Kendi Karavanını Yapanlar; Ducato 17m3 "YAK" - Atilla Dinçer(Atiladi)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan atiladi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 434
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 231,049
Ynt: Kendi Karavanını Yapanlar; Ducato 17m3 "yak" - Atilla Dinçer(atiladi)

Bu gün, masanın son müdehalelerinide yapıp bitirdim...
Arka yatak bölümünde üst ranza ve alt yatağı koridordan izole edecek perdeleri için perde raylarını montajladım, arka yatağın, arka kapılara açık kısmının perdesi içinde bir ray montajladım...
Klimanın üfleme cıkışına hava debisini engellemeyecek şekilde dekoratif bir menfez takdım...
Deney vakti;
Bu gün hava çok sıcakdı, deney amaçlı buzdolabı ve mobil klimayı aynı anda akü üzerinden bir kaç saat çalıştırdım, tam öğle vakdi, 12-15 arası 450 watt 8.72 amp güneş panelleri yüzey gerilimi 21-22 amp görünüp 18-19 amp'i aküye basıyordu, anlaşılacağı üzere buzdolabı+klima "power" modda 18-19 amp/h enerji tüketiyor, ve 450 watt güneş paneli öğle vakti tüm sistemi bire bir karşılıyor, buzdolabı ve klimadan birinin termostadı atma zamanı gelip atınca 11-12 amp/h tüketime kadar düşüyor...
Atık su depolarını tezgaha aldım, gerekli giriş ve çıkışları delip flanşları montajladım, seviye gösterge şamandıralarını montajlayıp, karavan altına takılır hale getirdim, şimdi bir bağlama yöntemi seçip, gerekli malzemeleri alıp yerlerine takılması kaldı..
Bu gün ayrıcai karavanın dış resimlerini çekip, ruhsat örneği ve yerleştirme planım ile, TSE'ye onaylatılmak üzere proje çizilmesi için mühendise verdim, bir haftaya kadar proje onayı gelir, sonra TÜV...

20130516 152516

20130516 152524

20130516 152639

20130516 152610

Etiketler

Klima çok şık olmuş. Ortada sırıtmıyor.
Atilla bey; hep aklıma takılır klimayı hic parçalamayı düşündünüz mü? Belki böylece daha kompakt bir hale gelebilir?

Klimayı parçalarsan daha büyüyor, çünkü mobil klima tek parça görünsede içindeki sistem splitdeki gibi çift, sadece fan motoru ortak ve tek, küçültmek için bölünürse, bırak küçülmeyi, birde fan ilave edip büyüyor, adamlar en ufağını yapmış zaten..Extra ufak mobil klimalarda var, ama farkı fiyatı, büyüklükleri elektrik süpürgesi kadar ama fiyatlari 2_3 misli. ....Olimpia issimo 9 diye google da aratın görün..

Hafta sonu cumartesi-pazar, oldukca yoğun ve yorgun geçti...
Karavanın sol tarafında kalan eski giydirmenin bant kalıntılarını temizledim, karavanı komple pasta cila yaptım...
Ön kaput altı panelin gri boyasını yeniledim, şöför kabini üstü tavan ön göğüsün boyasını yaptım...
Kayar kapının tüm stoplayıcılarını değiştirdim..
Yazması kısa ama hafta sonu yorgunluğu büyük bir hafta oldu...

20130507 181941

20130519 161402

20130519 161410

20130519 142051

Atilla abi büyük bir hayranlıkla sizi takip ediyorum, ellerinize sağlık, keşke bu becerilerin ve bilgilerin bir kısmına ben de sahip olabilseydim, merak ettiğim iki husus var, yanıtlayabilirseniz çok sevinirim, birincisi oturma grubunda ikili koltukların yönü teknik olarak sürüş yönüne doğru bakması veya başka bir deyişle oturma grubunun kapıya doğru bakmaması teknik veya yasal bir zorunluluk mudur? ikincisi ustaların nazını çekmeyi sevmediğinizi biliyorum ama aracın ahşap donanımını daha kaliteli bir malzemenden bir marangoza yaptırmak maliyeti çok farkettirir mi? şimdiden teşekkürlerimle.

Kargo bölümündeki koltukları istediğin yöne baktırabilirsin bunda yasal bir zorunluk yok...
Karavanı anlamak , tanımak, doğru ve ergonomik bir karavan imal etmek için önce uzun yıllara yayılmış karavan kültürü ve deneyimi gerekli, Marangozlar karavan yapabilseydi, memlekette binlerce, karavan üreten fabrika olurdu, ama hepsi hazır mutfağa benzerdi....Kaliteli malzeme kulanarak karavan imal ettirmek için sadece sipariş vermek yeterli, bu kadar basit, siparişle düşündüğün kalitede karavan üretebilecek bir çok arkadaş var..

Cevabınız için çok teşekkür ederim, tekrar ellerinize sağlık ve kolay gelsin.

Atilla abi kolay gelsin nasılsınız. karavanın sol tarafında kalan eski giydirmenin bant kalıntılarını söktükten sonra hangi uygulama ve malzeme kullandığını yazarmısın benim telekom aracında da aynı giydirmeden var boyaya zarar vermek istemiyorum.
Teşekkürler.
Coşkun.

Bu gün, arka bagaj kapılarının bakımlarını yaptım, kapı üstlerinde ıvır zıır konulabilecek girintileri üzerlerine plaka takıp kapatmak yerine saclarına fitil dönüp bir şeylerin konulabileceği cepler haline getirdim, yarın iç duvarlarına izolasyon süngerinden yapıştırarak hem izolasyon hemde görsel olarak hoş görünür hale getireceğim...Bütün gün bunuları yapmadım tabiki bir sürü ufak tefek işler ama bir bakdımki akşam olmuş, yap yap bitmiyor meret..
Sonra atık depo bağlantıları için malzeme listesi yaptım, yarın sabah son defa karaköy yolunu tutup bağlantı aparatlarını alıp öğleden sonra işe devam edeceğim..
Akşam üzeri yine eve bir kaç sefer yapacak kadar malzemeyide toparlayıp eve dönüşe devam ettim..

20130520 160235

20130520 160228

Coşkun Bahçeci' Alıntı:
Atilla abi kolay gelsin nasılsınız. karavanın sol tarafında kalan eski giydirmenin bant kalıntılarını söktükten sonra hangi uygulama ve malzeme kullandığını yazarmısın benim telekom aracında da aynı giydirmeden var boyaya zarar vermek istemiyorum.
Teşekkürler.
Coşkun.

Bantları fön makinası ile ısıtarak sökdüm, ama yılların bandı sökülsede yapışkanların çoğu arabada kaldı, yapışkanları ise %50 sellozik tiner, %50 sentetik tineri karıştırıp yeni bir kimyasal yaptım, bu hafif sellozik malzeme ile üstüpü ile yayaş yavaş sıvazlayarak yapışkasnları sildim, üstüpüyü çok al kirlendikce sık sık değiştir, biri ıslak biri kuru iki üstüpü kullan biriyle yapışkanı çürüt kurusu ile üstünden geç..Bu temizlikden sonra likit ince pasta (yeni nesil likit pasta fiyatları pahalıdır 45-60 TL) ile gereken yerleri veya tüm aracı pasta yap, pasta süngeri ve hızı ayarlı pasta makinası kullanılabilir, veya bileğe kuvvet el ile pasta yapılmalı..

20130519 142033

Bu gün, sabah aışverişe çıktım, atık su depolarının şase bağlantıları için gerekli saplamaları aldım, depo saplama alt bağlantılarında demir çobuk yerine bu sefer alüminyum çubuk kullanacağım böylece paslanma ve boya derdinede son veriyorum..Atık depoların montajı yarın..
Arka kapı iç malzeme cepleri için izolasyon süngeri aldım, arka kapı bisiklet taşıma aparatı için iki adet bisikler barı aldım, 2 adet bisiklet bağlanabilecek şekilde imal edeceğim..Bu arada kendi bisikletim için komple fren sistemi aldım, tamamını yenileceğim..Bisikletime carefourda ikili taşıma çantası (indirimde 10 TL) buldun çantaları bulunca mecburen, birde bisiklet arka bagajı aldım (10 TL), montajlarken resimlerini yayınlayacağım..
Geri vites kamerası için 7 inch navigasyon cihazı aldım, böylece karavanın geri vites kamera görüntü sistemi ve navigasyonu tek elden halledilmiş oldu, resimler yine montajdan sonra yarın..
BİM'den LPG gaz alarmı aldım (9.90 TL), alarm 220v ile çalışıyor ama içini açıp bir bakacağım belki 12v'a çevirebilirim..Lazım olanlar bim markete koşsun..
En sonunda akşama doğru, yatağın arka kapılara bakan yüzeyi için , ranzaları koridordan ayıran ve şöför mahalli ayrımı için Vip perde siparişlerini de verdim, cuma günü alacağım, muhtemelen hafta sonu karavanda iş bitimi tam temizlik var, bu hafta TSE proje onayıda gelir, önümüzdeki hafta başı Karavanın son şekli ve TUV muayesi ile trafik tescilleri yapılacak...

20130521 200657

Atilla bey; iyi niyet, fikir, tecrübe, alınteri= BAŞARI . Kutluyorum, söyleyecek söz bulamıyorum. Yüreğine bileğine sağlık. Herşey gönlünüzce olsun. Selamlar.

Atilla abi
Eline sağlık yine güzel bir karavan oldu. Bravo

a.yilmaz' Alıntı:
Atilla bey; iyi niyet, fikir, tecrübe, alınteri= BAŞARI . Kutluyorum, söyleyecek söz bulamıyorum. Yüreğine bileğine sağlık. Herşey gönlünüzce olsun. Selamlar.

Teşekkür ederim...Kriterlerinize bende bir iki ekleme yapmak isterim, bil hassa %100 ben yaptım diyebilmek için "Sabır, mesai,iyi niyet, fikir, tecrübe, alınteri= BAŞARI" olarak görmekde fayda var..

vw.california' Alıntı:
Atilla abi
Eline sağlık yine güzel bir karavan oldu. Bravo
Teşekkür ederim....

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,440
Kayıtlı Üye Sayımız
172,096
Kaydolan Son Üyemiz
Muhammet binici

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR