Kendi Karavanını Yapanlar; Peugeot Boxer - Bekir Kemal Ataman (TA2RX)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan TA2RX Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 883
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 344,766
Ynt: Kendi Karavanını Yapanlar; Peugeot Boxer - Bekir Kemal Ataman (TA2RX)

Teşekkürler. Bir aksilik çıkmaz ise 18'inde çayınızı içmeye geleceğiz inşallah.

Sevgiyle,
BKA

Etiketler

Bunları yazmak için daha uygun bir başlık var mıdır, kestiremedim. (Belki iç tasarım altında bir yerlere???) Neyse, varsa, moderatörlerimiz taşıyacaklardır nasılsa. :smiley:

PLANLAMA:

* Duvar kaplamasına başlamadan önce elektrik tesisatının döşenmesi gerekiyor. Bu aşamada Yaybek'in yaptığı gibi belli yerlere kanal döşemek, sonradan çıkabilecek ilaveler için büyük kolaylık sağlayacak.
* Tavanı delip kablo geçirmek gerektiği için tavan kaplamasından önce solar panellerin takılması gerekiyor.
* Koltuk yerlerinin belli olması için taban döşemesinden önce ikinci sıra koltuğun takılması gerekiyor.
* İzolasyonun her halükarda iç duvar kaplamalarından önce yapılması gerekiyor.
* Mutfak tezgahının ölçülendirilebilmesi için buzdolabının ölçülerinin bilinmesi gerekiyor.
* Atilladi'nin kullandığı türden klima kullanmak için nereye konulacağının (örn. aynı şekilde yatak altına) belirlenip ölçülerinin bilinmesi gerekiyor.

Bu durumda sıralamanın şu şekilde olması gerekiyor:

* Proje
* Yan camların açılması ve ikinci sıra koltuk montajı
* Solar panelin takılması
* Elektrik tesisatı
* İzolasyon
* İç duvar kaplamaları
* Klima yerinin belirlenmesi
* Yatak
* Buzdolabı ölçüleri
* Mutfak tezgahı
* ... (Sonrası için şu an için kafa yormadım.)

Doğru mu?

İyi bir öğrenici olmuşum demektir. Öğretmenlerime teşekkürler.

Sevgiyle,
BKA

Bekir Kemal bey (hangi isminizle hitap etmemizi istersiniz?) ben de kendim için böyle bir plan yazayım diye düşünürken sizin planınızı gördüm. :smiley: :smiley: :smiley:
Ve çok mutlu oldum (Beleşe kondum) ;D ;D ;D
Elinize sağlık, devamını bekleriz :D :D :D

Her iki ismimi de kullanıyorum, sorun değil.

Ben yalnızca bizden önce yolu açan öncülerimizin izlediği yolu derledim. Herkesin işine yarayabileceğini düşündüğüm için de belki ayrı bir başlık altına taşınabilir diye düşünmüştüm. Moderatörlerimiz mesajı gördüklerinde uygun bir yere taşırlar sanırım.

Sevgiyle,
BKA

Bekir bey,proje size ait olduğundan sizin sayfanızda devamı daha uygundur. İleriki zamanda aracınıza ait herşeyi
tek başlıkta bulmanız çok iyi olacak. Selamlar.

OK. Nasıl tercih ederseniz. Ben bu bilgiyi arayan başkalarını düşünmüştüm. Benim için sorun değil.

Sevgiyle,
BKA

Bugün biraz bilgisayar başında oyalandım. Önce başkalarının da işine yarayabileceğini düşünerek aracın boş çizimini yaptım. (drares'in çizimi sağolsun :smiley: ). Benim aracımın Ducato'lardan iki temel farkı var: Birincisi kayar kapı hemen sürücü kabininin arkasında başlıyor (arada 60 cm. kapalı alan yok), ikincisi toplam hacim 13m3 olduğu için azıcık daha uzun (347 cm). Ben boş araç çizimini kendi aracıma göre ölçekledim. Siz de kendi ölçülerinize göre göbekten biraz keserek kısaltabilirsiniz.

[attachment=1]

PSA01

Sonra kabataslak bir tasarım yaptım. Şu haliyle sorunlu, ama önce görüntü:

[attachment=1]

Buradaki temel sorun buzdolabının büyüklüğünü hesap etmeden çizmiş olmam. Mutfak tezgahının derinliğini 50 cm çizdim. Oysa kullanmayı düşündüğüm Atilla Dinçer örnekli buzdolabının derinliği 60, eni 55 cm.

Bunu düzeltmek için aklıma gelen iki alternatif var:

Birincisi mutfak tezgahını 60 cm. derinliğe çıkarıp, banyoyu 70x70'e indirmek. Şekilde görüleceği üzere banyonun kenarına fazladan bir 10 cm koydum, çünkü Yusuf Aybek bir ara ilk tasarımında boruları indirecek yer bırakmadığı için sıkıntı yaşadığını yazmıştı. Bu amaçla dış duvar dibinde 10 cm bırakmayı düşündüm. Ama burada hala kafamı kurcalayan faktör, aracın alt tarafındaki kuşağın buna engel olup olmayacağı. Engel olacaksa, zaten o 10 cm'lik fazlalığın bir anlamı yok demektir. Sözkonusu kuşak şu resimde çok net görülebiliyor:

http://www.gezenbilir.com/index.php?action=dlattach;topic=73948.0;attach=297223;image

İkinci alternatif, mutfak tezgahının enini 55 cm'e çıkarmak, dolabı kapı tarafına almak ve buzdolabını Atilla bey'in tasarımında olduğu gibi (Dolabın kapısı aracın kayar kapısının olduğu tarafta olacak şekilde) yanlamasına yerleştirmek. Bu takdirde girişi daraltmamak için mutfak tezgahının boyunu 110 cm'e indirmek gerekiyor. Hanım bu tür bir tasarımda daha yüksek buzdolabı da kullanabileceğimizi düşünüyor. Ama ben buna pek taraftar değilim, çünkü o zaman mutfak tezgahını hiç bir şekilde genişletmek mümkün değil (örneğin kayar kapı tarafına menteşeli bir uzantı ile tezgahı büyütmek, vb.)

Buzdolabı banyo tarafında kalır ise aküler buz dolabının altına gelecek. Kapı tarafına konur ise, bu durumda evyenin altında yer alacak. (Tabii olası su taşmalarına karşı iki bölmeyi birbirinden çok iyi ayırıp izole etmek şart.

Klima (Atilla beyin kullandığı türden) ya yatağın altına, ya ocağın altına girecek. Ama ocağın altına gider ise ocak yükselmek zorunda. Hanımın boyu kısa olduğu için bu ciddi bir sorun. Klima ocağın altına girer ise, ocak küçük tüple kullanılmak zorunda. O da, evyenin altında, akülerin üzerinde olmak durumunda. Her dört bölmenin de (tüp, akü, buzdolabı, klima) adam akıllı havalandırma ile donatılması şart (fan, vb.)

Temiz su deposu için aklıma gelen tek yer yatağın altına banyo tarafına koymak.

Yorumlar, öneriler, eleştiriler lütfen. Tasarıma yeni başladığım için kafam epeyce karışık.

Sevgiyle,
BKA

PSA5

Bekir abi planın hayırlı olsun çok güzel bir proje inşallah en kısa zamanda uygulamaya geçersiniz,abi duş teknesini 70x70 yapacaksanız kabinin içi o değerler olsun eğer dışdan dışa 70x70 yaparsan içine uyacak hazır duş teknesi bulamazsın hatta ben olsam 70x90 yaparım edindiğim tecrübeye dayanarak.
Yatağın ayak kısmını 10cm düşerek yer kazanabilirsiniz ben 20cm düşdüyüm halde sıkıntı olmadı ;)

Yusuf banyo-wc kabini konusunda haklı 80x70 bir banyo-wc bölümü yetersiz olur, çünkü portatif wc'lerin boyu 45cm, oturma konumunda yetişkin birinin ayak boyu 35cm dir otururken toplamda 80cm yer kaplanır, wc'de otururken 70x80 lik bir kabinde ayakların sığabileceği alan kalmaz, ölçülerin belirlenirken bu tür küçük mekanların kullanılacak objelerle testinin yapılması gerekir..Benim karavanımdaki banyo-wc bölümü 95x70 cm, 95 cm yönünde portatif wc'ye ancak rahatlıkla oturulabiliyor, yapımına yeni başlayacağım karavanda ise banyo-wc bölümünü 90x75cm olarak belirledim...

Hmm. 20 santim yer bulmam gerek. Düşünelim bakalım. Ya da koridoru 10 santim daha kısaltıp 40 santime indirmem gerekecek. Çok dar olmaz mı?

Önceki saydığım alternatifler içinde, mutfak tezgahını 60 cm ene çıkarırsam, koltuğun olduğu yerde koridor iyice daralıyordu. Bu yüzden dolabı kayar kapı tarafına taşımak daha mantıklı diye düşündüm. Onu çizerken, önceki çizimde mutfak tezgahının ölçüsünü yanlış hesapladığımı farkettim. Onu da düzelttim.

[attachment=1]

PSA6

Koridor için 40cm yeterli, mutfak tezgahının enini buzdolabına göre belirlemeye çalıştığın belli oluyor seçtiğin buzdolabı 55cm eninde gibi görünüyor, oysa 3 değişik ölçüde büto tipi buzdolabı vardır, 55x60, 50x60, 48x60cm 48x60cm olanını düşündüğün gibi tezgah altına enine yerleştirirsin, (ben yapamadım çünkü dolabımın eni 55cm'idi vede A+plus özelliğinden dolayı enerji tasarrufu yüksek olduğu için buzdolabı orjinal elektrolux kullanmak istedim, yerli buzdolabı kullanmak istemedim) mutfak tezgahı eninide 48cm'e çekmiş olursun, bu sefer 30x51cm lik ikili ocak sızmaz onuda benim çözdüğüm gibi 38x36 lık iklili ocakla çözebilirsen koltuk enine 90cm versen bile koridor 40-42 cm gibi olabilir.. Yine kendimden örnek vereceğim, benim koltuk enim 90cm, koridorum 42cm, tezgah enim 48cm (90+42+48=180cm), özellikle denemek için taraklıda 4 gün 4 yetişkin insan karavanda kaldık, ölçülerle alakalı hiç bir sorun yaşamadık...

Bekir bey kolay gelsin. Atilla'nın aracındaki dizayn farklı olduğundan 40 cm koridor yeter diyebiliyor haklıda sizin dizaynınızda
koridora ayırdığınız genişliği evde oluşturun ve pantolon yada kazak giymeyi deneyerek yada tezgah altı dolaplardan malzeme
alıp koyma denemeleri yaparak karar vermeniz sağlıklı olacaktır.
Kitaplığınızı dikeyden tavana yatay konumda yer araştırmanızda banyodaki kaybı telafi edebilir.
Banyo ölçünüzü 80x70 değilde 70x80 olarak değiştirirseniz neler değişecek + ve - lerini denemelisiniz.

Levent, doğru söylüyorsun, Bekir beyin, banyo kapısı koridora açıldığı için, önce kendisine özel bir banyo kapısı genişliği bulması ve kapının koridorda 90 derece açılabileceği genişlikde yapma zorunluluğu var, (banyo kapısı eni=koridor eni)...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,491
Kayıtlı Üye Sayımız
172,150
Kaydolan Son Üyemiz
namso

Geri