Inşaallah Karavan Hayellerim Gerçek Olacak

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan DOKTOR63 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 456
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 104,167
Dış su kutusu
Soğuk sıcak batarya araç dışında duş için
Temiz depo giriş
Depo hava ve fazla dolduğunda taşma çıkışı
Basınçlı su girişi bunu bağladığınızda su depodan değil dış musluktan geliyor

DSC 0015

Etiketler
elektrik tesisatı için her piriz için ayrı sigorta koymak istedim fakat çok fazla hortum çekmek gerekiyor şunu düşündüm
. 1.sigorta ana 220 volt sigortası akulerin yanın da
. 2.sigorta ana 12 volt sigortası akulerin yanında
3.sigorta yatak +şohben +buzdolabı 220 gösterge panelinde(şofor arkasında ki ikili koltuğun üstünde)
4.sigorta yatak 12 volt gösterge panelinde
5.sigorta mutfak+masa 220 volt gösterge panelinde
6.sigorta mutfak +masa 12 volt gösterge panelinde
7 sigorta aydınlatma gösterge panelinde (her aydınlatmanın kendi düğmesi üzerinde)
tavan(3),bagaj,dış(yan kapı-arka),gece yer aydınlatma,led,banyo
8.sigorta hidrofor
9.sigorta atık boşaltma hava kompresör i

New Double USB Engel Fridge Socket Surface 350x350

70029 800x800

Elektrik semanizi cizip gonderirseniz yardimci olmaya calisiriz. Dogru akimda ana kural hemen aku cikinda ve cihaz girisine yakin iki sigorta olacak.
Aku cikisina tek 15 amper gibi sigorta koyabilirsiniz. Oto elektrikcilerde uygun aparat bulursunuz.
Cihaz sigortalari icin sigorta tablasi kullanabilirsiniz. Tabla olunca ayni sigortadan tum lambalara mesela cikis olabilir.
Tum cihazlarin sase kablosunu bir panel uzerinde toplayip, paneli arac sasesine baglayabilirsiniz.

GÖSTERGE LER için düşündüğüm
temiz depo sevye probu
siyah atık depo sevye şamandırası 3 adet
gri atık depo sevye şamandırası 3 adet
derece (iç dış nem ölçer)
tüp ?

X5 52206188194j

Indir

Ekran Alnts

Elektrik semanizi cizip gonderirseniz yardimci olmaya calisiriz. Dogru akimda ana kural hemen aku cikinda ve cihaz girisine yakin iki sigorta olacak.
Aku cikisina tek 15 amper gibi sigorta koyabilirsiniz. Oto elektrikcilerde uygun aparat bulursunuz.
Cihaz sigortalari icin sigorta tablasi kullanabilirsiniz. Tabla olunca ayni sigortadan tum lambalara mesela cikis olabilir.
Tum cihazlarin sase kablosunu bir panel uzerinde toplayip, paneli arac sasesine baglayabilirsiniz.
elktrik projesini yapayım dedim karışık oldu yapamadım

elektrik projesi ni beceremedim.
su tesisat 2 saatte bitti elektrik tesisatı biraz kafa yoracağım gibi
bir an önce bitsin diyorum fakat hem çalışıp hem karavan ı yapmak zor oluyor elektrik ve izalasyon biter bitmez mobilyacıya gidecek hayırlısıyla
sigortada 12 volt için normal evde kullanılan sigorta kullanılabilir mi
ikili koltuk altında aku +invertor+şarz cihazı burda iki ana şalter 12+220
baş üstünde pano göstergeler +diğer şarteller

Yan1

Yan2

hocam kıskandırıyorsun beni. bu aralar maşallahın var işleri hızlandırdın. elektrik için bahsettiğin normal evlerde kullanılan otomatik sigortalardan kullanabilirsin. sigortaların amper değeri senin tesisatına uygun olduğu müddetçe türünün önemi yok.

hocam kıskandırıyorsun beni. bu aralar maşallahın var işleri hızlandırdın. elektrik için bahsettiğin normal evlerde kullanılan otomatik sigortalardan kullanabilirsin. sigortaların amper değeri senin tesisatına uygun olduğu müddetçe türünün önemi yok.
hocam ikimizinkide inşaAllah temmuz sonuna yetişir.şu an aile sağlık merkezindeyim aklım asm de değil karavanda

Elektrik işi bitti adım adım gidince kolay oldu hortum içinden kablo sonra diğer i yapınca kolay oldu, daha önce hortumları hepsini geçireyim dedim sonra kablo zor oldu
Dış elektrik değişti

DSC 0007

DSC 0006

DSC 0005

DSC 0004

DSC 0003

DSC 0002

Son düzenleme:

Ekli dosyayı görüntüle 503144
https://www.amazon.de/Schwabe-Personenschutz-Verlängerung-H07RN-F-Gewerbe-Baustelle/dp/B00475BIR8/ref=sr_1_9_sspa?ie=UTF8&qid=1530869986&sr=8-9-spons&keywords=personenschutz+schalter&psc=1

Türkiye’de kaçak akım röleleri olmayan kampinglerde kullanmak için yanımda kabloya integre edilmiş kaçak akım rölesi buldururum.
Karavandaki elektrik tesisatında böyle bir röle yoksa, kaçak akım rölesi kampingteki prize takılarak karavanda elektrik çarpması tehlikesini önlemek mümkün olabilir.
Kaçık akım rölesi aklıma gelmemiş ti,takayım teşekkür ederim

Karavan dış tan elektirik prizi güvenlikli kilitli ve fişi almak için internet te araştırdım bir firmada vardı 149+kargo idi almak için aradım elinde kalmamıştı tesadüf elektrikçi ve aynı zamanda elektrik mühendisi olan bu kişiden elektrik malzeme si aldım, fişin resmini gösterdim benzeri var dedi aynı özellikte hatta yağmur için eğimli toplam 27 tl ödedim

DSC 0007

Karavan dış tan elektirik prizi güvenlikli kilitli ve fişi almak için internet te araştırdım bir firmada vardı 149+kargo idi almak için aradım elinde kalmamıştı tesadüf elektrikçi ve aynı zamanda elektrik mühendisi olan bu kişiden elektrik malzeme si aldım, fişin resmini gösterdim benzeri var dedi aynı özellikte hatta yağmur için eğimli toplam 27 tl ödedim

Ekli dosyayı görüntüle 503148

Bu dış ortamlara uygun,fakat kilitlenebilir değil.Ayrıca Fiş ve prizi sıkı geçmeli olduğu için kabloyu sökerken diğer elinizle prizi tutmanız gerekir.Yoksa tek el ile kanloyu çıkartmaya çalışırsanız bir süre sonra prizi tutturduğunuz civatalardan gevşer,priz yerinden çıkabilir.
Başka dikkat edilmesi gereken husus prizin iç kablo bağlantıları (kabloların vidalandığı uçlar) izole edilmemiş görünüyor. Araç gövdesine elektrik kaçağı yapmasına yada kısa devreler tehlikesine yol açabilir.Bağlantı ve civataları izole ediniz.
Dsc 0006 jpg

Bu dış ortamlara uygun,fakat kilitlenebilir değil.Ayrıca Fiş ve prizi sıkı geçmeli olduğu için kabloyu sökerken diğer elinizle prizi tutmanız gerekir.Yoksa tek el ile kanloyu çıkartmaya çalışırsanız bir süre sonra prizi tutturduğunuz civatalardan gevşer,priz yerinden çıkabilir.
Başka dikkat edilmesi gereken husus prizin iç kablo bağlantıları (kabloların vidalandığı uçlar) izole edilmemiş görünüyor. Araç gövdesine elektrik kaçağı yapmasına yada kısa devreler tehlikesine yol açabilir.Bağlantı ve civataları izole ediniz.

Aynı konuya farklı bir sebepten takılmıştım. Prizin arka bağlantısındaki vidalar zamanla gevşeyecektir. (Malum araçlarımız dizel ve epey titreşimli.) Bu uçları sıcak silikonla kapatırsanız hem zamanla gevşemesine engel olursunuz, hem gerekli izolasyonu sağlar.

Bir de kullandığınız borulara takıldım. Bunlar binalarda kullanılan borular. Araç içinde kullanması, hareket ettirmesi zor borular. Bunları şu ana kadar zor da olsa döşemişsiniz. Bundan sonrası için önerim oto elektrikçilerde satılan gırtlak boruya benzer borulardan kullanmanız. Hem farklı kalınlıklarda olanları var, hem de çok daha esnek ve her yere girip çıkabiliyor. Tek sorunu, (yüzeyi düzgün olmadığı için) bina tesisat borularına kıyasla içinden kablo geçirmek çok az daha zor olabilir.

Dsc 0006 jpg

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,446
Kayıtlı Üye Sayımız
172,102
Kaydolan Son Üyemiz
musti44900

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR