Grand Cherokee Alacağım Yardımlarınızı Bekliyorum

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan panzer Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 81
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 38,430
Ynt: Grand Cherokee Alacağım Yardımlarınızı Bekliyorum

archway' Alıntı:
bu araçların kaskasu senelik ne kadar tutuyor ?

Değişken oluyor.

Normalde full kasko 3000 TL civarı idi ama ben 2001 WJ'ye 1493'e yaptırdım. Tribünden çok yakın arkadaşım sigortacı. Öncelikle muaflı kasko yaptırdım. Yani aracın kasko bedelinin %2'sine kadar kazalara karışmıyor. Benimki yaklaşık 600 TL tutuyor. Üstü meblalarda 600 TL eksik yapıyor. Pert, çalıntı vs. kasko geçerli. Bu sebeple 2000'e düştü. Bir de araç babamın üstüne kayıtlı. Babam da emekli devlet memuru olduğu için 1493'e düştü. Sigortasını da 452 TL'ye yaptırdım.

Not: Yanlış bilmiyorsam aracın üstüne olduğu kişinin geçmişte kaza yapıp yapmamışlığı da önemli galiba.

Etiketler

Sizde Wj kullanıyorsunuz yani :smiley:) Ben bu 2 araç arasında çok kaldım LC mi yoksa GC mi dediğim gibi hem gezi hem kullanım amaçlı olacak,daha önce hiç LPG li araç kullanmadım hep dizel oldu,gemiye kapalı otoparklarada koydum sakın buradan LPG li araçlara karşı olduığum anlaşılmasın ama kafamda soru işaretleri oluyor ? Sağolsun Burak bey'in dediği LC benimde beğendiğim bir araç :smiley: Km de kaç kuruş yakar ? Bunları tam olarak bilmiyorum ama formlarda herkesin dediği gibi rahat konforlu ve güçlü bir araç arazide.Sahibinden de baktığımda şehir içi 55 kuruş diyorlar uzun yoldada 40 kuruş bu ne kadar doğru ? Ama kaba hesap yapsak bile litrede 1 lira yaksa 30 % tasarruf olsa 70 kuruş yapar buda...Halen bakıyorum araçlara formlarda,LC nin kaskosu sizin demenize göre fazla tutmuyor o zaman :smiley:)

Benim 2003 LC, kullanım yolu pek şehir içi sayılmaz ama şu anda yaklaşık 20 lt mertebesinde yakıyor. Ankarayı bilenler bilir, Konya yolundan ahlatlıbel kavşağından söğütözü yapıp gidip geliyorum.
Çok sıkışık bir trafik olmamakla beraber bazen sarfiyat 18 lt ye düşüyor.
Kurban bayramında 5 kişi ıstanbul yaptık, Maximum hızımız 120 oldu, genelde sabit 110 km/h ile gittim, sarfiyat 15,7 lt olmuştu.

Selamlar, sevgiler

Burak Dirican

iPad 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

archway' Alıntı:
Sizde Wj kullanıyorsunuz yani :smiley:) LC nin kaskosu sizin demenize göre fazla tutmuyor o zaman :smiley:)

Hocam WJ var bende. LC yok :smiley: Bahsettiğim kasko tutarı 2001 WJ'm için. Yakıt şu anki hesaplarıma göre (%80 aşırı yoğun trafikte) KM'de 80 Krş net. Şehirler arası henüz denemedim. Alalı 1 hafta oldu.

Burak Bey,
Dediğiniz fiyat lpg de 20 litre olarak hesaplarsak 100 km neredeyse 60 lira yapıyor :smiley:) Ben senede kesinlikle 35000 km yaparım :smiley:) Buda yakıt olarak bana biraz fazla gelir ama inanın LC yi görünce içim gitmiyor değil :(( Herhalde bu gidişle alamıcam yeniden GC ye dönücem...
Bana önerebileceğiniz başka bir araç varmı ?

Hocam,
Sizin araç bayağı yakıyor :smiley:) maşallah 80 kuruş iyi bir rakam GC 3.0 CRD bakıyordum Burak Bey bana LC al diyene kadar ama onunda yakıt sarfiyatı biraz fazla ama inanın araba deyim yerindeyse KAPLAN gibi :smiley:)
Ben 2006 modellerine bakıyordum bir tane bakmaya gittim oda çok kötü çıktı araç bakalım bazen diyorum al LC 45 bine gerisiylede yakıt yaparsın :smiley:) Burak Bey,sağolsun beni arabaya bayağı alıştırdı ama yakıt düşündürüyor..
Siz memnunmusunuz sizin araçtan ?

3.0 Diesel motorlu bir araçta yakıt sarfiyatı beklentiniz nedir merak ettim.
Benim hiç bilgim yok ama 3.0 motor ve 4x4 bir aracın şekir içinde 14 litreden az yakacağını tahmin etmiyorum. Daha fazlası olabilir ama az olacağını düşünemiyorum.
Diesel bugün için pompa fiyatı yaklaşık 4.60 TL/lt dersek, 100 km lik sarfiyatınız 14x4,60 dan 64.4 TL yapar...
Yani LPG li bir motordan çok farklı değil.
Ayrıca diesel motorun işletme masrafları haricinde ağır bakım masraflarını da göz önüned bulundurmayı ihmal etmeyiniz.
Niyet ettiğiniz araçların hepsi, yüksek motor hacimli ve ağır tonajlı araçlar...
Binek arabaların yakıt sarfiyatları ile karşılaştırmayınız lütfen.

Selamlar, sevgiler...
Burak Dirican

Şimdi inad ettim internetten baktım
2006 Grand Cherokee 3.0 CRD fuel consumption değerleri,
FUEL CONSUMPTION
CITY17.95 mpg US OR 13.1 L/100Km
HIGHWAY27.35 mpg US OR 8.6 L/100Km
COMBINED23.06 mpg US OR 10.2 L/100Km

Katalog değeri ortalama için 10,2 lt. Gerçek hayatta bu değerin 12 lt nin altında olamayacağını düşünüyorum.
Varın gerisine siz karar verin.

Selamlar, sevgiler...
Burak Dirican

Son cümleniz doğru Burak Bey benim kafa küçük motorlu araçlara takıldı büyük motorlu araç kullanmadığım için biraz sanırım bu konuda fikir sahibi değilim.Buradan konustuğum bir kaç insan bana şehir içi 11-12 litre minumum şehir dışı 9 litrenin altına düşmüyor dedi aynı araç için.LC içinde minumum km'de 70 kuruştan aşağı yakmaz diyorlar .Ben İstanbul'da yaşıyorum senede kesinlikle 2 kere memlekete giderim Trabzon'a gidiş geliş orada dolaşma neredeyse 3500 km oluyor her gidişim :smiley: sakın yanlış anlamayın öyle çok zengin bir insanda değilim öyle olsam hiç düşünmem yakıtı...
Benim tahminim diesel zaten geçecek benzin fiyatlarını ilerleyen zamanlarda LPG yi bilemiyorum.
Şehir dışı KM'de 10 litre yaksa 46 lira yapar diesel için
Şehir dışı KM'de 16 litre yaksa 48 lira yapar LPG için
Sizin dediğiniz gibi hesap ortada diesel in bakımı ayrıca Kaskosu arabanın ve verigisi GC den daha az ;)

Beni yanlış anlamayacağınızı umarak, derimki katalog değeri şehir dışı için 8,6 lt olan +7 yaşında bir arabanın 9 lt yakıt tüketimi olacağına inanmam.

Sevgi ve saygılarımla,

Burak Dirican

barbecue' Alıntı:
Beni yanlış anlamayacağınızı umarak, derimki katalog değeri şehir dışı için 8,6 lt olan +7 yaşında bir arabanın 9 lt yakıt tüketimi olacağına inanmam.

Sevgi ve saygılarımla,

Burak Dirican

Konuya bende nacizane dizel araç deneyimimle katılmak istiyorum.
Son iki aracım dizel motorluydu bunlar binek otomobiller birincisi 1,9 tdi ikincisi 1.5 tdi motorluydu. Dizel araçlar şehir içi ve dışı yakıt farkları hissedilir derecede fazla 1.9 olan aracım şehirler arası 100-130 km hızla 5,5-6 lt iken şehir içi bu rakam 9-10 lt yani nerdeyse % 50-60 şehir içinde daha fazla yakıyor.
İkinci aracımı şehir içinde az yakar umuduyla 1.5 tdi motor aldım fakat kayda değer bir fark olmadı hatta şehir dışında daha fazla yaktı.
Benim şahsi kanaatim eğer şehir içi kullanımınız fazla ise dizel almak mantıksız lpg daha avantajlı.

Sizi yanlış anlamam dediğim gibi bu tip araçlarda en son konuşaca insanlardan birisiyim neden derseniz Mustafa Bey'in dediği gibi bende küçük araçlar kullandım yakıt sarfiyatı aynı...Bilmediğim için zaten sizlere soruyorum ;)
Ben bu işe dediğim gibi GC almak niyetiyle başladım ama sizin fikirleriniz benim bakış açımı değiştirdi o yüzdende LC bakıyorum ama şuan temiz bir LC de 60 binden başlıyor :smiley: KM ler biraz fazla ben maksimum 55-60 arası bütçe ayırdım.

Mustafa Bey,
Aracı ben genelde uzun yolda kullanmak niyetindeyim şehir içide olacak ama uzun yol daha fazla olacak kamp yapmasını seven birisiyim kankam la beraber gidicez tabi çamurlu yollar dağ taş arazi düz asfalt her yol olacak,daha öncede yazdım Trabzon'a gidip gelicem yaylara çıkıcam karadeniz turu yunanistan turu falan kafamda bu sene Allah izin verirse.
Ben bu işe L200 Magnum modeliyle başladım sonra GC oldu kendi kafamda formlarda araştırınca uzun yolda rahatlık ve konfor da önemli dediler Burak Bey bana LC önerdi bende ona döndüm şöyle açıklamak gerekirse ben hasta sizler Doktor :smiley: o yüzden sizin düşünceleriniz benim için önemli,aklımda Touareg vardı formlarda birçok kişi önermedi bende sildim hemen :smiley: bazı kişiler vergi avantajı ve yakıt avantajı olarak Nissan X-trail önerdi ayrıca Pathfinder önerenlerde oldu ama bilemiyorum elbette

archway' Alıntı:
Mustafa Bey,
Aracı ben genelde uzun yolda kullanmak niyetindeyim şehir içide olacak ama uzun yol daha fazla olacak kamp yapmasını seven birisiyim kankam la beraber gidicez tabi çamurlu yollar dağ taş arazi düz asfalt her yol olacak,daha öncede yazdım Trabzon'a gidip gelicem yaylara çıkıcam karadeniz turu yunanistan turu falan kafamda bu sene Allah izin verirse.
Ben bu işe L200 Magnum modeliyle başladım sonra GC oldu kendi kafamda formlarda araştırınca uzun yolda rahatlık ve konfor da önemli dediler Burak Bey bana LC önerdi bende ona döndüm şöyle açıklamak gerekirse ben hasta sizler Doktor :smiley: o yüzden sizin düşünceleriniz benim için önemli,aklımda Touareg vardı formlarda birçok kişi önermedi bende sildim hemen :smiley: bazı kişiler vergi avantajı ve yakıt avantajı olarak Nissan X-trail önerdi ayrıca Pathfinder önerenlerde oldu ama bilemiyorum elbette

Ozaman birkaç tavsiyede benden inceleyin hem fiyat aralığınıza uygun hemde tarzınıza

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-land-rover-2005-model-2.0td4-hse-kosifler-cikisli-orjinal-105.000kmde-149643262/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-land-rover-2005-model-full-bakimli-kazasiz-2-0-td4-hse-149657532/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-land-rover-2007-model-ilk-sahibinden-tam-full-frrelander-149123519/detay

Unutmadan bide bunlara bakın ;)

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-land-rover-2004-model-emsalsiz-land-rover-discovery-td5-2-5-tdi-hse-150009372/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-land-rover-land-rover-discovery-td5-hse-149847082/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-land-rover-degisiklik-yapilmamis-temiz-arayanlar-icin-116605446/detay

Umarım size farklı alternatifler sunabilmişimdir. :smiley:

Mustafa Bey,
freelander pek önermediler bana sebebini bilmiyorum ama bulaşma dediler pek fazla :smiley:) Altı alçak olur ve parçası pahalı dediler,sizde ne araç var Mustafa bey?İnanın bu iş çok zormuş formları okuduğumda insanlar 6 ay bekliyorlardı bir araç için yada karar vermek için bende onlara gülerdim ama gerçekten çok zormuş jeep almak iyi olsun diyorsunuz parça bol olsun ama ucuz olsun vergisi çok tutmasın,kaskosu keza öyle bu gidişle herhalde normal binek arabaya kalıcaz :smiley:) şaka bir yana nasip hangisiyse o olsun istiyorum birde şu fiyatlar artmadan tabi malum devlet zam yapınca ÖTV ye bu 2. elede yansıyacak yakın zamanda haksızmıyım ?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,624
Kayıtlı Üye Sayımız
172,270
Kaydolan Son Üyemiz
Engin paslı

Çevrimiçi üyeler

SON MESAJLAR