Tam Zamanlı Karavan Yaşamımızdan Tecrübeler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan vanosfer Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 214
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 31,662
Gürcistan'daki 17. günümüz.
Evimiz yani karavanımızla bu serüvene devam ediyoruz.
Bir yılı aşkın süredir karavanda yaşıyoruz. Keşkemiz olmadan anılar biriktirmeye, tecrübeler kazanmaya devam ediyoruz.
Bugün de onlardan birisi...

Keyifli bir gün geride kaldı.
Bugün Botanik Park'taki kaya tırmanışı alanına gittik. Yanımızda tırmanış malzemelerimiz ve satmak için 25 kadar pantolonla alana ulaştık. Keyifli, yemyeşil patikalar için ulaştığımız yerde bizden başka kimse yoktu. Bir önceki tırmanışımızda tanıştığımız ve bugün için sözleştiğimiz Igor da tırmanış partneriyle biz varalı çok olmadan geldiler.
Pantolonlarımızı gelen tırmanışçılar görebilsin diye ip gerip, ipe astık. İlk alışverişi Igor'un partneri yaptı ve bir pantolon aldı.
Sonrasında biz de tırmanmaya başladık.
Bir süre sonra bir kişi gelip, beğendiği pantolonu aldı ve tırmanış yapmadan alandan ayrıldı.
Bu arada biz de ısınmak adına 6- derecesindeki bir rotayı tırmandık. Sonrasında 7+ / 8 derecelerinde bir rota için bayağı cebelleştik. Lider olarak tamamlayamadık ikimiz de ancak 3 bolt boyu gidebildik. 5 bolttan oluşan bir rotaydı. Ne cebelleştik ama...
Sonrasında Sevda bolder yani yan geçiş denedi. Gayet de başarılı gitti. :smiley:

Son olarak bir çift geldi muhtemelen kardeşlerdi. Yanlarında ip yoktu, bizden ipimizi kullanmayı rica ettiler ve biz de olur dedikten sonra bizim ilk çıktığımız rotada tırmandılar. Keyifli sohbetleri olduğu kadar durağan ve farklı halleri de vardı. Haftaya belki tırmanış için haberleşiriz diye Vanosfer'i takip ettiler. Sonrasında teşekkür edip, bir pantolon alıp alandan ayrıldılar.

Biz de toparlandık ve dönerken bir de ne görsek? Mantar! :smiley: Kükürt mantarı diye geçen, tavuk eti tadında ve dokusunda olan yenebilir bir mantar... Kazbek, Gergeti'deyken mantar bizim için bulunmaz nimet olmuştu. Burada da bulmak, bizi oldukça keyiflendirdi. Tabi hemen yanımıza onu da alıp karavanımıza, evimize doğru yola koyulduk.

Karavanımıza varınca ilk iş mantarı temizlemek oldu. Diğer mantarlar gibi bunu da silerek temizledik. Detaylara giriyorum çünkü daha önce çayır mantarı ya da kültür mantarı dışında başka bir mantar türü yemediğimiz için tadını merak edip, nasıl pişireceğimizi düşünürken bulduk kendimizi. 😊

Tavuk göğsü gibi küp küp doğrayıp, sote pişirir gibi pişirdik. Gerçekten tadı tavuk göğsü gibiydi. Buraya da bulduğumuzda, dilimlerken ve pişmiş halinin fotoğraflarını bıraktık.

Sonrasında bir demlik çay demleyip, çay ve buraya özgü kurabiye eşliğinde birkaç bölüm “Friends” dizisi izleyip günün yorgunluğunu attık. Şimdilerde de yağmur başladı.

Yarın, YouTube kanalımızda paylaşmak için önümüzdeki haftanın video düzenlemelerine biraz çalışacağım. (youtube.com/@vanosfer)
Sevda’nın planı ise bilinmiyor, bilmiyorum, bakarız diyor.

Özetle, bugün verimli bir gündü. Tırmanış keyifliydi. Uzun süredir çalışmayan kaslarımızı çalıştırdık. Satışlar da iyi oldu. Ki bu satışlar bir aksilik olmazsa 15 gün kadar daha bizi Gürcistan’da tutmaya yetecektir. Böyle böyle yaşamımız devam ediyor.

Bakalım… Gürcistan serüveni tam gaz devam ederken daha neler tecrübe edeceğiz.

Bir sonraki paylaşımda görüşmek üzere.
Kkrt Mantar  Eve Dn

Kkrt Mantar Dilimlerken

Kkrt Mantar Pimi hali

Pantolonlarmz 1

Sevda bolder

Trman alan 24Eylul

Son düzenleme:

Etiketler

Bizim de öyle bir kursa ihtiyacımız var gerçekten. Az evvel kenarları saçaklı mantardan bahsetmiştim. Ucundan dilime değdirdim, uyuşturdu resmen. Çayır mantarından devam ederiz biz. :smiley:
Emin olmadığın mantara elleme yeter kısmındayız biz de.
Nursel ve Fevzi Şolt'un yaşam ve mantar sitesine vakit buldukça göz atmanızı öneririm. Yaşam ve Mantar

Gürcistan'daki 17. günümüz.
Evimiz yani karavanımızla bu serüvene devam ediyoruz.
Bir yılı aşkın süredir karavanda yaşıyoruz. Keşkemiz olmadan anılar biriktirmeye, tecrübeler kazanmaya devam ediyoruz.
Bugün de onlardan birisi...

Keyifli bir gün geride kaldı.
Bugün Botanik Park'taki kaya tırmanışı alanına gittik. Yanımızda tırmanış malzemelerimiz ve satmak için 25 kadar pantolonla alana ulaştık. Keyifli, yemyeşil patikalar için ulaştığımız yerde bizden başka kimse yoktu. Bir önceki tırmanışımızda tanıştığımız ve bugün için sözleştiğimiz Igor da tırmanış partneriyle biz varalı çok olmadan geldiler.
Pantolonlarımızı gelen tırmanışçılar görebilsin diye ip gerip, ipe astık. İlk alışverişi Igor'un partneri yaptı ve bir pantolon aldı.
Sonrasında biz de tırmanmaya başladık.
Bir süre sonra bir kişi gelip, beğendiği pantolonu aldı ve tırmanış yapmadan alandan ayrıldı.
Bu arada biz de ısınmak adına 6- derecesindeki bir rotayı tırmandık. Sonrasında 7+ / 8 derecelerinde bir rota için bayağı cebelleştik. Lider olarak tamamlayamadık ikimiz de ancak 3 bolt boyu gidebildik. 5 bolttan oluşan bir rotaydı. Ne cebelleştik ama...
Sonrasında Sevda bolder yani yan geçiş denedi. Gayet de başarılı gitti. :smiley:

Son olarak bir çift geldi muhtemelen kardeşlerdi. Yanlarında ip yoktu, bizden ipimizi kullanmayı rica ettiler ve biz de olur dedikten sonra bizim ilk çıktığımız rotada tırmandılar. Keyifli sohbetleri olduğu kadar durağan ve farklı halleri de vardı. Haftaya belki tırmanış için haberleşiriz diye Vanosfer'i takip ettiler. Sonrasında teşekkür edip, bir pantolon alıp alandan ayrıldılar.

Biz de toparlandık ve dönerken bir de ne görsek? Mantar! :smiley: Kükürt mantarı diye geçen, tavuk eti tadında ve dokusunda olan yenebilir bir mantar... Kazbek, Gergeti'deyken mantar bizim için bulunmaz nimet olmuştu. Burada da bulmak, bizi oldukça keyiflendirdi. Tabi hemen yanımıza onu da alıp karavanımıza, evimize doğru yola koyulduk.

Karavanımıza varınca ilk iş mantarı temizlemek oldu. Diğer mantarlar gibi bunu da silerek temizledik. Detaylara giriyorum çünkü daha önce çayır mantarı ya da kültür mantarı dışında başka bir mantar türü yemediğimiz için tadını merak edip, nasıl pişireceğimizi düşünürken bulduk kendimizi. 😊

Tavuk göğsü gibi küp küp doğrayıp, sote pişirir gibi pişirdik. Gerçekten tadı tavuk göğsü gibiydi. Buraya da bulduğumuzda, dilimlerken ve pişmiş halinin fotoğraflarını bıraktık.

Sonrasında bir demlik çay demleyip, çay ve buraya özgü kurabiye eşliğinde birkaç bölüm “Friends” dizisi izleyip günün yorgunluğunu attık. Şimdilerde de yağmur başladı.

Yarın, YouTube kanalımızda paylaşmak için önümüzdeki haftanın video düzenlemelerine biraz çalışacağım. (youtube.com/@vanosfer)
Sevda’nın planı ise bilinmiyor, bilmiyorum, bakarız diyor.

Özetle, bugün verimli bir gündü. Tırmanış keyifliydi. Uzun süredir çalışmayan kaslarımızı çalıştırdık. Satışlar da iyi oldu. Ki bu satışlar bir aksilik olmazsa 15 gün kadar daha bizi Gürcistan’da tutmaya yetecektir. Böyle böyle yaşamımız devam ediyor.

Bakalım… Gürcistan serüveni tam gaz devam ederken daha neler tecrübe edeceğiz.

Bir sonraki paylaşımda görüşmek üzere.
Ekli dosyayı görüntüle 643078

Ekli dosyayı görüntüle 643079

Ekli dosyayı görüntüle 643080

Ekli dosyayı görüntüle 643081

Ekli dosyayı görüntüle 643082

Ekli dosyayı görüntüle 643083
Renk renk pantolonlar güzel bir kare oluşturmuş. Hayırlı satışlar.

Nursel ve Fevzi Şolt'un yaşam ve mantar sitesine vakit buldukça göz atmanızı öneririm. Yaşam ve Mantar

INCIR

Verdiǧiniz linki ilgi ile okudum. Isveç’te topladıǧımız mantar, yaban mersini aklıma geldi.

Almanya’da Halk Eǧitim Merkezi diyebileceǧimiz bir kurum (Volkshochschule) var. Isveç’te de benzer bir kurum olabilir.

Yaşadıǧım 7 bin kişilik bir yerleşim yerinde bu kurum devamlı ve çok deǧisik konularda kurslar düzenler.

Eşimle katıldıǧım mantar kursu da aynı Isveç’teki gibiydi. Mantar kursundan sonra ben aǧaç budama kursuna katıldım. Son olarak eşimle beraber bir baharat ve yenilebilir otlar kursuna katıldık.

Bu bilgiler gezilerde çok işimize yarıyor.

Resimdeki 3 adet yaban mersini 2017 yılındaki Norveç/Isveç gezimizde edindiǧimiz bir alışkanlıǧın hatırası. Artık kahvaltımızdan hiç eksik olmazlar. Tabakta bu sabah benim payıma düşen incirler de 2023 Italya gezimizden. Italya’da haziran ayının ilk günlerinde incir satıldıǧını görünce çok şaşırdım. Artık aylardır kahvaltımızdan incir de hiç eksik olmaz. Eşimin tabaǧında yaban mersini yerine 3 ahududu var. Onlarda Norveç gezimizde edindiǧimiz alışkanlık.

Son düzenleme:

Karavanla Gürcistan serüvenimiz tam gaz devam ediyor.
Bu hafta kanalımızdaki videomuzda,
İnanılmaz doğasıyla, manzarasıyla Gergeti'de karavanımızla konakladığımız yere,
Kazbek Dağı eteklerindeki binlerce yıllık Gergeti Buzulu'na yürüyüşümüze ve
Gergeti çayırlarından karavandaki soframıza uzanan güzelliğe yer verdik.
Hafızalarımıza kazınan bu güzel anıları sizlerle paylaşacağımız için de çok heyecanlıyız.

YouTube'da Vanosfer ismiyle kanalımızı bulabilirsiniz ya da kestirmeden imzam üzerinden de kanalımıza ulaşabilirsiniz. :smiley:

Umarız videoyu izlerken keyif alırsınız.
Yorumlarınızı beğenilerinizi aboneliğinizi bekler,
İyi seyirler dileriz. 🙃

3Bolum Vanosfer Gurcistan

#vanosfer #kedi #karavan #karavanyaşamı #seyahat #doğa #müze #treking #yürüyüş #mantar #mantaravı #motokaravan #karavanla #Gürcistan #Kazbek #Gergeti #cat #caravan #vanlife #travel #traveler #nature #museum #mushroom #mushroomhunting #caravan #Kazbeqi #Georgia #with #campervan

Son düzenleme:

Karavanla Gürcistan serüvenimiz tam gaz devam ediyor.
Bu hafta kanalımızdaki videomuzda,
İnanılmaz doğasıyla, manzarasıyla Gergeti'de karavanımızla konakladığımız yere,
Kazbek Dağı eteklerindeki binlerce yıllık Gergeti Buzulu'na yürüyüşümüze ve
Gergeti çayırlarından karavandaki soframıza uzanan güzelliğe yer verdik.
Hafızalarımıza kazınan bu güzel anıları sizlerle paylaşacağımız için de çok heyecanlıyız.

YouTube'da Vanosfer ismiyle kanalımızı bulabilirsiniz ya da kestirmeden imzam üzerinden de kanalımıza ulaşabilirsiniz. :smiley:

Umarız videoyu izlerken keyif alırsınız.
Yorumlarınızı beğenilerinizi aboneliğinizi bekler,
İyi seyirler dileriz. 🙃

https://ytbe.one/5CMZ2SllW1s

Ekli dosyayı görüntüle 643295

#vanosfer #kedi #karavan #karavanyaşamı #seyahat #doğa #müze #treking #yürüyüş #mantar #mantaravı #motokaravan #karavanla #Gürcistan #Kazbek #Gergeti #cat #caravan #vanlife #travel #traveler #nature #museum #mushroom #mushroomhunting #caravan #Kazbeqi #Georgia #with #campervan
Link problemli ulaşılamıyor diyor...

Merhaba Videonuzda ziyaret ettiğiniz Açıkhava müzesinin olduğu yerin ismi nedir acaba? Keşke barış anıtını da ziyaret etseydiniz.
Türkçe olarak bir isim yok, sadece çeviri olarak bakarsak, dev kafalar müzesi olarak geçer.
Barış anıtını ziyaret etmeyi düşündük ancak eşimin videoda dediği gibi, çok sis vardı ve o nedenle ziyaret etmedik. Ama sis olmayan, gündüz geçtiğimiz bir zaman orayı görmek istiyoruz kesinlikle.

Teşekkür ederim anayoldan kaç kere geçtim ama bilmediğim için kavşaktan sapıp heykellere gitmedim. Benim kabahatim dersimi iyi çalışmamışım

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR