Duster Aracınıza Ne Gibi Değişiklikler Yaptınız?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan SERKANEFE Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1,463
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 455,063
Ynt: Duster Aracınıza Ne Gibi Değişiklikler Yaptınız?

sevgili hocam. tekzenyada koçtaştan 2tl lik sünger yalıtım borusu alıyorsun. falçata veya makasla 3e bölüyorsun. bildiğin ayakkabı yapıştırıcı bally ile yapıştırıyorsun.

Etiketler

Tamam azizim; ben bir an "yapışkanlısı var mıydı" diye tereddüt ettiğimden almamıştım. İnşaallah ilk fırsatta süger ve bali alıyorum. Falçatam var zaten... ;D

mimar_ankara' Alıntı:
Arkadaşlar, motor kaputu altına toz girmemesi için lastik fitil taktırmıştım. Daha sonra motor hava filtresine hava girişini azaltır mı diye tereddüte düşmüştüm. Ancak renault'un megane, scenic, 19 gibi modellerinin motor kaputu altında lastik olduğunu gördüm, haber vereyim dedim. Tozu engelleyeceğine eminim. Bu arada olgun candan bey sormuştu, motor sesini azaltıyor mu diye, evet; bir miktar azalma oldu..
[attachment=1][attachment=2][attachment=3][attachment=4]

Hocam fitilleri nerden aldınız?

potrey, herhangi bir oto camcısına gidiyorsun, metre işi satılan fitiller var çeşitli ebatlarda; onlardan istiyorsun; En uygununu camcı seçer. Sonra o havaliye takar. Ben 10 tl ödemiştim. Bir arkadaş 15 civarı ödemişti vs. vs.

Bu arada, yukarıda gerginyo'nun resimlediği işlemi ben de yaptım. Su borusu yalıtım süngerlerinden aldım; yuvarlak ama yine de bir miktar düz kesilebiliyor; olabildiğince kalın/düz şeritler halinde kestim. Sonra da kaputun alt şase ile temas eden kısımlarına yapıştırdım.

Gürültüyü bilemem de (pek emin olamadım) motora giren toz için çok faydalı olacağını düşünüyorum. Gerginyo arkadaşımızn yaptığının aynısı olduğu için resimlememe gerek yok.

Daha önceki mesajlarımdan birinde yazmıştım Duster'daki gürültü sorununu. Özellikle dişli asfaltta tekerlek sesinin içeriye fazla girmesi... Gerçi bu durum birçok araçta aynı.

Sanayi çevresindeki arkadaşlara sorum.... Acaba göğüslük altına, arka kısma, hatta belki de tabana tamamen, alta ikinci bir yalıtım yaptırılabilir mi? Sesi ne kadar azaltır? Kaça malolur?

Bu konuda bir bilgisi, düşüncsi veya girşimi olan var mı? Böyle bir şeye girişilmeli mi?

arkadaşlar benim araç özel midir ki ben ses duymuyorum anlamadım.herhelde sagırım ben :D
normal her araçta olan ses bende de var .ekstra bi fazlalık yok yani ;)

JUNİOR' Alıntı:
arkadaşlar benim araç özel midir ki ben ses duymuyorum anlamadım.herhelde sagırım ben :D
normal her araçta olan ses bende de var .ekstra bi fazlalık yok yani ;)
kardeş bazıları sesi bence çok abartıyor bu arabanın yapısına göre bence de normal sanki bunlar lüks binek araçlar mı ki?

Sevgili halkımız, belki de ben abartıyorum. İlk bindiğimde pek bi gürültülü gelmemişti, şimdi biraz gürültülü geliyor. (C3 daha gürültülüydü çünkü....) Nedeni galiba alışmak ve daha da gürültüsüzünü istemek; bir de ihtiyarlık. İhtiyarlayınca kafa kaldırmıyor gürültüyü. ;D

selamlar lastiklerden, camlardan gelen gürültü için bir diyeceğim yok ancak bazıları da motorun homurtusunu özellikle duymak istiyor..Galiba bu gürültü meselesi göreceli bişiy..

Bence de gürültü normal.Motor sesi de normal. Saatte 100 km hızı geçince rüzgar sesi başlıyor. Bende far edemedim gürültü olayını.

sevgili olguncandan, hem forumda hem internette araçlarda ses kesme uygulamalarıyla ilgili bircok sayfa gördüm. Özel bir malzemesi var, rulo şeklinde, bir yüzü yapışkan, diğer yüzü alüminyum folyolu arası kampçı matı gibi bir malzeme. Uygulaması meşakkatli iş. Tümkoltuklar, döşeme halıları ve kapı içleri sökülerek bu malzemeyle kaplanıyor sonra araç toplanıyor. Gözü kesen yaptırsın ama benim kesmedi.

Teşekkür mimar; hani içimizde bunu göze alıp yaptıran var mı diye sorduydum... Gerçi meşakkatliliği, biz yapmaya kalkarsak söz konusu olur. Uzman/usta için olmasa gerek.

Neyse, bu "özel malzeme" bilgisini bir kenara not edelim. Bakarsın günün birinde karar veririz. ;D

yaz geldi, arabanın içi yanıyo, klıma soğutuncaya kadar kebap oluyoz, tavana extra ızalasyon oluyormu accep... ;) ???

olmamı heç..tavan iç kaplamasını söktürüp yalıtım yaptırırsınız..ama araçların hertarafı cam ve metâl olduğundan, aşırı conveksiyon, kondüksiyon ve radyasyondan (Türkçesi=araçlarda sera etkisi vardır,, ayrıca isi iletkenliği cok olduğu için yazın sogugu kışın ısıyı fazla tutamazsınız) fazla işe yaramayacaktır..

mimar_ankara' Alıntı:
olmamı heç..tavan iç kaplamasını söktürüp yalıtım yaptırırsınız..ama araçların hertarafı cam ve metâl olduğundan, aşırı conveksiyon, kondüksiyon ve radyasyondan (Türkçesi=araçlarda sera etkisi vardır,, ayrıca isi iletkenliği cok olduğu için yazın sogugu kışın ısıyı fazla tutamazsınız) fazla işe yaramayacaktır..

disene o zaman klıma etkıleyınceye kadar yazın yancas kışın doncas... garanti bitse bı sunruf attırsam dıyom ya bakalım... 8)

En temizi; mümkün mertebe gölgeye bırakmak... Aslında bir zamanlar "advanced" diye bir alarm markası vardı, evden aracı çalıştırıyordun kışın kalorifer yazın klima devreye girip aracı sizin için hazırlıyordu... Ameria'da pek yaygın malum adamlar keyif p.....i :D :D şu sıralar bulamadım...
C.C.

arka bagaj kelebek camlar yarım açılır olsa veya bagaj yan kaportada ızgara olsa ön kaput motor havalandırma da olsda dahil ıyı olcamış, araç hava alamıyor gıbı, sıcak hava hapsoluyor sanki.... ??? 8)

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,509
Kayıtlı Üye Sayımız
172,165
Kaydolan Son Üyemiz
gül93

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR