Bölgesel Orman Yol ve Patika Haritası

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Doğu. Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 22
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,909

Doğu.

Ana Kamp
Yer
Ankara - Zonguldak
Karadeniz bölgesi , İç Anadolu bölgesinin ormanlarını ve bu ormanlardaki patikalar ve orman yollarını gösteren herhangi bir harita mevcut mudur ?
Eğer böyle haritalar var ise nereden bunları elde edebiliriz ?

Kitap tavsiyelerinizide alabilirim .

Etiketler
Ynt: Bölgesel Orman Yol ve Patika Haritası

Bulunduğunuz il veya ilçedeki orman işletmesinde bulabilirsiniz ama alabilirmisiniz bilmiyorum

Merhabalar arkadaşlar,
Orman işletmeleri sır ve gizli diye bize vermiyor fakat doğayı tahrip etmekle uğraşan madencilere veriyorlar.
Ben Kadastro'cu yum (şimdi emekli) biz bu haritaları resmen silsile usulu yazışmalarla ile ister uzun surede edinebilirdik.
En güzel haritalar şimdi kapatılmış olan Köy Hizmetleri İl Müdürlüklerinde olurdu.Bende İstanbul'un tamamına ait (Yalova dahil) tüm yolları gösteren bir harita vardı çok işe yarıyordu.
O kurum şimdi İl Özel İdaresine bağlandı belki oralardan temin edebilirsiniz.İstanbul ve birkaç yer sanırım Büyük Şehir Belediyelerine bağlandı.
Kalın sağlıcakla.

Orman işletmeleri bu haritaları nasıl sır yada gizli belge olarak görüyorlar ?
Bunlar sonucta fiziki haritalar değilmi yani toplum ile doğa sporları ile uğraşan insanlar ile paylaşılmalı değil mi ?

Devlet sırrı diye bir kavram vardır.Bizlerin o haritaları edinmesi çok zordur.O haritaların 1/25000 lik olmaları lazım.Değil 2000 li yıllar 50000 li yıllara bile ulaşsak bizdeki bürokrasi değişmez.
Bize vermezler dağlarımızın anasını ağlatan sözde altın madeni var diye doğayı bitiren Kanada'l lara ABD lilere bilmem kimlere verirler.
Bakın avatarınızda Ankara yazıyor isterseniz OGM ye bir uğrayıp isteyin eğer alabilirseniz ne mutlu.
Kalın sağlıcakla.

Ben güzel ülkemizdeki bu yanlış işlere bir anlam veremiyorum . Bir çok şeyde önümüzü kesiyorlar .

Bilginiz ve ilginiz için teşekkürler ..

Sayin sisdagili61 cok guzel bir konuyu aciklamis, benimde topografik haritaya ihtiyacim var, istersem googlemaps den ciktisini alabiliyorum ama resmiyete basvurup edinmek istedigimde bir falakaya yatirilmadigim kaliyor!..Devlet sirri diye soylenmiyormu.....oyle bir tuhafima ve traji-komikligime geliyorki sinirden guluyorum..

Hatta soyle bir anim var; 3 ay once yabanci arkadaslar ile kamp yapmak icin Turkiye'ye gelecektik ve yuzeysel bilgiler iceren (terrain) harita cikartmak icin buyuk bir outdoor haritalari cikartan firmadan aldigimiz cevap gitmeyin oldu!..Turk ordusunun kesinlikle boyle bir bilgiyi paylasmadigini ve elinizde harita bulunursa casusluktan bile yargilanabilecegimizi bize tembih etti..arkadaslarin gozu oyle korktu ki baska bir ulkeyii tercih ettiler...

Maalesef bazi konularda fazla abrtili davraniyor ve komiklesiyoruz.

Umarim aradigini bulursun.

Saygilarimla

Niyazi Abi yine kilit noktayı yakalamışsın gerçekten. Bürokrasi bir çok yerde işleri yavaşlatan hatta durduran bir engel. 1/25000 lik askeri haritalarda da öyle. Almak için bin türlü izin gerekiyor üstelik bu izinler devlet kurumları alırken geçerli. Bir sivil olarak almayı ancak hayal edebilrsiniz. Ama gelin görün ki google map. da bunların çok daha detaylıları var. Hatta uydu fotorafları var.

Bence hiç sıkıntıya girmeye gerek yok. Eğer GPS yoksa , gitmeyi düşündüğümüz bölgenin uydu fotolarından çıktı alın kendinize bir nirengi noktası belirleyin ve bakın keyfinize.

Bırakın devletimizin haritalarını :smiley: Bu haritaları annelerimizin çeyizlerinden kalan 80 yıllık ama hiç kullanılmamış porselen yemek takımlarına benzetyiyorum Asla kullanmazlar ve kimseye vermezler :smiley::smiley::smiley:)

çeyiz muhabbeti iyi olmuş :smiley:

peki google map den haritaların ölçeklerini büyük şekilde çıkarabiliyormuyuz bi A1 kagıda filan ?

Çeyiz benzetmesini meseregan kardeşim çok güzel ve yerinde yapmış.Hani gelinlik kızın çeyizi düğün evinde (erkek evinde) açılır ya kolay kolay her komşuya gösterilmez bizleden sakladıkları harita ve diğer bilgiler sadece bizlerde yok.ABD li İsrail li ve İngiliz lerin ellerinde var.Ben Karadeniz yaylalarında İsrail li kişilerin ellerinde görmüştüm.İnanın bizim yayla evi bile vardı.
Kalın sağlıcakla.

Selam arkadaşlar iyi bir konu ,emeği gecen arkadaşlara teşekürler.

şimdi elimize alıpta böyle keşif yaparken nerelerde kamp yapılabiliceğini işaretliyebiliceğimiz tek harita , türkiye coğrafi haritasımıdır ? :smiley:

google map den yada google earth den buyuk olceklı bır sehrın coğrafi haritasını alabiliyormuyuz ?

Doğu.' Alıntı:
şimdi elimize alıpta böyle keşif yaparken nerelerde kamp yapılabiliceğini işaretliyebiliceğimiz tek harita , türkiye coğrafi haritasımıdır ? :smiley:

google map den yada google earth den buyuk olceklı bır sehrın coğrafi haritasını alabiliyormuyuz ?

Alabiliyorsunuz tabiki hatta ben bugün geldiğim kavaklıdere kampımın yol haritasını google earth ten çizip çıkarttım

peki büyük ölçekli olarak çıkarabiliyormuyuz dostum ?
a1 ölçeğine çıkarabilirmiyiz büyük bir bölgeyi ?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,476
Kayıtlı Üye Sayımız
172,127
Kaydolan Son Üyemiz
agalandarli

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR