Erdek-lapseki Arasındaki Sahil

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Akdeniz45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 12,004

Akdeniz45

Otelde misafir karavanda evimizdeyiz
Yer
Almanya
Erdek-Lapseki arasındaki sahili gezmek çok istedim ama şimdiye kadar nasip olmadı. Gelecek Türkiye gezisinde burayı gezmeyi düşünüyorum.
http://goo.gl/k3KUPX

-Bu sahilde karavanla kalınabilecek yerler var mı?
-Karabiga-Değirmencik arasında fabrikaya benzer büyük bir yer var. Bu sahilde bir büyük işletme mi?
-Karabiga-Değirmencik-Kemer arasında sahil yolu görünmüyor ama sahile inen yollar var. Bu yolları karavanla gitmek mümkün mü?
-Erdek-Lapseki arasında karavanla kalınabilecek plajlar var mı?
Bu çevreyi tanıyanlardan bilgi rica ediyorum. Bilgileri Alman Karavanforumda da paylaşacağım. Böylece bölgenin reklamınıda yapmış oluruz.

Şimdiden teşekkürler.

Etiketler
Ynt: Erdek-lapseki Arasındaki Sahil

Hüseyin Bey,
Yıllarca otomobil ile geçmiş olduğum yerleri görmeden sadece bakarak yol aldığımı fark ettim ve kendi kendime çok kızdım ...Karabiga tarafında Türkiye'nin en büyük demirçelik fabrikalarından biri ve limanı mevcut muhtemelen bahsettiğiniz fabrika tesisi odur...Bandırma -Lapseki sahil güzergahı hatırladığım kadarıyla ara ara müstakil tatil siteleri ile kaplı karavan ile konaklamaya uygun yerler olduğu hiç dikkatimi çekmedi ancak denizkent,karabiga ,çardak ve lapseki gibi kasabalarda liman ,karakol veya birtakım yerel işletmelere yakın uygun alanlarda konaklama yapmanın sıkıntı doğracağını düşünmüyorum...

Kalın sağlıcakla

Karabiga taraflarında bir zamanlar (90'lı yıllarda) çadır kurmuştum. Hatırladığım çok rüzgarlıydı. Kapıdağ yarımadasını tavsiye edebilirim. :smiley:

Süleyman Bey,
Ferhat Bey,

bilgiler için ikinizede tekrar teşekkürler.
Kapıdağ Yarımadasını ve o çevreyi gezerken, karavanı bir kampingte bırakarak günübirliğine Istanbul´u gezmeye gitmek bir çok yabancı karavancı için ilginç olabilir. Bandırma´dan kalkan feribotlar Yenikapıya iki saat gibi bir zamanda varıyorlar. Bu feribotların otomobil de aldıklarını internette okudum ama karavanda alıyorlarmı bulamadım. Karavancılar buradan karavanlarıyla da Yenikapıya feribotla geçebilirse, bu çevre yabancı karavancıların gözünde daha da cazibeli olacaktır. Hatta Nilüfer´deki Misi Parkıda bu nedenle daha fazla yabancı karavancı çekebilir. Yalova ve Bandırma´dan Yenikapıya karavanla gitmek mümkün mü?

Bilgi verene şimdiden teşekkürler.

Huseyin Bey... Www.ido.com.tr karavan icin yenikapi bandirma var. Ama ido, araba sinifi degistigi anda ucusa geciyor. Merak ettiklerinizi ido.com.tr den fiyat dahil ogrenebilirsiniz.
Yazin biletler erken bittigi icin online bilet sart. Bilet ucretleri degisken. Once alirsaniz daha ucuz.
Yalova Pendik, Yalova Yenikapi hatti da var karavanlar icin.
Secerken DO secmiyoruz. (Deniz otobusu) Bu arada biliyorsunuzdur Eskihisar Topcular arasinda feribot seferi var.

Şimdi değişik tarihleri denedim Bandırma'dan Karavan ve 1 yolcu seçeneğiyle tek yön için tarihe göre 198-350TL arasında fiyatlar çıkıyor. Bursa (Mudanya)'dan da Yenikapı'ya sefer var. Onda da 126-266TL fiyatlar veriyor. :smiley:

Teoman Bey,
Ferhat Bey,

bilgiler için tekrar çok teşekkürler. Alman karavanforumdan bir karavancı Erdek-Barbaros Limanı (Tekirdağ) arasında feribotların çalıştığını internetten öğrenmiş (Hemen ilgi duydular ).

Böylece, Bandırma-Yenikapı, Erdek-Barbaros, Yalova-Yenikapı ve Topçular-Eskihisar hatları karavancılar için söz konusu olabilir. 300 liranın üzerindeki bir fiyat yüksek. Fiyat € üzerinden hesaplandığında bazı yabancı karavancılar için bir çözüm şekli olabilir. Olanağın olduğunu bilmekte fayda var.

Barbaros-Erdek arası fiyat listesi:
http://www.marmararoro.com/fiyat-tarifesi.html

Tekirdagdan calisan feribotlar kamyonlar icin calsiyor diye biliyorum.konfor olarak dusuk ve IDO hatlarina gore oldukca yavas olurlar. IDO feribotlarinda yasanabilecek en buyuk sikinti araclar yuklenirken LPG kontrolu yapilir kontrolu yapan bilgisiz biri ise karavanlardaki mutfak tüpleri sorun olabilir

Tekirdağ barbarostan kalkan feribotlar kamyon ve otobüslere hizmet veriyor ama hertürlü araç binebiliyor 4 saate Karabigaya iniyor, ben 2 yıl onlarca defa kullandım...

İdo o rotada sadece yolcu taşıyor. Yavuznaz, Barbaros ve gestaş ın gemileri kamyon araç karavan vs. taşıyor. Geçen hafta aracımla (Defender) o rotayı tersten kullandım. Tekirdağ-Marmara adası, Marmara-avşa, avşa-paşalimanı, son olarakta erdek. En büyük sıkıntısı gemiler tek kapı olduğundan geri geri yanaşıyorsunuz. Ilk durakta 2 saat boyunca koyun taşıyan bir kamyonla yan yana gittim. Paşalimanı erdek arasında da yanıma adanın çöp kamyonu denk geldi. :smiley: çok konforlu değil ama alternatifi yok şuan.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Bir diğer alternatif de Avşa ve Marmara adaları ile Tekirdağ arasındaki feribot seferleri. Marmara veya Avşa adası da gezilmiş olur. Ömer kaptan gibi özel feribotlar var. Kamyonetlerden 100TL gibi bir bedel alıyorlar. Bu feribotlar oldukça sıkışık olarak araç yerleştiriyorlar bu nedenle de hiç ferah değiller. Araçtan çıkma şansı bile olamayabilir. :-\
Erdek ile Avşa Marmara arasında ise normal eski tip Gestaş arabalı vapurları işliyor. Arabalı vapurları geniş ve rahat. Karavan 60TL.
http://www.omerkaptan.com/
http://www.gestasdenizulasim.com.tr/seferler.php?mid=118
http://www.gestasdenizulasim.com.tr/bilgiler.php?mid=17

Marmara denizi neredeyse Türkiye sanayisinin ve nüfusünün önemli bir bölümüne hizmet ediyor. Yakınlarda Ege varken zaman geçirmeye değer mi bilmiyorum. Bursa - Iznik - Istanbul hattı bence daha çekici olabilir . Erdek - Lapseki arasında görülmeye değer yerler var mı bence tartışmak gerekir.
Hüseyin Bey'in şu sorularına ben açıkcası cevap veremiyorum;
-Karabiga-Değirmencik-Kemer arasında sahil yolu görünmüyor ama sahile inen yollar var. Bu yolları karavanla gitmek mümkün mü?
-Erdek-Lapseki arasında karavanla kalınabilecek plajlar var mı?
- Bir soru da benden. Varsa..deniz temiz mi?

Paylaştığınız hakikaten çok değerli bilgiler için hepinize teşekkürler.

Alman karavancılardan Istanbul´u görmek isteyenlerin sayısı oldukça yüksek. Televizyonlarda Istanbul´u tanıtan çok sayıda proğram var. Birinci Alman Televizyonundaki kriminal film serisi "Mordkommission Istanbul" bunlardan örnek.
http://www.daserste.de/unterhaltung/film/mordkommission-istanbul/index.html

Feribotlarla ilgili verdiğiniz bilgilerin Istanbul´a gelen karavancıların bir kısmını Bandırma, Yalova, Mudanya, Iznik, Bursa istikametine yönlerdireceğinden eminim.
Bütün bu bilgileri Alman karavanforumda "Fähren Marmara-Marmara Feribotları" başlığı altında toplamak istiyorum. Internette bu konuda ilginç birde Video (Youtube) buldum. Bursa-Iznik-Mudanya-Istanbul güzergahı için çok faydalı bir video. Feribot yolculuğunu da dertaylı bilgiler vererek gösteriyor. Bir Türkiye turu 13 videoda toplanmış. Aşağıdaki linkte gördüğümüz bu videolardan 10 numaralı olanı (Türkei 10) Bursa-Iznik-Yalova-Istanbul gezisini gösteriyor. Video Almanca. Böyle bilgiler Türkiye için paha biçilmez bir reklam.
Gezilecek yerler arasına Avsa ve Marmara adalarını da ilave edeceğim.
https://www.youtube.com/user/berry1607/videos

Teoman Beyin Marmara denizinin tatil kalitesi konusundaki görüşlerine katılıyorum. Ümidim bu hor görülen cenneti tanıtarak kurtarılmasına belki birazcık katkıda bulunabiliriz.

Merhaba Erdek'e yakın Avşa Adası'nı sizlere önerebilirim.Harika bir tatil cenneti çok güzel koyları var. Ulaşım Erdek'ten 1 bucuk saat gemi ile hızlı oluyor. Gidip bu yaz kalmanızı tatil yapmanızı öneririm.
Avsa adasi na ulasim

Uzun zamandan sonra tekrar merhaba Hüseyin bey.
Ben sözünü ettiğiniz sahili iki kere turladım ve her iki seferinde de Kemer köyüne girişte sol tarafa düşen açık bir arazinin önünde geceledim. Sahile kadar inip denize ulaştığınızda sağa dönüp köprüyü geçerseniz köye giriyorsunuz ve köy içinden yaklaşık 2 km daha devamında da yanılmıyorsam adı Parion olan ve çalışmaları devam eden tarihi bir kent var.
Ben hemen sol tarafa dönüp oradaki boşlukta kalmıştım. Yani bir 50 m. mesafeden bahsediyorum.
Gayet güzel kumsal bir plaj, açık duş, açıkta musluklar ve yine açık bir genel wc. vardı. Tümü de bakımsız olmakla birlikte iş görür durumdaydı, şimdiki halini bilmiyorum zira birkaç sene oldu.
O bölgeyi sahilden gidebilmek için hep zorladım ama kıyı boyunca yol devam etmiyordu.
Ancak Aksaz ve Şahmelek köylerinin de plajları var yalnız şu tabelayı da hatırlıyorum.
" Burada alkol içilmez, içerseniz hakettiğiniz gibi muamele görürsünüz !.. " gibi bir anlayışı ifade ediyordu.
Kapıdağ yarım adasını da turladım. Kısmen bakir koyları barındırıyor ve deniz temiz görünüyordu o tarihlerde.
Karabiga limanında bir tane anason ve balık lokantası vardı. Yollar genel olarak ; kısmen asfalt, kısmen toprak mıcır karışımı idi.
Hatırladıklarım bunlar. Keyfiniz bol olsun.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR