3 Sistem Buzdolapları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan aslanahmet Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 209
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 119,421
Ynt: 3 Sistem Buzdolapları

Bugun Huseyin Bey'in bahsettigi tamirciye gittim. Buzdolabi bakimlarimi yaptirdim. Cok basarili bir usta. Buzdolabim inanilmaz farketti. Yarim saatte buzluk dondu. Tavsiye ederim.

Etiketler

Sayın arkadaşlarım ben uzun süre ara verdiğim karavan kampcılığına 10 sene sonra yeniden başlamış durumundayım.Siz gezen bilir üyesi arkadaşlardan aşağıda değineceğim konu icin fikir ve önerilerinizi bekliyorum şimdiden teşekkür ederim.
Malumunuz üzere kamp sahaları dışında karavan ile konakladığınız zaman enerji sorunu ehemmiyet arz etmektedir.buralarda aydınlatma durumu jarjlı lambalar ile,kullanım suyu ihtiyacınızı deponuzdaki su ile karşılayabilirsiniz ama bilhassa Akdeniz bölgesi gibi yüksek sıcaklıkların hükmettiği bölgelerde 220 volt ile calışan buz dolabınızı ya 220 volt elektirik ile yada daha evvelki konularda bahsedildiği gibi inverter gibi cihazlar ile 12 volt elektiriği 220 volt ceyrana dönüştürerek calıştırmak anca mümkün olabiliyor tabi birde bu ceyranı üreten 4 zamanlı motorlarıda unutmamak lazım.Ama bir başka imkan daha var olmalı sanıyorum BİRO tipi buz dolaplarını hem 220 volt ceyranla hemde BUTON gazı ile calışan(aygaz)buz dolaplarının olup olmadığı hakkında bir bilgim yok.Ufak hacımlı bu tip arac buzdolapları vardı evvelden.sizlerden ricam Böyle büyük hacımlı buz dolabı olupta hem gaz hemde 220 volt ile calışan buz dolabı varsa lütfen bilgilerinizi paylaşmanızı dilerim selam eder hayırlı günler dilerim.

Özetle:
1- İthal (çin veya avrupa) veya yerli 3 sistem buzdolabı alabilirsiniz. Gaz, 220V, 12V(akü) ile çalışabilir.
2- 220V büro tipi buzdolabı alıp invertör kullanarak gerektiğinde 12V(akü) , gerektiğinde 220 V ile çalışabilir
3- Sadece 12V ile çalışabilen ithal veya yerli buzdolabı alabilirsiniz.

3 sistem buzdolabının soğutma kapasitesi daha az ama uzun süre elektriksiz kullanabilirsiniz.
Diğer buzdolaplarının soğutma kapasitesi daha iyi ama elektriğe bağımlı kalırsınız. 2-3 gün kalıp seyahat edecekseniz düşünebilirsiniz, ya da elekriği olan yerlerde kalarak kullanabilirsiniz ya da jeneratör çalıştırarak kullanabilirsiniz.

Her 3 sistem için en iyi diyenler var. Siz karavan kullanım şeklinize göre birini seçebilirsiniz.

bartek' Alıntı:
1- İthal (çin veya avrupa) veya yerli 3 sistem buzdolabı alabilirsiniz. Gaz, 220V, 12V(akü) ile çalışabilir.

Sayın bartek,

Çin malı üç sistem buzdolabı markası verebilir misiniz? Çok merak ettiğim birşeydi, o nedenle soruyorum.

Cavid Sezen

Rauf bey. 1980 model T2 Wesfelia'larda bile gazla çalışan buzdolapları bulunuyor. Çok kaliteli soğutmuyor (buz yapacak kadar) ama yeterli olacağını düşünüyorum. Bir de verimli çalışması için aracın belirli bir düzlemde olması gerekiyor. Sanırım içindeki sıvı düz olduğu zaman daha verimli oluyor.

Cavid Bey,

Eletkrolüks dolaplarının artık Çin'de üretildiğini duymuştum. Çin'de başka büyük üreticiler de var ama piyasası çok olmadığından getirmiyorlar.
Bu konuyla ilgili başka bir tartışma kamp federasyonu sitesinde olmuştu :
http://www.kampkaravan.org/forum/topic.asp?TOPIC_ID=1084&whichpage=1

Değerli arkadaşlarım konuya verdiğiniz cevap ve önerileriniz icin cok teşekkür ederim ilerde sizlerden aldığım fikirler üzerine nasıl hareket ettiğimi yine burada cevaplıyacağım hoşca kalınız.

Selam Rauf Bey, ekteki topikten 3 sistem buzdolapları hakkında yeteri kadar bilgi edinebilirsiniz sanırım.

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=25770.0

Elekrtolux'ün büro tipi ebatlarında 3 sistem buzdolaplarının olduğunu satılık karavan ilanlarında gördüm. Sanırım içi 90 litre idi. Belki daha büyükleri de vardır. Araştırmak lazım.

ykamas' Alıntı:
Arkadaşlar
bende 3 sistem (Yani Gazlı 12 v ve 220 v ile çalışan) yeni garantili 375 TL Peşin ihtiyaç fazlası dolap var.

Electrolux dometic oldu. 3 sistemlerin iki cinsi var. Karavan ve tekne icin. Tekne icin olanlari yamuk durmalarda sorun cikartmiyor. Ayrica 3 sistem en iyi cozum. 12 volt icin jeneratorle akuleri sarj etmek gerekebilir.
Amonyak gazinin omru 8 sene diyorlar. Westfalialarin buzdolabinin verimsiz olmasi normal. Maalesef Turkiye'de bulamadim amonyak gazi basan bir babayigit.
http://www.obrienscamping.co.uk/
Bir link vereyim incelersiniz.

insel' Alıntı:
Electrolux dometic oldu. 3 sistemlerin iki cinsi var. Karavan ve tekne icin. Tekne icin olanlari yamuk durmalarda sorun cikartmiyor. Ayrica 3 sistem en iyi cozum. 12 volt icin jeneratorle akuleri sarj etmek gerekebilir.
Amonyak gazinin omru 8 sene diyorlar. Westfalialarin buzdolabinin verimsiz olmasi normal. Maalesef Turkiye'de bulamadim amonyak gazi basan bir babayigit.
http://www.obrienscamping.co.uk/
Bir link vereyim incelersiniz.

İnsel Bey, Manisa'da Faik Minibar var; büyük olasılıkla biliyorsunuzdur. İki yıl önce uğradığımda, ünlü bir markaya üç sistem buzdolabı fason üretim yaptıklarını da görmüştüm. (Waeco) Konuyu onlara bir sormanızda, belki bir yarar olabilir. (Ferhat Bey-fsirin ile Özdal Beyin-mycamper üç sistem buzdolapları da bu firmanın ürünleri)
http://www.fmminibar.com/index.php

Cavid Sezen

sevgili yaybek.
beş aydır bursa kütahya uşak burdur antalya konya nevşehir (ürgüp göreme)niğde bor mersin alanya antalya fethiye marmaris kaş bodrum didim kuşadası sondurağım olmak üzere geziyorum.daha bitmedi buradan çeşmeye doğru yola çıkacağım.bugün tolga çandar kuşadasına gelecek yarın ayrılırım buradan.gazete hariç dünyadan koptum.tv izlemiyorum.arabada 3 tane tv var biri el tv si biri tavan asma 12 v biri 37 ekran 220v sadece el tv yi bazen haberlerde dinledim.seni arasıra internete girdiğmde yoğun tezahüratle tatil yaparken izledim.keyif aldım.benimki yılların birikimi.yaşlı tatili .biraz uzun oluyor.eylül sonunda daha çok görüşmek dileğiyle sevgi ve selamlar herkese....

gezmen' Alıntı:
İnsel Bey, Manisa'da Faik Minibar var; büyük olasılıkla biliyorsunuzdur. İki yıl önce uğradığımda, ünlü bir markaya üç sistem buzdolabı fason üretim yaptıklarını da görmüştüm. (Waeco) Konuyu onlara bir sormanızda, belki bir yarar olabilir. (Ferhat Bey-fsirin ile Özdal Beyin-mycamper üç sistem buzdolapları da bu firmanın ürünleri)
http://www.fmminibar.com/index.php

Cavid Sezen
Faik Bari hic tavsiye etmem. Kullanan birkac kisi Ozdal dahil memnun olmadiklarini soylemislerdi.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,091
Kaydolan Son Üyemiz
Engin Koygun

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.