105a Agm Akü Için Şarj Aleti Önerisi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan İYİMühendis Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 86
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 21,407

Etiketler
.
AGM akülerin ideal dolum algoritması alttaki grafikte görülmekte.

Ekli dosyayı görüntüle 635668

% 80-85 seviyesine ancak ulaşabilen şebeke ve solar dolum aletlerinin bu örnekte görüldüğü gibi çok fazlı dolum yapmadığı düşünülmeli.

Sisteminizin birimlerini (özellikleriyle) ve günlük beklediğiniz tahmini tüketiminizi yazabilir miydiniz ?

Ama umarım, tatilinizi sayılardan çok ailenizle geçirmeyi düşünüyorsunuzdur ?.. :yum:
Konuyu açıp toparlamak gerekliliği ne kadar da belli oldu. Bizim alette %76gösterdi. Gerçekten%100dolum yapmak için ne lazım acaba. Bir dahaki şarj hızlı olacak. Fişi çeker çekmez mppt yi açtım.
IMG 20210404 113557

.
AGM akülerin ideal dolum algoritması alttaki grafikte görülmekte.

Ekli dosyayı görüntüle 635668

% 80-85 seviyesine ancak ulaşabilen şebeke ve solar dolum aletlerinin bu örnekte görüldüğü gibi çok fazlı dolum yapmadığı düşünülmeli.

Sisteminizin birimlerini (özellikleriyle) ve günlük beklediğiniz tahmini tüketiminizi yazabilir miydiniz ?

Ama umarım, tatilinizi sayılardan çok ailenizle geçirmeyi düşünüyorsunuzdur ?.. :yum:
Bu tip diagramlar olduğunu biliyordum amma ve lakin %100sarj etmek için kaç amper lazımdır. Yoksa %100sarj etmek imkansız mıdır?
Boşa çok para verdik sanırım.
Bu arada karavanimda 12v ile çalışan aydınlatmalar ve enduro var. 12v TV takicam başkada birşey düşünmüyorum. Şimdilik.
Bugün ilk kez karavanin altına yattım, tabiri caiz ise sarkık kablo gördüm onu yerine taktım. Yavaş yavaş pişiyoruz.
Aldığım üründe tek beğendiğim şey uygulama ile karavana gitmeden şarjın ne durumda olduğunu görmek oldu.
IMG 20210404 121017
IMG 20210404 121011

Merhaba. Ben de şöyle bir ürün aldım.
3 Aşamalı Akü Şarj Aleti 509,00 TL yerine 246,90 TL
Solar enerjiyle uğraşan bir abi kullanıyormuş, sorun yaşamamış, verimliymiş ...
Alet akü voltajini kendi algılıyor. Akü tipini siz seçiyorsunuz. Şarja 8 a ile başlayıp doldukça 1 e kadar düşüyor. Dolunca şarjı kendisi kesiyor.
Yaz ve kış mevsimlerini algılayıp çalışma sıcaklığını düzenliyor. Hafif bir sesi olan bir de fanı var.
Alet çok hafif ve adi duruyor bu arada. Ancak işe yarıyor gibi gözüküyor.
Henüz sadece 60 a bir araç aküsü şarj ettik. Araç tık demiyordu. Sorunsuzca aküyü şarj etti. Ekranda yüzdelik olarak akü dolulugunu gösteriyor. Yaklaşık 2 aydır da akude bir sorun olmadı.

Merhaba. Ben de şöyle bir ürün aldım.
3 Aşamalı Akü Şarj Aleti 509,00 TL yerine 246,90 TL
Solar enerjiyle uğraşan bir abi kullanıyormuş, sorun yaşamamış, verimliymiş ...
Alet akü voltajini kendi algılıyor. Akü tipini siz seçiyorsunuz. Şarja 8 a ile başlayıp doldukça 1 e kadar düşüyor. Dolunca şarjı kendisi kesiyor.
Yaz ve kış mevsimlerini algılayıp çalışma sıcaklığını düzenliyor. Hafif bir sesi olan bir de fanı var.
Alet çok hafif ve adi duruyor bu arada. Ancak işe yarıyor gibi gözüküyor.
Henüz sadece 60 a bir araç aküsü şarj ettik. Araç tık demiyordu. Sorunsuzca aküyü şarj etti. Ekranda yüzdelik olarak akü dolulugunu gösteriyor. Yaklaşık 2 aydır da akude bir sorun olmadı.
Ekonomik bir çözüm olabilir, ancak 150-200 amperlik akülerde yetersiz kalabilir
105 amper için yeterli olabilir
Jel yada agm seçenekleri var mı

Son düzenleme:

Ekonomik bir çözüm olabilir, ancak 150-200 amperlik akülerde yetersiz kalabilir
105 amper için yeterli olabilir
Jel yada agm seçenekleri var mı
Üzerinde bu şekilde tercihler mevcut, siz istediğiniz akü tipini seçiyorsunuz.
200 a için yetersiz derken tam olarak neyi kastettiniz? Paralel bağlıyken şarj sorun olur mu?

IMG 20210124 WA0011

Sahiden yok mu yaaa??????? valla şaşırdım "VPC" bile mi ???!!!!!!!:(:(
Evet yok. Akülerin dolup dolmadığını anlamak için sadece güneşe bakıyorum. :yum:
Tabi şaka. Duruma göre yanıp sönen iki LED fazlasıyla yeterli.
Zaten bir kere bile falso yapsa sistemi değiştirmek gerekebilirdi. Ben 750 gün üzeri karavancılık tarihimde bir kere bile böyle bir durum yaşamadım..

Üstelik ısı sensörü kablosu için ayrı bir girişi bile var.

Son düzenleme:

.

Sanırım Hüseyin beyin sorusu sizinkinden ziyade genel anlamda Ömer bey.
Bu işlev mikrocip bazlı yapılıyor diye biliyorum.
Bazı ürünlerde de mikrocip kelimesini kullanıyorlar ama kastedilen akü cinsine bağlı sınırlama veya akım kesmeyle ilgil basit bir tarz olabilir ?

“Buradaki kademe acaba cihazın belli bir amperle başlayıp şarj süresince bunu değiştirmesi mi ? “ sorunuzda haklısınız.
Bunu mesela bir balonu şişirirken nefesinizi hızlı hacımlıdan, yavaş kuvvetliye değiştirmeniz gibi düşünmek yanlış olmamalı ? Mikro çipler dolumun akım ve gerilim komutalarını otomatikman düzenleyen birimler.

Yine de siz yazdıklarımı vakti boş bir emeklinin spekülasyonu olarak görün derim. :yum:

Son düzenleme:

.

Sanırım Hüseyin beyin sorusu sizinkinden ziyade genel anlamda Ömer bey.
Bu işlev mikrocip bazlı yapılıyor diye biliyorum.
Bazı ürünlerde de mikrocip kelimesini kullanıyorlar ama kastedilen akü cinsine bağlı sınırlama veya akım kesmeyle ilgil basit bir tarz olabilir ?

“Buradaki kademe acaba cihazın belli bir amperle başlayıp şarj süresince bunu değiştirmesi mi ? “ sorunuzda haklısınız.
Bunu mesela bir balonu şişirirken nefesinizi hızlı hacımlıdan, yavaş kuvvetliye değiştirmeniz gibi düşünmek yanlış olmamalı ? Mikro çipler bunların akım ve gerilim komutalarını otomatikman düzenleyen birimler.

Yine de siz yazdıklarımı vakti boş bir emeklinin spekülasyonu olarak görün derim. :yum:
Faydalı bir spekülasyon diyeyim :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR