Dacia Duster Yakıt Tüketim Tecrübeleri (Fuel Consumption)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan TTamer Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 355
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 131,352
Ynt: Dacia Duster Yakıt Tüketim Tecrübeleri (Fuel Consumption)

Konu başlığı yakıt tüketim ölçüme dönersek;
Ekranda litreyi gösterirken ortadaki km tuşuna basılı tutarak resetleyin (sıfırlayın). birkaç sn sonra, ana km dışında ------. şekli çıkacaktır. her yakıt alıdığında resetleyin böylece her depoda ne kadar ortalama yakıt tükettimi -/+ karşılaştırabilir. Resetlemediğinizde yapılan tüm km lerin ortalamasını alıyor olabileceğinden yakıt sarf ölçümü azalması zor hale gelebilir... rodajda yuksek sarfıyat ort.yakıt sarfı etkıler... Birde böyle deneyip ölçüm yapılmalı, doğruya yakın okuma olur umarım... Yaptığım testlerde, kısmen azalma gördüm...(4x4.1.5.dci.110.ps.için).... yalnız aracınızda performans uygulama ve lastık ebat değişimi varsa, sonuçlar farklı olabılır... standart araç için ölçüm sonuçları emsaldir... alınan sonuçları bildirirseniz, katılımcılara faydalı olur... ;)

Etiketler

sitenin birinde yakıt tasarrufu için yazanlar::::

Doğru zamanda vites değiştirin, ekonomik viteste sürün
Birinci vitesi yalnızca otomobili hareket ettirmek için kullanın ve hemen ikinci, üçüncü ve dördüncü viteslere geçin. Vitesler değiştirildiğinde motor devri değişir. Motor devri krank milinin bir dakikada yaptığı devir sayısıdır. 6000 d/d'lik maksimum devir sayısı krank milinin saniyede 100 devir yaptığı anlamına gelir. Her motorun maksimum devir sayısı olduğu gibi en verimli çalıştığı bir devir de vardır. Bu devir otomobilden otomobile değiştiği için teknik verilerine bakıp ya da servislere danışılarak öğrenilebilir. teknik verilerde Maksimum tork adı altında görülen değer genellikle motorun en verimli çalıştığı ve az tükettiği devirdir. Bu devirde kalacak biçimde vitesler değiştirildiğinde gereksiz benzin savurganlığı önemli ölçüde azalacaktır.
Örneğin: Test edilen otomobilin birinde 100 km uzunluğundaki düz bir yolda 4'üncü vitesle 60 km/s sabit hızda gidildiğinde 5.8 litre/100 km tüketilmiş. Aynı koşullarda 3'üncü viteste 9 litre/100 km tüketim saptanmış. Görüldüğü gibi aynı uzunluktaki bir mesafeyi bir vites küçülterek katetmek 3.2 litre, yani yüzde 55 daha fazla tüketime yol açabiliyor. Aynı otomobille 30 km/s sabit hızla 3'üncü viteste 7 lt/100 km, ikinci viteste aynı hızda ise yaklaşık 10 litre tüketim saptanıyor. Görüldüğü gibi hangi hızda hangi viteste gidilmesi gerektiğini iyi bilmek gerekiyor.

4x4.110.hp.1.5.dci.dusterler için, ort.7.5.lt.kadar çok ıyı yakıt bence... böyle olanlar ıyı baksınlar arabalarına... bizim gibi çok olanlar da çözüm yolları baksınlar ve uygulasınlar... şansımız artık umarım düzelir yakıt göst ort... ???

ümiterkan arkadaşın daha önce başka sayfada belirttiği aşağıdaki hususulardan dolayı arızalar olabilir... mantıklı... umarım çözülür sorunlar...

Sorun 1: Yakıt Göstergesinin dengesiz çalışması

Çözüm 1: Molt test veya Malttes de denilen serviste bu olaya şoklama diyorlarmış, araç bilgisayara bağlanarak yakıt deposunun şamandıra ve gösterge ekranını kalibre eden bir sistemle sorunu kolayca çözmüşlerdir.

Sorun 2: ABS, ESP ve El Freni Işığının aynı anda bazen yandığı bir sorun

Çözüm 2: Aracın ABS beyninden kaynaklanan bir sorunmuş, bu sorunu fabrikadan gönderilen yeni bir yazılımla ABS beynine yeni yazılım atarak çözmüşlerdir.

Sorun 3: Farların buhu yapması

Çözüm 3: Farların havaları alınarak buhu yapması engellenecek hale getirilmiştir.

Selam arkadaşlar, arabayı alırken böyle bir forum ile karşılaşacağımdan haberdar değildim doğrusu. Bir haftadır hemen hemen her konuyu okumaya çalışıyorum, epey de faydasını gördüm emeği geçen herkesin eline emeğine sağlık. Benim aracım 2012 model 4x2 Ambiance versiyon, aracı Mersin Güsoy Oto dan teslim aldığımda rodaj vb şeylerin yeni araçlarda olmadığını söylediler. Aracı aldıktan bir iki gün sonra iş sebebi ile Burdur'a gittim, dönerken depoyu 170 tl ye fülleyip km sayacını sıfırladım ve Konya üzerinden Mersin'e geri döndüm. ( hatta Konya'nın içine girip önce otogara sonra da Selçuk Ün. Tıp fak uğrayıp öyle döndüm ) Aracı fazla zorlamadan 18.000- 30.000 devirlerde kullanarak Mersin'e kadar geldiğimde yaklaşık 750 km yol katettim. depomda hala 3 çizgi yakıt gösteriyordu. Yol boyunca bazı yerlerde 80 - 90 , otoyol ve duble yollarda da 100-115 km hızlarda kullandım. Bana gayet makul geldi. Emeği geçen arkadaşlara yeniden teşekür ederim...( güzergah genel anlamda düz rampasız inişsiz sayılır. Torosları aşarken elbette tırmanma yaşadım ama aynı çıkışın inişi de olunca dikkate almadım ;) )

Arkadaşlar, depoda kalan yakıtla son 150 km de şehir içinde gittikten sonra depo ilk yola çıkmadanki haline geldi. Araç daha 300 km de iken Mersin'den Burdur'a kadar gidip oradan da geri döndüm. Bu araçlarda rodaj vb. şeyler varmıdır bilmem ama 170 tl lik mazotla (bu da yaklaşık 45 lt eder) tamı tamına 870 km yol yaptım. bunun yaklaşık 250 km si şehir içi dur kalk trafikte geçti. ( hesabıma göre km de sarfiyat yuvarlak rakam 20 kuruş... :smiley: ) bana göre süper .......darısı herkesin başına......

denizli izmirarası 90 -100 km hızla 4,6 ortalama ile başladı 5,0 le ulaştım 2000-2500 devir gidilebilecek km 1100 idi. dönüşte 110-120 km hızla 2500-3000 devir geldim 5,5 ortalama ile bitti. 2011 mdel 4*2 9500 km de bu hafa ilkbakımını yaptıracaağım. bu değerler iyi bakım ve kullandıkça dahada düşeceğine inanıyorum...

Gerginyo, iyi ne demek; harika. Benden % 20 daha az yakmaktasın.

4x2 olanlar az yakıyor zaten.... 8)

4x2 Ambiance 2011 model başımdan geçen bir olayı paylaşmak istiyorum sizinle aracımla istanbuldan giresuna gitmek için ikmal yaptım aracımda iki çizgi mazot varkan tabanca atana kadar 45 lt mazot aldı pompacıya depo kapağından mazot görünenekadar doldur dedim yaklaşık 11 lt daha aldı. Yani tamamı iki çizgi artı 56 lt mazot deponunda 50lt olduğunu düşünürsek hadi bakalım siz çıkın işin içinden.
bu arada 1000km yol için yolda 50 tl lik yakıt daha aldım 1000km tamamlanınca depoda iki çizgi mazot vardı yaklaşık 250 tl yaktı 1000km için bu arada molalar dahil yolculuğumuz 12 saat sürdü
deposunu fulleten arkadaşlar sizin tecrübeleriniz ne yönde paylaşırsanız sevinirim.

haberci abc' Alıntı:
4x2 Ambiance 2011 model başımdan geçen bir olayı paylaşmak istiyorum sizinle aracımla istanbuldan giresuna gitmek için ikmal yaptım aracımda iki çizgi mazot varkan tabanca atana kadar 45 lt mazot aldı pompacıya depo kapağından mazot görünenekadar doldur dedim yaklaşık 11 lt daha aldı. Yani tamamı iki çizgi artı 56 lt mazot deponunda 50lt olduğunu düşünürsek hadi bakalım siz çıkın işin içinden.
bu arada 1000km yol için yolda 50 tl lik yakıt daha aldım 1000km tamamlanınca depoda iki çizgi mazot vardı yaklaşık 250 tl yaktı 1000km için bu arada molalar dahil yolculuğumuz 12 saat sürdü
deposunu fulleten arkadaşlar sizin tecrübeleriniz ne yönde paylaşırsanız sevinirim.
60 lt aldığıda oldu... halada alacaktı... Sanırım bi yerlerden fazlayı tahliye ediyo... Tabanca atınca dur demek daha iyi olabilir ;)

Deponun olduğu bölgenin araç süspansiyonun olduğu yere bakarsanız, depo giriş alanından süspansiyona doğru uzanmış siyah ince tahliye hortumunu görürsünüz, fazlasını sallandıkça atar, boşuna doldurmayın bence arkadaşlar

haberci abc' Alıntı:

1.Yakıt göstergesi bazen yanlış değer gösterebiliyor. Ben depoda daha 10-15 litre varken ışık yandığını biliyorum.

2.Tabanca genelde 50 litre civarında atar. Deponun üst girintisi çıkıntısına hava sıkıştığı için oralar boş kalır. Dolayısıyla mazot hemen tabancaya değer ve atar. Bu bölgeler zaten hesap (50 litre) dışıdır da. Depoyu yavaş yavaş doldurunca veya doldurup biraz sallayınca depo 60 litreye kadar mazot alır. Daha önce bu konu tartışıldı.

3. Tahliyeden ne kadar fazlanın dışarı atıldığını bilmiyoruz. Bu nedenle, 50 litrenin üstündeki her gram dışarı atılır diyemeyiz. Bu tahliye konusu daha önce tartışılmadı.

4.Toplam yakıt sarfiyatını 100 km/litre cinsinden verirsen, sanıyorum arkadaşların bir yorumu olabilir.

5.Bir daha bu şekilde (tıka basa) depoyu fulletmeyin. İki nedenden. Birincisi, şamandra ayarları bozulabiliyormuş. İkincisi, yol bilgisayarı şamandra seviyesine kadar ve oradan itibaren okuyabildiği için, kafası karışıyormuş.

full doldurmuyom ıyıkı, baksana bide tahlıyeden atıyomuş ki, zati fazla yakiyo hepten ayar olurmuşum yani... ??? :-[

Herkese selam. Bu hafta sonu 110bg. 4x4 aracımla yaptığım 657.7km lik seyehatin sonuçlarını paylaşmak istedim. Yol koşulları %60 şehirler arası yol (E5-duble), %20 asfalt dağ yolu-köy yolu, %20 stabilize yol, toprak yol-bozuk yol.Depo fullendi (pompa nerde durduysa). Araç yükü:3 kişi + hafif bagaj.
Gösterge değerleri:
Tüketim 6.8 lt/100km, harcanan mazot:43,5lt, ortalam hız:70km.
Benim tespitlerim:
Tekrar fullemede alınan mazot:42,01 lt., tüketim:6,4lt/100km, hız aralığım (%60) 80-120km, kalan trafik ve yol durumuna göre.
Sonuç:
  • Gösterge / araç bilgisayarı kesinlikle fazla gösteriyor. Düzeltmenin yolunu bumak gerek. İstanbu'da bunu yapan servis varsa lütfen bilgi verin.
  • Araç rüzgara karşı çok yüsek direç gösteriyor. Yakıt sarfiyatı (göstergeye göre) 0,4lt/100km artıyor.
  • Bu arada ben rüzgar sesinden yada motor sesinden hiç rahatsız olmadım ??? . Hafta sonu başlayan fırtınaya karşı giderken ciddi ses ve sarsılma oluyor ama diğer kullandığım araçlarda da bu oluyordu.
  • Duster süper. Aracımı seviyorum...Helede 9lt/100km benzin tüketen vectradan sonra. Herşey tamamen "duygusal" ;D

paperman, tespitlerin benimkilerle örtüşüyor.

Yol bilgisayarı yakılan gerçek yakıttan fazla gösteriyor.

Tüketim de aşağı yukarı aynı.

merhaba arkadaşlar dün Bursa -Gebze gidiş dönüş 430 km yol yaptım yakıt tüketim 6.1 gösterdi sabah 100 tl lik mazot aldım hepsi gitti giderken İzmit otobanı kullandım gelirken E-5 aracım 4x2 8900 km de sanki çook yaktı ?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,509
Kayıtlı Üye Sayımız
172,165
Kaydolan Son Üyemiz
gül93

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR