Kendi Karavanını Yapanlar; Mercedes Alkoven-(mehmet_mtrs)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mehmet_mtrs Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 977
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 217,482

Etiketler
Ynt: Kendi Karavanını Yapanlar; Mercedes Alkoven-(mehmet_mtrs)

mehmet_mtrs' Alıntı:
Arıf bey kardeşim merhaba.
Sözünüzden asla şüphe duymadım. Fakat ben bu bunalmışlıgım içerisinde en kolay ve en ehven bir yapı ile yola koyulabilmek çabası içerisinde , kendimce bazı çözumler üreterek üstesinden gelmeye çalışmaktayım.
Oturma raporunu aldık da , şimdi de elektrik su baglatma çabasındayız. ;D
Vel hasılı madem ki hemen , mademki çabuk olmaksa mecburluk, hemen bir su deposu yapıverip takmak gerekir di . Ne sorunlar la güreştigimi bu defa yazmayacagım . Eski deneyımlerimi kullanarak bir hal çaresi bulmak maksadı ile 0,60 krom levhadan 170 L. civarında depolarımı cekada kıvırttırıp yine garajımda yine kendıbaşıma yumuşak lehimle birlestirerek sızdırmazlık elde edene kadar ince ince ugraşip oturma gurubu altındaki strafor doşeli haznesine yerleştırdım . Aşagı yukarı musluktan su gelmesine ceyrek var (musluk yok henüz) Halloldu sayıyorum.
Elektrik için 3 adet 150X68 (450 wt) panel 40 AMP reg. 2 adet 65 a akü yerlerine yerleştirir yerleştirmez yollardayım.
Selamlar.

Teşkilat sağlam. Helal! Bana aküler biraz ufakmış gibi geldi ama 450W panelle kendini sürekli yeniler sanıyorum. Su deposunu yazmışsınız ama pis su deposundan bahsetmemişsiniz. Ona da "el çabukluğu marifet" bir çözüm üretmediyseniz belki Taraklı'da onu halledersiniz.

İlk başlarda 190 L. lık pis su deposunu yapıp iki şasi arasına diferansiyelin üst-arka bölümüne yerleştirmiştim allahtan.
İYİ ki de yapmışım . sanki şimdi hazıra konmuş gibi oldum. ;D Evet aküler zayıf . İşi ögrendikce düzeltiriz . Sagol Bekir kardeş.

Görüşmek dilegiyle İlhan bey kardeş.

mehmet_mtrs' Alıntı:
İlk başlarda 190 L. lık pis su deposunu yapıp iki şasi arasına diferansiyelin üst-arka bölümüne yerleştirmiştim allahtan.
İYİ ki de yapmışım . sanki şimdi hazıra konmuş gibi oldum. ;D Evet aküler zayıf . İşi ögrendikce düzeltiriz . Sagol Bekir kardeş.

Ha ha! Doğru tahmin etmişim demek ki! Dışarıdan bakan sizi hakikaten tek bir dokunuşla herşeyi halleden bir sihirbaz sanacak ;D

Bu arada, 190 litre deyince bir konuya kafam takıldı: Karavanın bitmiş halini hiç tartıya çıkardınız mı?

Kantara çıkmadım. Sadece yapım aşamaarımda kullandıgım tüm malzemenın agırlıklarını araç agırlıgına ilave ederek çetere tutmuştum. En son baktıgımda 3000 Kg cıvarlarındaydı. Pek fazla bir ilavem olmadı . Ne bileyim işte , Güneş panelleri , aküler , bir kaç aydınlatma gibi. Ama şunu biliyorum ki 340 litre temiz su depom dolunca , Benim tedbirli eşim mutfakcik ve dolapcıkları tıka-basa istifleyince , Üstüne üstlük bizim skuter de arka bagajdaki yerini alınca Kilogram kısıtlamasından söz etmek epeyce mantıksız olacak biliyorum. Bir de ; hem alkoven yapma kasa karavanı olup da Kg. sıkıntısı yaşamıyorum diyen dostlarıma İşte şu şapkamı cıkarır önlerinde egilirim . Ne diyeyim dogrusu biz pek başarılı olamıyacağız bu konuda. Bildiğim bir şey varki oldukca agır cezai yaptırımları var oldugu ve aracın da normal agırlıgına kadar çekilinceye kadar hareket ettişrilmeyecegi. Dilegim bir gün şu karavancıların sorunlarını masa başondan yazdıkları tüzüklerle degil de , karavanlarının içinde yollarda bellerde karşılaştıkları sorunlarıda görüp ögrendikten sonra bu mekanın içinde yazıp sonra uygulanmasını istesinler. Ve ya en azından birilerine sorsunlar. Karavanı olan birilerine.
Aslında amacım "karşı olmak " savunusu yapmak degil . Karavanımızı gonlümüzce kullanabilmenin de bir takım rizikolarından ödümüz kopuyor da . Bakarsınız tecrübe edindikce bazı bay-pas hinlikler ögrenerek üstesinden gelebiliriz
Selamlar.

mehmet_mtrs' Alıntı:
Kantara çıkmadım. Sadece yapım aşamaarımda kullandıgım tüm malzemenın agırlıklarını araç agırlıgına ilave ederek çetere tutmuştum. En son baktıgımda 3000 Kg cıvarlarındaydı. Pek fazla bir ilavem olmadı . Ne bileyim işte , Güneş panelleri , aküler , bir kaç aydınlatma gibi. Ama şunu biliyorum ki 340 litre temiz su depom dolunca , Benim tedbirli eşim mutfakcik ve dolapcıkları tıka-basa istifleyince , Üstüne üstlük bizim skuter de arka bagajdaki yerini alınca Kilogram kısıtlamasından söz etmek epeyce mantıksız olacak biliyorum. Bir de ; hem alkoven yapma kasa karavanı olup da Kg. sıkıntısı yaşamıyorum diyen dostlarıma İşte şu şapkamı cıkarır önlerinde egilirim . Ne diyeyim dogrusu biz pek başarılı olamıyacağız bu konuda. Bildiğim bir şey varki oldukca agır cezai yaptırımları var oldugu ve aracın da normal agırlıgına kadar çekilinceye kadar hareket ettişrilmeyecegi. Dilegim bir gün şu karavancıların sorunlarını masa başondan yazdıkları tüzüklerle degil de , karavanlarının içinde yollarda bellerde karşılaştıkları sorunlarıda görüp ögrendikten sonra bu mekanın içinde yazıp sonra uygulanmasını istesinler. Ve ya en azından birilerine sorsunlar. Karavanı olan birilerine.
Aslında amacım "karşı olmak " savunusu yapmak degil . Karavanımızı gonlümüzce kullanabilmenin de bir takım rizikolarından ödümüz kopuyor da . Bakarsınız tecrübe edindikce bazı bay-pas hinlikler ögrenerek üstesinden gelebiliriz
Selamlar.

Böylesi dileklere ancak şapka çıkarılır. Amiiiin!

Merhaba Özgür bey
Gelişmelerin hangi bölümünden Bilgi istediginizi anlayamamış olsam da ben , şu anda ne durumda oldugumdan bahsedebilirim.
Bilindigi gibi Taraklı da yapılan festivale katıldıktan sonra kısa bir orta anadolu turu yaptık . Hem ticaret hem ziyaret olanından. Aslında yola çıkarken ufak tefek eksiklerimizi tamam mış gıbi kendimizi de avutarak dan düşmüştük yollara.Ne de olsa uzun zamandır kendimizi eve hapis edip karavan yapacagız diye üç yılımızı harcamıştık. Eh. "Gün bı gündür" deyip kapalı kalmanın öcünu almanın zamanı gelmiş olmalıy-dı. Bizimki-si sadece yollarda olmak dı başı bozuk .Döktürmek , yardırmak ve de koputmak zamanıydı pervasızca . Kimin umurunda en güzel yerler . Her yer cok güzel geliyordu bize zaten . Asıl onemlisi karavan. Onun içinde olmak onu kullanıyor , onu yonetiyor olmak . Dahası mı ? biz de , bize bakanlara bakıyorduk . Yüzlerindeki ifadeyi test edercesıne karavanımızı çok begenmiş olduklarını yorumluyorduk birbirimize. Ha pardon , eşim var yanımda birlikte yorumluyor tadını çıkarıyorduk. (İşte "Görmediklik" dedikleri bu olsa gerek ;D) Bir pınar , bir çeşme .ya da kup-kuru yol kenarında toprak bir girinti. Hemen duruyor, içerideki konforu yaşamak için bahaneler üretiyor _Hadi çay içelim ,yok yok kahve daha iyi gider . Hele hele çalı dibi aramak zorunda kalmamak var ya. Deme gitsin şimdi. Bu konforların hepsini (Tabi bir çok eksigimiz olsa da) yaşamak için sabırsızlanıyor gerekli gereksiz arka arkaya sıgdırıyoruz. Eskişehir den afyona dogru geliyorduk. Gece-gece yolculuk mu olurmuş dedik ve bir benzinlik görüp (mazot 330 ) daldık hemen içine . Hem korkusuz hem de cüretkar dık. Nasıl olsa rahat bir uyku çekebilecek yatagımız , şahsımıza özel WC , af buyrun dolabımız da dolu erzak la . Hmen yine şımarıp çay sefası , ardından akla gelivermiş bir iki türksanat müziginden parcaladıktan sonra ilk uyuyacagımız yatagımıza salıverdik kendimizi. Elbet sabah olacak dı. Oldu da. Hiç sabahın köründe kalkamayan ben , milim-milim dogdurdum güneşi.
Aman yarabbi
Benzinligin bir köşesine ilişivermiştik bir agacın önünde. (pervasızca demiştim ya...Yine de kör gözüm parmagına yapamıyoruz işte ) Meger ne Güzel bir kamyoncu garajıymış . Büyük desem büyuk , agacımız sögüt agacı , altında da bir çeşmesi var, Biz onu görmemiştik) yerlerde beton bile yok . İşte bir tır daha geciyor tozu dumana kata-kata. Olsun . Özledik tozu da. Şehir isi pası degil ya , silkelenirsin olur-biter.
Durun şimdi . "_Haydaaaaaaaa" demeyın. Biz sevdik bir kere burayı.
İşte bizi gören bir araç daha geldi yanımızdakininnın yanına . Çoluk çocuk fırladı hemen dışarı . Gülümsedik onlara . Onlar da bize gülümsedi. Soguk suyumuzdan verdik onlara . (hava atmak gibi olmasın ;D) . Unutmadan . Harika bir kahvaltı yapmıştık. (anlatmayım görgüsüzlük olur ;D) . Coştuk bir kere. Hazır arac uzerınde guneşten ısınan suyumuz da var. Söylemesi ayıp bir de duş yapıp üç-beş günlük kirimizden de arınıp bir güzel rahatladık.
Biz aslında gece gitmeyip gündüzü beklemek için durmuştuk . Ama biz ikinci gğnü de yarıladık. akşam yemegine hazırlıktaydık. Aman be kardeşim Şu konfora bak :D Şimardık ki ne şimardık. Adam aşık olunca Dokuz-sekizlikte de (romanhavası) oturur aglarmış ya bizimkisi o hesap .Mutluolabilmek için benzinlikteki kapımıza sıkışan sögudun yapraklarının altındaki çeşme ve suladıgımız toprak benzinlik , kendimizin pişirdigi saglıklı yemegimiz , hele bir-de aklımıza gelir gelmez harika bir duş yapabilmiş olmak . Bu benzinlige asla laf söyletmem ;D ;D ;D Biz burayı çok sevdik. var mı bundan ötesi :smiley: :smiley:.
Konya nın köy yollarında ilerliyorduk Hem cok dar , hem de çok virajlı. (olsun , zaten gelen geçen de yok) Etrafı seyrediyor her pınarın onunde duruyor suyundan bir yuduk içiyorduk alınmasınlar diye. Hem böyle yollar çabucak bitmiyor, sündürdükce sündürüyürduk keyfimizi. Bir ara eşim meneviş buldu çalıların üzerinde . O kılıksız çalılar bir görseniz kırmızıya bürünmüşler güzel olmaya çalışıyorlardı sanki. Menevişin tadını begendin mi? derseniz pek olumlu bir şey soyleyemeyecegim. Zaten yenebilmesi için de kızarması degil olgunlasıp yeşermesi gerekiyormuş. Nerdenbilelim gördük mü ki ;D.
Daha neler oldu neler bir bilseniz.
Taraklı da beraberdik . Raci hocam la Akşehir de tekrar karşılaştık.
Afyon dan İzmir e dogru geliyorduk ki ; Ani-den sol tarafımdan bir ses. MEHMET ABİ. Olacak şey degil bizim Karsıyakalı 0035 Metin. Yan yana gitti bir süre Aslında normal şeyşer gibi gözüküyor olsa bile Biz mutlu olmaya proglanmışız bir kere.
Biz yine gündüz gözü ile gelemedik İzm ir e Yolda gördügüm yalnız agaçlara da uğraya uğraya hepsinin aldık gönüllerini Kula rampalarının bile keyfini çıkardık
Kısa kesecek halım kalmadı biliyorum . Var ya. Yine oldu olanlar. Hoş görun . Daha yenıyiz ne de olsa.
Şimdi İzmir de yim . Yolculuğumuzda eksiklerimizi yazmıştık onlarla ugraşıyoruz. Hem de şu aralar akdeniz pek sıcak gidiyor.
Pek kolay olmasa da şimdilik evdeyiz . Bakarsınız bir gece yarısı düşüvermişiz yollara.

Selamlar.

Mehmet Bey ben aldım cevabımı :smiley:

Bende bunları ve karavanınızın durmunu merak etmiştim. Herşyin yolunda olduğunu öğrendim çok iyi oldu. Eksiklerde tamamlanıyor bu da mükemmel bir haber.

Sağlıcakla kalın
Özgür

Valla Mehmet abi,bir insan ancak sizin kadar karavan sevincini yaşayabilir,
Hani demişsin ya "varmı ötesi"yok abi yok,
Yazılarını okurken çoşkunu yüreğimde hissediyorum inanki :smiley:
Hakkettiniz,hemde sonuna kadar,
yaşayın,hakkınızdır hemde sonuna kadar.

Tesekkur ederim Ertan kardeşim.
Siz de çok yaşayın . Hem de daha çok.

Gerçekten ben de sabah çayımla keyifle okudum yazılarınızı.Sevince benzinlikte ki söğüt gölgeside kamp yeri olur.

Mehmet abi yola çıkınca haberimiz olsun bi nasılsın diye ben sorayım, bir soruya bu kadarmı içten ve mutluluk dolu
cevap yazılır. Sevgi ve selamlarımla.

"Sen mutluluğun resmini yapabilir misin Abidin?" diyordu büyük ozan Nazım Hikmet, büyük ressam Abidin Dino'ya. Yukarıda, mutluluğun resmini yapan birini görüyorum: "Mehmet Bey..." ;)

Cavid Sezen

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR