Kendim Mi Yapsam Yaptırsam Mı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan hyrttn Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 57
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,213

Doğrucu Davut

Kişiye değil, yanlışa nişan alır..
.
Ben de uzman değilim fakat emekli olarak galiba sadece vaktim sizden fazla. :yum:

Tekrar edeyim, devir sayısı ve zaman faktörüne hesabınızda önem vermediğiniz düşüncesindeyim. Zaten sadece aracın kendi tüketicilerinden geri kalan akım söz konusu durumda.
Alternatöre bel bağlayanlar bunun için şarj güçlendiricisi kullanıyorlar.

Akülerin standart dolum karakteristiğini @marlon gayet güzel anlatmış.
Yani prensipte veren de önemli, alan da...
.

Son düzenleme:

Etiketler

SNN76

EFELİK EFENDİLİKTİR...
yine solar panel, yine masraf, yine eziyet. o kadar değişken var ki hesap yapmaktan karavan yapmaya geçilemiyor adeta :smiley: karavanda sürekli yaşamayacaksanız kamplar bir haftayı geçmeyecekse buzdolabını kafaya takmayın. toprağı 50- 60 santim kazıp bir kuyu açın alın size buzdolabı. gün aşırı kuyuya su döküp ıslatın ve keyfinize bakın.

dün bahsettiğim şey adeta gerçek olmuş :smiley: :smiley: hesaplamalar bitmemiş :smiley: :smiley: karar verip uyguladıktan sonra da bitmeyecek. dolap bugun kaç amper tüketti ara sıra kapatsam mı? paneller güneş görsün diye gölgeye parkedemedik karavan fırın oldu nasıl serinlesek? ........ yine kampların bir haftayı geçmeyeceğini varsayarak bir iki ilave yapmak istiyorum. telefonları sarj etmek için powerbank aydınlanma için de sarjlı ışıldak öneririm. en azından bir kaç gezi yapıp enerji ihtiyacınızı belirleyene kadar bu şekilde hareket edin.

Son düzenleme:

hyrttn

Yeni Üye
Vay be. Neler öğrendik. Ben de bu arada birksç görüşme yaptım araç için. Geyecanla ojudum sizleri. 🤗

memret

Kamp II
Yer
İstanbul
.
Ben de uzman değilim fakat emekli olarak galiba sadece vaktim sizden fazla. :yum:

Tekrar edeyim, devir sayısı ve zaman faktörüne hesabınızda önem vermediğiniz düşüncesindeyim. Zaten sadece aracın kendi tüketicilerinden geri kalan akım söz konusu durumda.
Alternatöre bel bağlayanlar bunun için şarj güçlendiricisi kullanıyorlar.

Akülerin standart dolum karakteristiğini @marlon gayet güzel anlatmış.
Yani prensipte veren de önemli, alan da...
.

Merak ettim araştıracağım biraz;
rölantide kaç amper üretir,
sürekli aynı amperi üretebilir mi,
100 amperlik aküyü rölantide kaç dk da doldurur vs.

Son düzenleme:

bulenttg

Bir zincir, en zayıf halkası kadar güçlüdür.
Yer
İzmir
Telsiz Çağrı Kodu
TA3ATW

bulenttg

Bir zincir, en zayıf halkası kadar güçlüdür.
Yer
İzmir
Telsiz Çağrı Kodu
TA3ATW
Alternator çıkışı değerleri (sıcaklık arttıkça azaltır) cihaz üzerinde yazılı rakamın altında hesaplama yapılması gerekir,12 volt 100 amp bir cihaz ,bağlantı noktasından uzaklaştıkça(ikinci batarya kombinasyonunda)bağlantı kablo kesiti düşük ve uygun olmayan iletim bağlantılarında (ek yapmak, korozyona dayanıklı kablo kullanmamak,pabuçsuz ve sıkı konnekt olmayan montajda değer dahada düşecektir.

Son düzenleme:

marlon

Kamp II
Benzer hususlar da batarya için gecerlidir. Bataryaların bitirme kademesi akımları sıcaklığın fonksiyonudur. Kısaca sıcaklıkla değişim gösterir.

memret

Kamp II
Yer
İstanbul
Alternator çıkışı değerleri (sıcaklık arttıkça azaltır) cihaz üzerinde yazılı rakamın altında hesaplama yapılması gerekir,12 volt 100 amp, cihazın 3000 d/ dk tepe değeri 90-93 amp gibi,cihaz bağlantı noktasından uzaklaştıkça(ikinci batarya kombinasyonunda)bağlantı kablo kesiti düşük ve uygun olmayan iletim bağlantılarında (ek yapmak, korozyona dayanıklı kablo kullanmamak,pabuçsuz ve sıkı konnekt olmayan montajda değer dahada düşecektir.

Alternator devri ile verdiği amper değeri çizelgede belirtildiği üzere 1500 d/dk ile başlar, rölanti devirleri 800/900/950/1000 d/dk gibi durumlarda batarya şarjı olumsuzdur.

Aşağıdaki alternatör seçilirse, sıcaklık hemen hemen hiç etkilemeyecektir, sıcak soğuk arasında pek fark yok çünkü. Hemde rölantide bile kesintisiz 100-110 amper/saat üretebiliyor.
Araç yarım saat rölantide çalışarak 100 amperlik aküyü doldurabilir.
Güneş isterse hiç çıkmasın:smiley::smiley:

1589883485517.png

Son düzenleme:

marlon

Kamp II
Nadir olan şeyler kıymetlidir. Kör atta nadirdir. O halde kör at kıymetlidir. Bakış açısı

GÜMÜŞOK

Yeni Üye
Aşağıdaki alternatör seçilirse, sıcaklık hemen hemen hiç etkilemeyecektir, sıcak soğuk arasında pek fark yok çünkü. Hemde rölantide bile kesintisiz 100-110 amper/saat üretebiliyor.
Araç yarım saat rölantide çalışarak 100 amperlik aküyü doldurabilir.
Güneş isterse hiç çıkmasın:smiley::smiley:

Ekli dosyayı görüntüle 519242
Merhaba Mehmet bey, geçen hafta Transporter T5 aldım ve Buzdolabını ve suyu Akü den elektrik kullanmak istiyorum. Bu konudaki fikirleriniz bana hem daha az maaliyetli hem de daha pratik görünüyor. Bana bu konuda yardımcı olurmusunuz. Bu sistemi kurmak için nelere ihtiyacım olacak. 2 tane aküden elektrik üretip kullanmayı düşünüyorum.
Selamlar...

BENZER İÇERİKLER

Forum istatistikleri

Forumdaki Konu Sayısı
100,284
Konulara Yazılmış Mesajlar
1,480,936
Kayıtlı Üye Sayımız
168,245
Kaydolan Son Üyemiz
musbdm
Bugün Forumu Ziyaret Eden
Yandex.Metrica
Son 24 Saatte Ziyaret Eden
Son 30 Günde Ziyaret Eden

SON KONULAR

BENZER İÇERİKLER

ÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

Yer Sağlayıcı: VERİTEKNİK Belge No: YS-308

Copyright © 2000 - 2020 Gezenbilir