Çekme Karavan ile Yunanistan İtalya Makedonya

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mustafayetim Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 609
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 110,948
Ynt: Çekme Karavan ile Yunanistan İtalya Makedonya

Ebru hanım Adriyatik gezisine ben katılamadım ancak Erdal bey ile irtabatta olduğumdan gelişmelerden
bilgim oldu.

Bende çekme karavan kullanıcısı olarak 5.60 mt lik karavanla sürüş tecrübesi olmadan yapmış olduğunuz
seyahati cesaretli ve tedbirli olarak değerlendiriyorum.

Çocuklarınızla karavan keyfini yaşamanız çok güzel büyüdüklerinde nasıl olsa gelmeyeceklerdir. Daha önce
kullandığım karavanımda ve şimdiki çekme karavanda çocuklar için yaptığım tadilatlar bile işe yaramıyor,
o kadar güzel bahaneler buluyorlarki gelmemek için.

Selamlar.

Etiketler

Balık tutmaya merakım ve iyi balık pişirmem sebebiyle yediğim deniz ürünlerinin kritiğini yapmayı çok severim.Kavala'da balık yediğimiz bu lokantada bir şey dikkatimi çekti.Kalamar siparişi verdiğinizde fresh mi yoksa şoklanmış kalamar mı diye soruyorlar.Fresh olanın fiatı biraz daha pahalı.İstanbul 'da yediğimiz kalamarların hemen hemen tamamı Uzakdoğudan dondurulmuş olarak geliyor.Kalamarın fresh mi yoksa dondurulmuş olduğunu anlamanın en pratik yolu gelen tabaktaki kalamar gayet temiz ve düzgün kesilmiş ve kalamarın kuyruk saçakları yok ise bilinki bu Uzakdoğudan gelen dondurulmuş kalamardır.
Bence kalamarın yanına en yakışan taramr sosu.Malasef ne Kavala'da ne de İtalya'da bunu servis etmiyorlar.Ancak Kavala'da kalamarın yanına verdikleri çok iyi rafine edilmiş asiditesi bayağı düşürülmüş Girit zeytinyağına bandırarak yemek te enfes oluyor tavsiye ederim.
Gelelim balığa.Malesef balık çeşitleri çok değildi.Çiftlik harici balıkları barbun sardalya ve kolyozları vardı.Barbunları küçük idi ve ızgara için uygun değildi .Ayrıca ufak bir bilgi aktarayım barbun olarak benim en beğendğim bölge Adapazarı Karasu barbunudur.Ve bu barbun şoklanarak Yunanistan'a ihraç edilmektedir.Şu aklınıza gelebilir taaa Yunanistan'a buradan barbun niye gidiyor.Kendi denizlerinde barbun yok mu ?Bilen bilir barbun dip balığıdır.Özellikle trol ile bu balık avlandığında deniz dibindeki diğer canlılar zarar görmektedir .Bu sebeble Yunanlılar kendi barbun stoklarına zarar vermemek için bu balığı kotalı avlatmaktadır.
Gelelim yediğimiz kolyoz ızgaraya.Uskumrunun olmadığıBalık lokantasınki bu fotoları ve anlatımı görenler eee hocam yediğin içtiğin senin olsunda bu işn günahı ne diye sorabilirler.Hesap istanbulda deniz kenarında ortalama bir baılk lokantasından yüzde yirmi daha ucuz diyebilirim.
Birde bu anlatımdan sonra sanılmasın ki her gece dışarıda yemek yedik .Aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi buzdolabına sığdırabildiğimiz her şeyi Türkiyeden getirdik .Genelde karavanda yedik üç dört akşamda bir dışarıda yiyerek kendimize ödül verdik. yerde kolyoz abdurrahman çelebi ama ne yapalım denedik.Ama hakkını vermek lazım garson kolyozu uskumru diye yutturmaya kalkışmadı.Izgarası benden çok düşük puan aldı.Balığı zeytin yağı ve kekik ile marine edip ızgaraya atmış ancak çok kurutmuş ve kendi suyunu heba etmiş gerçi kolyoz çok terci h edilecek bir balık değildi ama neyse
Balık lokantasınki bu fotoları ve anlatımı görenler eee hocam yediğin içtiğin senin olsunda bu işn günahı ne diye sorabilirler.Hesap istanbulda deniz kenarında ortalama bir baılk lokantasından yüzde yirmi daha ucuz diyebilirim.
Birde bu anlatımdan sonra sanılmasın ki her gece dışarıda yemek yedir
buzdolabına sığdırabildiğimiz her şeyi Türkiyeden getirdik .Genelde karavanda yedik üç dört akşamda bir dışarıda yiyerek kendimize ödül verdik.

Zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

Levent bey ,

düz yolda giderken ya da düz alana yerleşirken çok fazla sorun yaşanmıyor .Siz de bilirsiniz .Karavanı araçtan ayırıp el ile de ittirebilirsiniz .Nerede bu işleme başladık ,komşular dibimizde bitiverdiler .Norveçli ,Hollandalı ,İtalyan her milletten komşular yardım istemeseniz bile yanınıza geliyorlar .Gerçi sanırım halimiz , içlerinde yardım duygusunu depreştirmeye yetiyordur .. :smiley: :smiley: Tabi bu kampçılar arasında cidden yazılı olmayan bir kanun gibi ...Ben bunu hissettim .Biz genelde eğimli arazilerde yerleşirken insan gücüne ihtiyaç duyduk .Haliyle karavanın içine yerleştirdiklerimizin ağırlığını da fazlaca azaltamadık .En üst sınıra yakındı .Günler ilerledikçe azaldı tabi Binmeden her hurcu her malzemeyi tartıp koyduk zaten .Eşimde kantarda tarttırdı.Yani demek istediğim tecrübe ile daha da rahatlık sağlanabilir

Şimdi çekme karavanlar için ''mover'' denen cihazlar olayı çözmüş zaten .Biz sırf bunun için Garda 'da kalırken Vicenza'ya Hymer servise gittik. Amacımız onu ve tenteyi taktırmaktı .Ancak Avrupa ülkelerinde de okulların tatil olduğu döneme denk geldiğimiz için ''Bir ay doluyuz.'' cevabını aldık .Eğer Türkiye'de halledemezsek nasipse seneye Almanya 'da önceden randevu ile taktırmak istiyoruz .

Bu arada eşimi de tebrik ediyorum .Gerçekten manevra yapmanın çok zor olduğu birkaç yerde gayet başarılı idi .Biz tır kullandık ama tırın ön kısmı ile arkadaki römork kısmı arasında karavanla araç arasındaki kadar mesafe yok ve özellikle geri viteste ön ile arka uyumlu hareket ediyor .Karavanda ise geri harekette bir noktadan sonra araç sanki direksiyondan bağımsız hareket ediyor İşte bizim için dezavantaj alışma dönemini yolda ve yurtdışında yapmış olmamız .Şükür ki büyük bir sorun yaşamadık .Zaten bir süre sonra akıllandık ve önce görevliler eşliğinde akülü araba ile kamp içinde tur atıp yerleşeceğimiz alanı gördük

Sizlerin de bu konudaki tecrübe düşüncelerinizi öğrenmeyi isterim

Kavala 'da üçünücü gün öğlen yemeğinden sonra merkezde biraz gezindik.Ardından ''old town'' eski şwhit tabelasını takip edip dar ,eski Osmanlı Türk yapımı evlerin olduğu bir sokaktan tepelik bir yere ulaştık.Eşiminde size bilgisini vereceği gibi tepede eskiden cami ,şimdilerde kilise olan tarihi bir yapı vardı .Orayı gezdikten sonra yandaki kafede Yunan kahvesi içtik .Aynı bizim kahve :smiley: :smiley: :smiley:Kilisenin içine girmemiz orada birkaç ibadet eden Yunanlı ve görevli tarafından hep hoş karşılanmadı .Doğru dürüst fotoda çekemedik .Oysa biz Milano Duomo .Paris Notre Dame gbi katedralleri rahatça gezmiş ,Fotoda çekmiştik.Anlam veremedim İçi çok güzeldi .Paylaşmak isterdim .Kısacık bir video var olmadı onu eklerim .

2011 italy greece   canon 147

Cami zamanında gerçekten olabileck en güzel yere yapılmış O zamanın geç Osmanlı mimarisine de örnekmi külliye .Kavalalı Mehmet Ali Paşa'nın bir büstüne meydanda duruyor .Gerçekten Osmanlı'nın mührünü bastığı yerler .Tarihin izlerini sadece okuayrak değil gördükçe de daha iyi idrak eidyorsunuz .Makedonya'dada aynı hissiyat içinde dolaştık

2011 italy greece   canon 158

2011 italy greece   canon 159

2011 italy greece   canon 167

2011 italy greece   canon 165

Kavalalı Mehmet Ali paşanın 1800 lerde yaptırdığı İmaret kenti yukarıdan gören Kavala kentinin tepesindeki eski kentin içinde, 1800'lerin ortalarında inşa edilmiş Osmanlı'dan kalma görkemli bir bina...yaklaşık bir asır "metruk" kaldıktan sonra şimdilerde otele dönüştürülmüş

Kavalalı Mehmet Ali paşa camisi , şimdilerde kilise olarak adını bilemiyorum .Nette bulursam yazarım .
izin olmadığı için fazla çekemedik.
not:Alttaki foto kilisenin girişinde çekildi .Orada kilisenin adı yazıyor olabilir .

http://www.youtube.com/watch?v=H9vedYXR2Zc

Eşimle biz çok etkilendik .Zaten videoda anlatımından da kolayca anlayabilirsiniz .

http://www.youtube.com/watch?v=wB9WuADCSuU

5

2011 italy greece   canon 175

Kilisenin karşısındaki kafeden footğraflarla devam edeceğim .Tepeden kavala ayaklarınızın altında .Kafe'nın dış kısmından kahvenizi yudumlarekn bu manzarayı keyifle izleyebilir ve dinlenebilirsiniz .

12

1

2

2011 italy greece   canon 199

2011 italy greece   canon 202

yetimmustafa' Alıntı:
Kavalalı Mehmet Ali paşanın 1800 lerde yaptırdığı İmaret kenti yukarıdan gören Kavala kentinin tepesindeki eski kentin içinde, 1800'lerin ortalarında inşa edilmiş Osmanlı'dan kalma görkemli bir bina...yaklaşık bir asır "metruk" kaldıktan sonra şimdilerde otele dönüştürülmüş

Geziniz ve yazılarınız çok güzel tebrik ederim :smiley:

İmaret daha önceden maalesef içkili cafeydi :( eğer şimdi hotel olduysa eski halinden iyidir demektir.

Selamlar
Erhan

erhan110' Alıntı:
Geziniz ve yazılarınız çok güzel tebrik ederim :smiley:

İmaret daha önceden maalesef içkili cafeydi :( eğer şimdi hotel olduysa eski halinden iyidir demektir.

Selamlar
Erhan

Erhan bey ,caminin kiliseye dönüştürülmesi bir bakıma benzer bir amaca hizmet ediyor ve fikrimce bizde aynı şeyi mesela Ayasofya'da yapmışız bir nebze tolere edilebilir . ama amaç dışı ve zıt şekilde kullanımlar insanı üzüyor .üsküp'te gece Türk mahallesinde gezerken benzer bir yapının disko olarak kullanıldığını gördük .

Erhan bey İmaret şu anda hotel olarak hizmet veriyor.Malesef özellikle üsküp merkezde eski osmanlı eserlerinin perişanlığı bizi üzdü.Ancak doğrusunu söylemek gerekirse anadolu topraklarındaki eski yunan medeniyetine ait tarihi eserlere sahip çıktığımız söylenemez.Burada önce bize miras kalmış eski medeniyetlere ait eserleri derleyip toplamak özen göstermek daha sonrada bizim atalarımıza ait yurt dışındaki eserlere aynı şekilde saygı gösterilmesini beklemek diye düşünüyorum

çok güzel bir gezi olmuş allah içinize sindirsin yenisini nasip etsin..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,444
Kayıtlı Üye Sayımız
172,099
Kaydolan Son Üyemiz
Attorney58

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR