Ateş Başında Isınmak İçin Kamp Yeleği

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan TezMertek Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 39
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,102

TezMertek

Zirve
Yer
İzmir
Ateş Başında Isınmak için Kamp Yeleği

Merhaba Arkadaşlar,

Bilirsiniz çadırlı kamplarda yakılan ateşe ve ateş başı muhabbetlerine doyum olmaz. Lakin gecenin ilerleyen saatlerinde hava soğudukça kamp ateşinin sıcaklığı sadece ateşe baktığımız yanımızı ısıtır.
Ateş karşısında otururken sırtımız buz gibi olur.

Bende buna bir önlem diye Zihni Sinir Procesi ;D ürettim.

Bakır tellerle kaplı
" Ateş Başı Kamp Yeleği "

Buyrun.

Kalın bir bakır teli akerdeon şeklinde kıvırarak yelege uygun boyutlara getirdim. Tel tükenince elektrik bandı ile ilave kablo ekledim.

Fotolar 007

Fotolar 006

Fotolar 005

Fotolar 004

Ekli dosyalar

• Fotolar 009.jpg
    Fotolar 009.jpg
    158 KB · Görüntüleme: 97

Etiketler

Ynt: Ateş Başında Isınmak için Kamp Yeleği

Murat,
Fikir güzel ama ateş başındayken birşey alman gerektiğinde yeleği çıkar tak vs biraz pratik değil gibi geldi. Ama ben olsaydım bunu mat üzerine uygulayıp yerden ısıtmalı bi minder yapardım :D

Bir öneri: Ateşe sokulan kısmı iki taraflı yaparsan bir tarafın diğer tarafından fazla ısınmaz dengeli bir ısınma olur :D
Bir öneri daha: sırta giyilen ceketin içine sıcak su torbaları konulursa ateş başında ısınan su ile sırtımızı sabaha kadar sıcak tutabiliriz :D
Son bir öneri daha: bakır kablolar yerine 3-4 mt lik serum çeketin içine döşenir Başımızın üstüne giyilen beremizin üzerine de ana sıcak su torbası asılır (veya bir uzun dal ile yukarıya tutturulur) torbaya eklenen sıcak su bütün çeketimiz içinde ki serum hortumun içinden geçerek sırtımızı (ve başka hangi yerimizi istersek) sıcak tutar. 2-3 saatte bir de ateş üzerinde ki kaynar su ile değişim yapılır. (akarı yok kokarı yok mis gibi) ateş başından sonra aynı sistem yatarken tulum içinde de aktarıp -25 -35 dereceler kadar bizi haytta tutar... ;D

zucchero' Alıntı:
Murat,
Fikir güzel ama ateş başındayken birşey alman gerektiğinde yeleği çıkar tak vs biraz pratik değil gibi geldi. Ama ben olsaydım bunu mat üzerine uygulayıp yerden ısıtmalı bi minder yapardım :D

Niye kalkayım ki.???

" Boracığım şunu uzatsan."
" Halil hoop oğlum. Çadırdan kap gel termosu. Hadi evladım."

;D ;D

Murat kardeşim,
kelimenin tam manası ile "dilimi yuttum".. şimdik.. görüşlerim..

1) bakır borudan geçecek ısı, açık havada hemen "uçup" gideceği için "izole" edilmeli.. yoksa ısı yeleğe ulaşamaz
2) ısının bakır borudan ilerlemesi ve istenen yerleri (ki, sırt oluyor) ıstıması biraz zor gibi.. bence, içinde su dolaşmalı.. ki, buna kalorifer diyoruz
3) Bir de, bu ceket giyildiğinde ve borunun bir ucu ateş te olduğunda pek hareket serbestliği olmaz gibi geldi bana..

Şaka bir yana, hakikaten ısı o kadar hareket etmez gibi geliyor bana.. Herkese "zihni sinirin, siniri" gibi görünse de, o kadar teferruat olduktan sonra.. paylaşılabilen bir su mekanizması da olabilir (mi?) .. selamlar, reha

Kablonun iki tarafının da ateşte durması fikrine +1 :smiley:

Murat sen ısıtıcılı minder yap ben çadırdan dilediğini getiririm sana :D

Ortada kamp ateşi yanarken ondan alınacak destekle arka tarafınızda da oluşturacağınız bir kaç küçük ateş üşemenize çare olabilir diye düşündüm. Ana ateşi beslerken arada da arkadakilere destek vereceksiniz, odun bol olursa zor iş değil gibi, ateşle uğraşmayı seven için.

reha' Alıntı:
Murat kardeşim,
kelimenin tam manası ile "dilimi yuttum".. şimdik.. görüşlerim..

1) bakır borudan geçecek ısı, açık havada hemen "uçup" gideceği için "izole" edilmeli.. yoksa ısı yeleğe ulaşamaz

Ağabey ben onuda düşündüm.
O sebeple ateşten sonra kablonun yalıtımlarını bilerek sökmedim.
Bakınız fotoda görünen kısım

Kardes
iyi düşünmüssün ama ısı izolasyonu için ince kalın bence.. malum, kalorifer borularına bakarsan, izolasyonları daha "pofuduk" olur.. reha

sistem güzele benziyor ama verimli olacagını sanmıyorum umut kalacağına emek kalsın,
doksanbir yılında bir eletirikli battaniye üreten atölyede ayakkabı kecesine elektirikli yapmak için ugaşmıştım sonradan yaptılar 12 volt batanıyeden yapılıpıp kemere takılan bir bataryayla daha güzel calışır yelegin dişa gelecek kısmınada takcıkar bir izalasyon malzemesi de güzel olur kolay gelsin.

Fikir gerçekten çok güzel. Isı kaybı olur mu olmaz mı bilemiyorum fakat denemenizi ve sonucunu iletmenizi merakla bekliyorum.

Sizin fikrinizi, yorumları ve daha önce okuduklarımdan yola çıkarak sizin sisteminizin başarısız olması durumunda(umarım başarılı olur) yeni bir proje geldi aklıma :smiley:

Öncelikle pet şişenin ateşe yaklaştırıldığında yanıp patlamadığını daha önce yine bu forumda okumuştum pratikte bir denemişligim yok bu yüzden tamamen teorik olarak ilerliyorum.(ben sistemde pet şişe kullanıorum siz buharlaşmayı engelliyecek kapalı bir tencere veya başka bir sistem kullanabilirsiniz)

Yeleğin polar cebinin içine ince (serum borusu olabilir) bir boru döşedikten sonra şekilde de gösterdiğim gibi 2 kısmından yeterli uzunlukta boru parçası bırakır. Bu poru parçalarının birinin(yelege boru giriş kısmının) agzına huni* yerleştirilerek pet şişenin içine ve dibine yakın kısmına kadar sokulur diğer kısım ise daha yukarıda kalır ve pet şişe ateş dibine koyulur. Kaynayan su yukarı çıkmak isteyecektik huninin yardımı ile kaynayan suyun bir kısmı aşagıdaki borudan yelege doğru yolculuğa başlar. Ilıyan su da tekrar pet şişeye dolar. Sıcak su ile ılık su taşıyan boruların ayrı yol izlemesinin sebebi ise ılık su taşıyan borunun sıcaksuyu ılıştırmaması içindir.

*Huniyi pet şişeye olduğu gibi sokmak biraz sıkıntılı olabilir:D Bu yüzden 120 derecelik açılarla huniyi boru kısmına veya borunun yakınına kadar kesip büzerek sokabilirsiniz. Hayal etmek için http://english.balon.com.tr/resimler/11414004042011_baskili_balon_turkiye_ayyildiz.jpg balonun boruya baglanan kısmındaki aygıtı düşünebilirsiniz ve hatta onu bile işleyerek kullanabilirsiniz.

Sistemin kuruluşu biraz sıkıntılı gibi gelsede 1 kere kurulduktan sonra hem taşıma olanağı bakımından hem kampta hareket kolaylıgı bakımından(kargo tipi pantolonlarda bacaktaki orta cebe şişeyi atıp dolaşabilirsinizde:D ) pratik diye düşünüyorum.

Son olarakta sistemi foruma yazarken 2. ekteki resim gibi sistemi kurarsak suyun yukarı çıkma sayısını 1 e indirip daha fazla verim elde edebiliriz.

Birisinin denemesi ve çalışması umudu ile :D

Bu hafta sonu yayladayım. Göle gitmeyi de düşünüyordum. Ben bunu bir deneyeyim. Sonucu burada paylaşırım. Fakat pek işe yarayacağını sanmıyorum. Isı sırtımıza ulaşmadan kaybolacaktır. Umarım işe yarar.

Paşam harika bir fikir, aklına sağlık :smiley: Ama eczanelerde satılan ve ısıtıldığında sıcaklığı bir kaç saat koruyan korseler daha pratik olmaz mı? :smiley:

Bu arada bir de böyle birşey var: ;)

http://bimsas.com.tr/tr/elektrikliyelek.html

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,475
Kayıtlı Üye Sayımız
172,126
Kaydolan Son Üyemiz
Mev

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR