Çadır Seçimi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan özlem Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 404
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 325,648
Ynt: Çadır Seçimi

Lafuma'nın ürünleri genellikle uzun süre dayanmaz. Bütçede sorun yoksa ve rahat bir çadır isteniyorsa, Vaude Space II düşünülebilir. Marmot çadırların garip dizaynları var, kaba alman çadır dizaynları genelde daha iyi. 2 giriş 2 pol kare düzgün çadır gibi.

Vaude Space II'yi kulüpte 7 senedir kullanıyoruz. Halen çok iyi durumdalar. Vaude Mark III de olabilir.

Pahalı gelirse Loap Venas aynı şekilde güzel bir çadır. Gayet dayanıklı ve ekonomik.

Uzun süre kullanacaksam Lafuma son tercihim olurdu.

Etiketler

Cevabin icin tesekkür ederim. farkli görüsler de alabilirsem memnun olurum. vaude'ler 700-750 lira gibi bir seyler buldum. almanya'da filan daha ucuza alma sansim var büyük ihtimalle 300 € civari bir fiyata.

Madem bütçeniz müsait ve yurt dışından ürün temin etme şansınız var, o zaman dünyanın en iyi çadır yapımcılarından olan Hilleberg'i tavsiye ederim.

http://www.hilleberg.com/ adresinden ürünlerini inceleyerek kendinize en uygun olanı seçebilirsiniz.

http://www.transashop.ch/details.php?lang=de&id=D050044200119

ve

http://www.transashop.ch/details.php?lang=de&id=D050044200282

diye iki tane bana uygun cadir buldum isvicre'de. birincisi daha uygun gibi, zira 70-80 litrelik bir cantam olacak. yakinda uyku tulumu-mat ve sirt cantasi hakkinda da sorularim gelecek :smiley:

Linkte gönderdiğiniz modellerden RAJD tam bir çadır sayılmaz. Akto tam tek kişilik olduğundan çadır içerisinde çok rahat olamayabilirsiniz. Ayrıca çantanızın çadırın bagajında kalacak olması ve kebdi kendine ayakta duramayacak olması da bir diğer dezavantajı.

Genellikle tek kişi kullanacaksanız Hilleberg UNNA modelini tavsiye ederim. 1,5 kişiliktir. İçerisine çanta vs. eşyanızı koyabilirsiniz. 2,0 kg ağırlığıda gerçekten inanılmaz.

Bu çadır aynı zamanda gönlümde yatan aslandır ;)

İnanılmaz pratiiklik gerekmiyorsa düzgün 2 bagajı ve 2-3 kişilik iç hacmi olan modeller her zaman daha iyidir. Vaude ayrıca çok hızlı kurulur iç-dış kat birlikte kurulduğu için.

Hilleberg'i biliyorum gerçekten kaliteli ama biraz daha genel kullanım amaçlı düşünün.

Kapitan' Alıntı:
Linkte gönderdiğiniz modellerden RAJD tam bir çadır sayılmaz. Akto tam tek kişilik olduğundan çadır içerisinde çok rahat olamayabilirsiniz. Ayrıca çantanızın çadırın bagajında kalacak olması ve kebdi kendine ayakta duramayacak olması da bir diğer dezavantajı.

Genellikle tek kişi kullanacaksanız Hilleberg UNNA modelini tavsiye ederim. 1,5 kişiliktir. İçerisine çanta vs. eşyanızı koyabilirsiniz. 2,0 kg ağırlığıda gerçekten inanılmaz.

Bu çadır aynı zamanda gönlümde yatan aslandır ;)

Unna'yi inceledim de 100 cm yükseklik var sadece. Boyum 1,90. Cadirin icinde oturmak isterim yani. gerci rajd ve akto'nun yükseklikleri de 110 ve 120 cm. az önce yaptigim ölcüme göre düz zeminde oturdum mu 97 cm gibi bir sey oluyorum. bunun daha mati filan olacak. 115 cm filan gerekiyor yani en az.

Loap'lar (Venas ve Vende) hosuma gitti aslinda 115 cm yükseklikleriyle. fiyatlari da baya uygun. vaude'nin yüksekligi 105 cm. hem kalitesi ve kullanimi, hem de fiyatiyla hilleberg'e göre bana daha uygun gibi gözüküyor. sadece 105 cm yükseklik kafami kurcaliyor. adrenalin'in magazalarindan birine giderek yerinde bakabilirim bana kendimi nasil hissettirecegini.

Husky Falcon (http://www.adrenalinoutdoor.com/productdetails.asp?ProductTypeID=4231) hakkinda da bilgi almak isterim. kullanan vardir belki.

ardinal vaude satmaz. alpinist.com.tr veya shimal'den bakmanız lazım. Shimal fenerbahçe stadının oralarda.

Ardinalde loap olması lazım.

Ben 1.92 yim vaude space k2 var boy olarak otururken sığıyorum ama asıl sorun 215 uzunluk. Genelde ayaklarım iç tenteye değiyor. Loap'ta ise değmiyor. Yani loap-vaude arasında otururkenki boy farkı değil, yatarken ki boy farkı önemli.

hannah expedition 5 de 235 mesala tarla gibiydi.

Uzun bir aradan sonra herkese merhaba,

Bırkac gundur ınternet sıtelerınde deli gıbı cadır aramaya basladım.Tabı butcem dogrultusunda.Yaklasık olarak 400 lıraya kadar cıkabılırım.Gonul ısterdı kı cok para olsun en ıyısını alayım :smiley: Aklımda su an 2 model var.Acıkcası bir tanesı, degerlerını begendıgım ama hakkında hıcbırsey bılmedıgım bır model olan MONTBLANC II.

http://www.atlaskamp.com/index.php?page=urun_detay&kat_id=16&urun_id=13484&urun_ismi=MONTBLANC-II-DA%D0CI-%C7ADIRI

Digeri ise kalıtesı tartısılmaz ama cadır degerlerı bakımından hıc bılmedıgım MARMOT LIMELIGHT

http://www.atlaskamp.com/index.php?page=urun_detay&kat_id=16&urun_id=15890&urun_ismi=Marmot-Limelight-2-Ki%FEilik-D%F6rt-Mevsim-%C7ad%FDr-%C7ADIR-FENER%DD-HED%DDYEL%DD

Sizce hangısını almalıyım.Ya da bu fıyat aralıgında baska model ne onerırsınız.Cadırı ıkı kısılık ıstıyorum.Ve soguk ve yagmurlu hava kosullarında benı yarı yolda bırakmaması gerekıyor.

Birde Ferrinolar var.Aslında begenmıyorda degılım.Ama hıcbır bılgıye sahıp degılım.Ben yınede modelın lınkını sızlere vereyım.Yardımlarınız ıcın sımdıden tesekkur ederım.

http://www.dogaspor.net/Ferrino-TENDA-DESERT-CHALLENGE,PR-194.html

kampa araçla gidilecekse karfur vs den alınacak 50 liralık bir çadır iş görecektir. çift katlı olması gerekir. iki kapılı olursa çok daha iyi olur...yok ekstrem koşullara gidilecekse çadır da ekstrem olursa süper olur...iyi marka iyi fiyat genelde iyi çadır anlamına gelir..hani bi laf vardır "dağda ocağı sönenin ocağı söner" ... dağda çadırı patlayanın da... allah korusun....hilleberg akto nun en kuvvetli fırtınalarda bile (ki buranın değil amerkanın fırtınaları) patlamadığı söylenir...

MONTBLANC II için fazla detaylı bilgi yok ama Lafuma Alpine III ile hemen hemen aynı özelliklerde görünüyor. Onun yerine Lafuma Alpine III daha uygun fiyatlı ama bu iki çadırda 4 kilo ağırlığında oldukları için taşırken sorun olacaktır. http://www.adrenalinoutdoor.com/productdetails.asp?ProductTypeID=239
Marmot ise hafiflik ve poller açısınıdan her ikisinden daha uygun görünüyor.

bahsettıgım marmot kışın soguk havalarda ve yagıslı havalrda benı yarı yolda bırakmaz umarım

limelight 3+ mevsim gibi birşey. Marmot kalitelidir ancak bu ürün hafif ve performanslı olması için çıkartılan modellerden biri. Yani dayanıklılık ve uzun ömürlü rahat kullanım için değil.

Loap Venas hem 2 kişilik hem rahat-ekonomik hem de dayanıklı.

Limelight vur-kaç çadırı, egzotik dizayn, minyatür bagaj.

Genel kullanım için gidip mini cooper almak yerine, renault megane almak lazım.

Çok bilinen bir şehir efsanesinin bir yerde açıklanması gerekiyor. ;D Sanırım en uygun yer de burası. Bir çoğunuzun bildiği gibi çadırlarda mevsim olayı bir hikayeden ibarettir hiç bir gerçekliği yoktur. 1 çadırların mevsimi yoktur. Yani yağmur için kullanılacak çadır karda uygun olmaz kar için yapılmış çadır yağmura gitmez. Çünkü dış tenteyi üretebilmek için ikisinden birini seçmek gerekir. 2 tek tenteli bir çadır bir çok hava şartına uygun olmaz. Yani 3-4-5 gibi söylenen mevsimler aslında o kadar değil en fazla iki tanedir. Kar için uygun olan tentenin kar kolay kolay erimeyeceği için fazla kalın olmasına gerek olmaz aşırı rüzgarda yırtılmaması için esnek ve yumuşak olması gerekir. Ayrıca rüzgar ve fırtınanın iç mekanı etkilememesi için kar ile örtülecek etekleri vardır. Bu özellikleri gerektirdiğinden su direnci de zayıftır yağmurda kullanılmaz. Yağmur için olan kumaşın ise kesinlikle su geçirmez ve sağlam kaplanmış olması gerekir. O nedenle daha kalın ve serttir. Bu özelliğinden dolayı içerideki hava dolaşımına engel olmaması için iç tenteden daha kısadır. En çok karşılaşılan hava koşullarını Yağmur Kar Sıcak ve Nem olarak özetlersek bir tek çadırın bu koşulllara uygun olması için şunlar gerekiyor. Nemli ortamlarda genelde böceklerde çok olacağı için iç tentenin tek başına kurulup bir tül görevi görebilmesi sizi rahat ettirecektir. Sıcak ortamlarda ise size tül bile fazla gelecek sadece gölgelik bir şey gerekecek bu ortamda dış tentenin tek başına kurulup gölgelik olabilmesi gerekiyor. Bunun için çadır ya iç tenteyi alta serip pollere bağlamadan sadece deliklere polleri geçirerek kullanılır ya da özel olarak ayrı altlık verilir. Bu altlık buz üzerine çadır kurmada ve taşlık delici zeminlerde çadırın zarar görmemesi içinde kullanılıyor. Yağmurlu ortamlar için kısa yağmur tentesi ve kar için etekli kar tentesi olması gerekiyor. Kısaca bir çadır en az iki tente ile satılmıyorsa ya da ayrı olarak bu tenteler temin edilemiyorsa 4 -5 mevsim olmaz. Eğer 4 ya da 5 mevsim çadır alacaksanız daha doğrusu bir çadır alayım her işimi görsün diye düşünüyorsanız mevsimine bakmadan bu tip bir çadır almalısınız. Ya da her koşulda çadır kullanabileyim diyorsanız ve bu tip bir çadır bulamıyorsanız en az iki ayrı çadır almanız gerekiyor.
Ohzman
Eğer henüz satın almadıysan her iki çadırı gidip yerinde görmeni tavsiye ediyorum. venas hem çok ağır hemde marmontun kullandığı malzemeden daha kalitesiz malzeme kullanmış. Buna rağmen venastan daha ucuz ve daha hafif. Örneğin marmontun kullandığı dac marka poller dünyada bilinen en kaliteli pollerdir. 4.2 kg iki kişilik bir çadır için çok aşırı ağırdır. Yukarıda saydığım özellikte 3 kişilik bir çadır iki dış tente bir de altıkla birlikte 4.2 kg kadar oluyor. Araç olmadan sırtında taşıyarak kullanacaksan senin için bu ağırlık büyük sorun olacaktır. Çadırda ağırlık kalite değil hafiflik kalitedir. Çadır ne kadar hafifse o kadar pahalı olur.
sevgiler

Hani dağa gitmesem her kamp yanımda 5 kg'luk hannah expedition 5 taşımasam her kamp dediklerine inanacağım da neyse.

Ben herhalde bizim ekipte lider hariç teknik bilgisi en fazla olan adamlardan biriyim, burada yardımcı olmak için genelleme yapmaya uğraşıyorum.Çadır önerme başlığı bu sonuçta ; adama ripstop ne, duraluminium ne 9mm/11mm pol arasında kaç km rüzgar dayanım farkı var, çift tente nedir-nasıl bir izolasyon sağlar, kar eteği adam öldürür mü gibi detaylar vermeye gerek yok.

Marmot Thor, Lafuma Summertime, Loap venas, Vaude Space 2/K2 Mark 3, Hannah expedition kullandığım çadırlardan bazıları bu konuda tecrübem var, basite indirgemem bilgi eksikliği değil. Bir kişi bir konuyu karşısındakine en basit haliyle anlatamıyorsa, o konuya hakim değil demektir. Teknik yazı yazılmak isteniyorsa denemeler gore-tex nedir başlığındaki gibi teknik rapor yazımı şeklinde sunulabilir sonuçta.

Mevsimsel satış çadırlardaki bu bilgileri genelleyen bir kısaltma, kişi kabaca 2-3-4-5 mevsimlik çadır önerisi ile kullanacağımı mekan/mevsime göre çadır seçebilsin diye. Sonuçta fark ne diye sorarsa hepimiz detaylı/detaysız açıklayabiliriz.

3 kg olan limelight hafif kabul ediliyorsa, 4.2 kg'lik venası ağır kabul etmek biraz aşırıya kaçar bence. Ayrıca herhangi bir segmentte bir ürün ne kadar yüksek performans vermek için tasarlandıysa, dayanımı o kadar kısa ömürlü olur. Termal içlikten, hafif gore-tex montlara, yarış araçlarından, kayak takımlarına kadar her yerde geçerli bu.

Fiyat/performans oranı olarak venas gayet iyi.5 günlük -22 C'lik aladağlar kampından, trekkinglerdeki günübirlik kullanımlara kadar. Daha kaliteli bir şey isteniyorsa vaude space 2 de seçilebilir.

Gidip adrenalinde çadırları görün, everestte-shimalde-atlasta çadırları görün tabi. Onlara da sorun isteklerinizi kabaca sattıkları insanlardan aldıkları yorumları da dinleyin ve böyle karar verin. Biz sadece yardım etmeye çalışıyoruz, en iyisi burdaki yazılanların aklın bir köşesinde tutup alırken hatırlamanız..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,622
Kayıtlı Üye Sayımız
172,267
Kaydolan Son Üyemiz
Aylin aksoy

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR