İzmir Kemalpaşa-Ovacık'ta Vos-Road-Kamp (29-31 Ekim 2010)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yugun Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 33
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,526

yugun

YÜCEL GÜNDÜZ
Yer
Ankara
Web
www.yucelgunduz.com
Etkinliğin bize duyurulurken esas ismi Cumhuriyet Bayramı'nı Kamp Ateşi Başında Kutlama olmasına rağmen
Bu etkinliğe katıldıktan sonra paylaşımların başlığını Vos-Road-Kamp olarak burada paylaşmayı çok daha uygun gördüm,
Bunun nedenlerini paylaşım fotoğraflarını gördüğünüzde anlayacaksınız,
Tabii burada bu şekilde başlık açılmış olması etkinliğin gerçek adını değiştirmez,

Haftasonu Eşimin Kpss sınavına girecek olması nedeniyle zaten uzun soluklu bir yere gitme durumumuz yoktu,
Tam bu sırada İzmir'li Tanju YAĞCI'nın organize ettiği bu kampın yerinin Kemalpaşa-Ovacık olarak değiştiğini gördüm.
İşte buradan bir ışık çaktı, Kısa da olsa hayat küçük fırsatları değerlendirmek demekti.
Hemen hazırlıklara başladım, Bir günlüğüne ve tek başıma da olsa bu kampa katılacaktım.

Tabii hemen kamp hazırlıkları başladı, Son kamp etkinliğimizden sonra yerlerine yerleşen kamp eşyaları çıkarıldı,
Bitmiş olan tüp yenilendi, Biten veya azalan kamp mutfak eşyaları tamamlandı ve tekrar hazırlandı.
Hazır olan malzemeler yavaş yavaş dış kapının önündeki yerlerini aldılar.

hpim2803.jpg

Önceki gece o kadar çok yağmur yağdı ki, Sabah kalktığımda hemen ovaya baktım,
Bulutlar pek de iç açıcı değildi. Ama bir kere bu karar verilmişti. Ancak üstte daha geniş bir tepe brandası alarak her ihtimale karşı yağmura karşı elimi güçlendirdim.
Kamp yapmanın en sevimsiz yönü bu malzemeleri her seferde arabaya yerleştirmek. Ama her güzelin var bir kusuru,
Önemli olan olamamanız gereken şartlarda bir noktada olabilmeniz olunca elbette ki donanım önem kazanıyor,
Bütün bu eşyalar birkaç seferde yerlerine yerleşti kolayca, Bunda her şeyin yerinin daha önce defalarca yapılmış kamplarda belli olmuş olması önemli.

hpim2806.jpg

Madem Cumhuriyet Bayramı'nı Kamp Ateşi Başında kutlayacağız o zaman Flash'ın da bayraklanması güzel olur diye düşündüm. Bu bayram evime değil kamp donanımlı aracıma bayrak astım.

hpim2807y.jpg

Ve yollarda...
Turgutlu'dan gideceğim için İzmir'den gelen grupla eski Kemalpaşa yolu ovacık sapağında buluşacağım... Oraya kadar tek başıma gidiyorum.

hpim2809.jpg

Bu ovayı seviyorum.

Kısa sürede Ovacık sapağı'na varıyor, ve İzmir'den gelecek ilk defa tanışacağım "dostlarımı" bekliyorum.
hpim2811.jpg

Etiketler
Ynt: İzmir Kemalpaşa-Ovacık'ta Vos-Road-Kamp (29-31 Ekim 2010)

Bir süre bekledikten sonra geldiler ve düştük yollara,
hpim2812.jpg

hpim2815i.jpg

Bu vosvosların ovacık'ın dik rampalarını nasıl çıktığını görseniz şaşarsınız.
Bu araçları takip etmek çok keyifli ama hemen arkalarında olmadığım için ancak böyle virajlarda görebiliyordum onları.
Bir dahaki ovacık kampında 3.'lüğü kimseye bırakmam :smiley:

hpim2816.jpg

Ovacığa çıkarken çok güzel manzaralar var. Bayağı bir çıkıyorsunuz. Gerçi rakımını gps ile ölçmeyi unuttum ama adında ova olduğuna bakmayın.
Öndeki "çılgın vosvoslar" yavaşlasa daha iyi fotoğraflar çekeceğim ama ne mümkün, Ben yavaşlasam benim ardımdakiler de geri kalıyor.
hpim2818.jpg

hpim2824.jpg

Tepeyi geçtikten sonra vadiye doğru ilerliyoruz. Yolun durumu bize güzel yerlere doğru gittiğimizi haber veren yeşilliklerle dolu. Ege'yi çok seviyorum. 11 km de ovadan ormanlarla kaplı yemyeşil bir vadiye çıkıyorsunuz.

Ovacık köyünde markete uğrayıp son ikmalleri yapıyor, Yarın fazla ekmek almasını tembih ediyoruz. Ne de olsa burası küçücük, şirin bir dağ köyü. Köyü fotoğraflayıp tanıtacağım ama benim yaşımı geçkin bu yakışıklı delikanlıları fotoğraflamaktan kendimi alamıyorum. Vos büyüsü işte.. Serde eski vosvosçuluk da olunca..
hpim2825.jpg

hpim2826.jpg

Aramızda iki araç olsa da 11 km lik dik virajlı yolları geçerken bu araçların
vites düşürme seslerini dinledikten sonra başka pek bir fotoğraf çekemedim köyde.

hpim2827.jpg

Vosvosun üzerindeki araç üzeri çadır.

hpim2828.jpg

Ve kamp yerimize varıyoruz.

hpim2831x.jpg

hpim2830.jpg

Bu Tanju Abi'nin Vos'u Üzerindeki araç üzeri çadır harika bir şey,
Bir harekette açılıverdi. 5 sn. içinde kullanıma hazır çadır. Muhteşem bir şey.
Karavan yapmasaydım kesin bundan yapardım.
hpim2832.jpg

hpim2833.jpg

Bu araçları buralara bu küçücük saat gibi motorlar çıkartıyor, Ve o muhteşem ses işte buradaki boxer makineden çıkıyor.

Tanju abi'nin uzun geziler yaptığı bir de orjinal Westy'si var ve o da çok güzel bir makine, bunu da dipnot olarak ekleyeyim.
Yine de o hem karavancı, hem kampçı, hem offroadcı hem de vosvosçu olabilen bir kişi.
Böyle insanları tanımaktan onur duyuyorum.
Kendisine beni bu güzel kampa çağırdığı için teşekkür ediyorum.

hpim2834u.jpg

Vee Kampımızı kurmaya başlıyoruz,
Alan geniş, Rahat bir şekilde yayılıyoruz.

hpim2836.jpg

hpim2837.jpg

hpim2838.jpg

İlk gün katılan off-road araçları Burhan Amca ve Mustafa Abi'nin araçları. Ama ben bu sıralar vosvosları off-road'dan saymıyorum.
hpim2839h.jpg

Vee, gereken önlemleri alıp 3 gün boyunca sönmeyecek Kamp Ateşi'mizi yakıyoruz.
hpim2841.jpg

hpim2840v.jpg

Yeni yaktığımız Ateşin başında Odun ateşinde demlenmiş çayın keyfi başka...

Bazılarımızın kurduğu kamp üniteleri oldukça karmaşık,
İki aile beraber katılan bu kampçı ailelerden birisi aracında kalıyor, diğeri ise karşıdaki platformun üzerindeki çadırda. Araçlar ve çadırın arasına kurdukları tente ortak kullanım alanını yağmurdan koruyor.
hpim2846w.jpg

Ben de çadırımı kuruyor, Arabamda gereken değişiklikleri yapıyorum. Benim ünitemin uzaklardan çekilmiş bir fotoğrafı. Karşımda ise kampın en ihtiyar delikanlısı Zeytin(Eyüp Hocam'ın siyah vosu) ve onun dahil olduğu ünite kapı komşum durumunda.
hpim2847x.jpg

Saat ilerliyor ve soğuk iyice çöküyor. Derken Sevgili dostumuz ve kardeşimiz Erman fotoğrafta gördüğünüz
50cc'lik motoruyla İzmir'den çıkıp geliyor,

hpim2864.jpg

hpim2865.jpg

Bu kendine hayrı olmayan motorla bu soğukta bütün o rampaları çıkmış ve tir tir titriyor soğuktan,
Hemen onu ateşin başına alıyor ve sıcak sohbetimize dahil ediyoruz.

Demek ki kamp yapmaya başlamak için otomobil ve çadır şart değilmiş,
50cc'lik bir motorun ve bir de pırıl pırıl genç bir yüreğin varsa kamp ateşinin etrafındaki yerini alabiliyormuşsun,
Çok yaşa Erman,

Bu arada Erman da benim gibi Üniversitede okurken vosvos sahibi olmuş, ve kamp yapmaya başlamış.

Akşam pek çok şey yendi, içildi.
Ama benim için özel olan Tanju Abi'nin pişirdiği
Bu tenekede tavuk oldu. Bu yemeği paylaşımlarda çok görmüş ama kendim hiç denemememiştim.
Kütüklerin bolca sağladığı közlerle ağır ağır pişen tavuk gerçekten çok lezzetli oluyormuş,
hpim2867.jpg

Yemekler yenildikten sonra ilerleyen saatlerde Can ve Eşinin pişirdiği közde kumpir de çok keyifli oldu.
hpim2869.jpg

Ellerinize sağlık...

hpim2873.jpg

İlerleyen saatlerde
Önce çocuklu aileler ayrılıyor,
Sonra yarın sabah işe gidecekler derken
ateşin mevcudu da gitgide azalıyor.
Derken, ben de çadırıma çekiliyorum,
Hava iyice soğuyor ve soğuk bir sis vadiyi kuşatıyor.
Bir çaydanlık su kaynatıp hidrafora koyarak tulumun içine atıyorum.
Uzakta kamp ateşi başında sabaha kadar sürecek muhabbetin mırıltılarıyla
Tertemiz havayı içime çekerek güzel bir uykuya dalıyorum.

Bu günlük bu kadar. Devam edecek....

Sabah kuş sesleri ve ağaçların arasından çadırıma vuran gün ışıltılarıyla uyanıyorum,
Güzel bir uyku çekmişim.
Tulumdan çıktığımda biraz üşüsem de,
Sabahın serinliğini esas çadırımın kapısını açınca hissediyorum.
Komşularım çoktan uyanmış ve kamp hareketlenmiş.
Ünitenizi merkezin biraz dışına kurarsanız, sabah daha iyi uyuyorsunuz.
Eğer herkesin geçeceği, Tuvalet, Çeşme vb güzergahına kurarsanız,
Kampta herkes ünitenizin önünden geçecektir.

hpim2878.jpg

hpim2880.jpg

hpim2879.jpg

Kahvemi içtikten sonra toparlanmaya başlıyorum. Bugün ayrılmak zorunda olduğum için çadırımı kaldırıp asıyorum,
İçi kupkuru olan çadırımın altı ıslak toprk nedeniyle fazlasıyla nemli.
Çadırımı güneşe asarak kurutuyorum. Günışığında hızlı kuruyan taban materyalinden yükselen buharı görebiliyorum.

hpim2890.jpg

Kahavaltımı edip çayımı içtikten sonra her şeyi toplayıp yerleştiriyorum.
Bugün ayrılacağım için konaklama araç-gereciyle artık ihtiyacım yok.

Kahvaltıdan sonra tek başıma biraz yürüyüşe çıkıyorum.

hpim2894.jpg

Kamp alanında ve çevresinde oldukça heybetli kestane ağaçları var.

hpim2895.jpg

hpim2897.jpg

Çevredeki kestaneler kamp ateşinde pişince keyifli oluyor.

hpim2892.jpg

Kamp alanı çevresinde yer yer mantarlar da görülebiliyor. Ama mantar hadisesinden tırstığım için onları toplamıyorum.
Şükürler olsun ki, Kestanelerin zehirli türü yok. :smiley:

hpim2893.jpg

Güzel bir kamp olmuş.

Bulduğunuz mantar büyük olasılıkla Lepiota procera yani türkçe adı ile Şemsiye mantarı. Eğer ortasındaki yüzük hareket ediyorsa böyle tanımlanır. Yenebilen bir mantar türüdür ama çok lezzetli değildir. Ayak kısmı lifli olduğu için pişmez. Bu yüzden sadece kafası koparılır.

Yücel Hocam !
Fotoğraflar ve anlatım için teşekkürler. Siz ayrıldıktan sonra gelen arkadaşlarda oldu. Biz pazar günü saat : 19.00 gibi istemeye istemeye kamp alanından ayrıldık. Ben de fazla fotoğraf yok olanları yüklüyorum. Komşu sayılırız, görüşürüz. Selamlar.

IMG 1492 Orta

IMG 1493 Orta

IMG 1494 Orta

IMG 1497 Orta

IMG 1498 Orta

Öğle saatleri yaklaşırken, Kamp ateşi başında da sohbetler yoğunlaşıyordu.
Bazı dostlarımız çalışacakları için erken saatlerde aramızdan ayrılmışlardı.
Ben de ayrılacağım ama öncesinde etkinliğin off-road kısmını biraz görmek istiyorum.

hpim2900.jpg

hpim2904.jpg

Tam çıkacakken Tanju Abi'nin vosunun sol arka lastiğinin patladığını görüyoruz,
Hemen krikolar bulunuyor, Ve genç dostumuz Erman lastiği değiştirmeye çalışıyor.

hpim2902.jpg

Ama hidrolik krikonun boyu yetmiyor, İşte bu noktada hepimiz vosvosu tutup kaldırıveriyoruz,
Ve iş bitiyor. Gitmek için ikinci olarak araç üzeri çadırın sökülmesi gerekiyor.
Herkes el atarak kısa sürede indiriyorlar çadırı.

Bu işlem de bittikten sonra Off-road parkuruna doğru yola çıkıyoruz.
Ben kendime fotoğrafta gördüğünüz Mustafa Abi'nin Toyota'sında yer buluyorum.

hpim2899.jpg

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,474
Kayıtlı Üye Sayımız
172,126
Kaydolan Son Üyemiz
Mev

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR