Türkiye'de Avrupa Standartlarında Karavan İmalatı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan levent06 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 125
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 95,811
Ynt: Türkiye'de Avrupa Standartlarında Karavan İmalatı

Merhaba
Ben de karavan meraklısıyım. Karavansız bir tatili tatilden saymıyorum. Daha önce çekme karavanım vardı. Şimdi ise 208 kasa 190 dizel motoru olan 1990 model mersedes camlı minübüs aldım. Model eski ama motor ve yürürü gayet iyi. Yaşam alanı 178X330. Maddi durumumu düzeltene kadar idare etmeyi düşünüyorum. 4 yıldır içine koyduğum büro tipi buzdolabı, piknik tüp, portatif yatak ve benzeri eşyalarla 10-15 gün tatil yapabilyorum. Şimdi ise daha uzun süre tatil yapabileceğim aracın içini mümkün olduğu kadar kullanışlı, sağlam, ucuz, malzemeler kullanarak 3 kişinin kullanacağı şekilde yapmak istiyorum. Yaptırmak diyemiyorum çünkü Bursa ve Adapazarında görüştüğüm bir kaç firma hem çok pahalı hem de çok kalitesiz. Bunların dışında pek imalatçı firma bulamadım. Bu nedenle ben de 3 yıldır araştırıyorum. Can, Erba, Saly, Başoğlu dışındaki uygun fiyatlı üreticilerin bilgilerini araştırıyorum. Bu arada da kendim yaparsam nasıl yaparım diye araştırıyorum. İstanbulda oturuyorum. Kafama takılan bazı konular var. Mobilyalarda hangi ahşap kullanılmalıyım, ahşap-metal bağlantılarını nasıl sorun çıkmadan yapabilirim, gerekli bazı aksesuarları (karavan camı, portatif klozet, mini evye) nereden temin edebilirim gibi. Bu konuda arkadaşlardan yardım alabilirsem memnun olurum.

Etiketler

Sayın Özdal Güngör bey , verdiğiniz bilgiye çok teşekkür ederim. kampkaravan.org adlı sitenin öncesini bilemiyorum . Ben internette karavan ararken webde karşıma çıkan ilk adresti , tıkladım , ücretsiz üye oldum ve bazı yazılarım , sorularım oldu , bazı insanları tanıdım . O kadar. Üyelikten kastım da giriş formunu doldurdum .
Gezenbilir'den önce o adresi bulduğum için orada daha uzun süre bulundum .
Gezenbilir de aynı konu için çok verimli bir yer .

Sayın İmpesa , verdiğiniz yeni bilgiler çok faydalı oldu. Burası Türkiye olunca her yeni gün yeni kanunların çıkması çok normal .Bakalım bunların sonu ne zaman gelecek .
Aslında aklımı karıştıran diğer bir nokta da oldu son günlerde . Bir yakın arkadaşım kaltesi , temizliği ile sevilen bir - iki kampingde çekili karavan satın alma yoluna gitti . Aldığı 2 ayır kampingde ki karavanları otel gibi veya yazlık ev gibi kullanacak. Seneye tabi veya belki sonbaharda da gidebilir . Bilmiyorum. Böylece otoya çekidemiri taktır , muamelesi ile uğraş...vs. dertleri bir kalemde sildi .Gelecekte ne yapar onu da bilemem. Bu fikir çok önceden aklıma gelseydi ne yapardım kimbilir .

Sayın "Arı " , isabetli bir yönde karar vermişsiniz . 330cm boy pek yeterli bir mesafe gibi gelmedi bana. Onca eşyayı nasıl sığdıracaksınız . Bakın bir web adresi vereyim ..
http://www.bonbon.co.uk/clei/doc.htm
Burada portatif açılıp kapanabilen ranza-çekyat modeli var. Gece ranza , gündüz kanepe. oluyor. Hiç yer
tutmuyor.Çok büyük kolaylık yani .Bunu eğer 2 kişi iseniz kafası çalışan bir ustaya yaptırabilirseniz campervanda çok yer kazancınız olur.
Diğer tüm detay malzeme ve eşyalar için web sitelerine girip arayacaksınız.Kullanılacak tüm malzemeler boy boy , fiyat fiyat bizde var , arayın. Karavan camı için belli yerler var , çok aramayın , yok çünkü .Mini evye hemen her yerde var...Ama bunları konumlandırmak yani monte edilecek yerleri iyi hesaplayıp anlamak gerekir.1 cm lik hata tüm ahşapı berbat eder . Siz "ben yapacağım" düşüncesinden sıyrılın ve bir bilenden destek alın . En üstte adını verdiğim Faruk Karatan arkadaşım bu işi iyi bilen ve fahiş fiyat vermeyen biridir. Destek alabilirsiniz.

levent bey öncelikle size kolay gelsin diyorum bir potansiyel müşteri olarak takipçiniz olacağım sizinde konu içerisinde bahsettiğiniz üzere türkiyede karavancılık kültürü pek gelişmemiş yut dışında ev yerine sadece teknede yada karavanda yaşıyan çok sayıda insan görmek mümkün ama malesef ülkemizde bu kültür pek oturmamıştır .

karavan üretimi yapan insanlar ise ( bahsettiğim amatür ruhla profesyonel olarak çalışanlar değil) bunu bir rant olarak görüp insanlara kötü işçilikli karavanları fahiş fiyatlarla satmaktadırlar çok büyük bir markanın 6 aylık motokaravanı ilebaşıma gelenlerden örnek vereyim yola çıktığımızın 130.km falandı içeriden katur kutur bir ses geldi mutfağın üst rafı düştü tabi ozman kelde gözükmüş oldu 3 adet 2,5 luk profil bant üzerine çontaj yapmışlar koca mutfağı biraz orayı güçlendirip yolla devam ettik 2-3 gün sonra bir yağmur yedik karadeniz tarafında yatak üstü camlardan su sızıyor içeriye bu başımıza gelen seyler 6 aylık bir karavanda olan seyler ve canımız çok sıkıldı firmayı arayıp konu ile ilgili şikayet ettiğimizde telefona kimi vereceklerini bilemediler en son biz o sinirle bağırıp çağırdığımızda telefondaki kişi bize oranın gece bekçisi olduğunu birazdan kağodaki gündüzcü arkadaşının gideceğini ve kapıyı boş bırakmaması gerektiğini söyleyip telefonu kapadı yani görüşebileceğimiz tek yetkili oranın bekçisiydi firmaya bizzat 2 arkadaşla gittiğimizde parca fiyatlarının çok yüksek olmasından kaynaklı olarak maliiyetten kısıp türkiyede satışa sunduklarından bahsettiler vekaravanımızı onardılar orada oradan çıktıktan sonra sanayi sitesine gidip onardıkları karavana tam 280 adet daha perçin attırdık neyseki bu karavandan bir şekilde kurtulduk ve şuan yenisini yapmak yada yaptırmak için araştırmalar yapmaktayım

bu 5 yaş ile ilgili bir kaç yöntem öğrendim sizlerlede paylaşmak isterim

bildiğiniz gibi motokaravanlar ticari olarak üretilmiş araçlarla yapılmaktadır ( ducatto. dalliy,master vb.) bu araçlar alınırken ticari kullanım indirimi vardır bu aracı ticari olarak alıp karavan yaparsanız araç bedeli kadar ÖTV vergiside ödersiniz ama bundan kurtulmaın bir kaç yolu var daha doğrusu yasal boşluk var

önce araç alınır araç kendimize ait firmanın tanıtım ve reklam aracı olacağı söylenip sirket adına ruhsat çıkarılır ve aracın faturaları vergiden şirket gideri olarak düşülür araç karavana dönüştürülür ve projelerin tamamında .................. şirketi reklam promosyon ve teşhir aracıdır diye kaydedilir zaten ruhsattada promosyon aracı olarak kayıt edilmiş olacaktır en son araç bittiğinde aracada şirket edi logosu ve küçük bir yerinede reklam teşhir promosyon aracı yazarsak hem araç benzin ve masrafları şirkete fatura edip gider gösterirsiniz hemde araca okadar vergi ödememiş olursunuz yurt dışı gezilerinde ise gidilecek ülkenin gideceğiniz şehrindeki elçiliğe şirket antetli bir kağıt ile oraya yapacağınız geziyi ve yolcuların pasaport bilgilerini faxlamış olursanız gittiğinizdede bir sorun olmuyacaktır

bu nekadar ahlaki tartışılır ama ülkemiz içinde içtiğimiz suya oturduğumuz kayaya yada yürüdüğümüz patikaya bile ayakbastı parası ödetmek nekadar ahlaki ise buda okadar ahlaki ve bu yaptığımız illegal bişey değil gayet yasalara uygun ve legaldir maliye gelip herşeyi incelese bile sorun olmuyor olmuyacaktır

sayın çağlayanozan

şu anda bir firma adı altında değil,şahsen özel bir şekilde yaptırıyorum...ileride talebe göre şirketleşme olabilir.ama ben şahsen işyerleri olan birisiyim,güven açısından sorduysanız...

sayın ozntan

karavan konusunda kötü bir tecrübe yaşamışsınız,üzücü olmuş.insan herşeyden önce kazıklandığına üzülüyor değil mi ? ilk kez başımıza gelmemiştir çoğumuzun,kaybettiğin veya zarara uğradığın bir kayıptan ziyade insan kazıklandığına ,enayi yerine koyulduğuna üzülüyor.ama söz konusu benim yapacağım bu karavanda böyle bir sorun olmayacağını bildiğim gibi,belki beklentinizden daha iyisi olacak,gözükmeyen yerlerin malzemeleri bile 1.sınıf olacaktır.uzun zaman sorunsuz kullanılması adına.

bilgilerinize...

Soru ve görüşleriniz için çekinmeden arıyabilirsiniz

iyi akşamlar.

Levent KÖROĞLU
0532 595 44 41

ilginize çok teşekkür ederim levent bey çalışmalarınızın yakından takipçisi olacağım

malesef sizinde bahsettiğiniz gibi boşa giden paradan daha fazlasını düşünüyoruz enayi yerine koyluma kazıklanma falan bunları içimizde kendimizi telkin ederek karşımızdakinin yapmış olduğu hataları sıralıyarak bastırabiliyoruzda ya ben evli olmuş olsaydım ve o an o koltuğun üzerinde çocuğum yatıyor olmuş olsaydı bunun hesabını kime nasıl ve ne şartlarda soracaktım onu düşünemiyorum bile ve kendime söz vermiştim ufak çaplı bir tamir atölyem var hobi amaçlı kullanıyorum evlenince malzemelerimi tamamlayıp kendim yapıcam diyordum hiç olmazsa çok esnetik yada göze hoş gelen bişi olmasa bile en azından güvenli olur diye düşünüyordum sizin amatör ruhla hareket ettiğinizi ve bunu ticari kaygıları ikinci plana atarak düşündüğünüzü hissediyorum yada yazdıklarınızdan onu çıkarıyorum demek daha doğru bir cümle sannırım bu nedenle yapmış olduğunuz çalışmaları nette bizlerle sık sık paylaşırsanız ileride yapılması muhtemel alışverişlerdede bu çalışmaların karşılıklı güven anlamında percin olacağı kanaatindeyim

bu arada ben almanyada bir arkadaşımın motokaravanını kullanmıştım 2 hafta kadar iç dizaynı ve detaylarına hayran olmuştum bize burada çok iyi karavan diye sattıkları tabutlardan hem çok daha ucuza orada arkadaş yaptırmıştı hemde çok ama yani türkiyede yapılan bu tabutlarla yan yana bile gelemiyecek kadar çok kaliteli bişeydi ve onda bir özellik çok hoşuma gitmişti alkovanlı bir moto karavandı bu ve soför üstü yatağın tamamı cam dı ve sunroof şeklinde açılabiliyordu yani bu arabalarda bulunan sunroofun büyük ve yatak boyu kadar gelişmiş halini düşünün yatak yanındaki minicik bir anahtar yardımı ile açılık kapanıyordu ve çok hoş bir özellik olarak aklımda kalmıştır sizinlede paylaşmak istedim belki ileride üretime geçiceğim falan diyorsunuz ya bakarsınız bir fikir olur sizin için nacizane bir öneri saygılarımla

SAYIN OZNTAN

evet dediğiniz gibi çok güzel eserler ortaya koymuş elin adamı.benim ilk baştan beri zerzenişim,görüyorum ki hepimizin ortak duyguları.benim bu yola girmemin sebebi de budur.o dediğiniz özellik alkovende müthiş bir ferahlıktır.bunu biliyorum görmüştüm.

benim yapacağım karavan tipi ilk etapta integral tarzı olacak bilgilerinize.

güzel b ir iş olacak bu işin sonunda herkez çıtasını yükselticek emin olun.

şimdilik bu kadar diyeyim,bu işi çıkardıktan sonra daha ayrıntılı görüşürüz tüm izleyenlerle birlikte yorumlarız.daha fazla konuşmaktansa icraat zamanı diyorum.sohbetimi bu iş bitene kadar şimdilik bitiriyorum,çünkü bazıları için sadece konuşuyor durumunda olmak istemiyorum,

saygılarımla

Levent KÖROĞLU

Sayın Levent Bey Kardeşim.Öncelikle projenizde başarılar dilerim.Anlatıklarınızın gerçekleşmesi sanırım tüm karavanseverlerin dileğidir.Derler ya kötü komşu insanı ev sahibi yapar diye.Sanırım bu atasözündeki güzel ve anlamlı gerçeği kendinize düstur edinerek başlayacaksınız bu işe.Bu da insana ayrı bir efor,inanç ve azim verir.Bu açıdan bu inanaç ve azimle başlarsanız dedikleriniz neden olmasın.O zaman sizi alkışlamak düşer tüm karavanseverlere.Hem de çok iyiş bir iş yapmış olursunuz.Ekonomik yönden yeterli olan ve de ustasına çırağına kafasındaki projeyi iyi aksettirerek onları güzel işler çıkarttıran bir yönetici mutlaka savsaklanmayan güzel işler çıkartır.Ve de bu sektöre iyi örneklerden biri olarak damgasını vurur.Bu sektörde de bunu böylecene yapacak adamlara gereksinim var.Güzel,olumlu ve iyiye doğru murakabeyi geliştiren , lokomotif olacak piyasayı ve dengeyi belirleyecek kişilere ihtiyaç var.O zaman kimse ne ücrette ne kalitede,ne estetik değerlerde kendine daha da çeki düzen verir.Anladığım kadarıyla siz de onca işiniz arasında bu kaygular ve düşüncelerle yola çıkmışsınız.Yolunuz ve işiniz hayırlı ola.Bu düşünce ve dileklerinize içtenlikle katılırım.Bu ideal yolundaki azim,gayretlerinizin başarıya ulaşmasını dilerken,bu bilinçteki çalışmalarınızın eksilmeden,kaybolmadan ve daha da ideal boyutlara gelmesini içtenlikle temenni ederim.

merhabalar levent bey ve başarılar.siz farkında olmadan arkadaşlar aklındaki fikirleri sizin yapacağınız karavana katmaya başladı yani bir nevi ortak karavan yapımı gibi,bu bilgiler ışığında siz yapmayacak olsanız bile burda fikir bazında bir prototip oluşmaya başladı.yaklaşık 3-4 gündür üyeyim bu gruba daha önce de ulusal kamp karavan dı sanırım öyle bir forma üye olmuştum ama burda çok hızlı bir eylem birlikteliği var ve bu keyif veriyor umarım bu bir yanılsama değildir.burda herkesin dşünsel anlamda çok uzun zamana dayanan bir karavan hülyası var.benimde öyle benim aracım(hayallerimde) hep çiçek çocuk aracı westfalia idi,tabi zamanla gelişti.neyse benim sormak istediğim soruhayır desenizde kesinlikle ilerde yapacağım,karavanın üstünden faydalanma.formların hepsni okuyamadım ama fotolarda da görmedim.ben yıllarca tek başıma dağda bayırda(en iyi otlağı yanlız eşek bulur felsefesi ile) çadırımla gezdim(adapazarı bölgesi).karavanda yer altın değerinde çatı iskeletenin sağlam yapılması şartıyla(impesa beyinki gibi metal olursa bu çok daha kolay)karavanın üstünden çok rahat faydalanabiliriz.herşey mümkün ama en basiti yüstünde yatmak için bile dev gibi bir alan var.yapım aşamasında yanlardan portatf olarak 1.50 veya 2.00 metre yükseklikte hafif malzemeden yapılmışbir çıkma yapılabilinirse sineklik koyarak çok rahat birşekilde yatılır,bu kullanım şekli en basit olanı.(dağda yanlız hamakta yatarken yerden olabildiği kadar yükseğe kurmaya çalışırdım sabah etrafımda ayı izleri ile uyandığım çadır maceralarımda olmuştur,bu bağlamda,jeep göktuğ beyden aldığı risklere uzak olmadığımı söylemek isterim -böyle birşeyin keyfini düşünemiyorum bile)yani arkadaşlar hep birlikte bu fikri geliştirebiliriz gerçi levent bey eksiz yapmayı planlıyor bu fikir nasıl uyarlanabilir bilemiyorum ama impesa beye çok uygun.bir açılım katabilirsek bu konu ile ilgili birçok arkadaşımıza faydalı olacağnı düşünüyorum.birde çok mantar herkesin bildiği birşey söylediysem acemiliğime verin lütfen

özalp bey isminizi zikretmediğim için özür dilerim,sizin yazınızıda tebessümle okudum, sizinle aynı süreçten geçmişiz karavan merakı olarak yıllarca bende foto bilgi nevarsa biriktirdim hatta daha iddalı birşey söyleyeyim sizde de bu düşünce oluştumu merak ediyorum(20 yıl çok uzun bir zaman) bana göre bu formdaki hiçkimse benim karavan sevgime yaklaşamaz.bunu çok samimi bir şekilde söylüyorum hemde karavanı olmayan birisi olarak.(tabiki doğru olmama ihtimalini yadsımıyorum ama olaya tutku ile bağlanmak, bahsetmek istediğim bu)yani karavanı yazın tatile gitmek-ucuz tatil olarak görmek şeklinde algılanabilinir.çok da doğaldır.ama benimkisi farklı bu yüzden yıllarca karavan alma-yapma işine yaklaşamadım bile çünkü hep otobüs karavan hayal ettim ve bunun maliyetinden dolayı hiç başlayamadım.ben karavanı doğa ile yoğuruyorum bir amaç değil yanlış anlaşılmasın, doğada yaşamak için bir araç.yıldızların altında uyuyup sabah çiğ ile kalkmak yaşamadan hissedemeyeceğimiz birşey.bunun içinde yıllarca unimog tarzı birşey düşündüm.neyse gitikçe uzuyor ama mantalite olarak aynı düşüncelere sahip olduğumuz insanlar grubuyla bir arada bulunmak hoş.

11 mesajınızıda okudum gerçekten samimi olduğunuzu düşünüyorum yani söylediğiniz seyler hoş şeyler ve insanı daha çok umutlandırıyor "bir gün mutlaka" diyelim mutlaka olur öyle değilmi bülent bey

benim samimiyetim konusundaki samimi cümlelerniz için teşekkürler :smiley:.umarım karavanlar bir araya geldiğinde sonu gözükmeyen bir zincir oluşturur

Sayın Mayısböceği, Karavan sevgisi birçok karavancı için üç aşağı beş yukarı aynı. Ben de şu anda minübüsümü camper e dönüştürmeye başladım. Bu aşamada sitemizden üyeler ve bağlı linklerden 2 ayda daha önce 3 senede topladığımdan fazla bilgi edindim. Zira aşağı yukarı amaçlar ve fikirler ortak. Karavanın üst kısmını kullanma fikri benim de epey kafamı yorduğum bir konu. Neticede minübüs. Ne kadar büyük ve geniş olursa olsun daracık mekan. Helede 4-5-6 kişinin yatacağı ve yaşayacağı bir ortam yaratmak gerçekten zor. Bu durumda aracın üstü değerlendirilebilirmi diye düşündüm. Benim 1982-1988 arası kartal otomobilin üstünde kullandığım port bağaj şeklinde bir çadırım vardı. Çok kullanışlı bir çadır dı. Kapandığında aracın üzerinde port bağaj halinde, konaklama anında araç üstü çadır oluyordu. O sistemi veya benzerini minübüs üzerine yapayım diye düşündüm. Ama minübüs yerden 2-2,5 mt yüksekte, korkuluksuz merdiven ile özellikle gece uyku mahmurluğu ile iniş çıkışlarda sorun olabilir düşüncesi ile vazgeçtim. Ama özellikle küçük ve engin minübüslerde olabilir. Bu tür bir çadır binek otoları, küçük minübüs ve off road araçlarında çok mükemmel işe yarıyor. İlgi duyan olursa sistemini anlatabilirim.

Levent Bey,
Çabanızı gönülden destekliyor.Çalışmalarınızın kalıcı ve devamlı olmasını diliyorum.
Türkiye de karavan imalatında olduğu gibi,karavan kullanıcılığında da ciddi bir görgü ve kültür eksikliği olduğunu düşünüyorum.Bunu yalnızca ekonomik yetersizlikle açıklamak olanaksız.Olabildiğince güzel örneklerin ülkemizde de yapılabiliyor olması gurur verici olacak.Saygılar ve başarılar...

Sayın Mayıstoböce (Bülent) size hitaben yazdığım yazıda isminizi yanlış yazmam nedeniyle özür dilerim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,091
Kaydolan Son Üyemiz
Engin Koygun

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR