Anahtarın Kırıldı ve Araç Security Lambası Sorunu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kulaksizcumhur Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 34
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,042
Sevgili Arkadaşlar, iyi hafta sonları...

Haftasonum biraz burnumdan geldi. Dün aracımı (1993 Grand Cherokee 5.2 V8 Limited) çalıştırdım ve garajdan çıkarttım, evimin önüne geldim ve merkezi kilit kumandasıyla kilitledim. Gelgelelim geri geldiğimde kumandanın açma düğmesine bastığımda, kumanda üzerindeki kırmızı lamba yanmasına rağmen kapılar açılmadı. Aracın içine girmek zorunda olduğumdan şoför kapısını anahtar ile açtım ve malumunuz alarm devreye girerek korna çalmaya ve farlar yanıp sönmeye başladı. Ve security lambası yanık kalarak aracın marş motoru dönmesine rağmen motor çalışmadı. Bunun üzerine akü kablolarını çıkarttım ve bekledikten sonra tekrar taktım, bagaj kapısını açıp kapamaya çalıştım ancak açıkken kilitleyebilmeme rağmen, kilitliyken açamadım, dolayısıyla farların yanıp sönmesi durdu ancak araç halen security lambası yaktığı için motor halen çalışmıyor (marj basmasına rağmen) sanırım çok uzun zamandan bagaj kapısı anahtar ile kullanılmadığı için anahtar kapıyı açmak için çevirmedi. Biraz da zorlayınca anahtar kırıldı ve içinde kaldı. Daha da yetmezmiş gibi anahtarın yedeği de yok.

Sonuç : Şu anda elimde sadece kırık bir anahtar var, kontağı açamıyorum, araç kapının önünde duruyor, bagaj kapısı kilidinin içerisinde kırık anahtar parçası var ve araç halen security modda.

Tecrübeli büyüklerim bana şu anda ne yapabileceğim konusunda yönlendirme yapabilirlerse çok sevinirim. Keza bu çok moral bozucu bir durum.

Çok teşekkürler...

Etiketler
Ynt: Anahtarın Kırıldı ve Araç Security Lambası Sorunu

sıkıntılı durum. hemen yetkili veya özel bir jeep servisini-ustasını aramak gerekir. aceleniz yoksa, yarın sabahı beklersiniz. aracın elektroniğine müdahale ettikleri bir aparat var-belki bilirsiniz; onu takarak hem arıza kodunu kaldırır ve hem de daha sonrası için size yeni anahtar ayarlarlar. kendiniz birşey yapamazsınız.

endurin' Alıntı:
sıkıntılı durum. hemen yetkili veya özel bir jeep servisini-ustasını aramak gerekir. aceleniz yoksa, yarın sabahı beklersiniz. aracın elektroniğine müdahale ettikleri bir aparat var-belki bilirsiniz; onu takarak hem arıza kodunu kaldırır ve hem de daha sonrası için size yeni anahtar ayarlarlar. kendiniz birşey yapamazsınız.
Hızlı cevabınız için çok teşekkür ederim. Biraz da olsa içim rahatladı. Elimdeki tek anahtarın da kırık olması sebebiyle belki de çok uzun bir zaman aracı kullanamayacağımı düşünmüştüm. Sanırım bana biraz tuzluya mal olacak. Zincirlikuyu'daki Çiftçiler veya Maslak Çiftkurlar'la görüşmeyi düşünüyorum. Kötü olanı aracı hiç hareket ettiremeyecek olmam. Bu bağlamda sanırım ustaları evimin önüne getirmem gerekecek veya çekici ile aracı götüreceğiz. Bu da sıkıntılı ve maliyeli bir iş. Allah yardımcım olsun.

Hem sinir edici, hem de şükretmem gereken bir durum da aracın uzaktan kumandasının bu olay gerçekleştikten sonra çalışıyor olması. En azından şu anda aracın kapılarını açabiliyor ve kapatabiliyorum. Ama en başta tutukluk yapmasaydı bu işler başıma gelmeyecekti. Allah'a çok şükür ki evimin önünde oldu da yolda bir yerde durduğumda falan başıma gelmedi. Yoksa ailece perişan olurduk her halde...

size iyi bir oto alarmcı ve iyi bir anahtarcı lazım...kırık parçayı kırıldığı yerden kurtarabilirseniz elinizdeki parça ile birleştirip yeni bir anahtarınız olabilir...bu arada geçmiş olsun.

turkakreb' Alıntı:
size iyi bir oto alarmcı ve iyi bir anahtarcı lazım...kırık parçayı kırıldığı yerden kurtarabilirseniz elinizdeki parça ile birleştirip yeni bir anahtarınız olabilir...bu arada geçmiş olsun.
İlginiz için çok sağolunuz. Yetkili servise götürdüğümde sorunu çözerler diye tahmin ediyorum. Yetkili servis alarm ve anahtar işini çözmez mi ki?

turkakreb' Alıntı:
tabikide çözer ama size tüm kilitleri değiştirmek zorundasınızda diyebilir haberiniz olsun..
Artık başımıza geldi, katlanacağız :((( Sonuçta hiçbir anahtarcı veya alarmcı bizim araçların security lambasını söndüremeyeceğine göre mecburen bir yetkili servise gideceğiz. Aracın çalışmasını bir sağlasınlar da, tüm kilitleri değiştirmek isterlerse o zaman yetkili servisle konuşurum.

Aynı olay benımde basıma geldı (anahtar kırılması hariç).Kayın bilsderim oto elektrık ustası oldugundan kendısını cagırdım .Torpıdoyu sokunce gogus ıcınde 3 veya 4 tane elektronık merkez var .BurSkı securty merkezını açarak ,1 ölçu aleti ve 12 volt 2 wattlık (göstergelerde kullanılan ) ampül kullananarak bloke olan sistemi çözdü aracı çalıştırdık .oto alarmcılar sızın aracı bulundugu yerde çözerler.Eğer yapamazlar ise ön camlarını açık bırakıp (davetiye ) bekleyin ve takıp edın .Oto hırsızları çalıştırır.

Aracı ücretsiz olarak çekici ile götürebilirsiniz.Şöyle ki; kredi kartınız varsa ki çoğu kredi kartları bu hizmeti veriyor,senede bir yada iki kere koşulsuz çekici hizmeti veriyorlar.Geçmiş olsun.

Tüm herkese yorum ve yardımları için çok teşekkür ederim. İnşAllah bu hafta içerisinde bu sorunu çözebilirim. Bugün iş yoğunluğum sebebiyle yetkili servislerle konuşamadım ama yarın konuşacağım inşAllah...

çiftcileri arayın aslan beyi bulun servis" sorumlusu " gezenbilirden ayhan bey yönlendirdi deyin sizi en ekonomik şekilde ve garantili bir şekilde derdinizden kurtarır. yada elinden gelen en iyi şekilde sizi yönlendirir.

İlgisini ve cevaplarını esirgemeyen tüm dostlara çok teşekkür ederim. Sorunum çok şükür çözüldü. Dün çok iyi bir anahtarcı usta ile bir vesile ile tanıştım ve kendisi daha hiç beni görmeden sağ olsun evimin kapısına kadar gelip bagaj kilit mekanizmasını söktü ve dükkanına götürüp kırık anahtar parçasını çıkarttı, kırık parçaları birleştirip anahtarı koplayarak iki adet anahtar yaptı ve kilit mekanizmasının da bakımını yaparak bugün tekrar aracıma taktı. Ben de biraz önce arka bagaj kapısını anahtar ile 3 defa ardı ardına açıp kilitledim ve sonra da uzaktan kumanda ile tekrar açıp, tekrar kilitleyip, tekrar açtım. Bunun üzerine araç security (güvenli) moddan çıktı ve Allah'a şükürler olsun ki sorunsuz şekilde çalıştı. İyi bir anahtar ustasına ihtiyaç duyan tüm arkadaşlara, bu ustanın iletişim detaylarını verebilirim.

Geçmiş olsun, daha öğreneceğimiz çok şeyler var .

Arkadaşlar, benim araç kapalı garajda duruyor ve direksiyon kilidi de takılı oluyor. Bu bağlamda aslında bu security işiyle, aracın kendi kendini kilitlemesi / güvenli moda alması durumuyla uğraşmak istemiyorum. Bu özelliği kaldırma ihtimali var mı? Servis teknisyenine sordum, bu özellik kalkarsa araç hiç çalışmaz dedi. Doğru mudur? Eğer doğru değilse ve bu özellik kaldırılabiliyorsa / iptal edilebiliyorsa, bu durum alarmın çalışmamasına bile mal olacaksa yine de razıyım. Kaldırmak istiyorum. Tecrübeli arkadaşlardan bu konuda bilgi sahibi olan var mı? Ne bileyim, belki basit bir kabloyu çıkartmak veya bir röleyi çıkartmak gibi bir şeyse, hemen kendim yapayım... Teşekkürler...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,625
Kayıtlı Üye Sayımız
172,271
Kaydolan Son Üyemiz
flfl112

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR