Tam Zamanlı Karavan Yaşamımızdan Tecrübeler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan vanosfer Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 214
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 31,682
Bugünden,

Güzel bir tırmanış gününü geride bıraktık.
Botanik Park içindeki tırmanış alanına gidene kadar canımız çıktı denebilir. Bir tabela bile yoktu. İnat edip bir şekilde yolu tutturup bulduk.
Güzel rotalardan oluşan, keyifli bir tırmanış bahçesi oluşturulmuş. Çeşitli derecelerde, farklı stiller içeren rotalar mevcut. Biz de yan geçiş ve bir kaç rota tecrübe ettik.
Burada Igor adında bir Rus arkadaş edindik. Bize rotalardan ve tırmanış bahçesine daha kolay bir girişten bahsetti.
Akşam olmaya yakın, Igor'un tuttuğu yoldan karavanımızın dibindeki çıkış kapısına geliverdik.
Igor'la haftasonu tırmanışta görüşmek üzere vedalaştık ve karavana girerken dört kişilik bir Türk arkadaş grubuna denk geldik. Bir yerden "Evet!" sesi duydum. Sevda mı bu ses derken, Yasin adındaki arkadaşa "Siz mi evet dediniz?" diye sorunca, sohbet etme ve tanışma şansımız oldu bu arkadaş grubuyla. On günlüğüne İstanbul'dan Tiflis'e gelmişler uçakla.
Hoşbeş edip, bu arkadaşları uğurladık ve karavanda yemek hazırlıklarına başladık. Sevda'm makarna haşlarken ben de, Kazbek, Gergeti'den Tiflis'e gelmeden topladığım mantarları temizledim. Kazbekteyken mantar bol bol toplama şansımız olmuştu. Çayır mantarı toplamış ve güzel yemekler yapmıştık. Bu akşam da mantar sote ve makarna ikilisiyle devam.
Bu arada bugün pantolon satmadık çünkü Igor dışında kimse gelmemişti tırmanışa. Arkadaşın dediğine göre hafta sonları yoğun oluyormuş. Hafta sonu şansımızı deneyeceğiz bu noktada da.

Botanik bahçesinden de söz etmek gerekirse, içinde bir çok güzel alan olan, şelaleler olan, çeşitli ağaç ve bitkilere ev sahipliği yapan bir bahçe. Keyifli bir alan. Giriş kişi başı 4 Lari. Fazlasıyla değer bir yer.
Ve yorgun hissetmezsek yemek sonrası, bulunduğumuz yerin az ilerisinde, bileklik satmayı deneyeceğiz. Olmazsa yarın.
Bakalım.
21 Eylül 2023

Botanik park selale 20230921

Botanik park 20230921

Trman Alan Giri 20230921

Kazbekten Mantarlar 20230921

Etiketler

Bugünden,

Güzel bir tırmanış gününü geride bıraktık.
Botanik Park içindeki tırmanış alanına gidene kadar canımız çıktı denebilir. Bir tabela bile yoktu. İnat edip bir şekilde yolu tutturup bulduk.
Güzel rotalardan oluşan, keyifli bir tırmanış bahçesi oluşturulmuş. Çeşitli derecelerde, farklı stiller içeren rotalar mevcut. Biz de yan geçiş ve bir kaç rota tecrübe ettik.
Burada Igor adında bir Rus arkadaş edindik. Bize rotalardan ve tırmanış bahçesine daha kolay bir girişten bahsetti.
Akşam olmaya yakın, Igor'un tuttuğu yoldan karavanımızın dibindeki çıkış kapısına geliverdik.
Igor'la haftasonu tırmanışta görüşmek üzere vedalaştık ve karavana girerken dört kişilik bir Türk arkadaş grubuna denk geldik. Bir yerden "Evet!" sesi duydum. Sevda mı bu ses derken, Yasin adındaki arkadaşa "Siz mi evet dediniz?" diye sorunca, sohbet etme ve tanışma şansımız oldu bu arkadaş grubuyla. On günlüğüne İstanbul'dan Tiflis'e gelmişler uçakla.
Hoşbeş edip, bu arkadaşları uğurladık ve karavanda yemek hazırlıklarına başladık. Sevda'm makarna haşlarken ben de, Kazbek, Gergeti'den Tiflis'e gelmeden topladığım mantarları temizledim. Kazbekteyken mantar bol bol toplama şansımız olmuştu. Çayır mantarı toplamış ve güzel yemekler yapmıştık. Bu akşam da mantar sote ve makarna ikilisiyle devam.
Bu arada bugün pantolon satmadık çünkü Igor dışında kimse gelmemişti tırmanışa. Arkadaşın dediğine göre hafta sonları yoğun oluyormuş. Hafta sonu şansımızı deneyeceğiz bu noktada da.

Botanik bahçesinden de söz etmek gerekirse, içinde bir çok güzel alan olan, şelaleler olan, çeşitli ağaç ve bitkilere ev sahipliği yapan bir bahçe. Keyifli bir alan. Giriş kişi başı 4 Lari. Fazlasıyla değer bir yer.
Ve yorgun hissetmezsek yemek sonrası, bulunduğumuz yerin az ilerisinde, bileklik satmayı deneyeceğiz. Olmazsa yarın.
Bakalım.
21 Eylül 2023

Ekli dosyayı görüntüle 643048

Ekli dosyayı görüntüle 643049

Ekli dosyayı görüntüle 643050

Ekli dosyayı görüntüle 643051

Mantar yemeğiniz için afiyet olsun.

Forumda topladığı mantarlardan yemek yapan karavancılar oldukça az.

Gezilerimizde eṣimle bende mantar toplarız. Bu iki mantar türünden emin olduğumuz için bunları toplarız.

Taṣ mantarı (Google tercümesi)
Steinpilz

Horoz mantarı (Google tercümesi)
Pfiffeling

Birde yaban mersini toplarız.
Yaan mersini

Resimlerin adresleri:
https://www.kostbarenatur.net/anwendungen-und inhaltsstoffe/heidelbeere/

iStock

iStock

Özellikle Iskandinavya gezilerimizde bu mantarlar ve yaban
mersini sık sık soframızı zenginleṣtirir.

Sizlere güzel geziler dilerim

Son düzenleme:

Mantar yemeğiniz için afiyet olsun.

Forumda topladığı mantarlardan yemek yapan karavancılar oldukça az.

Gezilerimizde eṣimle bende mantar toplarız. Bu iki mantar türünden emin olduğumuz için bunları toplarız.

Taṣ mantarı (Google tercümesi)
Ekli dosyayı görüntüle 643052

Horoz mantarı (Google tercümesi)
Ekli dosyayı görüntüle 643053

Birde yaban mersini toplarız.
Ekli dosyayı görüntüle 643054
Resimlerin adresleri:
https://www.kostbarenatur.net/anwendungen-und inhaltsstoffe/heidelbeere/

iStock

iStock

Özellikle Iskandinavya gezilerimizde bu mantarlar ve yaban
mersini sık sık soframızı zenginleṣtirir.

Sizlere güzel geziler dilerim
Teşekkür ederiz. Çayır mantarını tanıyorum lakin diğer mantar türleri hakkında tecrübem yok. Mesela taş mantarına denk gelmiştim ama bilmediğim için dokunmamıştım. Görseli paylaşınca siz, hatırladım.
Kenarları saçaklı gibi olan mantar denk geldi mesela. Onu öğrenmeye çalışıyorum ve mantar bilgimi geliştirmeye. :smiley:
Doğanın soframıza desteği bu şekilde güzel oluyor. Zaman zaman meyve zaman zaman yemeklik.

Teşekkür ederiz. Çayır mantarını tanıyorum lakin diğer mantar türleri hakkında tecrübem yok. Mesela taş mantarına denk gelmiştim ama bilmediğim için dokunmamıştım. Görseli paylaşınca siz, hatırladım.
Kenarları saçaklı gibi olan mantar denk geldi mesela. Onu öğrenmeye çalışıyorum ve mantar bilgimi geliştirmeye. :smiley:
Doğanın soframıza desteği bu şekilde güzel oluyor. Zaman zaman meyve zaman zaman yemeklik.

Eṣimle beraber bir mantar danıṣmanının organize ettiği bir mantar tanıma kursuna katıldık. Hangi mantarları toplayacağımızı iyice öğrendik.

Mantar yemeği güzel ama bilmeden katiyyen mantar toplamamak gerekir.

Yazdıklarınızın tekrarı gibi oldu ama mantar konusunda uyarı çok önemli.

Eṣimle beraber bir mantar danıṣmanının organize ettiği bir mantar tanıma kursuna katıldık. Hangi mantarları toplayacağımızı iyice öğrendik.

Mantar yemeği güzel ama bilmeden katiyyen mantar toplamamak gerekir.

Yazdıklarınızın tekrarı gibi oldu ama mantar konusunda uyarı çok önemli.
Bizim de öyle bir kursa ihtiyacımız var gerçekten. Az evvel kenarları saçaklı mantardan bahsetmiştim. Ucundan dilime değdirdim, uyuşturdu resmen. Çayır mantarından devam ederiz biz. :smiley:
Emin olmadığın mantara elleme yeter kısmındayız biz de.

Evimizle Gürcistan'a Doğru!
Niğde'den çıkış, yağ bakımı, doğum günü sürprizi, TÜV muayenesi ve Ardahan'a varış gibi konu başlıklarını içeren videomuz yarın saat 12'de YouTube kanalımızda yayında!

Yarınki video yayınlanana kadar, bir önceki videomuzu izlemek isteyenler için buraya link bırakıyorum:
Bir önceki videomuz
Destek için beğenmeyi ve abone olmayı unutmayın. :yum:

Bugün video işleriyle uğraştım. Bulutlu bir Tiflis günüydü. Böyle geçti gitti. :smiley:

Video 1Blm

Son düzenleme:

Bizim de öyle bir kursa ihtiyacımız var gerçekten. Az evvel kenarları saçaklı mantardan bahsetmiştim. Ucundan dilime değdirdim, uyuşturdu resmen. Çayır mantarından devam ederiz biz. :smiley:
Emin olmadığın mantara elleme yeter kısmındayız biz de.
Mantar konusunda zehirli olanlar bölgelere göre değişir diye bir şey olabilir mi ? Aynı mantar bir bölgede zehirli diğer bölgede zehirsiz yetişebilir mi ?

Mantar konusunda zehirli olanlar bölgelere göre değişir diye bir şey olabilir mi ? Aynı mantar bir bölgede zehirli diğer bölgede zehirsiz yetişebilir mi ?

Evet, mantarlar türlerine ve coğrafi konumlarına bağlı olarak farklı toksinlere ve zehirliliklere sahip olabilirler. Bunun nedeni, mantarların dünyanın farklı bölgelerinde farklı çevresel koşullarda ve habitatlarda yaşamasıdır. Toprak türü, iklim ve besin mevcudiyeti gibi bu çevresel faktörler mantarların büyümesini ve kimyasal bileşimini etkileyebilir.

Aynı mantar farklı bölgelerde farklı kimyasal profillere ve toksisitelere sahip olabilir. Bunun iyi bilinen bir örneği sinek mantarıdır (Amanita muscaria). Bu mantarın toksisitesi bölgeye göre değişebilir ve bazı popülasyonlar diğerlerine göre daha az toksik olabilir.

Bu nedenle, mantar toplamak ve yemek isteyen kişilerin bölgesel mantar florası ve yenilebilir mantarları zehirli mantarlardan nasıl ayırt edecekleri konusunda mükemmel bir bilgiye sahip olmaları son derece önemlidir. Mantarları kapsamlı bir şekilde araştırmak ve sadece yenilebilir ve zehirli olmadığı kesin olanları toplayıp tüketmek daha güvenlidir. Eğer şüpheniz varsa, yenilebilir ve zehirli mantarları karıştırmak hayati tehlike yaratabileceğinden yabani mantarları toplamaktan kaçının. Ayrıca yerel mantar toplama kurallarına ve yönetmeliklerine uyulması tavsiye edilir.
YZ

1695421812744
Amanita muscaria

Yukarıda Google Translater’in “Taş Mantarı” olarak yaptığı çeviriyi
DeepL “Porçini Mantarı” olarak Türkçeye çevirmekte.
Sanırım Porçini kelimesi İtalyanca’dan alınmış.

DeepL, kelimelerin farklı anlamlarını sözün gelişinden anlayacak yapay zekaya sahip bir çevirici. Şu anda görünen; Google’ın Taş Mantarı diye DeepL’in arkasından taş topladığı..
Fakat bu mantarın iki çeviricinin de bilmediği başka bir ismi de varmış.
Çörek Mantarı
Hatta bazı yörelerde
Ayı Mantarı yahut Pestik Mantarı olarak da anılıyormuş. Gel de şimdi bırak kendini, ismini bile karıştırma.
Sanırım bilmeden mantarla uğraşmak “mantar” bir iş olmalı ? 😉

Semih bey sizin Gürcistan’ı biraz mantar ile “kaynattık” galiba.
Af’ola 😊

Son düzenleme:

Evet, mantarlar türlerine ve coğrafi konumlarına bağlı olarak farklı toksinlere ve zehirliliklere sahip olabilirler. Bunun nedeni, mantarların dünyanın farklı bölgelerinde farklı çevresel koşullarda ve habitatlarda yaşamasıdır. Toprak türü, iklim ve besin mevcudiyeti gibi bu çevresel faktörler mantarların büyümesini ve kimyasal bileşimini etkileyebilir.

Aynı mantar farklı bölgelerde farklı kimyasal profillere ve toksisitelere sahip olabilir. Bunun iyi bilinen bir örneği sinek mantarıdır (Amanita muscaria). Bu mantarın toksisitesi bölgeye göre değişebilir ve bazı popülasyonlar diğerlerine göre daha az toksik olabilir.

Bu nedenle, mantar toplamak ve yemek isteyen kişilerin bölgesel mantar florası ve yenilebilir mantarları zehirli mantarlardan nasıl ayırt edecekleri konusunda mükemmel bir bilgiye sahip olmaları son derece önemlidir. Mantarları kapsamlı bir şekilde araştırmak ve sadece yenilebilir ve zehirli olmadığı kesin olanları toplayıp tüketmek daha güvenlidir. Eğer şüpheniz varsa, yenilebilir ve zehirli mantarları karıştırmak hayati tehlike yaratabileceğinden yabani mantarları toplamaktan kaçının. Ayrıca yerel mantar toplama kurallarına ve yönetmeliklerine uyulması tavsiye edilir.
YZ

Ekli dosyayı görüntüle 643057 Amanita muscaria

DeepL kelimelerin farklı anlamlarını sözün gelişinden anlayacak yapay zekaya sahip bir çevirici. Şu anda görünen Google Taş Mantarı diye DeepL’in arkasından taş topladığı..
Çörek Mantarı
Hatta bazı yörelerde
Ayı Mantarı yahut Pestik Mantarı olarak da anılıyormuş. Gel de bırak kendini, ismini bile karıştırma.
Sanırım bilmeden mantarla uğraşmak “mantar” iş olmalı ? 😉

Af’ola 😊
Sohbet de olsun, ben memnun olurum, sorun değil. :smiley:
Sinek mantarı da bulduk bu arada. Hem de 30-40 tane falan. Ama ellemedik tabi. Öldürmüyor lakin 6 saate varan hayaller gördüyor imiş. Az miktar yenilip, bu amaçla kullanıyorlarmış. Şaşırdık.
Bilmeden uğraşmak cidden zor.
Benimki küçükken annemle çayırdan, çayır mantarı toplama tecrübesi. Altı pembemsi, biraz zamanı geçiyorsa hafif kararma. :smiley:

YZ

Ekli dosyayı görüntüle 643057 Amanita muscaria

DeepL, kelimelerin farklı anlamlarını sözün gelişinden anlayacak yapay zekaya sahip bir çevirici. Şu anda görünen; Google’ın Taş Mantarı diye DeepL’in arkasından taş topladığı..
Çörek Mantarı
Hatta bazı yörelerde
Ayı Mantarı yahut Pestik Mantarı olarak da anılıyormuş. Gel de şimdi bırak kendini, ismini bile karıştırma.
Sanırım bilmeden mantarla uğraşmak “mantar” bir iş olmalı ? 😉

Af’ola 😊
Sayın Doğrucu Davut ,
Bilgilendirme için çok teşekkürler. Aynı dağın bir tarafında yetişen aynı mantar zehirli diğer tarafında yetişeni zehirsiz olabiliyor saydığınız nedenlerden dolayı. Bu nedenden dolayı kendi bölgemizde zehirsiz diye diğer bölgelerdeki aynı mantarı sorgulamadan toplamamak lazım . Sonuçları çok vahim olabilir.

Elinize sağlık, sürelerinizi en az 20-30 dk olmalı ve bir mikrofon şart sanki :smiley:
Hazır zamanınız var azcık SEO ile de kanal büyür.

Buralar gibi video bağlantısını bırakıp, arkada ciddi içerik kalitesi oldukça, Google Amca'da görmeye başlar kanalı.

Genel anlamda yolculuklar için;
Hangi bölgede konaklandı, su wc, ortam.
Yolun (asvalt kalitesi) düzgünlüğü, akaryakıt kalitesi, kredi kartları, komisyonlar, enflasyon, gerçek kur karaborsa kuru, alışveriş noktaları. Kamp atılacak güzel yerler v.s bilgi alırsak süper olur.

Sınır geçişlerinde varsa sıkıntılar, çözümler v.b

İyi yolculuklar.

Elinize sağlık, sürelerinizi en az 20-30 dk olmalı ve bir mikrofon şart sanki :smiley:
Hazır zamanınız var azcık SEO ile de kanal büyür.

Buralar gibi video bağlantısını bırakıp, arkada ciddi içerik kalitesi oldukça, Google Amca'da görmeye başlar kanalı.

Genel anlamda yolculuklar için;
Hangi bölgede konaklandı, su wc, ortam.
Yolun (asvalt kalitesi) düzgünlüğü, akaryakıt kalitesi, kredi kartları, komisyonlar, enflasyon, gerçek kur karaborsa kuru, alışveriş noktaları. Kamp atılacak güzel yerler v.s bilgi alırsak süper olur.

Sınır geçişlerinde varsa sıkıntılar, çözümler v.b

İyi yolculuklar.
Desteğiniz için teşekkür ederim. Video düzenlemeyi, içerik oluşturmayı yeni yeni öğreniyorum. Dediğiniz noktalara da değinmek verimli olur dediğiniz gibi.
İlerleyen videolarda bunlara sohbet şeklinde de değinebiliriz eşimle.
Bir blog açmak istiyorum lakin nasıl olur nasıl yapılır onu da bilemiyorum. Bakalım. :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,091
Kaydolan Son Üyemiz
Engin Koygun

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR