Dacia - Duster'de Rüzgar Sorunsalı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yasinblgc Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 62
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 26,113

yasinblgc

DOĞA(L) ve SAĞLIK(LI)
Yer
ANKARA
Arkadaşlar yaklaşık 3 hafta önce Duster 1.5 dci 4x2 110 bg. aracı aldım. Aldığım günden beri hızımı 100 km/s'in üzerine çıkınca belirgin şekilde rüzgar sesi alıyorum. Bu durum normalmi yani tüm Dusterlarda bu durum varmı? Yoksa benim aracın kapı conta lastiklerindemi bir sorun var. Ya da cam rüzgarlığı taktırırsam bu sorun çözülürmü? Bu konuda bana bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Etiketler

hayırlı olsun arabanız..bende 1 ay iiçnde alıcam duster...çok yakın takipçisiyim...ses alma sorunu bütün dusterlarda var diye biliyorum ben...bile bile yine de alıcm dusteri...duster aşkı bu olsa gerek ;)

Özellikle tavan barları çok ses yapıyor. Bir de aracın tasarımı gereği rüzgara çok maruz kalıyor. Zaten tavan barsız 0,42 sürtünme katsayısı var. Bu da hızlanamamak demek. 120-130dan sonra yakıt tüketiminin çok artmasındaki en büyük etken de bu. Özellikle yan rüzgarlardan çok etkileniyor araç.

110 bg 4x2 sahipleri araçlarını chiplerse 140 hp ve 290 Nm tork oluyor. 0-100 ise 8.7 sn ;)

Baylar, bir seneye yakın bindikten sonra bu sesin benim araçta da olduğunu farkettim. Belki de, daha önce çok gürültüsüz araçlara binmediğim içindir.

Bir arkadaşımızın "rüzgar sesi var...." (mı) diye sorduğu bir sorudan sonra sese dikkat ettim. O sıralarda ses hepsinde var mı yoksa kapı contası sorunu mu konusu tartışılmıştı. Galiba aynanın dizaynından dolayı ses yapıyormuş...

macmaneman' Alıntı:
hayırlı olsun arabanız..bende 1 ay iiçnde alıcam duster...çok yakın takipçisiyim...ses alma sorunu bütün dusterlarda var diye biliyorum ben...bile bile yine de alıcm dusteri...duster aşkı bu olsa gerek ;)
"macmaneman" Bencede Duster almaktan vazgeçme. Bende bu aracı ilk başta istemeye istemeye eşimin ısrarları sonucu almıştım. Ama şimdi giderek arabaya daha çok ısınıyorum. Belki önceki arabamın 1.4 75 bg benzin/lpg'li peugeot 206 olmasından dolayı. Çünkü çekişi çok kötüydü. Şimdi bu araçla rampaları 6. viteste çok rahat çıkabiliyorum.

youngsun' Alıntı:
Özellikle tavan barları çok ses yapıyor. Bir de aracın tasarımı gereği rüzgara çok maruz kalıyor. Zaten tavan barsız 0,42 sürtünme katsayısı var. Bu da hızlanamamak demek. 120-130dan sonra yakıt tüketiminin çok artmasındaki en büyük etken de bu. Özellikle yan rüzgarlardan çok etkileniyor araç.

110 bg 4x2 sahipleri araçlarını chiplerse 140 hp ve 290 Nm tork oluyor. 0-100 ise 8.7 sn ;)
Selim bey, bu Chipleme işlemini yetkili servisler yapıyormu? Ve bu yapıldığında garantisi bozuluyormu acaba? Bunu yapınca yakıt tüketiminde nasıl bir değişiklik oluyor? Olumlu-Olumsuz?

yasinblgc' Alıntı:
Selim bey, bu Chipleme işlemini yetkili servisler yapıyormu? Ve bu yapıldığında garantisi bozuluyormu acaba? Bunu yapınca yakıt tüketiminde nasıl bir değişiklik oluyor? Olumlu-Olumsuz?
İşlem aracın OBD soketinden (torpido içindeki scarttan) yapıldığı için, servisinde beyin içindeki motorişletim sistemi haritalarını görme ve inceleme şansı-durumu olmadığından anlaşılmıyo.
Aracın alt devirleri canlandığından ve alt devirlerdeki tork arttığından araç her viteste toplar bir hale geliyo. Bu da hep üst vitesleri kullanma imkanı verdiğinden yakıt tüketiminde düşme oluyo. Performanslı kullanımlarda da ufak artışlar oluyo.
Ama benim araç şu an 5 ileri normal şanzımanla çok atak. Sizin 110hp-240 Nm(140hp+290Nm) gücü 6 ileri normal şanzımanla düşünemiyorum ::smiley:

selim bey bunu nerde yaptırdınıuz.özelden telinizi yazarmısınız size soracaklarım var.teşekkürler

Arkadaşlar Duster kullanan arkadaşlar şu "rüzgar sesi/yol gürültüsü meselesi" ile ilgili deneyimlerini/görüşlerini ayrıntılı bir şekilde anlatırsa (mümkünse diğer model veya markalarla kıyaslamalı olarak) biz de bilgilenmiş oluruz ve satın alma kararımızı verirken burada konuşulanları göz önünde bulundururuz..Bu konu benim için önemli çünkü özellikle bu aracı özellikle uzun yolda/otobanda kullanmayı düşünüyorum. Bazı kullanıcılardan aracın bu konuda zayıf olduğunu duymuştum. Ben sırf bu yüzden ve birkaç başka küçük nedenden bütçemi biraz daha zorlayarak Qashqai almayı da düşünebilirim.. Şimdiden teşekkürler..

Rominalus, bu ses durumunu tarif etmek mümkün değil. Farklı arabalara aynı ortamlarda binerek karşılaştırmak lazım. Mesela ben aldığımda çok gürültülü gelmediydi. Çünkü daha çnceki arabam gürültülüydü. Bu nedenledir ki, rüzgar sesini, bir arkadaşımız yazınca fark ettim.

Şöyle söyleyeyim.... fevkalade, ses geçirmez bir yalıtımı yok. Özellikle dişli asfaltlarda gürültülü. Tekerlek sesini içeri alıyor. (Bu beni rahatsız etmedi, çünkü benim alabileceğim arabaların neredeyse hemen hepsi aynı sesi alacak düzeyde/yapıda) Ama ince alfaltta tekerlek sesi olmuyor. İşte rüzgar sesi o zaman dikkati çekiyor.

Sen en iyisi iki arabaya da bin. Yalnız düz/ince asfaltta değil. Dişli asfaltta bin, daha net karşılaştırırsın.

3 gun oldu alalı 4x4 110 beygir asr esp full paket aldım herşey çok çok güzeldi taki şehir içinden uzaklaşana kadar 100 km demişler 80 i geçtim başladı aşırı bir ses 100 hele 120 yi geçin her taraftan rüzgar sesi geliyor. bütün güzelliklerini götürdü resmen soğudum tamam bu paraya bu kadar dediğimiz çok şey var ama bu kadar da olmaz sanki üstü açık arabaya biniyorum önerisi olan arkadaşları acilen bekliyorum... performans yol tutuş 10 numara alacak arkadaşlara tavsiye ederim ama rüzgar sesini çözmek kaydıyla

olguncandan' Alıntı:
Rominalus, bu ses durumunu tarif etmek mümkün değil. Farklı arabalara aynı ortamlarda binerek karşılaştırmak lazım. Mesela ben aldığımda çok gürültülü gelmediydi. Çünkü daha çnceki arabam gürültülüydü. Bu nedenledir ki, rüzgar sesini, bir arkadaşımız yazınca fark ettim.

Şöyle söyleyeyim.... fevkalade, ses geçirmez bir yalıtımı yok. Özellikle dişli asfaltlarda gürültülü. Tekerlek sesini içeri alıyor. (Bu beni rahatsız etmedi, çünkü benim alabileceğim arabaların neredeyse hemen hepsi aynı sesi alacak düzeyde/yapıda) Ama ince alfaltta tekerlek sesi olmuyor. İşte rüzgar sesi o zaman dikkati çekiyor.

Sen en iyisi iki arabaya da bin. Yalnız düz/ince asfaltta değil. Dişli asfaltta bin, daha net karşılaştırırsın.

Evvela çok teşekkür ederim açıklamanız için..Duster kullanmak hiç nasip olmadı ama uzun yolda; dişli asfaltta Qashqai sürdüm. Yalıtımı beni gerçekten çok etkilemişti. Bazı kullanıcılar Renault araçların tümünde bu tür bir rüzgar/yol gürültüsünün olduğunu söylüyor, Megane da bile.. Mesele tam da sizin dediğiniz gibi benim şu anda çok gürültülü, eski bir araç kullanmam. Bu nedenle Duster kullansam da gürültü seviyesinin tam ayırdına varamam herhalde..Ancak yine dediğiniz gibi, tıpkı bir deney yaparcasına, aynı günde, aynı yolda, birkaç kişi ile birlikte iki aracı da deneyip kıyaslamak lazım..Herhalde ancak bu şekilde bir kanıya varılabilir..

remuta' Alıntı:
3 gun oldu alalı 4x4 110 beygir asr esp full paket aldım herşey çok çok güzeldi taki şehir içinden uzaklaşana kadar 100 km demişler 80 i geçtim başladı aşırı bir ses 100 hele 120 yi geçin her taraftan rüzgar sesi geliyor. bütün güzelliklerini götürdü resmen soğudum tamam bu paraya bu kadar dediğimiz çok şey var ama bu kadar da olmaz sanki üstü açık arabaya biniyorum önerisi olan arkadaşları acilen bekliyorum... performans yol tutuş 10 numara alacak arkadaşlara tavsiye ederim ama rüzgar sesini çözmek kaydıyla

Demek ki sen arabayı almadan önce bu forumu okumadın... ;D

Çünkü bu konu dile getirildi. Fakat "sanki açık bir arabaya biniyorum" benzetmesi biraz aşırı olmuş. Örneğin, 100 km. ile giderken camları hafif araladığında, üstü açık araba gürültüsünü net duyuyorsun. Kapattığında bunun azaldığını da duyuyorsun ;D Demek ki üstü açık arabadan bir gömlek daha avantajlı...

Bu gürültü meselesi bildiğiniz gibi birçok araçta var. Reno grubunun ses yalıtımının iyi olmadığını cümle alem onyıllardan beri biliyor.

Remuta, gönül ister ki 40-50 milyara hem mükemmel yalıtımlı hem yakıtı tasarruflu hem 4 çarpılı, hem yüksek vs. vs. bir arabaya binelim. Hani ne demişti büyüğümüz... "Vardı da biz mi içtik?" Ondan esinlenelim: Vardı da biz mi almadık? ;D ;D ;D

Sorun, 100 km.yi geçtikten sonra balşlıyor denebilir. Zaten bu araçla hız yapmak doğru bir sürüş değil. Onu da kaydedelim.

Ses konusunda çok hassas olanlar Duster'ı tercih etmesinler bana göre. Ya da, olumlu ve olumuz yönleri kafalarındaki terazide tartsınlar, kararlarını ona göre versinler.

Aslında şunları sormak lazım: Bu konuda oto sanayi çevrelerindeki arkadaşlarımızın arabaya ek yalıtım yaptırma şeklinde uygulamaları olmuş mudur? Böyle bir uygulama sesi azaltır mı? Nereye kadar azaltır?

Remuta, bişey daha var: Tamam, ses, rüzgar sesi var da, şöyle bir ihtimal de olabilir: Senin arabadaki kapı fitillerinde bir sorun olma ihtimali.... Daha önce bir arkadaşımız buna benzer bir şeyden bahsetmişti.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR