2017 Yazı Boyunca Karavanı Avrupa Da Bırakıp Arada Gidip Gelerek Avrupa Turu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Goldwingerr Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 778
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 148,127
''AVRUPA'DA KALMAK'' derken kastedilen Avrupa Birliği Ülkeleri midir acaba?..
Kıt'a Avrupasında yer alıp da AB üyesi olmayan bazı ülkeler bu tür by-pass'lar için işe yarayabilir(???)
Bende Yeşil Pasaport olduğu için '''Vize Süresi''ni dert etmedim....Sanki kendim gezecekmişim gibi :smiley: :smiley:
Ama sanırım birçok karavan sahibinde de Yeşil Pasaport var...İzleyebildiğim kadarıyle . 99 gün iyi süre.
Bu kısıtlamayı AB ülkeleri mi yapıyor ? Yoksa Yeşil Pasaportun kendi özelliği midir 99 gün?

(İstersen sana devredebilirim :wink:... Hiç olmazsa bir işe yarasın (!).. Var da ne kadar değerlendirebiliyoruz sanki :( )
Valla devir işine varım:smiley:)) Ama başka ülkeye gidip gelmek sorunu çözmüyor çünkü belirli sürede belirli kalış süresi var 6 ay için 90 gün kalma gibi

Etiketler
İklil bey, “Almanya'daki bir Türk Plakalı araca bir ''ALMAN ORTAK'' bulup da evrakları düzenlersek , sanırım bu kişi üzerinden Almanya'da TÜV Muayenesi de yaptırtmak mümkün olabilir” demişsiniz. Hukukçu olmadığım halde müsaadenizle düşüncenizde sorunlu gördüğüm noktalar şunlar.
* Alman noterinde, yabancı ülke ruhsatı sahibi bir aracın devri söz konusu ? Gerçi konsolosluk noteri çözüm sunsa da sonuçta Türk ruhsatında Almanya’da değişiklik yapamayacağınıza göre, işin esprisi kaçıyor bence.
* TÜV teknik beraberlikleri olsa da, iki ülke için 2 ayrı kuruluş. Sanırım bildiğiniz üzere normlarında bile farklılıklar var. Kontrollarının geçerliliği ülkeleri ile sınırlı. Teknik olarak beraber çalıştıkları halde, TSE ve DIN in iki ayrı kurum olması gibi.
Bilgisi olduğundan emin olanlar lütfen düzeltsin.

Burak bey, Almanya için 2. ülke (diğer AB ülkeleri) araçlarının kayıtsız kalış süresi, 6 ay. (AB ülkeleri arası vergi düzenlemesi)
Fakat, bu süre Türkiye gibi 3. ülkeler için yukarıda ve mesaj #11 de yazdığım üzere 1 seneye kadar uzayabiliyor. Yalnız yönetmelik Almanya’ya yerleşme ve turistik olarak bulunma (hangi aklı selim sahibi yalnızca Almanya’da bir sene turist olarak bulunur ? :yum: ) arasında bir ayırım yapmamış. Bu nokta boşlukta. Tabi kötüsü, yani 6 ay esas alınabilir.

Açıkcası dediğiniz üzere bu sürenin kesin olarak bilinmesinin, aslında konuya pratikte de zaten bir faydası olmamalı ? Uzun süre bile olsa, plakasını çıkardığınız ve yerinden kımıldatmadığınız aracınızın şikayet edilmesi gibi fantezi ve fazla uçuk şeyler zaten söz konusu olmamalı. :p
Üstelik gezecek o kadar çok yer var ki. İsteyen aracını farklı ülkelerde farklı zaman aralıklarında bırakabilir.

Bütün AB içinde yabancı araç bulundurulma süresi ile ilgili bir bilgiye ise AB nin ilgili sayfasından da ulaşamadım. İnsanın vakti çok olmasın, nelerle uğraşıyor ya Rabbim. :yum:

İklil beyin by-pass yaklaşımı açıkcası konuyu ekstra renklendiriyor.
Devamına bakalım....
Ben gitmeden baya bir bilgiye ulaşmaya çalıştım yurt dışında aracın kalma süresi ile ilgili ama inanın bir kanun maddesine dayanarak bilgi veremediler.Hem Yunanistan Chios gümrüğü hem Alman polisi 6 ay süreyi belirttiler.Bir kaç yaşanmış motorcu abilerimin de başından geçenleri de baz aldım.Zaten 6 aydan fazla da aracın durması fütüristik.Zira hava şartları da malum.

Değerli üstadım Sn.Evliya Çelebi ve Sn. İklil Konyalılar;
Soruma verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim.

(Sevgili Burak bey sorularımla gezi yazınızın içine turp sıktığım içinde özür dilerim.;))
Ayrıca konunun "beyin fırtınası" ile genişlemesi de akıllara takılabilecek başka soruları da beraberinde getirecektir.

Konuyu fazlaca dağıtmadan Burak bey'in gezi yazısının devamını sabırsızlıkla beklediğimi belirtmek isterim...
Sevgilerimle.
Valla burada bilgi alışverişinde bulunmak süper.Gezi yazısının içinde olması da insanların bilgilenmesi açısından faydalı.Sorunuz için çok teşekkürler

Hatırlattığınız iyi oldu , teşekkürler....
Gerçekten de bu husus websitesi içinde de bahsi geçen bir husus ...
Gözden kaçırmamalı .
Shengen Vizesi varsa (sanırım 5 gün?) Bulgaristan'a girebiliyorsunuz .
Ama onun da tek giriş çoklu giriş vb vb türleri varmış .
Vize alırken bu tür detaylar önem taşıyor demek ki....
Evet Schengen tek giriş iki giriş veya çoklu giriş gibi türleri var.Tek girişli olursa Avrupa ülkesine girdikten sonra uzaktayken bir çıkış yaparsanız bir daha giremezsiniz o vize ile.Çoğu kez yapılan yanlışlardan mağdur olanlar var.Ayrıca vizede 90 günlük diyor mesela ama duration süresi var diyelim o da 30 gün.Şimdi vize başlangıcından itibaren 90 günlük sürede Avrupa ülkesinde sadece 30 gün kalabiliriz.Bunu ister çoklu giriş çıkışımız varsa parça parça ister bir bütün halinde kullanabiliriz.Buna da dikkat etmek gerekiyor.

Ne demişler : ''Sora sora BağdatLI bulunur''

Nasıl ???... Öyle değil miydi o ?:(

Vallaaa , ben Burak'ın mesajını+fotoyu görünce öyle yaptım (!)...

Bağdatlı değil ama Halepli bir arkadaşıma ulaştım ...:rolleyes:

Yazıyı da -olabildiğince- tercüme ettirdim :

BALKAN70

Günler geçer , biter tıpkı yanan mumlar gibi...
Ve geride tortular bırakır...
Onlara biz insanoğlu 'hatıra' deriz...
Ne hatıralar , ne de biz zaman gibi bakiyiz...
İlla ki yokolacağız...

Oldukça hüzünlü-karamsar bir şiir ....:weary:

Ben ''Bir gezgin'in aracında ne işi var?'' diye düşündüm açıkcası ...:(

Şöyle daha enerjik/pozitif bir mesaj verse olmaz sanki :

''Gezelim , görelim , her yolculukta insanlığa dair yeni şeyler öğrenelim , umutlara yolculuk edelim..'' falan(!!??!!) gibi mesalaa:smiley::p;)

Ekli dosyayı görüntüle 67689

İlla ki yokolacağız...

''Gezelim , görelim , her yolculukta insanlığa dair yeni şeyler öğrenelim , umutlara yolculuk edelim..'' falan(!!??!!) gibi mesalaa:smiley::p;)

Norveç’te bir kampingte Alman plakalı bir karavanın arkasında şu yazıyı gördüm (sahibi emekli yaşındaydı): Zum Leben zu alt, zum Sterben zu jung, zum Reisen topfit= Yaşamak için çok yaşlı, ölmek için çok genç, gezmek için turp gibi.

Ekli dosyayı görüntüle 67689

İlla ki yokolacağız...

Vay vay vallaha ben de çok merak etmiştim ama unuttum sonra bunu.Arabanın çeşitli yerlerinde yazılar vardı.Kim bilir kim yazdı bu yazıyı araca.Hüzünlü ve derin bir şiirmiş gerçekten

Norveç’te bir kampingte Alman plakalı bir karavanın arkasında şu yazıyı gördüm (sahibi emekli yaşındaydı): Zum Leben zu alt, zum Sterben zu jung, zum Reisen topfit= Yaşamak için çok yaşlı, ölmek için çok genç, gezmek için turp gibi.
Ben de bir yazı arayışına girdim şimdi.Arkada sadece EFSANE şeklinde plakalık gibi yazı var:smiley:

Yazı çok hoşuma gitti, face de paylaştım. (Ben de mi yaşlandım yoksa :smiley: )

Hatırlattığınız iyi oldu , teşekkürler....
Gerçekten de bu husus websitesi içinde de bahsi geçen bir husus ...
Gözden kaçırmamalı .
Shengen Vizesi varsa (sanırım 5 gün?) Bulgaristan'a girebiliyorsunuz .
Ama onun da tek giriş çoklu giriş vb vb türleri varmış .
Vize alırken bu tür detaylar önem taşıyor demek ki....
Sayın ikili konyalılar shengen vizenizde ne kadar kalış süresi varsa Bulgaristanda'da aynısı geçerli. Shengene Bulgaristanda beş gün kuralı yaklaşık dört yıl önce kalktı

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR