Gap Turu Karavanla Güvenli Mi?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan makara60 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 19
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 12,117

makara60

Zirve
Mayıs sonu gibi güneydoğu anadolu bölgesi ya da ege bölgesi gezisi arasında bir seçim yapmam gerekecek.Favorim güneydoğu anadoluyu gezmek.Tur şirketleri turlar düzenliyorlar ama karavan gezisi nasıl olur,nerelerde konaklanır hiç bir fikrim yok. Bölgenin son durumu hakkında bilgi sahibi arkadaşlar bilgi verebilirler mi acaba?

Etiketler
Mayıs sonu gibi güneydoğu anadolu bölgesi ya da ege bölgesi gezisi arasında bir seçim yapmam gerekecek.Favorim güneydoğu anadoluyu gezmek.Tur şirketleri turlar düzenliyorlar ama karavan gezisi nasıl olur,nerelerde konaklanır hiç bir fikrim yok. Bölgenin son durumu hakkında bilgi sahibi arkadaşlar bilgi verebilirler mi acaba?
Son durumda hiç bir problem yok . Sivas , balıklı çermik , divriği , kemaliye taş yolu , arapgir , malatya , elazığ , harput , sivrice , diyarbakır , mardin , urfa , nemrut , adıyaman , gaziantep , hatay , adana , konya

Şehir içlerinde bile uygun bir yere park edin kimse bir şey demez , hatta herkes yardımcı olur , dışardan gelenlere çok misafirperverdir güneydoğu halkı , hiç çekinmeden yola çıkın , Malatya da çaylar çorbalar bizden inşaallah .

İnşallah Süleyman abi,sıcaklar bastırmadan gitmek istiyorum.Çevremdekiler gideceksen turla git ,tek başına gece konaklamaları güvenli değil diyorlar.Ancak biz karavanı neden yaptık o zaman diye düşünüyorum.

Ama manzarası güzel falan diyerek ıssız yerlerde kalmazsanız bir sorun çıkacağını düşünmüyorum. Biz 2010 yılında turlamıştık. Merkezi yerlerde konaklayın derim.
Gezi yazımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. pdf haliyle ilgili sorun yaşarsanız haber verin.
Kalk Gidelim Küheylan

2 sene önce ailemle Malatya üzerinden Nemrut, Menzil, Nissibi köprüsü, Siverek, Hilvan, Urfa, Harran, Halfeti, Antep vs. gezmiştim.

Nissibi köprüsünü geçtikten sonra 34 plakayı gören dik dik bakmaya başladı.
Halk ciddi şekilde yabancı bakıyor. Benzinlikte selam verdim, doğru dürüst selam almadılar.

Siverek çıkışında ormanlık alanda sabah kahvaltısı için durmuştum. Eşyaları boşaltırken bir aracın yanımızda durduğunu fark ettim. Yoldan geçemediğini zannedip, kontrol etmeye gittiğimde yolun yeteri kadar geniş olduğunu gördüm. Sonra şoföre geçebileceğini ikaz edecekken gördüm ki kızıma hoş olmayan bakışlarla bakıyor. Tam ikaz edecekken beni fark etti ve hızlıca yoluna devam etti.

Urfa merkez çok güzel ve insan sever.

Harran'a geçtik ancak tarihi yerleri sakince ziyaret etmek mümkün değil. Hemen etrafınızı gönüllü tanıtım ordusu sarıyor. Biri birşeyler satmaya çalışırken diğeri burnunuzun ucundaki yeri tanıtmak için sizi sıkıştırıyor.

Oradan sınır kenarına doğru bir mağara bir de Kervansaray görmeye devam ettik ancak akşam geç saatler olmuştu ve bize dediler ki "Bu saatten sonra 34 plakayla Viranşehir tarafına devam etmeyin, sabah gelirsiniz"

Ertesi gün Halfetiyi görmeye gittik. Eski Halfeti göl kenarında tam bir otopark mafyası var. Deli dumrul misali, istedikleri yere park edersen 1 akçe, başka yere park etmek istersen yer yok veya 2 akçe...
Gölde tekne turu ilk limanda 45 TL, 20 metre ilerideki limanda 20 TL... ve yaptıkları yürüyerek gideceğin yere tekneyle götürmek...
Ben yürüyerek gitmek isteyince de "Oraya gidemezsiniz, çok uzak" muhabbetleri...

Yeni Halfeti içinden geçmek gibi bir gaflette bulundum, inanın önümü kesecekler diye korkuyla kendimi zor dışarı attım... Hatta 12-13 yaşlarında bir çocuk önümüze atlayıp parmağıyla silahla ateş hareketi yaptı ve sonra önümüzden çekildi. Malumunuz Abdullah öcalanın doğum yeri...

Neyse ki Antep'e vardık da kendimizi biraz güvende hissettik.

Malesef müsamahasız, çok koyu bir Kürt milliyetçiliği var.

Ben yaşadıklarımı aktardım. Kimseyle İYİ-KÖTÜ tartışmasına girmek istemiyorum.

Ama manzarası güzel falan diyerek ıssız yerlerde kalmazsanız bir sorun çıkacağını düşünmüyorum. Biz 2010 yılında turlamıştık. Merkezi yerlerde konaklayın derim.
Gezi yazımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. pdf haliyle ilgili sorun yaşarsanız haber verin.
Kalk Gidelim Küheylan
Yazınızı daha önce okumuştum fakat aradan 8 sene geçmiş,ben şu an ki durumu merak ediyorum.

2 sene önce ailemle Malatya üzerinden Nemrut, Menzil, Nissibi köprüsü, Siverek, Hilvan, Urfa, Harran, Halfeti, Antep vs. gezmiştim.

Halk ciddi şekilde yabancı bakıyor. Benzinlikte selam verdim, doğru dürüst selam almadılar.

Siverek çıkışında ormanlık alanda sabah kahvaltısı için durmuştum. Eşyaları boşaltırken bir aracın yanımızda durduğunu fark ettim. Yoldan geçemediğini zannedip, kontrol etmeye gittiğimde yolun yeteri kadar geniş olduğunu gördüm. Sonra şoföre geçebileceğini ikaz edecekken gördüm ki kızıma hoş olmayan bakışlarla bakıyor. Tam ikaz edecekken beni fark etti ve hızlıca yoluna devam etti.

Harran'a geçtik ancak tarihi yerleri sakince ziyaret etmek mümkün değil. Hemen etrafınızı gönüllü tanıtım ordusu sarıyor. Biri birşeyler satmaya çalışırken diğeri burnunuzun ucundaki yeri tanıtmak için sizi sıkıştırıyor.

Oradan sınır kenarına doğru bir mağara bir de Kervansaray görmeye devam ettik ancak akşam geç saatler olmuştu ve bize dediler ki "Bu saatten sonra 34 plakayla Viranşehir tarafına devam etmeyin, sabah gelirsiniz"

Ertesi gün Halfetiyi görmeye gittik. Eski Halfeti göl kenarında tam bir otopark mafyası var. Deli dumrul misali, istedikleri yere park edersen 1 akçe, başka yere park etmek istersen yer yok veya 2 akçe...
Gölde tekne turu ilk limanda 45 TL, 20 metre ilerideki limanda 20 TL... ve yaptıkları yürüyerek gideceğin yere tekneyle götürmek...
Ben yürüyerek gitmek isteyince de "Oraya gidemezsiniz, çok uzak" muhabbetleri...

Yeni Halfeti içinden geçmek gibi bir gaflette bulundum, inanın önümü kesecekler diye korkuyla kendimi zor dışarı attım... Hatta 12-13 yaşlarında bir çocuk önümüze atlayıp parmağıyla silahla ateş hareketi yaptı ve sonra önümüzden çekildi. Malumunuz Abdullah öcalanın doğum yeri...

Maalesef siz de pek olumlu bir izlenim bırakmamış bu gezi.Çocukların turistlere pek rahat vermediğini,aracıyla gidenlerin sırf araçlarına zarar gelmesin diye onlara para verdiğini ben de duymuştum.

Ne gönderirsen , o sana aynen geri döner . Malatyanın % 60 ı kadar kürt kökenli kardeşlerimiz , 3 yıldır buradayım , hepsinden razıyım , senden benden az değil bayrağına , dinine , ülkesine sevdalı insanlar .
Gelin herkesi bekliyoruz , sizleri gezdirelim gözlerinizle görün . Bölgede bir kaç ilçe hariç , hiç bir problem yok .
Arkadaşlarımız Elazığ Diyarbakır Mardin her gün gidip geliyorlar

Ancak ıssız yerlerde durmayın , heryer de kötü insanlar veya şüpheci insanlar bulunur .

Son düzenleme:

Ne gönderirsen , o sana aynen geri döner . Malatyanın % 60 ı kadar kürt kökenli kardeşlerimiz , 3 yıldır buradayım , hepsinden razıyım , senden benden az değil bayrağına , dinine , ülkesine sevdalı insanlar .
Gelin herkesi bekliyoruz , sizleri gezdirelim gözlerinizle görün . Bölgede bir kaç ilçe hariç , hiç bir problem yok .
Arkadaşlarımız Elazığ Diyarbakır Mardin her gün gidip geliyorlar

Ancak ıssız yerlerde durmayın , heryer de kötü insanlar veya şüpheci insanlar bulunur .

Kimseyle İYİ-KÖTÜ tartışmasına girmek istemediğimi yazmıştım ama anlamadınız sanırım.

"Ne gönderirsen , o sana aynen geri döner ." cümleniz hiç hoş olmamış. Bu cümle ile neyi ima etmek istediğinizi açıklamanızı rica ediyorum.

Hayatımda en sevdiğim insan Malatya'da TCDD'de çalışıyor.
Kötülük kişinin içinden başlıyor. Çevresiyle şekilleniyor. Tabii ki bireysel konular yüzünden bir toplululuğu zan altında bırakmıyorum.

Anlaşılmadıysa tekrar yazıyorum: Ben sadece yaşadıklarımı anlattım...

Kimseyle İYİ-KÖTÜ tartışmasına girmek istemediğimi yazmıştım ama anlamadınız sanırım.

"Ne gönderirsen , o sana aynen geri döner ." cümleniz hiç hoş olmamış. Bu cümle ile neyi ima etmek istediğinizi açıklamanızı rica ediyorum.

Hayatımda en sevdiğim insan Malatya'da TCDD'de çalışıyor.
Kötülük kişinin içinden başlıyor. Çevresiyle şekilleniyor. Tabii ki bireysel konular yüzünden bir toplululuğu zan altında bırakmıyorum.

Anlaşılmadıysa tekrar yazıyorum: Ben sadece yaşadıklarımı anlattım...
Telepati empati gibi , kalpten kalbe bir yol vardır görülmez . Biz ülke olarak hepimiz kardeşiz , bu sıkıntılar yakın tarihte aşılacak ve dış güçlerin oyunları bozulacak .

Problem yok , ben size değil ortaya söz söyledim . Siz yazdınız biz de açıklığa kavuşturalım dedik .

Fransız turist boş arsaya çadır kurdu, mahalle ayağa kalktı

Herseyden korkar hale gelmisiz.
Ferhat Bey in onerisi iyi bencr.
Ahali gelen ziyaretçiden tedirgin, Ziyaretçiler de ahaliden tedirgin.:sweatsmile:

Sayın Nuhcan'ın da belirttiği gibi Güneydoğudaki en büyük sıkıntı gelenlere yapılan aşırı ilgi. Aracı durduğunuz anda çevrenizi çocuklar sarıyor hepsi birşeyler istiyor. Biz Harran'da biraz gezdik, sonra fazla oyalanmadan kaçtık. Çocuklardan kurtulamıyorsunuz. Harran'da konaklayamazdık herhalde.:confused:

Ahali gelen ziyaretçiden tedirgin, Ziyaretçiler de ahaliden tedirgin.:sweatsmile:

Sayın Nuhcan'ın da belirttiği gibi Güneydoğudaki en büyük sıkıntı gelenlere yapılan aşırı ilgi. Aracı durduğunuz anda çevrenizi çocuklar sarıyor hepsi birşeyler istiyor. Biz Harran'da biraz gezdik, sonra fazla oyalanmadan kaçtık. Çocuklardan kurtulamıyorsunuz. Harran'da konaklayamazdık herhalde.:confused:
Ben normalde yaylalara giderken de yanıma mutlaka bir kaç kutu çikolata,kalem ve resim defteri alırım.Ama harrana daha tedarikli gitmek gerekecek anlaşılan:smiley:

Ömrünün 9,5 senesini Güneydoğu Anadolu'da geçirmiş bir kişi olarak yazıyorum;
Diyarbakır'a öğrenci olarak gittiğimde (1983 senesi) daha 17 yalındaydım. Gençliğimin en güzel yıılarını orada mutlu bir şekilde geçirdim. O dönemde tam 8 yıl Diyarbakır'da yaşadım. İyi ki de gitmişim. O yıllardan kalma birçok dostumla halen sevgi ve saygıyla görüşüyorum. Sadece Diyarbakır'ı değil, o bölgedeki bir çok il ve ilçeyi gezip, görme ve dost edinme şansını yakaladım.
Öğrencilik bittikten sonra da Askerliğimi Şırnak Uludere'de yaptım. 16 ay boyunca orada kurduğum dostluklar da aynen devam etmekte.
Bölgenin kendine özgü bir kültürü var ve nerede nasıl hareket edeceğini bilmezsen sıkıntı yaşayabilirsin. Ama bu sıkıntıyı da dostça aşmak da çoğunlukla mümkündür. En önemlisi bölge insanıyla tartışmaya girmemektir. İnanın kendi memleketinizdeki yan komşunuzdan daha sevecen ve misafirperverdirler. Hatta bir ikramı kabul etmemek onları en çok üzen şeylerin başında gelir. Malum ikram da karşılıklıdır, makara 60 arkadaşımızın da dediği gibi yanınızda tedarikli olmak akıllıca olur. 1-2 liralık çikolatalarla bile mutlu olan çocukları görmek inanın size de iyi gelecektir.
Tabii bir de madalyonun öbür yüzü var:
Tura çıkan motorcular ölü bulundu!
bu haber o günlerde tam bir infial yaratmıştı. Tavsiyem kuytu köşelerde değil, açık ve güvenli alanlarda bulunmanızdır.

Biz de yanımızda bol miktarda kurşun kalem ve küçük çikolatalar götürmüştük. Ancak kimi çocuklar ısrarla para istiyorlar. Şehir merkezlerinde konaklayıp, gece yolculuk yapmadık. Nusaybin'de gecenin 03'ünde sivil polis aracı ve ekibi karavanın kapısını çalmıştı. Ancak kimlik gösterdiklerinde polis olduklarını anladık. Kontrol sonrasında, bize de karakolun önünde kalabileceğimizi söylemişlerdi.

Merhabalar,

Aralık 2017' de Karavanı mızı aldıktan sonra, (içinde 1 gün bile geçirmeden) ilk gezimize Güneydoğu Anadolu' dan başladık. 20.04.2018' de Şile'den başlayan yolculuğumuz 52 gün sürdü. Şile, Ağva, Geyve, Bolu'nun güney ilçeleri, Nallıhan Beypazarı, Ankara, Kırşehir, Nevşehir, Kapodokya, Hacıbektaş, Kayseri, Gürün, Darende, Malatya, Pötürge, Nemrut, Kahta, Adıyaman, Batman, (en doğuda Hasankeyf' e) Diyarbakır, Urfa, Mardin, (En güneyde Dara Antik Kenti' ne) Gaziantep, Hatay, (Türkiye' nin en güneyi Çevlik Plajı' na), Adana, Mersin, Osmaniye Ankara İstanbul-Büyükçekmece' ye döndük. Her ilde neredeyse 3-5 gün kaldık. Hiç bir akşamı Karavan Kampta geçirmedik. Karavan Kamp var mı? diye merak edip sormadık bile. Sadece Mardin Midyat' ta Suriyeli 10-15 yaşlarında 8-10 çocuk akşam saat 10 sularında, (beni içeride otururken gördüler diye sanıyorum) karavanı sallayıp ve gülerek ''hacı çay var mı?'' dediler, bende '' çocuklar gürültü yapmayın yengeniz içeride uyuyor dediğimde'' de gülerek ve el sallayarak gittiler. Gezimizi Ohal varken yaptık, her tarafta güvenlik önlemleri üst düzeyde iken gezdik. Tüm halk bize çok hoşgörü, sempati ve misafirperverlik gösterdiler. Hatta Lokantaya gidiyoruz, ''misafirsiniz, hesap bizden olsun'', sokakta, sohbette tanıştığımız insanların bazıları evlerine bile davet ettiler. Ben ve eşim Tokat-Reşadiye ve Zile' li Türkmen ailelerin çocukları olarak, Kürt ve Arap vatandaşlarımızında en az bizim kadar misafirperver olduklarını yerinde gördük. Güler yüz gönderdik, güler yüz ve iyilikle karşılaştık, ''iyi niyet iyi akıbet''düsturu hareket ettiğinizde sorun yok diye düşünüyorum. Güneydoğu Anadolu gezimiz, 50 yaşından sonra hayatımızın en güzel deneyimlerinden birisi oldu. Hiç korkmadan, özgürce seyahat etmenizi öneririm. Sevgiyle kalın. Muhsin Arslan.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

SON KONULAR

Geri