Bot Tavsiyesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan özlem Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 890
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 561,666
Ynt: Bot Tavsiyesi

Kış aktiviteleri için PLastik botlar hakkında ne düşünüyorsunuz?
sizce daha rahatsız ve sert mi olur?

Etiketler

Kış tırmanışlarınız 4-5 günden kısa sürüyorsa mesli deri ayakkabıları ya da içi ekstra yalıtımlı deri ayakkabıları tercih edebilirsiniz. Daha uzun süreli aktivitelerde ise deri botların bakımı ne yazık ki sorunlu oluyor. (süper tozluk dediğimiz ayakkabının tamamını kaplayan tip tozluk kullanıyorsanız durum farklı)
yalnız plastik yerine deri derken birbirine muadil ürünler arasında seçim yapmanız lazım, mesi olmayan ya da içinde deri dışında ısı yalıtımı sağlayacak astarı olmayan modeller kışın asla plastik ayakkabı kadar ısı yalıtımı sağlayamaz.

ben geçen sene tam 6 ay salomon snowtrip modelini aradım.Ankarada ki bütün outdoor ve salomon satıldığı iddia edilen heryeri gezdim.istanbuldaki distribütorlerini bile aradım ama bulamadım.bendede lafuma ıcetrip var ve gerçektende sağlam-en azından parasını çıkartıyor.şimdi sezon bitimini beklicem.bayanlar için Q form merell çok hoşuma gitti ama vasque markası için bu kadar ısrarlı olmanızda düşündürücü ve görülmeye değer sanırım.merell bot kullanan varsa bana tecrübelerini aktarırsa sevinirim.trekking ayakkabım merell ve çok iyi ama botları hakkında çok fazla bir fikrim yok.

Merhaba
Gözlemlediğim kadarıyla marka ismi verip tavsiyelerde bulunuluyor.
Arkadaşlar benim ayaklarım çok üşür bana kısaca ve türkçe bir bot tavsiye edin bende gidip alayım.
Münkünse en sağlam,en kullanışlı,en hoş duran,en sıcak tutacak ve en önemlisi,en ucuzu ;D
Evet bekliyorummm :smiley:

dalyan' Alıntı:
Merhaba
Gözlemlediğim kadarıyla marka ismi verip tavsiyelerde bulunuluyor.
Arkadaşlar benim ayaklarım çok üşür bana kısaca ve türkçe bir bot tavsiye edin bende gidip alayım.
Münkünse en sağlam,en kullanışlı,en hoş duran,en sıcak tutacak ve en önemlisi,en ucuzu ;D
Evet bekliyorummm :smiley:

"en sağlam ve en ucuz"...... evet ilgiiiinç..... en sağlam ve en ucuzun aynı yerde buluştuğu bir ürün var mı......

tommycan' Alıntı:
"en sağlam ve en ucuz"...... evet ilgiiiinç..... en sağlam ve en ucuzun aynı yerde buluştuğu bir ürün var mı......

Arkadaşım anlatmak istediğim minimal ölçülerde en uygun olanıydı :smiley:

Ayakkabıların seçiminde kullanılacak zemin, kişi ağırlığı (çanta taşıyıp taşımadığı), kullanılacak hava koşulları önemli. Çoğu trekking modeli sıradan bir bota göre çok daha iyi ısı ve su izolasyonu sağlar, seçiminizi diğer kriterlere göre yapmak daha iyi olacaktır.

dalyan' Alıntı:
Arkadaşım anlatmak istediğim minimal ölçülerde en uygun olanıydı :smiley:

Üstad Yankı Bey'in yanında ukalalık olur söyleyeceklerimiz... Ama genel olarak değerlendirecek olursak;

* Pahalı ürünler sıcak tutar
* Pahalı ürünler ağır çeker (gramaj olarak) eğer hafif hatta çok hafifse bilin ki çok çok pahalıdır...
* Pahalı ürünler, göze hoş görünmesinden çok, sizi yolda bırakıp bırakmayacağı ile değerlendirilmelidir.
* Pahalı ürünün pahalılığı görecelidir.. Yani ne amaçla kullanılacağına ne kadar süre ile kullanmak istediğimize göre pahalı olup olmadığına kendimiz karar vermeliyiz.. (örnek... sadece hafta sonları hafif trek amacı ile 500-600 TL. lik bir bot almak pahalı gelebilir... Ama ekstrem koşullarda giyecek isek, ucuz bir ayakkabı bize çok pahalıya mal olabilir.. Uzuv kaybı hatta hayat kaybı olarak geri dönebilir..)

Liste böyle uzayıp gidebilir..... Sadece örnek vermek istedim.... Sonuçta olay tamamen cüzdan :smiley:))) meselesidir.. Bu işler keyif ve hobi gibi düşünülmelidir..... (Tabi meslek olarak seçmemişsek ve profesyonelce uğraşmıyorsak) Keyfin ve hobinin hesabı kitabı olmaz diye düşünüyorum..... :smiley:)))
Saygılarımla

Açıklamalar için çok teşekkür ederim.
Bende az çok bu bilgileri biliyordum ama ortalama 500 civarı fiyatlar hatta 1300 tlye bile var.
Benimkisi çok kestirme oldu sanırım :smiley:
Yani marka takıntım yok,sadece belirtmek istediğim markaya değilde bota vermekti o paraları
O sebeple kısaca enlerde tuttum.
Saygı bizden...

Ertan Bey, dağcılık gibi bir amacınız yok ise en fazla 350 TL ye en iyi özelliklere sahip botları alabilirsiniz. Su geçirmez nefes alabilir astarlı ve doğada kullanılabilecek dayanıklılığa sahip botlar yaklaşık 200 TL civarından başlıyorlar.
http://www.adrenalinoutdoor.com/Ayakkabilar/Trekking-Bot-ve-Ayakkabilari/222 adresindeki ve diğer outdoor mağazaların sayfalarındaki ayakkabılara bir göz atar ve model beğenirseniz kullanım amacınıza göre o bot uygun olur mu olmaz mı severek yardımcı olabilirim.

ytansug' Alıntı:
Ertan Bey, dağcılık gibi bir amacınız yok ise en fazla 350 TL ye en iyi özelliklere sahip botları alabilirsiniz. Su geçirmez nefes alabilir astarlı ve doğada kullanılabilecek dayanıklılığa sahip botlar yaklaşık 200 TL civarından başlıyorlar.
http://www.adrenalinoutdoor.com/Ayakkabilar/Trekking-Bot-ve-Ayakkabilari/222 adresindeki ve diğer outdoor mağazaların sayfalarındaki ayakkabılara bir göz atar ve model beğenirseniz kullanım amacınıza göre o bot uygun olur mu olmaz mı severek yardımcı olabilirim.

İlgi ve alakanız için teşekkür ederim.
Temasa geçeceğim değerlendirme sonrası.
Amacım bir kere alayım uzun süre zevkle kullanayım.

Yankı Bey ve Kadir Bey,

200-350 arası sehiriçi+H.sonu günübirlik hafif treking bot alınabileceğini belirtmişsiniz.
ben genelde şehirde kullanacağım bir model arıyorum
bu maksatla 2 hafta önce adrenalin ankara da Salomon Mission GTX denedim fiyatı 306 tl çok rahat ve hafif bir bot çokda hoşuma gitti açıkcası görevli kişi günlük 40 km yürünebileceğini söyledi.
forumda salomon hakkında pek olumlu bir şey söylenmemiş (su alır v.b. gibi)
üstelik benim beğendiğim modeli en düşük fiyalı olanı diğer modelleri 400TL civarı.
Bestard ın 300 tl lik modelleri bana daha sağlam gibi geldi açıkcası.
Salomonun fiyat ve kalitesi hakkında ne söylersiniz
teşekkürler.

Solomon kalitesini ispatlamış bir markadır.... Birkaç üründen şikayet geldi diye bunu görmezden gelemeyiz... Bana Solomon ürünü alır mısınız diye soruyorsanız açık söyleyeyim ben almıyorum.... İsme para vermek istemediğim için almıyorum.... Yıllar önce ülkemizde bu tür ürünlerin henüz mevcut olmadığı zamanlarda hafif trek için üretilmiş bir botunu kullandım... Eskitemedim... sıkıldım attım.... O kadar yani......

vdn222' Alıntı:
Yankı Bey ve Kadir Bey,

200-350 arası sehiriçi+H.sonu günübirlik hafif treking bot alınabileceğini belirtmişsiniz.
ben genelde şehirde kullanacağım bir model arıyorum
bu maksatla 2 hafta önce adrenalin ankara da Salomon Mission GTX denedim fiyatı 306 tl çok rahat ve hafif bir bot çokda hoşuma gitti açıkcası görevli kişi günlük 40 km yürünebileceğini söyledi.
forumda salomon hakkında pek olumlu bir şey söylenmemiş (su alır v.b. gibi)
üstelik benim beğendiğim modeli en düşük fiyalı olanı diğer modelleri 400TL civarı.
Bestard ın 300 tl lik modelleri bana daha sağlam gibi geldi açıkcası.
Salomonun fiyat ve kalitesi hakkında ne söylersiniz
teşekkürler.

ARKADAŞLAR İLK ÖNCELİKLE ayakkabıları hangi amaçla kullanıcağınızı analiz edip karar vermelisiniz mesela bende trekking için botum var tırmanışıda gideceğim için zirve botu alacağım siz demişsiniz ki ben çok üşürüm bunun için asla su geçirmez dediğimiz bu zirve botlarından almanız gerekli hem su geçirmez hemde sıcak tutar ama günlük kullanımda ve hafif trekkinglerde bunu kullanamazsınız

bide arkadaşlar her türlü botun içine bu hava alan terletmeyen özel trekking çorapları var ayağın terlemeside ayağı üşüten yegane etkenlerden biridir

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,624
Kayıtlı Üye Sayımız
172,270
Kaydolan Son Üyemiz
Engin paslı

Çevrimiçi üyeler

SON MESAJLAR