Gezen Ev Iveco M23

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan BindikBiElamete Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 67
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,963
Dar kapaklarda kullanabileceğiniz ve rahatlıkla temin edebileceğiniz bir kaç ürün var.

Dolap iç ölçüleriniz 7-10 cm aralığında olursa bu mekanizmayı kullanabilirsiniz.

Tamamen manueldir. Kapağı kaldırdığınızda tırnak yuvaya oturur ve kapak havada kalır.

İndirmek için kapağı biraz yukarı kaldırıp yine manuel olarak kapatabilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 643714

İkinci seçenek makaslı bir sistem.

Bu mekanizmayı iç yüksekliği 22cm olan dolaplarda kullanabilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 643715

3. olarakta 23 cm genişliğindeki dolaplarda bu pistonlu sistemi kullanabilirsiniz.
Ölçüleriniz buna yakınsa pistonlu sistem en sağlıklısı olacaktır.
Ekli dosyayı görüntüle 643712

Tadarik konusunda sıkıntı yaşarsanız ben tedarik eder size kargolayabilirim.

Bunun içinde her hangi bir ücret talebim olmaz.

Forumdaşımıza hediyemiz olur 🙂

Hocam öncelikle hakkınızı helal edin, tek tek fotoğraflamışsınız üşenmemişsiniz yazmışsınız, detaylarını tek tek anlatmışsınız. Üstüne bir de gönül zenginliğinizi konuşturmuşsunuz. Hakkınız ödenmez vallahi. :smiley:
Ölçü konusunda ise pencerelerin bir kısmını feda edeceğiz ama sizin bilgilendirmeniz öncesi tırnaklı, makaslı vb. sistemleri bilmediğim için mutfaklarda ki dolapların ölçülerine baktım 40-50cm arası değişiyordu. Açıkçası umutsuzluğa kapıldım çünkü camlardan o kadar feda etmeye ne ben nede eşim hazırdı. Ama sayenizde ölçülerle ilgili çok geniş bir skalaya sahip olduğumuzu öğrendim ve emin olun çocuklar gibi sevindim. :smiley: Benim içinde hanımım içinde karavanın içinde izleyebileceğimiz manzara karavanı yapma sebeplerimizden biriydi. Varın siz düşünün bizim için ne kadar önemli olduğunu :smiley:
Sayenizde bu hafta sonu hanımımla ortalama bir ölçü belirleyeceğiz. :smiley: Düşündüğümüz ölçüyü haftaya pazartesi yine konu içinde size de bildiririm. Bu arada desteğiniz ve yardımınız için tekrar tekrar teşekkür ederim. :smiley:

Etiketler
Hocam öncelikle hakkınızı helal edin, tek tek fotoğraflamışsınız üşenmemişsiniz yazmışsınız, detaylarını tek tek anlatmışsınız. Üstüne bir de gönül zenginliğinizi konuşturmuşsunuz. Hakkınız ödenmez vallahi. :smiley:
Ölçü konusunda ise pencerelerin bir kısmını feda edeceğiz ama sizin bilgilendirmeniz öncesi tırnaklı, makaslı vb. sistemleri bilmediğim için mutfaklarda ki dolapların ölçülerine baktım 40-50cm arası değişiyordu. Açıkçası umutsuzluğa kapıldım çünkü camlardan o kadar feda etmeye ne ben nede eşim hazırdı. Ama sayenizde ölçülerle ilgili çok geniş bir skalaya sahip olduğumuzu öğrendim ve emin olun çocuklar gibi sevindim. :smiley: Benim içinde hanımım içinde karavanın içinde izleyebileceğimiz manzara karavanı yapma sebeplerimizden biriydi. Varın siz düşünün bizim için ne kadar önemli olduğunu :smiley:
Sayenizde bu hafta sonu hanımımla ortalama bir ölçü belirleyeceğiz. :smiley: Düşündüğümüz ölçüyü haftaya pazartesi yine konu içinde size de bildiririm. Bu arada desteğiniz ve yardımınız için tekrar tekrar teşekkür ederim. :smiley:
Est. hocam, rica ederim. Ne hakkımız var ki? 🙂

Bu tarz forum ortamlarında bulunmanın en önemli unsuru bildiğimiz bir bilgiyi paylaşmak sonuçta.

Bilgi paylaştıkça çoğalır.👍

İç mekan tasarım ile ilgili illa ki bir planınız vardır.

Akşam üzeri biraz boş vaktim vardı. Aracınız için hızlı bir 3d taslak modellemesi yaptım.

Belki fikir vermesi açısından yardımcı olabilir 👋

Cam alanlar için ne düşündüğünüzü bilmediğim için o alanlara hiç dokunmadım.

D5 Image 1 20231106 181751

D5 Image 20231106 181701

D5 Image 2 20231106 181526

D5 Image 3 20231106 181330

D5 Image 4 20231106 181136

D5 Image 6 20231106 180755

Camlardaki manzaramı kaybetmek istemediğimden dolapları olabildiğinde küçük yapmak istiyorum(Derin fakat dar olacak şekilde).

Ben aracın girintilerini de kullanmıştım. (Sizin aracınızda girinti durumu farklı olabilir.) Bunu yapabilmek için dolapların yan duvarlarını teker teker alıştırmak gerekiyor. Biraz oyuncaklı iş yani. Ama sonuçta yer kazancı açısından oldukça avantajlı. Şurada resimlerini görebilirsiniz:

Kendi Karavanını Yapanlar; Peugeot Boxer - Bekir Kemal Ataman (TA2RX)

Şurada devamı var:

Ben menteşe ve kaldırma mekanizmasını Hafele'nin tas deliksiz menteşeleriyle tek kalemde hallettim. Çok ucuz değiller ama ayrıca kilit takmaya da gerek bırakmadı. Ürün şöyle bir şey:

Menteşeler Hafele Tas Deliksiz Menteşe 90Drc Hafele

Zamanında Ankara Siteler'de bir dükkandan almıştım. google amcaya Hafele tas deliksiz menteşe diye sorarsanız bir çok satıcıyı listeliyor.

İç mekan tasarım ile ilgili illa ki bir planınız vardır.

Akşam üzeri biraz boş vaktim vardı. Aracınız için hızlı bir 3d taslak modellemesi yaptım.

Belki fikir vermesi açısından yardımcı olabilir 👋

Cam alanlar için ne düşündüğünüzü bilmediğim için o alanlara hiç dokunmadım.

Ekli dosyayı görüntüle 643717

Ekli dosyayı görüntüle 643718

Ekli dosyayı görüntüle 643719

Ekli dosyayı görüntüle 643720

Ekli dosyayı görüntüle 643721

Ekli dosyayı görüntüle 643722

Hocam çizimlerinizi görünce heyecanım katlanarak arttı. Düşündüğümüz tasarımın hemen hemen aynısı ve çok güzel görünüyor, bayıldım resmen. Ellerinize kollarınıza sağlık. Aklımızdaki tasarımdan tek farkı yeri dümdüz yapıyoruz, yaşam alanına girişte merdivenler hariç herhangi bir kot farkı olmayacak. Ama renklere varana kadar neredeyse aklımızdaki tasarımı nakış nakış işlemişsiniz. Bu kadar isabetli bir çizim olamazdı. Çok çok teşekkür ederim emeğiniz için. :smiley:

Ben aracın girintilerini de kullanmıştım. (Sizin aracınızda girinti durumu farklı olabilir.) Bunu yapabilmek için dolapların yan duvarlarını teker teker alıştırmak gerekiyor. Biraz oyuncaklı iş yani. Ama sonuçta yer kazancı açısından oldukça avantajlı. Şurada resimlerini görebilirsiniz:

Şurada devamı var:

Ben menteşe ve kaldırma mekanizmasını Hafele'nin tas deliksiz menteşeleriyle tek kalemde hallettim. Çok ucuz değiller ama ayrıca kilit takmaya da gerek bırakmadı. Ürün şöyle bir şey:

Menteşeler Hafele Tas Deliksiz Menteşe 90Drc Hafele

Zamanında Ankara Siteler'de bir dükkandan almıştım. google amcaya Hafele tas deliksiz menteşe diye sorarsanız bir çok satıcıyı listeliyor.

Aynı açılı girintiler bende de var hocam, çok güzel bir işçilik örneği çıkarmışsınız. Bende aynı şekilde yapmayı planlıyorum açıkçası. Benim girintiler biraz daha fazla olacak çünkü dolap arkasından kablo kanalı geçecek, sonrasında elektrik çekebilmek ve olası elektrik problemlerinde müdahale edilebilir olması açısından böyle bir düzen düşündük. Umarım çok zorlanmayız, gerçi zorlansak bile ilerleyen süreçlerde buna değeceğini düşünüyoruz. :smiley: Müsadenizle bir kaç soru sormak isterim. Alıştırma işlemlerini nasıl yaptınız yada kalıp almak için herhangi birşey kullandınız mı ? Ben karton kullanarak alıştırma işlemi yapıp sonrasında ahşaba işlemeyi düşünüyorum sizde yardımı dokunur mu bize ?

Harici olarak menteşe hakkında affınıza sığınarak bilmediğimden soruyorum bu hafele menteşeler dolap kapağının açık kalmasını sağlıyor mu pistonlular gibi ?

Cevaplarınız ve yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim. :smiley:

Alıştırma işlemlerini nasıl yaptınız yada kalıp almak için herhangi birşey kullandınız mı ? Ben karton kullanarak alıştırma işlemi yapıp sonrasında ahşaba işlemeyi düşünüyorum sizde yardımı dokunur mu bize ?

Harici olarak menteşe hakkında affınıza sığınarak bilmediğimden soruyorum bu hafele menteşeler dolap kapağının açık kalmasını sağlıyor mu pistonlular gibi ?

İlk kalıbı çıkarırken karton kullandım. Ama aracın farklı yerlerine uymadı. Dolayısıyla bu farklılıklara uydurmak için kesilen parçalar üzerinde oynayıp alıştırmak gerekti. Ben kolayına kaçıp küçük dolaplar yapıp tek tek monte ettim. Son konumlarda bazıları bir hiza olmadı. Farkı kapatmak için alta taktığım metal çıtayı boydan boya geçtim. Atiladi adlı kullanıcı yaptığı karavanlardan birinde ara bölmeler kullanmasına rağmen ön ve alt cepheleri tek parçada geçti. Bu biraz daha ustalık gerektiriyor.

Kullandığım Hafele menteşe kapağı açık tutmaya da yarıyor, evet. Epey de güçlü.

İlk kalıbı çıkarırken karton kullandım. Ama aracın farklı yerlerine uymadı. Dolayısıyla bu farklılıklara uydurmak için kesilen parçalar üzerinde oynayıp alıştırmak gerekti. Ben kolayına kaçıp küçük dolaplar yapıp tek tek monte ettim. Son konumlarda bazıları bir hiza olmadı. Farkı kapatmak için alta taktığım metal çıtayı boydan boya geçtim. Atiladi adlı kullanıcı yaptığı karavanlardan birinde ara bölmeler kullanmasına rağmen ön ve alt cepheleri tek parçada geçti. Bu biraz daha ustalık gerektiriyor.

Kullandığım Hafele menteşe kapağı açık tutmaya da yarıyor, evet. Epey de güçlü.

Bilgilendirmeniz için çok teşekkürler. Elinize emeğinize sağlık. Uzun dolapları sonradan hizalama problemiyle uğraşmamak adına tek parça halinde yapmak daha mantıklı gibi sadece kapakları hizalamak gerekir. Bende sizin yaptığınız gibi kartonla çalışma yapacağım gibi, teşekkür ederim deneyimlerinizi paylaştığınız için.
Dar kapaklarda kullanabileceğiniz ve rahatlıkla temin edebileceğiniz bir kaç ürün var.

Dolap iç ölçüleriniz 7-10 cm aralığında olursa bu mekanizmayı kullanabilirsiniz.

Tamamen manueldir. Kapağı kaldırdığınızda tırnak yuvaya oturur ve kapak havada kalır.

İndirmek için kapağı biraz yukarı kaldırıp yine manuel olarak kapatabilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 643714

İkinci seçenek makaslı bir sistem.

Bu mekanizmayı iç yüksekliği 22cm olan dolaplarda kullanabilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 643715

3. olarakta 23 cm genişliğindeki dolaplarda bu pistonlu sistemi kullanabilirsiniz.
Ölçüleriniz buna yakınsa pistonlu sistem en sağlıklısı olacaktır.
Ekli dosyayı görüntüle 643712

Tadarik konusunda sıkıntı yaşarsanız ben tedarik eder size kargolayabilirim.

Bunun içinde her hangi bir ücret talebim olmaz.

Forumdaşımıza hediyemiz olur 🙂

Tekrar merhabalar hocam, özür dileyerek sizi rahatsız edeceğim. Bu ilk resimde 7-10cm lik piston dediğiniz mekanizmayı evdeki mutfak için 1 tane alacağım dolap yaklaşık 14cm, ama adını bulamadım, ne olarak geçiyor acaba ?

Tekrar merhabalar hocam, özür dileyerek sizi rahatsız edeceğim. Bu ilk resimde 7-10cm lik piston dediğiniz mekanizmayı evdeki mutfak için 1 tane alacağım dolap yaklaşık 14cm, ama adını bulamadım, ne olarak geçiyor acaba ?
Selamlar, 👋

Bildiğim kadarı ile ile özel bir adı yok. Kapak kaldırma mekanizması olarak geçiyor.

Siz bana özelden iletişim bilgilerinizi gönderirseniz ben temin edip size ulaştırırım 👍

Tekrar merhabalar karavan severler, bu hafta size dolu dolu güncellemelerle geldim. Umarım gelişmeler hoşunuza gider. Tavsiye ve görüşlerinizi esirgemeyin lütfen :smiley:
Not: Bazı fotoğraflar yorgunluktan elim titrediği için bulanık çıkmış, affınıza sığınıyorum.

Öncelikle orta koridorun alçakta olması hem çalışırken zorluk oluşturuyordu hem de beni görsel olarak rahatsız ediyordu. Orta koridorun ölçülerine uygun plakalar keserek önce alıştırma denemeleri yaptım.

WhatsApp Image 2023 11 06 at 105314

Sıfıra en yakın mesafeyi yakalamak için özenle çalıştım.

WhatsApp Image 2023 11 06 at 105313

Mükemmel hizalamayı ve ölçümü yakaladıktan sonra plakaları destekleyecek destek çitalarını monte ettim. Üzerine plakayı koyduğumda çok hoş durdu doğrusu. (Altta kalan boşluk alanı sonraları güncelleme yaparak kullanmayı düşünüyorum.)

WhatsApp Image 2023 11 06 at 105250

Yatağın baza demiri sistemi gözüme gereksiz kalın geldi. Madem bir iş yapıyoruz neden tam olmasın dedim ve bazayı sırtlanıp demirciye yeniden gittim. Yeni slim bazamıza hayırlı olsun diyelim. :smiley: Bu arada taban düzlemenin son hali de fotoğrafta gözükmekte.

WhatsApp Image 2023 12 05 at 124455 1

WhatsApp Image 2023 12 05 at 124456

Baza slim hale geldikten sonra yeniden kaynak yapılan kısımlar boya atmış yer yer paslanma emareleri göstermeye başlamıştı. Tabii ki bu durum içime sinmedi ve bazayı komple dışarıya alıp sökerek her yerini zımparalayıp komple yeniden siyah antipas ile boyadım. Çiçek gibi oldu :smiley:

WhatsApp Image 2023 12 05 at 124431

WhatsApp Image 2023 12 05 at 124420

WhatsApp Image 2023 12 05 at 124419

Herkese iyi haftalar dilerim tüm karavan severler. Bu hafta tavan kaplamalarından bahsedeceğim.
Uzun araştırma ve hesaplamalar sonrasında hafif olmasından ve nemden etkilenmemesinden dolayı aşağıdaki gibi bir pvc lambiri tercih ettik. Ek çitaları olarak da lambiriye daha çok uyduğundan soldaki çitayı seçtik. Dikkatli bakarsanız iki çita arasındaki renk farkını ayırt edebilirsiniz.

WhatsApp Image 2023 12 05 at 124446

Malzemelerimizi aldıktan sonra yavaş yavaş montaja başladık.

WhatsApp Image 2023 12 05 at 124452

WhatsApp Image 2023 12 05 at 124447

Montajımız bittikten sonra görünüm aşağıdaki fotoğraflardaki gibi oldu. Yavaş yavaş karavanın şekillenmesi bizi çok heyecanlandı. :smiley:

WhatsApp Image 2023 12 06 at 121718

WhatsApp Image 2023 12 06 at 121718 1

Sizce nasıl olmuş ? :smiley:

Son düzenleme:

Hocam selamlar,

Aracınızın elektrik tesisatı ile ilgili belli bir projeniz yada düşünceniz var mıydı?

Belki görmüşsünüzdür, yaklaşık iki ay önce benzer bir araçta bir yangın çıkmıştı.

Şu konu içinde kazayla ilgili bazı bilgiler bulunuyor.

Elektrik işi çok ciddi bu noktada.

Hocam selamlar,

Aracınızın elektrik tesisatı ile ilgili belli bir projeniz yada düşünceniz var mıydı?

Belki görmüşsünüzdür, yaklaşık iki ay önce benzer bir araçta bir yangın çıkmıştı.

Şu konu içinde kazayla ilgili bazı bilgiler bulunuyor.

Elektrik işi çok ciddi bu noktada.
Evet hocam forumda değil instagram ortamında görmüştüm. Maalesef ki çok üzücü bir durum. :( Böyle güzel hayaller ile çıkılan yolda ödenmemesi gereken tek bedel bence. :(
Elektrik tesisatı ile ilgili elimde kablo kesit hesaplama ile ilgili topladığım bir kaç bilgi var. Tabii profesyonellerden de yardım ve destek talep edeceğim. Elektrik aksamının tamamı kablo kanalının içinden, dolaplarında arkasında olacak şekilde tasarladım, böylelikle yeni hat gerektiğinde veya kaçak ve kopma gibi durumlarda dolap kapaklarını açıp müdahale edebileceğim. Hem güvenli hem kullanışlı olacak. Harici olarak karavana pilli veya 12v ile çalışan duman ve gaz dedektörü de ilave edeceğim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,475
Kayıtlı Üye Sayımız
172,126
Kaydolan Son Üyemiz
Mev

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR