DUSTER DA NERDEN GELDİĞİNİ ANLAMADIĞIMIZ SESLERİN TELAFİSİ

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan troyexplorer Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 400
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 177,923
Ynt: Duster Da Nerden Geldiğini Anlamadığımız Seslerin Telafisi

Bu arada debimetreye açık hava filtresi de takılabilir diye düşünebilirsiniz , onuda denedim performans çıkacağına düşüyor bilginize
Debimetreyle hava filtresi arasında biraz mesafe olması şart
Bahsettiğim silindir açık hava filtresinin resmini yükledim , ama tabi almakla olmaz boru tasarımınıda düşünmek lazım uyduruk işlerden hoşlanmam biraz düşünelim üstünde

Image

Etiketler

bu arada yeni farkettim, rolantide ya da yokus asağı örneğin 2nci viteste çok hafif bir gaza bastığımızda arka egsoz tarafında horrrl horrll şeklinde bir ses çıkıyor. devri arttırınca o ses kayboluyor. bana normal gibi geldi. takmamaya çalışıyom ama yine de sormaktanda kendimi alıkoyamadım :smiley:

O egsoz dan gelen ses değil tahminen benim bahsettiğim ses , bende ilkten arkadan geldiğini sanıyordum , sonra bu motorun üstündeki plastikten geldiğini tespit ettim
Testi kolay o üst kapağı çıkar ama debimetre kalacak şekilde çıkar kısa mesafe filtre olmadan dolanmaktan zarar gelmez tozsuz bir ortamda dene aynı ses varmı diye

anlaşıldı kaptan, parça çıkartabilirsem denerim söylediğini

kaptan o ses bugün bariz gelmeye gelmeye başladı..dediğin gibi sesin kaynağı motorun üstündeki plastik tabla. tablanın altına uygun yerlere beyaz keçe yapıştırdım ama yine de ses geliyor gibi..motor çalışınca doğal olarak bariz titreşim yapıyor. sen bu konularda iyisin...çözüm bulursan bana da haber ver :smiley:

iyi bayramlar herkese...

Uygun bir hava filtresi kutusu bulursam çözülür bakıcaz artık
Mevcut yerindeki yere bağımsız hava filtresi kutusu yerleştirilip debimetreye yine uygun bir plastik boruyla geçiş yapılabilir , alttaki plastik kapakta hortum için kanal var yeni modelde turbonun intercolerdan hava dönüşü veya gidişi ordan geçiyor

Image

macmaneman' Alıntı:
kaptan o ses bugün bariz gelmeye gelmeye başladı..dediğin gibi sesin kaynağı motorun üstündeki plastik tabla. tablanın altına uygun yerlere beyaz keçe yapıştırdım ama yine de ses geliyor gibi..motor çalışınca doğal olarak bariz titreşim yapıyor. sen bu konularda iyisin...çözüm bulursan bana da haber ver :smiley:

iyi bayramlar herkese...
Altına keçe yapıştırmak çözüm değil bir yere teması yok zaten alttan ,pilastiğin titreşimden kendi kendine çıkardığı bir ses

Ben bişeyler yaptım şimdilik ses kesildi , kesin oldu diyemem biraz denemek lazım
Bu parça 4 tane lastik takozla askıda duruyor bildiğiniz üzere çoğu araçta yağ kapağına bi taraftan teması var , ben onu çok daha önce radyatör tarafındaki ayaklarına ayar yaparak merkezlemiştim gerçi bu sese sebep olan yağ kapağına vurması değil
Ön cam tarafındaki bağlantı lastikleri çok yumuşak ve ince lastik bu yüzden motorun hafif sarsıntılı çalıştığı devirlerde bu ön lastikler motor dairesindeki sıcaklığın artmasıyla birlikte iyice yavşayıp silkinti yapıyor, silkintide plastiğin genelinden bu sesin çıkmasına neden oluyor
Motor üst kapağıyla bu parça arasında yaklaşık 1,5 cm civarı boşluk var ,bu boşlukluğun bazı yerlerine kauçuk kendinden yapışkanlı malzemeden kesip yapıştırdım , alt tarafa yumuşak temas genişleyince parçadaki titremede doğal olarak azaldı ve ses kesildi , bu malzeme ne çok sert ne de çok yumuşak zamanla ezilebilir o yüzden kesin oldu gözüyle bakmıyorum
Daha sert lastikte olmaz çünkü bu sefer esneme olmadığı için ayakları yerine sokamazsınız
En alttaki resimdeki bağlantı takoz ayaklarının vidaları yağ filtresinin sağında ve solunda onlarıda sıkın ben daha önce sıkmıştım yine gevşemiş
Şayet olmazsa cam tarafındaki bağlantı yerlerini vida arası lastik takoz yapıcam o şekilde garanti olur , biraz zahmetli tabi o ayaklarda delik yok pim var onları kesip delik açmak gerekir isterseniz öylede yapabilirsiniz tercih sizin

Image

Image

Image

Image

Üst plastik kapağın ses yapmasına karşı yaptığım uygulama istikrarlı , uygulayabilirsiniz..

kullandığın malzeme nedir? bir de dediğim gibi 1ni ya da 2nci viteste giderken 1000 dd de motordan ya da egsozdan honlama-horlama sesi kesildi mi

olmazsa bahsettiğim sesi videoya da çekmeye çalışabilirim. bir de şu sağ ön hava yastığı içinden gelen plastik sesini kesemedim. onla uğraşıyorum bu aralar

Horlama sesi dediğin ıslık çalmasımı? Eğer ıslıksa arka susturucudan önce ikinci çıkış alırsan kesiliyor.
Malzemeyi izalasyoncularda bulursun oralardA varmıdır bilemiyorum
Sağ airbag in yaptığı ses yazın yani sıcakta olmuyor bende ,o kış problemlerinde :smiley:
Ön göğüslüğün genelinden gelen seslerin hiçbiri hava sıcakken gelmiyor dereceye göre değişiyor yani sebep plastiğin genleşip ses gelen yerleri sıkıştırması
Mesela 15 derece civarında sağ airbag ve teyb in arkasından biyerlerden , 7 derece altındada ön göğüslükteki cam havalandırmasının ordan tıkırtılar geliyor
Tahminimce bu sene kışın yapmıyacak genleşme ve çekme olayı iki sene üstüne sürten yerleri alıştırması lazım diye düşünüyorum

Bu üst kapağın titreme sesi arkadan biryerden geliyormuş havası veriyordu sebep oda olabilir , başka birşeyde olabilir kaydetmeye çalış bakalım

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,461
Kayıtlı Üye Sayımız
172,115
Kaydolan Son Üyemiz
SoundofSilence

SON KONULAR

Geri