Aracıyla Azerbaycan , Çecenistan , Dağıstan Ve Gürcistana Gitmek İsteyenlere Çok Önemli Tavsiyeler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan erguncan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 42
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 32,493
Ynt: Aracıyla Azerbaycan , Çecenistan , Dağıstan Ve Gürcistana Gitmek İsteyenlere Çok Önemli Tavsiyeler

Sevgili Tito Türk plakalı bir araç ile Gürcistanın Acaristan özerk bölgesinde hele Batumda Ceza yemeden dolaşmak her halde büyük şans.Ben böyle düşünüyorum yaşadıklarım ve gözlemlerim bana durum böyle dedittiriyor

Etiketler
Ynt: Aracıyla Azerbaycan , Çecenistan , Dağıstan Ve Gürcistana Gitmek İsteyenlere Çok Önemli Tavsiyeler

Sevgili ince999 lütfen yanlış anlamayınız, amacım sizin tecrübelerinizi çürütmek değil daha sonraki tarihlerde benim de şahit olduğum tecrübeleri aktarmak.

Mesela:

- Rusya-Gürcistan sınırına 100 km. kala bir anda Rus Trafik denetlemeleri sıklaşmaya başlıyor ve tek hedefleri Gürcü plakalı otomobiller.

- Gürcistan'a girdikten sonra bu seferde Gürcü polisinin Rus plakalı otomobilleri avlamaya yönelik denetlemeleri başlıyor.

İşte, Rusya sınırından geçip Gürcistan gümrüğünde ikili sıranın birinde en arkada iken, diğer sırada en önde olan Rus plakalı otomobile yaklaşan Gürcü görevlinin elindeki telsizle adamın camına tak tak tak vurup ukalaca konuşması, Rus'un cevap verememesi, sonra ona gıcıklık olsun diye bana "Motosiklet, gel gel" işareti yapıp beni birinci sıraya alması..

O an aklıma şu geldi: Yine motosiklet ile İran'dan Türkiye'ye girerken artık son kapıya geldim, 10 metre ötede bizim Türk görevliler bize doğru bakıyorlar, sağdaki kulübeden bir İran'lı asker çıktı, kaskıma tak tak tak vurarak "Mister, pasaport" dedi. o anda bizim sınırdaki görevlilerin de ehi ehi sırıttıklarını gördüm ve dellendim: Derhal kaskımı çıkarıp İran'lı askere "Ne vuruyon lan kaskıma" diye bağırdım ve anında bizim taraftaki görevlilerin kaçıştıklarını gördüm ve yavşakca sırıtan o askerin korktuğunu da gördüm. :smiley:

Ancak ve bilahare pasaportuma iran'a giriş ve çıkış damgasının vurulmadığını tesbit edince geri dönüp Komutana Triptik belgemi gösterince olay çözüldü ve damgalar anında tamamlanıp 15 dakika sonra geri dönünce aynı asker saygıyla kapıyı açtı.

Son olarak, Doğubeyazıt kapısında "Abey 5 TL verirsen işin hızlı hallolur" diyen tipe tamam deyip de gelen bizim gümrük görevlisinin motosiklete bakıp "Mazot var mı?" sorusuna şaşkınlığımdan cevap verememiştim :smiley:

Teşekkürler Tito.
Hepimizin değişik anıları var.Bir adres arıyordum,bakkal dükkanında Gürcü karakol polisini gördüm,yanına yanaşıp adresi sordum,yarı kendine has Türkçesi yarı Gürcüce ve vücut dili ile adresi tarif etti ama ben bulamadım.Döndüm karakola bulamadım dedim.Hemen amiri ile konuşup izin aldı,bizim araca binip beni aradığım adrese götürdü.Karakoldan epey uzakta idi seni karakola geri götüreyim dedim,ret etti ve bana kibarlığım için teşekkür etti.(Benim ona teşekkür etmem gerekirken).Nasıl döneceksin diye sordum ben polisim belediye otobüsüne bedava binip dönecegim sen gereksiz yere yakıt harcama dedi.İşte böyle vazifesini tam yapan kibar ve düşünceli GÜRCÜ POLİSLERİ de var.
Keda kasabasında otomatik ödeme makinesinden Gürcü telefon hattıma kontür yüklerken,makine altı üstü 1 Larimi yuttu.Bunu fark eden ve güzel Türkçe konuşan bir kişi yardım edip 1 lariyi geri almak istedi ama beceremeyince diğerlerinden yardım istedi ve yarım saat sonra bütün kasabanın halkı hepsi birden yardım edip benim 1 Lariyi kurtardılar,ortalık bayram yerine dönmüştü.Böylede cana yakınlar.

2013 temmuz ayında Gürcüstan kazbeginden Rusya'ya geçdim Kırım, Moldovya, Romanya, Bulgaristan'dan Türkiye'ye döndüm hiç trafik cezası yemedim

Ynt: Aracıyla Azerbaycan , Çecenistan , Dağıstan Ve Gürcistana Gitmek İsteyenlere Çok Önemli Tavsiy

devekaya' Alıntı:
2013 temmuz ayında Gürcüstan kazbeginden Rusya'ya geçdim Kırım, Moldovya, Romanya, Bulgaristan'dan Türkiye'ye döndüm hiç trafik cezası yemedim
Veli abi kurallara uyarsan kimseyle takışmassın zaten ama bunu azerbaycan için söyleyemiyeceğim maalesef neticede kurallara uymassan türkiyede daha fazla ceza yersin emniyet kemeri ve hız en önemli iki kural

Ben bir daha yazayım:Batum içinde ve civarında siz istediğiniz kadar kurallara uyun Plakanız Türk oldu mu keyfine göre suç icat edip basıyor cezayı.
Ve yine söyliyeyim bu sadece Batum civarında oluyor,Gürcistanın diger yerlerinde olmuyor.Siz siz olun benim bu dediklerimi aklınızın bir yerine yerleştirin,Batumda araba ile ortalıkta pek dolaşmayın,yoksa hayatınızda duymadığınız trafik kuralları öğrenirsiniz.Söz gelimi Kırmızı lambada durunca önünüzde durana çok yaklaştınız tehlike yarattınız!!!! Buyurunnnn

Ynt: Aracıyla Azerbaycan , Çecenistan , Dağıstan Ve Gürcistana Gitmek İsteyenlere Çok Önemli Tavsiy

ince999' Alıntı:
Ben bir daha yazayım:Batum içinde ve civarında siz istediğiniz kadar kurallara uyun Plakanız Türk oldu mu keyfine göre suç icat edip basıyor cezayı.
Ve yine söyliyeyim bu sadece Batum civarında oluyor,Gürcistanın diger yerlerinde olmuyor.Siz siz olun benim bu dediklerimi aklınızın bir yerine yerleştirin,Batumda araba ile ortalıkta pek dolaşmayın,yoksa hayatınızda duymadığınız trafik kuralları öğrenirsiniz.Söz gelimi Kırmızı lambada durunca önünüzde durana çok yaklaştınız tehlike yarattınız!!!! Buyurunnnn
Arkadaşım ben defalarca batumda kaldım aracımla trafikte çok gezindim ama kesinlikle ikaz dahi almadım tabi sizin ceza yemeyeceğiniz anlamına gelmez ama ben gürcü polislerinin yaklaşımlarından fazlasıyla memnunum benim gibi düşünen arkadaşlarda azımsanmayacak kadar çoktur saygılarımla

Başlıkta bahsedilen ülkelerden maalesef Azerbaycan ön plana çıkar. Gerek havayolu ve özellikle karayolu ile gidişlerde problem yaratırlar rüşvet almak için gümrüklerde.

Maalesef: İki yolla da gittim oraya. Yine özellikle geç saatte Bakü havaalanına uçakla gidip sabahı bekleyenler için derim ki dolandırıcılara çok dikkat etsinler, ben direkten döndüm; Orada beni sabah bekleyecek kişinin ismini vererek.

bir tır söförü olarak söylüyorum hayatımda gitmek istemedigim yer azerbaycan zaten türkiyeye vize uyguluyo baküye giderseniz petrol kokusundan nefes bile alamazsınız

Tito Santana' Alıntı:
Başlıkta bahsedilen ülkelerden maalesef Azerbaycan ön plana çıkar. Gerek havayolu ve özellikle karayolu ile gidişlerde problem yaratırlar rüşvet almak için gümrüklerde.

Maalesef: İki yolla da gittim oraya. Yine özellikle geç saatte Bakü havaalanına uçakla gidip sabahı bekleyenler için derim ki dolandırıcılara çok dikkat etsinler, ben direkten döndüm; Orada beni sabah bekleyecek kişinin ismini vererek.
Tito Santana sayın abim anladığım kadarıyla sizde adanalısınız bende adanalıyım tanışmakta fayda var diye düşünüyorum ne dersiniz ?

Arkadaslar selam....
Sitenizi geç keşfettim ama kısa zamanda büyük yararını gördüm. Genelde kulaktan duyma bilgiler yerine buradan birer bir şahit olarak (anlatım tarzı da dahil) fotoğraflarla herşeyin gösterilmesi harika birşey.
Kısaca deneyimlerinize göre önerilerinizi alırsam benim için çok iyi olacak.
Rusya nın St. petersburg ilinde çalışmaktayım. Kasım ayı başında bir aylık bir izinle aracımla beraber Ankara ya gitmek istiyorum. iki yol haritam var:
1. si letonya- litvanya - polonya - slovakya - macarıstan - sırbıstan - bulgarıstan ve turkıye (ukraynaya girmek istemiyorum aracım rus plakalı malum oralar karışık)
2. si ise gürcistan ve türkiye

1 yolun sorunları shengen vizesi - benzin fiyatı ve konaklama sırasında yine ücretlerin pahalı olması...
2. yolun sorunları - rusya olması ve hemen hemen kış şartlarında rusyanın içerisinde bu şekilde uzun yol yapmak sorun olabilir. ayrıca rusya gürcistan arasındaki emniyet ve diğer güvenlik sorunları..

iki yolda yaklaşık 3400 km .aracım rus bir arkadaşımın adına kayıtlı olduğu için vekalet alıp onunla geleceğim..eşim 1 yaşında bir kızım ve 3 yaşındaki diğer kızım ile birlikte bu yolu gitmek istiyoruz. biraz macera biraz eğlence ve uçak korkusu bize böyle bir karar aldırdı.
Sizin tavsiyeleriniz neler olabilir ?
Yardımcı olabilir misiniz ?

Merhaba göndediğim bu link üzerinden ülkelerin akaryakıt fiyatlarına bakıp maliyet hesabı yapabilirsiniz.
http://www.fuel-prices-europe.info/index.php?sort=7

Letonya bulgaristan üzerinden gitmek daha mantıklı gürcistan üzeri sorunsuz gezi yapan arkadaşlar da var sınır geçişlerin de ve polislerle sıkıntı yaşayıp rüşvet verenlerde karar size kalmış.
Benimde size birkaç sorum olucak. Bende önümüzdeki yaz romanya polonya belarus ve moskova gezisi pilanlıyorum. Moskovaya belarus üzerinden giriş yapıcam rusya da polislerin durumu nedir araç kullanırken sıkıntı yaşarmıyım. Birde bu registire yaptırmak için kaç gün kalmak gerekiyor ben yaklaşık 4 gün kalıcam moskovada registire yaptırmam gerekiyormu. Birde rusyaya araçla girmek için istedilen özel bir evrak varmı.

Letonya dan itibaren bu yolu kullandim. Gece yol almazsaniz Polonyayi boydan boya geçmek nerdeyse bir gun. Polanya Slovakya sinirindan Belgrad yine bir gun. Belgrad Istanbul arasi 12 saat. Tahminen gece araba kullanmazsaniz st Petersburg dan 5 gunden once gelemezsiniz. Hava artik erken karariyor. Green Card sigorta si alacaksınız. Ne olur ne olmaz diye vekâleti ingilizce ye cevirmenizde fayda var. Gürcistan Rusya siniri kazbegi geçisi kapaliydi en son. Illa arabaysa Avrupa tarafi daha iyi tabii. Hem yollar iyi hemde polis derdi yok.

quazimato' Alıntı:
Arkadaslar selam....
Sitenizi geç keşfettim ama kısa zamanda büyük yararını gördüm. Genelde kulaktan duyma bilgiler yerine buradan birer bir şahit olarak (anlatım tarzı da dahil) fotoğraflarla herşeyin gösterilmesi harika birşey.
Kısaca deneyimlerinize göre önerilerinizi alırsam benim için çok iyi olacak.
Rusya nın St. petersburg ilinde çalışmaktayım. Kasım ayı başında bir aylık bir izinle aracımla beraber Ankara ya gitmek istiyorum. iki yol haritam var:
1. si letonya- litvanya - polonya - slovakya - macarıstan - sırbıstan - bulgarıstan ve turkıye (ukraynaya girmek istemiyorum aracım rus plakalı malum oralar karışık)
2. si ise gürcistan ve türkiye

1 yolun sorunları shengen vizesi - benzin fiyatı ve konaklama sırasında yine ücretlerin pahalı olması...
2. yolun sorunları - rusya olması ve hemen hemen kış şartlarında rusyanın içerisinde bu şekilde uzun yol yapmak sorun olabilir. ayrıca rusya gürcistan arasındaki emniyet ve diğer güvenlik sorunları..

iki yolda yaklaşık 3400 km .aracım rus bir arkadaşımın adına kayıtlı olduğu için vekalet alıp onunla geleceğim..eşim 1 yaşında bir kızım ve 3 yaşındaki diğer kızım ile birlikte bu yolu gitmek istiyoruz. biraz macera biraz eğlence ve uçak korkusu bize böyle bir karar aldırdı.
Sizin tavsiyeleriniz neler olabilir ?
Yardımcı olabilir misiniz ?
Arkadaşım Avrupa güzergahı hakkında yorum yapamam fakat gürcistan üzerinden geçebileceğin tek bir yol var o da lars sınır kapısı muhtemelen kapalıdır telefonla sorup öğrenwbilirsin ayrıca bir yol da dağıstan üzerinden baküye oradan iran yada gürcistan üzerinden geçebilirsin fakat azeri vizesi gerekli tüm bunları göz önünde bulundurup öylece yola çıkmanda fayda var saygılar

http://agenda.ge/news/20322/eng

Gürcistan Rusya siniri acildi yazıyor. Yine de sormak gerekebilir.

Arkadaşlar yardımlarınız için teşekkürler,
Sanırım avrupa üzerinden geleceğiz. Elimden geldiği sürece fotoğraflandırıp yolculuğumu sizinle paylaşacağım.
Selamlar - Saygılar

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,624
Kayıtlı Üye Sayımız
172,270
Kaydolan Son Üyemiz
Engin paslı

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR