Dacia Duster Yakıt Tüketim Tecrübeleri (Fuel Consumption)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan TTamer Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 355
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 133,177

Etiketler
Ynt: Dacia Duster Yakıt Tüketim Tecrübeleri (Fuel Consumption)

14 gün süren Antalya-Eskişehir-Bolu-İğneada-Edirne-Gelibolu-Erdek-Antalya gezimde 3250 km yol yaptım. Yolumun bir bölümü (300 km civarı ) zor yollardı. Araç bilgisayarına göre 5.8 lt/100km yakıt sarf ettim. Antalya'dan tam dolu depo çıkıp, dönüşte yine tam doldurup kendimde kontrol ederek bu durumu tasdikledim. ( Aracım 4x2 diesel)

off road runner' Alıntı:
14 gün süren Antalya-Eskişehir-Bolu-İğneada-Edirne-Gelibolu-Erdek-Antalya gezimde 3250 km yol yaptım. Yolumun bir bölümü (300 km civarı ) zor yollardı. Araç bilgisayarına göre 5.8 lt/100km yakıt sarf ettim. Antalya'dan tam dolu depo çıkıp, dönüşte yine tam doldurup kendimde kontrol ederek bu durumu tasdikledim. ( Aracım 4x2 diesel)
kerim bey demekki 4*4 arac 7.1 4*2 arac 5.8 iste aradaki fark acikca belli.1.3 lt fazladayim ben ama hic onemli degilki.

Ben Denizli'de iken "Olguncandan" bey ile geziler yapmıştık. Gezi başlangıcında yol bilgisayarını sıfırladık. gezi sonunda kontrol ettik. Aramızda %15 fark vardı.

Slm , Aracim 2011 85hb 4x2. Aracimi alali 2 hafta kadar oldu ilk uzun yol deneyimimin yarisinda durum şu , 420 km yol katettim 70i izmir icinde kalaninda fethiyeye geldim. Yollar yokus tabi aydindan sonra , 100ü hic gecmedim hatta aydina kadar otobanda dahi, yol bilgisayari tam 700 km daha gidersin diyo. Harcamada 4,8 gosteriyo. Aracta benden baska yük yoktu. Klimada sadece 1 de acikti. Simdi merakla bekliyorum hafta sonu izmire donucem gercekten 700km daha gidecekmiyim diye.araca kirmizi isik yandiktan sonra 47 lt mazot koymustum ,tik dedigi yerde kesmistim.bi de logandan sonra bana virajlarda güven vermedi ama bence sorun bende. Sanki uçacakmisim gibi geldi , sanirim Viraji yüksekten seyretmeye alisamadim galiba:smiley:)

Duster yakıt deposundaki yakıtın yaklaşık 3-4 ltsini okuyamıyor. Defalarca denedik test ettik, yaklaşık tüm çizgiler söndüğünde 4 LT mazot okuyor şamandıra. Oysa gerçek kalan yakıt 7-8 lt civarında.

tüm çizgiler söndü, kırmızı yandı, 15-20 km daha gittim, 60.53lt mazot aldı araç... içeride de 4-5 lt kalmıştır sanırım...

JUNİOR' Alıntı:
arkadaşlar kearadeniz gezisi 4200 km yol yaptım.300 ltre yakıt harcama gösterdi bilgisayar. bölün kmye çıkan sonuç 7.1 gibi.yani 100 kmde 7 litre hiç fena degil ve ben memnunum.veri bilgisayar verisidir.4000 km kadar de klima hep açıktı araçta 2 kişi idik.bu arada araç 4x4 140 hp yazılımlıdır.kmetrem 27000 binde araç. 2012 model

helal olsun valla... ıyı yakmış... bizim 4x4 modsuz düşük hızda şehirdışı bu değere zor yanaşıyor... neişse... ???

5-6 bin km.. bin km si toprak.. auto mod hep.. 37 derece ortalama.. bagaj+port bagaj full.. 2 kişi.. klima %80 açık.. bilgisayar hesabı 6.7 ff.. demek ki gerçek ff 6.5 gibi....

geçen hafta muğla dan marmarise, marmaristen sarıgermeye gittim. gidiş öğle saatleriydi 12:30 da muğladan çıktım. (bu güzergah düz yol değil yokuşlu inişlidir). klima hep açık 3. kademedeydi. dönüş gece 01:00 saatleri arasında camlar açık :D vaziyetteydi. güzergah ise tam tersi yön sarıgermeden marmarise sonra da marmaristen muğlaya. 80 ila 100km arasındaki hızlarda kullandım yol boyunca. ani hızlanmalardan kaçınıp sakince sürdüm. yolculuk sonunda yol bilgisayarındaki toplam km... 322, ortalama yakıt L/100... 5.5, harcanan litre... 16.9 lt mazot gösteriyordu. aracım 4x4 110 luk model. yolculuk boyunca 2wd modundaydı. kmdeki yakıt -yol bilgisayarından edindiğim değerlere göre- 0.21 kuruş. :D

Tek sürücü ve bagajda boş ise yakıt ortalaman bence doğru. Sakin sürüşte bu değeri tutturmak mümmkün.

yolculuk 2 kişi+bagajda akustik bateri ve ekipmanları ( yaklasık 100- 120 kg ağırlık)

Arkadaslar merhaba, İzmirden onur ben. Bi sorum olucak peki, bir depoyla toplam kac km menzil gidiyosunuz?? Sehirler arasi icin soruyorum

Adrianotom' Alıntı:
Arkadaslar merhaba, İzmirden onur ben. Bi sorum olucak peki, bir depoyla toplam kac km menzil gidiyosunuz?? Sehirler arasi icin soruyorum

Cevabım 4x4 içindir. Ölçüm çok net yapılmıştır. Bilgisayar değeri % 10 fazla göstermekteydi.

Depo doldurulmuş; tam 695 km. gidince ışık yanmıştır. Tık dediği yerde bırak usulü yakıt alınmıştır. Toplam 45 litre...

Yani 100 km.de ortalama 6.4 litre...

Klima sürekli açık. 4x2 modunda. Yük durumu: 4 yetişkin, bagaj orta halli dolu. Hız genellikle 110-120 km/saat.

Varsayımlar: Demek ki klima kapalı-90 km/s gitseymişim hayli düşecekmiş. Demek ki 4x2 olsaymış, 90 km/s ve klima kapalı, pekala 100 km.de 5 litrelere düşecekmiş.

ne güzel yaa... olgun aracı değişekmi... ;D
benim 4x4 arabada, 4x2 modda şehirdışı 110-120 ort hızda 8 ltr civarı yakıyo... 3 kişi+bıraz bagaj... nasıl iş anlamadım arkadaş ya... 8500km de araba.. çözüm bilen varsa sölesın allah rızası için... ???

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,624
Kayıtlı Üye Sayımız
172,270
Kaydolan Son Üyemiz
Engin paslı

Çevrimiçi üyeler

SON MESAJLAR