Inşaallah Karavan Hayellerim Gerçek Olacak

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan DOKTOR63 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 456
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 104,158

Etiketler

Yapım serüvenini baştan sona okudum. Tebrik ederim.
Ayrıca bu sayfalar, tecrübe sahibi kişilerin yorum ve katkılarıyla beraber yararlı bir kaynak olmuş.

5 kişinin içinde yatacağı bir Campervan yapmak kolay değil. Bitmiş haliyle yatakların konum ve düzenini gösteren fotoğraflar paylaşırsanız merak edenler için faydalı olur diye düşünüyorum. İyi gezmeler.

Yapım serüvenini baştan sona okudum. Tebrik ederim.
Ayrıca bu sayfalar, tecrübe sahibi kişilerin yorum ve katkılarıyla beraber yararlı bir kaynak olmuş.

5 kişinin içinde yatacağı bir Campervan yapmak kolay değil. Bitmiş haliyle yatakların konum ve düzenini gösteren fotoğraflar paylaşırsanız merak edenler için faydalı olur diye düşünüyorum. İyi gezmeler.
karavandaki mobilyaları sökme iki nedenim var dı
1. 5 kişi ile araçta uyuduk fakat rahat değildi ölü yerlerden yararlanmak için buzdolabını kayar kapının yanına aldım böylece arka tarafta 177x200 yatak oluşacak önde 198*80 başka bir yatak olacak
böylece daha bir rahat ortam olacağını tahmin ediyorum.
2.ağır malzemeleri sökerek aracı daha atik yapmak istedim en dik yokuşa tırmandı fakat yokuşta durmak zorunda kaldım biraz zorlanarak hakaret ettim bu nedenle en son 3200 kg dı tahminime göre 2700-2800 arası bir ağırlığa inecek
mutfak kabası bitti ,buzdolabını monte ettim

bitince paylaşacağım inşallah

X

Kamping yada karavan parklarda konaklama yapmada mı seyehat etmeyi düşünüyorsunuz.
Eğer bahsi geçen yerlerde kalınacaksa araçta banyo için ayrı büyük alana ihtiyac olmamalı ,hatta banyo içinde bile alan olmamalı.
sadece yaz aylarında kullanılacaksa deniz ve sahildeki duşlar ilede banyo ihtiyacını büyük çoğunlukla gideren aracında banyosu olmayan karavancılarda mevcut.
Banyo alanı nedeniyle daralan araç ta 3-4 kişi rahat dolaşım yapmak sıkıntı yaşaması kaçınılmaz olmalı.
bazı kamp alanlarında muhtemelen banyo ve tuvaletler bayan ve çocuk için kullanıma uygun olmayabilir mesela bizim hanım çok hassas o konularda pikniğe gittiğimizde kızları asla götürmek istemiyor birde bizimkiler küçükler elleri hiç durmuyor sürekli orayı burayı mıncıklıyor

.

Avrupa’daki profesyonel panelvan yapımcıların sayfalarına bakın. Üst sınır 100 litre. Üstelik iki ayrı temiz su deposu gereksiz ve hiç de duymadım.
Türkiye’de su bulmak, Avrupa’ya nazaran daha kolay. Benim banyosuz karavanım için üç gün boyunca 40 litre suyu bitirdiğimiz zamanı hatırlamıyorum. Örneğin, bulaşıkları hemen yemekten sonra ıslak bezle temizlemek epey avantajlı. Ya da musluk pedal ile kontrol edilebilir.

Yapımda klasik sınırların dışına çıkmamanız en doğrusu. Hepsi denenmiş ve sebepleri var.

bizim ilk karavanımızda ve ilk gezimizde hanım kızları yıkamak istedi daha en küçüğü yıkayıp verdi bana 2.de su bitti =))
başladık mı tartışmaya, işte şöyle de böylede derken 3-4 günde alıştık az su kullanmaya. zaten gittiğimiz kamplar çok temizdi tuvalet ve duş ihtiyaçlarımızı hep oralarda karşıladık bi minikler için tuvaleti kullanıyorduk. onları bile artık kamplarda yıkıyorduk, temiz kampların çok faydası oldu eşimin bu hayata adapte olmasına. ilk günler sıkıntılıydı minikler ve ben harici kimse mutlu değildi ama döndükten sonra herkes evde her gün kampta yaşadıklarını anlattı birbirine, çok eğlenmişlerdi inşallah herkes birkere olsun deneyimler

.

Planladığınız hacımlar tabii ev için devede kulak. Fakat karavan yaşamı insanı daha başka şekilde düşünmeye yönlendiriyor yahut diğer bir deyişle zaten bunun mümkün olduğunu yaşadıkça görüyorsunuz.

Diyelim tatile çıkıyoruz evde sadece büyük bavulumuz varsa muhakkak hepsini tamamen dolduruyoruz. Halbuki daha küçük bavulla yaptığımız tatiller ihtiyacımız açısından hiç de yetersiz olmuyor. Sanırım sizin de tecrübeleriniz bu yöndedir ?

.
şahsen ben öyleyim, hatta 5 günlük bir tatilimizde hanım resimlerden farkettiki 5 gün boyunca denize gidip gelirken hep aynı tişörtü giymişim akşamlarıda toplamda sadece farklı iki tişört kullanmışım =))
şort zaten standart, deniz için birtane dolaşmak için birtane hep aynı. akşamları duş alırken tişörtüde şortuda yıkardım sabaha kurumuş olurdu

avrupa da karavan olayına baktım ülkeye girerken değilde daha çok konaklama alanlarında karavanın standartlara uygun değilse almıyorlar standartları bulamadım fakat karavanın ya kasetli olacak yada çift atık depon olacak siyah-gri ,atık tekse çoğu yer izin vermiyormuş.
merhaba hocam biz bu yaz 10 ülkede gezdik ve kamp seçimleri yaparken karavan ile ilk gezimiz olduğu için aile fertleri zorlukla karşılaşmasın ve kamp olayından daha ilk seferde soğumasın diye hep yüksek puan ve tavsiyeli kamp alanlarını tercih ettim. bizim çekme karavanımızda atık su deposu yoktu hatta daha ilk kampta atık suyunun dışarı akmasıyla utandım ve gitim 2 adet yatay bidon ve çıkışa uygun hortum aldım her gittiğim kampta ilk iş olarak atık su düzeneğini kurdum ve takip edip doldukça boşalttım. kaldığımız yerler pahalı ve çok temiz yerlerdi kaydıraklı havuzu olanlar içinde restoran market hatta çocuk klubü olanlar bile vardı, velhasıl anlatmak istediğim asıl olay kimse bize atık deponuz varmı diye sormadı bence konuşulanların çoğu şehir efsanesinden ibaret. bu düşüncemin sesbebi sadece bu konu değil fikir edinmek için araştırdığım bir çok konuda insanların gerçekten bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olduğunu ve yorum yapmaya can attığını farkettim
birilerini kırdıysam özürdilerim elbetteki bişeyleri yaşayıp deneyimleyenler vardır ama benim kızgınlığım yaşamadan bilmeden yanıltıcı yorumlar yapanlardan duyduklarım yüzünden gitmediğim yerler ve yapmadığım şeyler için

İzolasyon ve nem bariyeri bitti
Tabana membran döşedim ufak bir yangın tehlikesi atlattık oğlum haber verdi tutuşan kağıdı dışarı attım
Artık sıra ahşap işinde

Ekli dosyayı görüntüle 503442

Ekli dosyayı görüntüle 503443

Ekli dosyayı görüntüle 503444

Ekli dosyayı görüntüle 503445
hocam ben tıbbi malzeme üretiyorum ve daha öncesinde hastanelere çalıştığım dönemden kalma bir doktor arkadaşım şuan muğlada görev yapıyor kendisi ve hobi olarak demir işçiliği ile uğraşıyor ben ona işlerimden arta kalan paslanmazları titanyumları gönderiyorum onlarla uğraşıp vakit geçiriyor
geçen hafta benden metali ısıtmak için kullanabileceği yeni bir ocak istedi bende ostimden malzemeleri aldırıp yaptım burda ateş tuğlalarını sarmak için cam elyaf diye bir malzeme aldık, okadar aleve maruz kalacak diye sırf meraktan denemek için ateşe tuttum yanmadı ama özellik olarak ısı kaybını önlüyormuş yani alev almayan yalıtım malzemeleri kullanmadınız mı yada iç tarfta kaldığı için gerek mi duymadınız yada sağlık açısından sakıncalımı acaba bendemi kullanmasam çünkü bende kullanayım bundan diye aklıma yazmıştım

hocam ben tıbbi malzeme üretiyorum ve daha öncesinde hastanelere çalıştığım dönemden kalma bir doktor arkadaşım şuan muğlada görev yapıyor kendisi ve hobi olarak demir işçiliği ile uğraşıyor ben ona işlerimden arta kalan paslanmazları titanyumları gönderiyorum onlarla uğraşıp vakit geçiriyor
geçen hafta benden metali ısıtmak için kullanabileceği yeni bir ocak istedi bende ostimden malzemeleri aldırıp yaptım burda ateş tuğlalarını sarmak için cam elyaf diye bir malzeme aldık, okadar aleve maruz kalacak diye sırf meraktan denemek için ateşe tuttum yanmadı ama özellik olarak ısı kaybını önlüyormuş yani alev almayan yalıtım malzemeleri kullanmadınız mı yada iç tarfta kaldığı için gerek mi duymadınız yada sağlık açısından sakıncalımı acaba bendemi kullanmasam çünkü bende kullanayım bundan diye aklıma yazmıştım
Kullandığım malzeme taş yünü sobanın içine atsan bile yanmıyor, sağlık yönü PVC şeffaf bir örtü ile örttüm bunun üstünde de 4 mm ahşap lam var Karavan ın içine geçme ihtimali yok, başka ürünler de var yanıcı olma özelliği de önemli ve ısıya dayanıklı olmalı yazın güneşin altında duran araba 40 derece hava ise metal altında 60-70 i bulur Diye tahmin ediyorum

merhaba hocam biz bu yaz 10 ülkede gezdik ve kamp seçimleri yaparken karavan ile ilk gezimiz olduğu için aile fertleri zorlukla karşılaşmasın ve kamp olayından daha ilk seferde soğumasın diye hep yüksek puan ve tavsiyeli kamp alanlarını tercih ettim. bizim çekme karavanımızda atık su deposu yoktu hatta daha ilk kampta atık suyunun dışarı akmasıyla utandım ve gitim 2 adet yatay bidon ve çıkışa uygun hortum aldım her gittiğim kampta ilk iş olarak atık su düzeneğini kurdum ve takip edip doldukça boşalttım. kaldığımız yerler pahalı ve çok temiz yerlerdi kaydıraklı havuzu olanlar içinde restoran market hatta çocuk klubü olanlar bile vardı, velhasıl anlatmak istediğim asıl olay kimse bize atık deponuz varmı diye sormadı bence konuşulanların çoğu şehir efsanesinden ibaret. bu düşüncemin sesbebi sadece bu konu değil fikir edinmek için araştırdığım bir çok konuda insanların gerçekten bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olduğunu ve yorum yapmaya can attığını farkettim
birilerini kırdıysam özürdilerim elbetteki bişeyleri yaşayıp deneyimleyenler vardır ama benim kızgınlığım yaşamadan bilmeden yanıltıcı yorumlar yapanlardan duyduklarım yüzünden gitmediğim yerler ve yapmadığım şeyler için
Teşekkür ederim ben yat tipi wc taktırdım araç altında atık depom var bu konuda ağır eleştirilere muhatap oldum eleştirenlerin bazıları belkide bu klozeti kullanmadan yorum yaptı oysaki ev konforu sunuyor atık boşaltma rahat sıkıntı değil

...velhasıl anlatmak istediğim asıl olay kimse bize atık deponuz varmı diye sormadı bence konuşulanların çoğu şehir efsanesinden ibaret.

@erdeman , kimsenin size sormaması gayet normal. Dikkat ettiyseniz onların da yok yahut 15-20 litre kadar çok küçük gri su depoları var.
Düşünün, Knaus’un 947 cm. lik dev modelinde bile depo yok ! Normali bu.

Çünkü sizler çekme karavancı olarak; kampinglerde konaklama durumundasınız ve hemen dışarıda kullanımı için tekerlekli yahut tekerleksiz bidona veya bazı gelişmiş kampinglerde olduğu gibi boru ile park yerinizdeki kanalizasyona bağlanmaktasınız.

Motokaravanların durumu ise kamp dışı konaklama ve dolayısıyla direk boşaltım yapamamalarıyla ile ilgili olarak sizlerden farklı !

Yani durumun şehir efsanesi ile ilgisi yok...
Keşke karavancılığın oturmuş kural ve pratiklerini tekrarlamaya çalışanları, hemen suçlamasaydınız.

.

Son düzenleme:

@erdeman , kimsenin size sormaması gayet normal. Dikkat ettiyseniz onların da yok yahut 15-20 litre kadar çok küçük gri su depoları var.
Düşünün, Knaus’un 947 cm. lik dev modelinde bile depo yok ! Normali bu.

Çünkü sizler çekme karavancı olarak; kampinglerde konaklama durumundasınız ve hemen dışarıda kullanımı için tekerlekli yahut tekerleksiz bidona veya bazı gelişmiş kampinglerde olduğu gibi boru ile park yerinizdeki kanalizasyona bağlanmaktasınız.

Motokaravanların durumu ise kamp dışı konaklama ve dolayısıyla direk boşaltım yapamamalarıyla ile ilgili olarak sizlerden farklı !

Yani durumun şehir efsanesi ile ilgisi yok...
Keşke karavancılığın oturmuş kural ve pratiklerini tekrarlamaya çalışanları, hemen suçlamasaydınız.

.
doktor bey kamp alanlarına almıyorlarmış dediği için bende kamp alanlarından bahsetmiştim kamp alanı dışı ile ilgili bir yorum yapmadım kaldıki bir gece fransada bir gece almanyada olmak üzere 2 gece geç vardığım için kampa giremedim ve ücretsiz kamp alanında konakladım motokaravanlarda vardı ve kimse burada kalamazsınız demedi aksine selamlaştık nereli olduğumuzu falan sorup çocukları sevdiler

ford transit 350E almayı düşünüyorum aracı tanıyan varmı acaba biraz bilgi rica edebilirmiyim bitane buldum 63 bin km de 2014 model büyük olan kasalardan.
61.400 e malolan çekme karavana 43.500 yazdım 20 günde 5.530 kişi bakmış 30 kişi favori yapmış ama sadece 1 kişi geldi bakmaya bulduğum transiti kaçırmakta istemiyorum sizin yapacağınız yorumlara göre değer bir araç ise kredi kartıyla almak istiyorum bana yeni yılda zam gelecek diyorlar aslı nedir onuda bilmiyorum kartla alırsam biraz zor olur ama öderim ne diyorsunuz aracın artısı eksisi konusunda bilgi sahibi varmı bana yardımcı olabilirmi bu konuda teşekkür ederim

ford transit 350E almayı düşünüyorum aracı tanıyan varmı acaba biraz bilgi rica edebilirmiyim bitane buldum 63 bin km de 2014 model büyük olan kasalardan.
61.400 e malolan çekme karavana 43.500 yazdım 20 günde 5.530 kişi bakmış 30 kişi favori yapmış ama sadece 1 kişi geldi bakmaya bulduğum transiti kaçırmakta istemiyorum sizin yapacağınız yorumlara göre değer bir araç ise kredi kartıyla almak istiyorum bana yeni yılda zam gelecek diyorlar aslı nedir onuda bilmiyorum kartla alırsam biraz zor olur ama öderim ne diyorsunuz aracın artısı eksisi konusunda bilgi sahibi varmı bana yardımcı olabilirmi bu konuda teşekkür ederim
Benim araç ta 350ED gibi tek fark arkadaki tekerler benim 4 tekerli atik ve güçlü bir araç konforu fena değil ,dönüşler rahat ,100 km de 8-8,5 lt yakıyor.iç ölçüleri 420x175 cm ,yükseklik iyi bittikten sonra 190 cm kalıyor .

Benim araç ta 350ED gibi tek fark arkada benim 4 tekerli atik ve güçlü bir araç konforu fena değil 100 km de 8-8,5 lt yakıyor

hocam bende 350ED bakıyordum aslında uysalburak bey aklıma soktu fordu mantıklı nedenlerle ve benimde aklıma yattı ama çift teker oluşu yer darlığından dolayı ve ilanlarda araç sayısı az olması beni tek teker araçlara itti 350 E nedense çok işte bende bu yüzden yazdım ki belki aralarında fark vardirda o yüzden tutulmuyordur ve piyasada çoktur

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,444
Kayıtlı Üye Sayımız
172,099
Kaydolan Son Üyemiz
Attorney58

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR