Unimog - Karavan

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan israfil_baku Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 499
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 259,462
Ynt: Unimog - Karavan

Arkadaşlar her kesi selamlıyorum.Oğuz bey teşekkür edrim ilginizden öteri.Şu aralar çok yoğun çalıştım.Yaz geldi ben yetişdiremoyorum karavanı.
Klimanın montaj ve ısıtıcının monte işlemleri ile uğraşıyorum.
İlk klimadan başladım.Dometic HB2500 model klima tercih etdim.Kasanın içinde arkada yüz -yüze olan koltukların birisinin altinda monte etdim.Dizel ısıtıcınıda diger koltukun altinda düşünmüşdüm amma sıcak hava tahliyesi borusu(egzoz çıkışı)LPG tüplerinin yanı ile olduğundan ve fazla ısınmadan korktum deye şu fikireden vaz çekdim.
Klimanın motrunun hava emme borusu kasanın altından olduğu için tozun içeriye girmesi soz konusu oldu.Şu problemi çozmek için hava girişine ebtaı münasib olan Daewoo Nexia markalı aracın hava filtresinin kutusunu monte etdim.

IMAG0909

IMAG0910

IMAG0912

IMAG0913

IMAG0920

Etiketler

Yaz geliyor karavan hazır değil telaşına bence girmeniz gereksiz. Nerdeyse bitti zaten. Hoş her işte, detaylar her zaman tahmin edilenden çok zaman alır. Öylede olsa bu karavan sadece yaz mevsimi karavanı değil zaten. Buna üzülmek gerekmemeli. Her şey çok güzel oluyor, ellerinize sağlık...

bariscim' Alıntı:
Yaz geliyor karavan hazır değil telaşına bence girmeniz gereksiz. Nerdeyse bitti zaten. Hoş her işte, detaylar her zaman tahmin edilenden çok zaman alır. Öylede olsa bu karavan sadece yaz mevsimi karavanı değil zaten. Buna üzülmek gerekmemeli. Her şey çok güzel oluyor, ellerinize sağlık...
Alpaslan bey merhabalar.Zaten kalbimin derinliyinde çabuk bitmesini hiç arzulamadım.Ömrüm boyu daima yeni bir şeyler ögrenmek için çaba harcadım.Şu karavanın ımalatı bana güzel bir platform oıdu.İnanın imalatı ayrı bir zevk ,daha iyisi ise aynı bilgiyi paylaşan SİZLER KİMİ değerli arkadaşlar ile tanışmak,hissleri bölüşmekdir.

zentoz' Alıntı:
Aynen katılıyorum bu karavan 4 mevsimlik olmadı oradan Hindistan'a veya Dubai'ye doğru inersiniz... :smiley:
Özgür kardeşim Sizin yanıtınızı okudum ve içimden bir dünya turu hayali keçdi.Kim bilir yarın neler olur olmaz.Siz dogru söylediniz tek mevsimlik düşünmedim şu karavanı.Burada Baküde de arkadaşlar hep söylerler ki ,şu karavan ile karda magdur kalmağın ayrı zevki olur...

Çok güzel oluyor kullanılan teknik malzemeler de süper.Bitince cape town a bir yolculuk yapmazsanız olmaz :smiley:

Arkadaşlar selamun aleykum.Burak kardeş ilginden öteri çok teşekkür ederim.İyi söyledin safarinin tadına doyulmaz şu karavanla.İnşaALLAH.
Devam edelim.
Şu klimanın hava borularının yanında boş yer kaldı .ve evvel söylediyim kimi ısıtıcını(AİRTRONİC D2) da şu bölüme koymağı kararlaştırdım.Amma başıma bakın neler geldi. :smiley: :-\
Ben düşünmüştüm ki,ısıtıcının egzoz borusu çok fazla ısınmaz ve ilk fotolardakı kimi monte etdim.Isıtıcının kitinde bulunan egzoz boğazından hava kaçırdı .Monte etdiyim bölüm kasa içı bölüm olduğu için zehirli gaz yığması tehlikesi olabilir deye yeni bir egzoz kaynak etdim.Egzozun içi için eski bir dizel generatorun içini kullandım.Test esnasında ortamın fazla ısınmaı söz konusu oldu.Son fotodakı egzoz çıkışıda kasanın cevdesi için tehlikeli sıcaklığa kada ısındı test esnasında..
Egzoz çıkışı güzel gözüküyor ...demi,??? ;)

IMAG0948

IMAG0949

IMAG0954

IMAG0955

IMAG0944

israfil_baku' Alıntı:
Ben düşünmüştüm ki,ısıtıcının egzoz borusu çok fazla ısınmaz ve ilk fotolardakı kimi monte etdim.Isıtıcının kitinde bulunan egzoz boğazından hava kaçırdı .Monte etdiyim bölüm kasa içı bölüm olduğu için zehirli gaz yığması tehlikesi olabilir deye yeni bir egzoz kaynak etdim.Egzozun içi için eski bir dizel generatorun içini kullandım.Test esnasında ortamın fazla ısınmaı söz konusu oldu.Son fotodakı egzoz çıkışıda kasanın cevdesi için tehlikeli sıcaklığa kada ısındı test esnasında..
Egzoz çıkışı güzel gözüküyor ...demi,??? ;)

egsozu direk aşşağı doğru çıkış yapmazsanız bu ısıtıcıdan verim alamazsınız,
sizin sistemde yatay olduğu için kurum yapacaktır
selamlar

Cok şık olmus eksoz cıkışı.Bir abimizin karavanında bu ısıtıcı baya bir süre koku yapmiştı sanırım fazla ısıttıgı çalışma yerindeki kimyasal malzemeleri ısıttığından.ama bir süre sonra koku kesîldi

arkadaşlar ben de ilk böyle yapdım.zamanım olmadı devam etmeye.
devam edlim.
egzozdan fazla ısı ayrıldığı için ısıtıcını söküb yeniden monte etmek zorunda kaldım.Şu konuda sayın Atilla beye yardımlarından dolayı sonsuz teşekkür ederim.Dikkatinize çatdırmak isterim ki.folyonun altında isi çekirmez malzeme kullandim.(ismini türkce bilmiyorum..)
Levent abi doğrusu sizin söylediginiz kimi oldu ilk test esnasında .Sıcaklık ısıtıcının gevdesinin bele tehdit etmeye başladı.VE ısıtıcı normal çalışmıyordu.
ilave etmek isterim ki ısıtıcıya yükseklik kiti de takdım.Bildigim kadarı şu ısıtıcılar 1500 mt-den fazla yükseklikde uzun sure kaldıgında sabit çalışmıyor.

IMAG0966

IMAG0968

IMAG0967

IMAG0969

söylemek isterim ki ,son variantı monte etdigimden sonra 2 saat sürede tam gücle çalıştırdım.Koku yaptı .ısı izolyasionu için kullandığım (ismini türkce bilmedigim)malzemenin ısınmasından dolayı.amma çabuk bitdi.Kasanın arkasındakı egzoz çıkışını artık ısıtıcının hava emmesi için kullanmak zorunda kaldım.

israfil_baku' Alıntı:
.Kasanın arkasındakı egzoz çıkışını artık ısıtıcının hava emmesi için kullanmak zorunda kaldım.

bir uyarı daha yapmak istiyorum :smiley:
ısıtıcıdan daha iyi verim alabilmek için yanma odası için hava emiş hortumuda aşşağı(egsoz hortumu gibi) doğru olmalı, (tıkanma, sert rüzgar,yağmur gibi nedenlerden)
içerisini daha çabuk ısıtması içinde fan emiş ağzı içeriden havayı alıp kazandan geçirip tekrar içeri üflemeli,
selamlar

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,475
Kayıtlı Üye Sayımız
172,126
Kaydolan Son Üyemiz
Mev

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR