Kendi Karavanını Yapanlar; 12m3 Ducato-Tatanka (Atiladi)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan atiladi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 552
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 97,953
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Ynt: Kendi Karavanını Yapanlar; 12m3 Ducato-Tatanka (Atiladi)

atiladi' Alıntı:
Pedalın karavan ile sökmeden sığmama gibi bir ilişkisi yok, bahçede durduğu için pedalı söküyorum, en azından hırsızlar binerek kaçamayı düşünüyorsa vazgeçiyor...

;D ;D ;D Güzel çözüm! Şeytanın aklına gelmez...

Etiketler

Atila bey ruhsat bitimini yeni öğrendim.Hayırlı olsun.Son aşamayıda atlatmışsın.Görülen o ki ruhsatlanmada hala kargaşa devam ediyor.
Benim de bir sorum olacak ruhsatı alınmış camperı kesip biçip alkovan haline getirsek aynı ruhsatı kullanmamda bir sakınca olur mu?

Tekrar yeni ruhsan hayırlı olsun,kazasız geziler dilerim.

Ömer Aktaş

Teşekkür ederim Ömer abi.....

Camper dönüşümünde karayolları uygunluk belgesi gerekmiyor, yani bizde yok...Camperin kesilip alkoven yapıldığı düşünelim, bu belge yine olmamış olacak, kaza anlamında yaşanacak bir sorunda bir sigortacı veya tuv görevlisi projeyi görmek ister ve trafikden veya tse'den yazı isterse büyük sorunlar başlıyor demekdir, çünkü böyle bir şey yapmak yasak...Ama düzgün, mantıklı, insani kriterlere uygun, diğer emsallerinden görüntüde farkı olmayan bir dönüşümle yıllarca hiç bir sorun yaşanmadan kullanılabilirde, önemli olan denenmişin olmaması, birisi sonunda tüm karavanı hurdaya terk etmeyi göze alarak böyle bir girişimde bulunur ve yaşadıklarını anlatırsa, kanuni ve hayati gerçekleri bizde öğrenebiliriz belki, şimdilik böyle bir delikanlı yok....

Bu gün, atık su depolarının montajını bitirdim..Bir ara bisiklet taşıyıcısının boşta kalan ucunu merdivene çelik gergi teli ile bağladım, gergi istendiğinde sökülüp, taşıyıcı ile birlikte bagajda duracak, lazım olduğu zaman bir kaç dakikada komple montajlanabilecek pratiklikte....Yorucu bir gün oldu, neyseki yağış yoktu...

20130114 153251

20130114 165733

20130114 165743

Atilla abi çok güzel olmuş ellerine emeğine sağlık,bisiklet taşıyıcı gergiside harika olmuş .

Selamlar, Saygılar.

Teşekkürler, Turan....

Bu gün, yine ufak tefek işler ile uğraşarak geçirdim..Atık su depolarının, birbiri ile bağlantılarını yaptım, atık boşaltma vanasını montajladım, bu sefer boşaltma işleminde küresel vananın kolay açılabilmesi için araç kenarına biraz yaklaştırmak için bağlantı borusunu uzun yaptım, depo plastik olduğu için açıp kaparken esnememesi için de vanayı şaseye bir parça ile tutturdum...

20130115 135330

Atilla Abi,
Bu araçların altına koyulan depolar (hiç kullanmadığımdan tecrübem yok ama) sanki bizim bozuk yollarda bir yere vurulabilecekmiş gibi geliyor bana ama başka çare de yok tabi bunun için.Bunlar delinse veya çatlasa tamir şansı var mı yolculuk esnasında geçici olarak.
Bu arada bisiklet taşıyıcı çok güzel olmuş.
İzmir den selamlar
Burak Yalçın

Atık su deposu, egzostun 2-3 cm üstünde bitiyor, yani depoların yere çarparak delinebilmesi için önce egzostun kopması gerekir, kaldıki depo 4mm kalınlığında polietilen malzeme...

Depo boyu 26 cm, bu ölçü benim ideal ölçüm, bundan önce yaptığım karavanlarda da 25 cm olarak kullandım, dağ, taş, yayla hiç bir sorun çıkmadı...Bu birazda ducatoların sert arka makasının sertliğinin avantajı, araç kendini yere vurmuyor..Bende 2007 15m3 sprinterde var, mesela o öyle deyil, bozuk yolda yumuşak olan makas yüzünden zaten araba kendisini yere vuruyor...

Atık depolarının altına depoya değmeden girebiliyorum, muhtemelen şu anda depoların yerden yüksekliğ 25-30 cm gibi, yarın depoların yere yüksekliğini ölçüp yazacağım, şahsen bende merak ettim...

20130114 153251a

Atilla Abi teşekkürler cevap için.Eksozun üstünde kaldığı için dediğin gibi hasar alması çok zor.Ben bu boşaltımı düşünürken vanaya yakın olma sıçramadan karavanın kirlenmesi gibi reimo da mutlaka görmüşsündür belki tekne malzemecisinde de vardır yarım hareketle birbirine adapte olan erkek dişi bağlantı aparatı var.
http://www.reimo.com/de/65410-schnellkupplung_3_4_schlauchtuelle_1_stueck/
bunun bir tanesini bu boşaltım yerine takıp diğerinin ucuna da aklıma uzun boru takmak geldi karavan bitince rahatça boşaltım yapabilmek için
İzmir den selamlar
Burak Yalçın

Karavanlarda depo boşatmasında kullanmak için 3 mt gırtlak hortum dediğimiz hortum bagajda her zaman bulunur, vanaya önce hortumu takıp, uygun bir yere uzatıp sonra vanayı açıp boşaltırız, bu hortumun ucunda vanaya takabilmek için vidalı kafa vardır...

Burak, atık su deposunun yerden yüksekliğini merak ediyordun, aslında bende merak ediyordum ama egzosdan yüksek olduğu için çokda önemsememişdim, bu gün ölçdüm...Egzostun yerden yüksekliği 25 cm, atık su deposunun yerden yüksekliği 28 cm....

20130118 171451

Evet demek ki deponun biryere çarpması çok zor.Atilla abi başka ne kaldı kafanda yapilacak full + full oldu tatanka

Karavanda eksik anlamında yapılacak bir iş kalmadı, her günün belli bir vakdi karavanda geçiriyorum, bu sırada ürettiğim çözümleri tekrar gözden geçirerek gelecekde ne gibi şeyler yapmam gerektiğini listeleyip, bazı yeni detay çizimler yaparak notlar alıyorum..
Hala sorunlu gördüğüm küçük ayrıntılar varsa bunların değişikliklerini yapıyorum, örneğin masa grubu panoromik camı yolda sürgülü kamplarda ileri doğru açılabilen özelliğe sahipti, kapalı konumda camı kilitleyen mekanizma vardı, diğer karavanlardada bu sistemi kullanmıştım ama kilitlemede farklı sistemler kullanmıştım, tatanka'da işin başında kullandığım kilitleme sistemini geçen gün yeni geliştirdiğim sistem ile tekrar değiştirdim...
Karavanda bütün işler bitse, geleceğe dönük hayali tasarım çözümleri devam eder....

20121209 082919

20130119 091809

20130119 091828

Atilla abi çok güzel olmuş , bu kilit benim banyo camınada yapıla bilir galiba ne dersin.:smiley:)

Evet senin banyo camınada olur, malzemelerden elimde bir kaç kilitlik var, ben sana hazırlarım...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,485
Kayıtlı Üye Sayımız
172,143
Kaydolan Son Üyemiz
sailing

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR

Geri