Kendi Karavanını Yapanlar; Ducota Camper 13 M3 (egean.tr)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan egean.tr Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 169
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 122,891

Etiketler

Ynt: Kendi Karavanını Yapanlar; Ducota Camper 13 M3 (egean.tr)

Ben de 13 m3 Gezenev hayali kuruyorum.
İlgiyle takip edeceğim Erdal Bey, şimdiden hayırlı olsun.

erdal bey öncelikle aracınız hayırlı olsun inşallah herşey gönlünüze göre olur karavanınızın yapım aşamalarında malzemelerinizi tedarik ederim derseniz benim kendime ait atölyemde size yardımcı olabilirim tabiki aracı ankarada yaptırmayı düşünürseniz şimdiden karavanınız hayırlı olsun

züğürt gezençi' Alıntı:
Erdal bey hayırlı olsun,Ayvalık tarafına yolunuz düşerse ben Gömeç' teyim.Fikir teatisinde bulunabiliriz.Selamlar.
Sami Bey,
İyi dileklerinize tşk ederim, müsait olduğum ilk fırsatta görüşmek isterim.

Turan YUCEL' Alıntı:
Erdal bey aracınız (karavanınız hayırlı olsun.
Turan Bey,
İyi dileklerinize tşk. ederim. Başarılı çalışmalarınızı uzun zamandır takip ediyorum. Planlama, yapım konusunda sizden çok şey öğreneceğimi düşünüyorum. Biliyorsunuz, başlangıç kararları oldukça zor oluyor, şimdilik bu aşamadayım. Esen kalın...

ZMURATA' Alıntı:
Ben de 13 m3 Gezenev hayali kuruyorum.
İlgiyle takip edeceğim Erdal Bey, şimdiden hayırlı olsun.

ZMURATA,
İyilik dileklerinize tşk.ederim. Umarım hayaliniz en kısa zamanda gerçekleşir... Esen kalın...

gönlünüzdeki aracı en kısa zamanda tamamlamanız dileğiyle
Kalın sağlıcakla

Erdal bey hoş geldiniz aracınızda hayırlı olsun bende bir yıl kadar önce Balıkesir den karavan yapmak için bir t5 almıştım yapımına hala devam ediyorum sizede kolaylıklar dilerim. Halil Ayfer ÇETİNER ANKARA

ta2mzı' Alıntı:
Erdal bey hoş geldiniz aracınızda hayırlı olsun bende bir yıl kadar önce Balıkesir den karavan yapmak için bir t5 almıştım yapımına hala devam ediyorum sizede kolaylıklar dilerim. Halil Ayfer ÇETİNER ANKARA
Halil Bey,
İyi dileklerinize tşk. ederim..Umarım en kısa zamanda karavanınıza kavusursunuz...Esen kalın...

Arkadaşlar çok sevdiğim teyzeoğlunu kaybettiğim için bir müddet bütün işlerden uzak kaldım. Ancak hayat devam ediyor.. Karavanımın yapımına başlamak için kolları sıvadık. Tabii ki ilk önce planı netleştirmek lazımdı bu amaçla planlar üzerinde çalışarak iki örnekle huzurunuza geldim. 13 M3 karavan planının ne kadar zor olduğunu çalışırken gördüm. 15 M3 planı bu hacim için oldukça zor. Ancak, yine de imkansız değil. 13 M3 karavanın en büyük avantajı şehir içinde hareket kabiliyeti.. Her zaman bu avantajı kullanmak için tercihim 13 M3 oldu. Tabi bu arada kıymetli dostumuz Atilla Dinçer Beyin bu hususta ne kadar tecrübeli olduğunu bir kez daha gördüm. Yaklaşık, 1-1,5 yıldır uygulamalarını ve değerli fikirlerini izledim.. Bizler için rehber ve kriz anında çözüm ortağımız... 2010 yılında yaptığı 12 m3 karavan bana rehber oldu. Bkz.....> http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=59516.50 Kendisine huzurunuzda teşekkür ediyorum ve eleştirilerini bekliyorum.. Bu planın en büyük avantajı flex olması.. Kendi kısmi yorumum ile oluşturduğum planı değerli eleştirilerinize sunuyorum. Ayrıca, 15 M3' klasik uygulama planı da bu sefer 13 m3 (Plan-2) olarak sunuyorum. Kıymetli eleştirilerinizden sonra, sizlerin yardımlarınızla uygulamaya başlayacağım. Herkese şimdiden çok teşekkür ederim.

1) PLAN-1 (13 M3 FIAT-DUCATO KARAVAN-KORDELİO)

KARAVAN 1

KARAVAN 2

KARAVAN 3

KARAVAN 4

2) PLAN-2 (13 M3 FIAT DUCATO KARAVAN-KORDELİO)
Bu plan da fena değil...bakalım sizlerin tercihi hangisi olacak...:smiley:)))

KARAVAN 5

Plan 2 ölçüler bakımından daha uygun olur sanırım, ben bu modeli tekrar yapsan tercihim plan 2 olurdu..
Arka yatak ayak ucunu 100 cm'e düşürün, baş kısmı 120 cm olsun (120x100)...Banyo hizasını masa grubu ile aynı tutun, banyo enini içden içe 70x90 cm bitirin, banyo duvarı yatak tarafında biraz verev olsun, köşe dönüş profili 10-15 derecelik bu verevlikleri kamufle edebiliyor...Banyo lavabosunu kesinlikle sol arka köşeye davlumbaz üstüne koyun, böylece el yüz yıkamak için banyoya tamamen girmeye bile gerek kalmadan bile el yüz yıkama işlemi yapılabiliyor, düşündüğünüz şekilde zorlanırsınız..
Koltuk masa grubunda sizin ölçüleriniz ile 180 cm almanız biraz zor, çünkü şöför koltuğu 10 cm kadar geriye yaslanıyor, buda masa grubunun söför koltuğu arkasında 10 cm kadar geriden başlaması anlamına geliyor..Koltuk enlerinde 60 cm'den sakın taviz vermeyin, 60+60+60 cm olarak bitirn, koltukların yatma durumunda genişletilmesi statik açıdan biraz zordur, yatan insanın ağırlığını taşıyabilecek sağlamlıkda olmalı, özellikle masa kısmının genişletilebilmesi için uzun boy parça kullnmak mantıklı ama ve hiç kimsenin düşünmediği bu uzatma sisteminde tak-kaldır parça kullanacaksanız gündüz parçaların nereye konulacağını iyi düşünün, buna göre sistem tasarlayın
Banyonun koridor kısmını daraltmamak için koltuk hizasından geri çekmişsiniz, buna gerek yok, buzdolabı seçinimde büro tipi simfer seçerseniz 50x50x85cm, çift kapılı seçerseniz buses 50x50x132 cm, böylece banyoyu geri çekmenize gerek yok, hatta çift kapılı kullanırsanız, aracın duvar eğimlerinden dolayı dolabı koridora doğru itmesini engellemek için dolabın üst arka noktasının araç yan duvarına değeceği yerde duvar izolasyonunu keserek dolabın üst arka köşesini aracın sacına kadar yaslayıp koridorda yer kazanabilirsiniz...
Arka yatağı yatma süngeri dahil 75 cm'i geçmemenizi öneririm, bagaj biraz ufalır ama 75cm'den yüksek bir yatağa çıkmak için kesin basamak gerekir, özellikle iç kısımda yatanın gece kalkması çok zorlaşır, basamak yapsanız bile gündüz nereye koyacağınız konusu meydana çıkıyor...
Kolay gelsin...

atiladi' Alıntı:
Plan 2 ölçüler bakımından daha uygun olur sanırım, ben bu modeli tekrar yapsan tercihim plan 2 olurdu..
Arka yatak ayak ucunu 100 cm'e düşürün, baş kısmı 120 cm olsun (120x100)...Banyo hizasını masa grubu ile aynı tutun, banyo enini içden içe 70x90 cm bitirin, banyo duvarı yatak tarafında biraz verev olsun, köşe dönüş profili 10-15 derecelik bu verevlikleri kamufle edebiliyor...Banyo lavabosunu kesinlikle sol arka köşeye davlumbaz üstüne koyun, böylece el yüz yıkamak için banyoya tamamen girmeye bile gerek kalmadan bile el yüz yıkama işlemi yapılabiliyor, düşündüğünüz şekilde zorlanırsınız..
Koltuk masa grubunda sizin ölçüleriniz ile 180 cm almanız biraz zor, çünkü şöför koltuğu 10 cm kadar geriye yaslanıyor, buda masa grubunun söför koltuğu arkasında 10 cm kadar geriden başlaması anlamına geliyor..Koltuk enlerinde 60 cm'den sakın taviz vermeyin, 60+60+60 cm olarak bitirn, koltukların yatma durumunda genişletilmesi statik açıdan biraz zordur, yatan insanın ağırlığını taşıyabilecek sağlamlıkda olmalı, özellikle masa kısmının genişletilebilmesi için uzun boy parça kullnmak mantıklı ama ve hiç kimsenin düşünmediği bu uzatma sisteminde tak-kaldır parça kullanacaksanız gündüz parçaların nereye konulacağını iyi düşünün, buna göre sistem tasarlayın
Banyonun koridor kısmını daraltmamak için koltuk hizasından geri çekmişsiniz, buna gerek yok, buzdolabı seçinimde büro tipi simfer seçerseniz 50x50x85cm, çift kapılı seçerseniz buses 50x50x132 cm, böylece banyoyu geri çekmenize gerek yok, hatta çift kapılı kullanırsanız, aracın duvar eğimlerinden dolayı dolabı koridora doğru itmesini engellemek için dolabın üst arka noktasının araç yan duvarına değeceği yerde duvar izolasyonunu keserek dolabın üst arka köşesini aracın sacına kadar yaslayıp koridorda yer kazanabilirsiniz...
Arka yatağı yatma süngeri dahil 75 cm'i geçmemenizi öneririm, bagaj biraz ufalır ama 75cm'den yüksek bir yatağa çıkmak için kesin basamak gerekir, özellikle iç kısımda yatanın gece kalkması çok zorlaşır, basamak yapsanız bile gündüz nereye koyacağınız konusu meydana çıkıyor...
Kolay gelsin...
Önerileriniz doğrultusunda planı revize edeceğim..tşk ederim Atilla Bey, esen kalın...

Atilla Bey,
Değerli görüşleriniz benim için çok önemli. Eleştirileriniz doğrultusunda gerekli değişikleri yaptım. Bunun yanısıra, yenilikleri de (buzdolabın girişe alınması) görüşlerinize sunuyorum. Evet, bu planlama gerçekten cuk oturdu. Umarım redaksiyonlar sonucunda planlama kısa sürede sonlanır ve de hemen imalata başlayabiliriz. Tabii bu konuda da yardımlarınızı bekliyorum..

Karavan 1

Karavan 2

Karavan 3

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,476
Kayıtlı Üye Sayımız
172,128
Kaydolan Son Üyemiz
hayalperestt

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.