri yerde bir çadır görmek onlar için hiç hoş bir deneyim olmuyor. Aslında olay daha da farklıdır adamların mekânına kamp yapmışsanız girerler. Hiçbir şey yapamazlarsa bir daha oraya gelip ortamlarını bozmamanız için sizi korkutup rahatsız etmeye çalışırlar. Birçoğu ise meraktan çadırın bulunduğu yere gelir. Eğer size gösterilmesini istediğiniz anlayışı onlara gösterirseniz hiçbir sorun çıkmaz. Onlarla sohbet edebilirsiniz içiyorlarsa ikramda bulunabilirsiniz. Biraz sohbet ettiğinizde size çevre hakkında bilmediğiniz bir sürü şey anlatırlar. Rahatsız etmemek içinde kısa bir süre sonra giderler. Unutmayın sizden başka her şey tehlike değil. Siz nasıl başka canlıları (insanlar, bitkiler ve hayvanlar dahil) kendiniz için tehlike ve tehdit olarak görüyorsanız onlar da sizi aynı şekilde görüyorlar. Türkiyede kolay kolay bir bayana tecavüz etmezler o yüzden bu korkuyu içinizden atmanız gerekiyor yanımda bayan var acaba bir şey olur mu diye düşünmek çok yanlış ve gereksiz bir düşüncedir. Cinayet tecavüz sarkıntılık dağda değil şehirde olur. Para verip kadın getirdikleri bir yere yanlışlıkla çadır kurmuşsanız ve yanınızda bayan varsa akıllarına gelecek ilk şey sizinde aynı şeyi yaptığınız olacaktır. Konuşmadan bu fikri onların aklından çıkarmanıza imkân yoktur. Yanınızdaki bayanı gizlemeye çalışmak ise yapılacak en hatalı harekettir hem bu dediğim türden bir bayan olduğu anlamına gelir hemde sizin onlardan kortuğunuzu bağıra bağıra söylemeniz ile aynı şeydir. Hele bir de dayı dayı giderseniz üzerlerine tam düşündükleri şeyi yapıyorsunuz fikri oluşur. Yapmaya niyetleri olmayan şeyi onlara zorla siz yaptırmış olursunuz. ;D
Bu güne kadar hiçbir kampta yanımda bayan varken sorun yaşamadım. Ufak yanlış anlamalar oldu ama birkaç kelimeden sonra özür dilendi dost olundu sohbet edildi. Hatta bir keresinde yaşanan bu tip olaydan sonra aynı yere ikinci gidişimde benim geldiğimi görmüş eleman bir şişe şarap alıp getirdi tekrar özür diledi. Dünyanın en sıcakkanlı insanlarının yaşadığı ülkede yaşıyoruz çadırınızın yanına birkaç kişinin gelmesi sizi hiçbir zaman rahatsız etmesin. Kötü niyetli birileri ile karşılaşırsam ne tür tedbir alabilirim? Diye soruyorsanız cevabı hiç bir tedbir sizi kötü niyetli birinden kurtarmaz. Ayrıca kötü niyetli biri gürültü yapıp ben geliyorum diyerek gelmez. Tüfek değil tankla bile gitseniz adamın niyeti kötüyse bayan olmasına gerek yok erkeğe bile tecavüz eder durdurulamaz. Bu tip insanlarla kampta karşılaşmanızın ihtimali evinizde karşılaşmanızdan daha düşüktür. Bu sorular aklınıza takılıyorsa ve silemiyorsanız kampa gitmeyin ya kamping türü yerlere gidin ya da başka bir hobi bulun. Kamp demek huzur demektir. Huzursuz bir şekilde avcı gelir mi maganda olur mu yılan bulunur mu kurt gelir mi sorular ile çadırı kuran sabaha kadar uyuyamaz. Her çıtırtıda yanında ki silaha ve ya bıçağa sarılır. Kampa dağa giden bir kişi bu gidişinin bir dönüşü olmadığı ihtimalini bilerek gider. Gittiğiniz yerde ölme ihtimaliniz her zaman vardır.
Adamın biri bir denizciye sormuş babanız nerde öldü? Gemisi battı. Dedeniz? O da gemiden denize düştü boğuldu. Onun babası? Oda gemide hastalandı öldü. Yahu demiş sen gemiye binmeye korkmuyor musun?
Denizci adama sormuş senin baban nerde öldü? Yatakta Deden? O da yatakta. Onun babası? O da yatakta öldü. Peki demiş sen yatağa girmeye korkmuyor musun?
Biraz düşünün bakalım en çok tehlike nerde var?
Olayları daha iyimser düşünün. Örneğin yukarda arkadaşın yazdığı havaya ateş eden avcılar benim kamp yaptığım yerde olmuş olsa benim aklıma gelecek ilk şey yabani hayvan gördüler kamp yerine girip tehlike oluşturmasın diye ateş edip yönünü değiştiriyorlar olur. İkinci şey ise kendi aralarında haberleşme amaçlı yapıyorlar olur. üçüncü ihtimal kampa bekçilik yapan arkadaşları ile ava katılamadığı için onlar avlanırken havaya ateş edip deşarj oluyor olur. Başka da bir şey gelmez aklıma rahatsızda olmam adamlara maganda demem hatta kampın yakınındaysa yanlızlık çekmesin diye gider sohbet ederim yemeğe davet ederim. Yaşadığınız olaylar bu kadar basittir bence kimsenin yaptıklarında kötü niyet aramayın iyimser ve mutlu olun. Korkak olmayın.

Konuya çok daha farklı bir yaklaşım tamamen hep doğrudur denilemese de aslında bir çok durumdaki gerçeği açıklıyor.Art niyetli insanlar ise gerçekten art niyetliyse4 bir şekilde size zarar vermenin yolunu bulur.

yazılanlardan cıkan ortak fikir maalesef memlekette kamp yapmayacaksın illaki kamp yapacaksan evinin bahcesinde veya jandarma karakolunun bahcesinde yapacaksın gerisi boşş ;D

karamsarda olmamak gerekiyor, Gezenbilir neden var? siteye yazın şuraya gidiyoruz diye, bir çok dost çıkar yanınıza...... ;D

''Kamp alanına asgari 6 yetişkin olacak şekilde gitmeli,
Kesinlikle uzun namlulu silah bulundurmalı,
Uyurken faka basmamak için,askerdeki gibi,nöbet sistemi kurmalıyız '' diyorum.

yucel59' Alıntı:
''Kamp alanına asgari 6 yetişkin olacak şekilde gitmeli,
Kesinlikle uzun namlulu silah bulundurmalı,
Uyurken faka basmamak için,askerdeki gibi,nöbet sistemi kurmalıyız '' diyorum.

bu kadar strese gerek yok daha öncede yazdığım gibi en güzeli bir jandarma karakolunun bahcesi saolsun nöbet tutanda var her halde orada bir sey gelmez basımıza

yada en az 6 kişiyi bulmaya calısacağız ... tamam bulduk farzedelim ya karsı tarafta kalablıksa ;D

uzun namlulu veya kısa namlulu veya namlusuz silah taşımak daha da tehlikeli olabilir

Nedir bu korkaklık tırsaklık yaw..yıllardır kamp yaparım ücra yerlerde bir defa bile olumsuz bişey olmadı..ha bazılarının başından münferit olaylar olmuş ayrı..ne yani kamp mı yapmıyalım..korkanlar çıkmasın kampa kardeşim..zorla kamp yaptıranda yok..adam evinin bahçesinde bile kamp yapamıyor..domuzdan korkar..tilkiden korkar..affedersiniz çalı dibine şey yapmayı bilmez..ateş nasıl yakılır söndürülür bilmez..hijyen hijyen diye karpuzu deterjanla yıkar..arıdan tırsar..akrepten tırsar..böylelerinin ne işi var kampta..otursun güvenli evinde keyfine baksın..kampta güvenlikmiş insana karşıymış sen önce domuzdan tilkiden korkmamayı öğren sonra kampa çık..hoş onlarda orda öğrenilir ya...adamın üstüne kedi tırmanıyor yaygarayı basıyor ayağına köpek sürtünür havaya fırlar..evinde otur kardeşim....

gezgen' Alıntı:
Nedir bu korkaklık tırsaklık yaw..yıllardır kamp yaparım ücra yerlerde bir defa bile olumsuz bişey olmadı..ha bazılarının başından münferit olaylar olmuş ayrı..ne yani kamp mı yapmıyalım..korkanlar çıkmasın kampa kardeşim..zorla kamp yaptıranda yok..adam evinin bahçesinde bile kamp yapamıyor..domuzdan korkar..tilkiden korkar..affedersiniz çalı dibine şey yapmayı bilmez..ateş nasıl yakılır söndürülür bilmez..hijyen hijyen diye karpuzu deterjanla yıkar..arıdan tırsar..akrepten tırsar..böylelerinin ne işi var kampta..otursun güvenli evinde keyfine baksın..kampta güvenlikmiş insana karşıymış sen önce domuzdan tilkiden korkmamayı öğren sonra kampa çık..hoş onlarda orda öğrenilir ya...adamın üstüne kedi tırmanıyor yaygarayı basıyor ayağına köpek sürtünür havaya fırlar..evinde otur kardeşim....

korkmayan tırsmayanların basına kotu seyler gelmez umarım vahşi batıda yasadıgımızı unutmayalım lutfen ;D

gezgen' Alıntı:

dediğin gibi 5-6 kişi isen tırsmaya gerek yok.gidiceksin tadını çıkaracaksın.

Konuya iki negatif hikaye ekleyeyim.
İyi birer kampçı olan iki kız arkadaşımız 90 lı senelerde tecavüzden son anda kurtulmuştu.Bu hikayenin ayrıntılarına girmiyorum baya uzun ve çetrefilli.

Erikli yaylasından dönerken uğradığımız balık çiftliği sahibi bir bey bize ağlayarak Ankarada oturan yiğeninin başına gelenleri anlatmıştı.Erciyes dağına iki kız arkadaşı ile giden yiğeninin karşısına eli silahlı 3 maganda dikilip filmleri aratmayacak bir yüzsüzlükle kızlardan birini bırakırsa diğerini alıp canını kurtarabileceğini söylüyor. Eleman düşünmeden teklifi kabul ediyor ve hızla kız arkadaşını arabaya bindirip, içeride bulunan silah ile tecavüzcülerin ikisini vurup öldürüyor. Sonuç çocuk bilmem kaç sene ceza yiyor.

Bu madalyonun bir yüzü. Ve o yüzü doğada görme şansımız inanın şehirdekinin bilmem kaçta biri.Aslan gibi gençler Beyoğlunun orta yerinde tinerciler tarafından bıçaklanıp öldürülmedi mi ?Gün içinde kaç kişi kim vurduya gidiyor ya da kaç ev soyuluyor ?

Yazıma yine bir kamp hikayem ile son vermek istiyorum.

Bir dostumla şimdi adını hatırlayamadığım (Onno Tunç un uçağının düştüğü yerdi sanırım) bir yaylada kış vakti kamp kurmaya gitmiştik. Sisle beraber üstümüze çöken zifiri karanlık ve soğukta yanımızda getirdiğimiz çinekopları ateşte pişirip inceden demlenirken bir kapı gıcırdaması ve silah mekanizmalarının kurulma seslerini duyduk. Önümüzü görmediğimiz bir ortamda bir kaç kişiye ait olan ayak sesleri yanımıza yaklaşıyor bizse bakalım kısmette ne var dercesine bekliyorduk. Derken üç genç yanımızda bitti,herbirinde birer tüfek, selam sabah derken buyur ettik yemeğe, çocuklar kem küm etti ama belliki balık kokusu onlara da cazip gelmişti.

Neyse lafı uzatmayayım gelen çocukların ikisi muhtarın oğlu diğeride yiğeniymiş.Ava çıkmışlar ama fişekleri bitmiş, sadece fişek olsa iyi aşağıdan bekledikleri yardım gelmeyince ne yiyecekleri kalmış ne de sigaraları. Biz doğal olarak elimizde ne varsa paylaştık çocuklarla. Daha sonra çocuklar aslında uzun bir süre önce yanımıza gelmek istediklerini ama korkudan gelemediklerini söylediler.Boş tüfekleri kurma seside caydırıcı olsun diyeymiş.

Görüldüğü gibi aslında dağ başında herkes birbirinden doğal olarak korkabiliyor.

Hikayenin paranoya kısmı ise şuydu;
Gençlerden aynı bölgede bir süre önce hizbullah oluşumu gurupların kamp yapıp eğitim yaptıklarını ve kafa çeken kampçıları eşşek sudan gelinceye kadar dövüp oradan uzaklaştırdıklarının hikayesini dinledik.Daha sonra o bölgeyi terk etmişler.

Yine biz gelmeden iki hafta önce iki ineği paramparça eden, irilikte hatırı sayılır bir ayıyı, hep beraber zar zor öldürdüklerini dinleyince , ortalığı buram buram balık kokutarak o ayıyı nasıl misafir edebileceğimizi düşünerek gözlerimiz uzaklara daldı.

Gece sonunda mis gibi kar havasıyla uyku tulumlarımıza sarılarak uyuduk.

Kısaca hiç bir şey olmaz diye düşünüp ortamın tadını çıkarın. Kafanız rahat etmeyecekse arabaya veya yanınıza bir tüfek alın. Risk az da olsa her zaman her yerde var.

çakacaksın çadırın önüne kazığı bağlayacaksın ben gibi köpeği (american red nose pitbull) tipi gören yanaşmaz zaten :D şu bir gerçekki mümkün olduğu kadar bayan arkadaşla tenha yerlerde yetersiz sayıda arkadaşla kamp kurmayacaksın ona rağmen olacağı varsa olur zaten yanından da palayı eksik etmemek lazım sana olacağına ona olsun :D

aslında madem doğaseverler olarak buradayız.O zaman kur çadırı vur kafayı yat demeyeceğiz.Belli önlemler alacağız.
Mesela Çadırın çevresine ufak tefek ses çıkaracak malzemeler,Pille çalışan sensörlü alarmlar ve en önemlisi 2 kişi bile olsan nöbetçi.
Ben yıllardır kamp kurarım,hatta bu yaz yalova delmece yaylasına eşim,1 yaşındaki oğlum ve 3 (10-14 yaş arası ) çocukla gittim.
Ateşi yaktım sabaha kadar dolaştım.Sabaha karşıda vurdum kafayı yattım ve ilk defa gittiğim bir yerdi ve akşam 10.30 gibi gitmiştim.

Dediğim gibi biraz çevreye göz kulak olup,kısa bir mekan analizi ile nöbetde tuttun mu bide Allaha tevekkül ettin mi gerisini düşünme ve tadını çıkar.

Ama genel kanaat kadınlarla,kızlarla giderken daha dikkatli olmak lazım.Bir erkeğin kaldıramayacağı durumlar ve ölümler olmaması için daha güvenli yerler tercih edilmeli.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,624
Kayıtlı Üye Sayımız
172,270
Kaydolan Son Üyemiz
Engin paslı

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR