Olimpos Çıralı Çevresi Kamp Alanı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Mm218 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,323

Mm218

Yeni Üye
Olimpos civarinda kamp kurmayı düşünüyorum mayıs ayı içerisinde , ancak mecbur kalmadıkça kamp alanı ücreti ödemek istemiyorum , olimpos veya cirali yakınlarında kamp kurabilecegim bir yer tavsiye edebilirmisiniz ? Saygılar

Etiketler
Çıralı sahilinde istediğin yere istediğin gibi kamp atarsın işletme alanına girmediğin sürece.Gelip para isteyen olursa verme zaten hiçbir şekilde.Olimpos'ta girişteki orman içerisine kamp atabilirsin , onun harici geri kalan yerler işletmelerin işgali altında.Çıralı'dan Tekirova'ya doğru olan Likya Yolunu 8-9 km yürüyüp Maden Koyu'nda kamp atmanı öneririm.Sessiz , sakin , huzur verici bir koy.Çok gelen gideni olmaz , yürüyüşçüler , kampçılar ve arada nadirde olsa alemciler gelir.

Çıralı sahilinde istediğin yere istediğin gibi kamp atarsın işletme alanına girmediğin sürece.Gelip para isteyen olursa verme zaten hiçbir şekilde.Olimpos'ta girişteki orman içerisine kamp atabilirsin , onun harici geri kalan yerler işletmelerin işgali altında.Çıralı'dan Tekirova'ya doğru olan Likya Yolunu 8-9 km yürüyüp Maden Koyu'nda kamp atmanı öneririm.Sessiz , sakin , huzur verici bir koy.Çok gelen gideni olmaz , yürüyüşçüler , kampçılar ve arada nadirde olsa alemciler gelir.

Çok tesekkur ederim dostum , açıkçası bugüne dek tek basıma kamp yapmadigim için biraz cekiniyorum ancak bir kamp alanına ücret odersem de yeme içmeye dahi param kalmayacak , aklimda gece uyurken soyulurmuyum , jandarmalar olur olmaz rahatsizlik verirmi gibi sorularda var , bu yüzden ne yapsam diye düşünüyorum ve en az cok bildigim olimpos çıralı bölgesi dışında bir yer de istemiyorum , girişteki orman tarafı ya da çıralı sahil daha olası geliyor ama dediğim gibi ilk tek kampım olacağı için bir yanımda bir kamp alanına gitme ikileminde

Bu durumda senin bana tavsiyen ne olur ? Kamp alanı dışında olimpos giriş yada çıralı sahile çadır atsam hırsızlık soyulma vs riski olur mu ? Yoksa bir sorun yasamazsin madem butcen az boşuna kamp alanına para verme o parayla daha rahat ye iç mi dersin ?

Son olarak eğer kamp alani dışına çadır atmami onerirsen çıralı sahil mi yoksa girişteki orman mi ilk defa tek kamp yapacak birisi için daha uygun olur ? Güvenlik açısından , diğer kampcilarinda olması açısından ?

Tekrar çok teşekkürler , önümüzdeki günlerde yola çıkacağım gitmeden önce son kararımı vermeye çalışıyorum tavsiyelerini okumak bana çok yardımcı olacak

Ne kadar bütçeyle kaç gün kamp atacağını bilmiyorum ancak bütçen kısıtlı ise kamp alanına para verme.Yeme-içme ve acil durumlar için sakla.Kamp alanı güvenlidir diye düşünme çünkü öyle birşey yok.
Bu zamana kadar hep tek başına rota yürüyüşleri yapmış , kamp atmış , keşif yapmış ve yapmakta olan bir doğa bağımlısı olarak ben hırsızlık , kavga , hır gür , jandarmayla problem vb şeyler yaşamadım.Sıkıntılı tiplere , ortamlara ve durumlara denk geldim ama küçük çaplı şeylerdi.Ben "insansız doğa sahası" düşüncemle olabildiğince 'medeniyet'ten uzak yerlere kamp attığımdan böyle sıkıntılar yaşamamış olabilirim.Çünkü insanın olduğu yerde problem oluyor.
Tek başına kampta değerli eşyalarını her daim üzerinde bulundurman gerekli.Hem kaybolmasın hem de çalınmasın diye düğmeli veya fermuarlı ceplerde muhafaza edebilirsin.Ateş yakılması yasak olan yerlerde ateş yakmadığın ve girilmesi yasak alanlara girmediğin sürece yetkililer gelip "sen hayırdır?!" demez.Yağmur dönemi olduğundan Olimpos orman taraflarında kamp atmanı öneririm.Hem yağış hem de rüzgar sebebiyle.Bulunduğun konumu ailene veya arkadaşlarına bildir.İyi eğlenceler ;)

Ne kadar bütçeyle kaç gün kamp atacağını bilmiyorum ancak bütçen kısıtlı ise kamp alanına para verme.Yeme-içme ve acil durumlar için sakla.Kamp alanı güvenlidir diye düşünme çünkü öyle birşey yok.
Bu zamana kadar hep tek başına rota yürüyüşleri yapmış , kamp atmış , keşif yapmış ve yapmakta olan bir doğa bağımlısı olarak ben hırsızlık , kavga , hır gür , jandarmayla problem vb şeyler yaşamadım.Sıkıntılı tiplere , ortamlara ve durumlara denk geldim ama küçük çaplı şeylerdi.Ben "insansız doğa sahası" düşüncemle olabildiğince 'medeniyet'ten uzak yerlere kamp attığımdan böyle sıkıntılar yaşamamış olabilirim.Çünkü insanın olduğu yerde problem oluyor.
Tek başına kampta değerli eşyalarını her daim üzerinde bulundurman gerekli.Hem kaybolmasın hem de çalınmasın diye düğmeli veya fermuarlı ceplerde muhafaza edebilirsin.Ateş yakılması yasak olan yerlerde ateş yakmadığın ve girilmesi yasak alanlara girmediğin sürece yetkililer gelip "sen hayırdır?!" demez.Yağmur dönemi olduğundan Olimpos orman taraflarında kamp atmanı öneririm.Hem yağış hem de rüzgar sebebiyle.Bulunduğun konumu ailene veya arkadaşlarına bildir.İyi eğlenceler ;)

Sanırım servisle olimposa doğru gelirken kadirin yeri vs gibi pansiyonlara giden yola hic girmeden önceki ormanlardan bahsediyorsun , öyleyse oralarda ağaç altı bir yere atacagim cadirimi , eşya olarak bir buyuk çanta , cadir malzemelerim ve piknik tupumden fazlasini almam ve sanırım gün içinde sahile gidip gelirken cadirimi da toplayıp yanımda tasimam ve donuste tekrar kurmam daha uygun olur ? Süre olarak belirli bir zamanım yok isten henüz kovuldum ve alacağım 15 günlük maasimi bitirene dek olabilecek en az masrafla en çok ne kadar kalabilecegimi ben de merak ediyorum

Son olarak yer secimi konusunda ve olası böcek sokması vs gibi durumlara karşı eger gerekiyorsa yanıma almam gerekecek herhangi bir ilaç varsa o konuda da tavsiyelerini okumayı çok isterim , bir de köpekler tabi

Tek basıma ve insanlardan uzak bir yerde doğayla başbaşa kalarak kendimi yeryüzüne bırakmak , geceleri gece kuslarinin sesleri ile birlikte yildizlarin altinda okuyup sabahları tek basıma ormanlara dağlara uyanmak benim çocukluğumdan beri gerçekleştirmek istedigim bir şey ancak bugüne kadar gerek şartların oluşmaması gerekse cesaret edememem sebebiyle boyle birseye girismedim ama bu defa gelmek isteyen tüm arkadaslarimida reddederek bu isteğimi gerçekleştirmek , tek başına kamp yapabilmeyi de öğrenmek ve yapabileceğimi görüp daha farklı yerlerede gidebilmek için güven kazanmak istiyorum . bu yüzden bu ilk deneyim öncesi benim için yazdıkların çok önemli tekrar tekrar çok sağol .

Son düzenleme:

Askerden iki hafta önce terhis olup iş başvurularına CV spamlamış ancak hiçbir geri dönüş alamamış bendeniz de para denkliyip Karia Yolu Datça etabını kamplı yürüme niyetindeyim evde oturmaktan bunalıma girmeden.
Böcek - sivrisinek vb. sokması için Fenistil merhem vardı hala piyasada mı bilmiyorum.Bayağı başarılıydı.
Köy giriş-çıkışlarındaki sürü köpekler sıkıntı verebiliyor , Olimpos tarafında köpekle ilgili problem yaşayacağını düşünmüyorum.Köpek fobin varsa kovucu spreyler var onlardan temin edebilirsin.
Eşyalarını her daim yanında taşı sürpriz yaşamamak için.
Tek başına kampın bana göre tek zor diyebileceğim yanı gece , o da alışana dek.Hışırtılar , çıtırtılar , ormanın sesi , zifiri karanlık , "değişiğin biri gelip bana sarar mı , gasp etmeye kalkar mı?" vb düşünceler.Kendini güvende hissedeceksen yanına bıçak veya çakı alabilirsin.
On gün boyunca aynı lokasyonda sıkılırsın diye düşünüyorum.Ben aynı yerde iki günden fazla duramıyorum keşfedilecek birşeyler yoksa.Antik kenti gez , Yanartaş'ta sosis pişir , Çıralı sahil karetta yumurtlama sezonunda oralara bı bak derim.

Dilerimki niyetin gerçek olur , işi biliyor ve güven kazanmış olmak çok güzel olsa gerek umarım bir gün bende bu noktaya gelirim ...

benim öncelikle olimpos tarafı düşünme sebebim daha önce yazları geldiğim ve nispeten bildiğim bir yer olması dolayısıyla başlangıç olarak kendimi daha rahat hissedebileceğimi düşünmem

Aslında kopek korkum yok ancak o karanlığın içinde nasıl hissederim bilmiyorum , kovucu spreylere bakacağım , tabi bir de yılan meselesi vardir belki bu isin ...

insan konusunda da aslinda endisem uyuduktan sonrası , ilk defa tek başına bir ormanın ortasında kendimi uykuya bırakmak gerçekten atlaması zor bir esik olacak benim için ama sanırım bir defa yapabilirsem gerisi gelir , ilk gece uyurken iki saate bir çalacak şekilde alarm ayarlar , bölge de kamp ateşi yakamayacagim icin gerekirse kamp lambami da açık tutarim diye düşünüyorum

Tabi eger kendime guvenim gelirse bir sure sonra tavsiye ettiğin diğer bölgelere de gecebilirim , kendimi deneyecegim artık bakalım neler olacak

iamtrippingballs çok detaylı ve faydalı bilgiler vermiş, dediklerine katılmakla beraber Çıralı sahilde kocaman alanda istediğin yere çadır atabilirsin. Güven yönünden bir sıkıntın olursa pansiyon ve otellerin yoğun olduğu orta kısımlarda, tenha yer arıyorsan Olympos ya da Tekirova bölgesine yerleşebilirsin. Olympos Tekirova'ya nazaran kısmen daha canlı. Zaten bahsettiğim yerler arası 3-4 km. açık arazi, çıplak gözle yerleşeceğin yeri teyit edebilirsin. Burada tek başına sıkıntı yaşamazsın, ancak genel olarak konuşmak gerekirse yanında bir biber gazı bir de kamp bıçağı bulundurmak her daim faydalıdır, hem olası durumlarda vahşi hayvanlara hem de insanlara.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,475
Kayıtlı Üye Sayımız
172,126
Kaydolan Son Üyemiz
Mev

SON KONULAR

Geri