ZJ 5.2`lerde Yüksek Hız (Overdrive) Konumu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan beatrix Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 61
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 24,427

Etiketler
Ynt: ZJ 5.2`lerde Yüksek Hız (Overdrive) Konumu

bakin simdi.........; hani su direksiyonun sag tarafinda kare seklinde bir dügme var ya.... " ben o dügmenin ....Biiiippp...! Biiiiiiiipppp....! Biiiiiiippppp..! "

Yok öyle bir dügme kardesim, unutun gitsin yaaa.....!!!!!!!

Yetti beeee......!!!!! ;D ;D ;D ;D ;D

Ben şöyle bir açıklamayla dahil olayım olaya :smiley:

Arkadaşlar, normal kullanımda üzerindeki ışığın YANMAMASI gerekir. Yani günlük kullanımda, efendime söyliyim bakkala giderken, sinemaya giderken, pikniğe giderken vs. bu ışığın YANMAMASI gerekir.

Ha diyorsanız ki arabam çok yüksek devirlere çıksın, ya da ben karavan çekicem, ya da off-road yapıcam vs., o zaman düğmeye basarak ışığı yakabilirsiniz.

Doğru mudur Ergun Hocam?

Abi öylede değil şimdi ayağını frenden çekiyorsun (yavaş yavaş). Kararan dikiz aynasını kararma moduna getirip farları uzunda yakıyosun. Sonra sol elinle sağ kulak memeni cimcikliyip İ.E.T.T otobüsünden daha önce çaldığın acil durumlar için camı kırınız çekicini sağ el vasıtasıyla bu düğmeye abanıyorsunuz. Işık hala sönmediyse yuh artık diyerek hızlı hızlı bir kaç kez daha vuruyorsunuz. Böylece hem siz hem site üyeleri hemde jeep üreticileri derin bir ohhh çekiyor.. Önemli uyarı: bu eylemi tok karnına yapınız.... SAYGILARIMLA

Over Drive' ı off yaptığınızda ( Zaten düğmenin üzerinde O/D Off yazıyor ), yani düğmeye basıp, ışığını yakıp sistemi kapattığınızda vites büyültme devirleriniz artar. Bi nevi spor modu. Ve dördüncü vitesi iptal eder. Max. 3. vitesi kullanmanız gereken konumlarda, mesala uzun yokuş, karavan v.s çekmek, kalabalık şehirlerarası yol için ideal. Uzun yokuş inerken basın düğmeye, kapatın sistemi, 3. vitesteki kompresyonla frensiz inin mesala. Aracınız sık sık vites değiştirmez, böylelikle şanzman korunur. Özellikle ...Hd kodlu hidrolik şanzmanları korumak için çok faydalı.
grand chorekee' Alıntı:
2003 2.7 grand chorekede bu ozellık varmı acaba.
Vites kolunun civarında küçük bi düğme olması lazım..

ZJ'nin bzı modellerinde ( mesela 6 silindir olanlarında O/V düğmesi yoktur.

Aslında O/V düğmesinden ziyade rampa ve yokuş aşağı inerken vitesi manuel küçültme konusu var. Çırağan yokuşundan D konumunda inilirse kazaya ramak kalmıştır, frene kuvvet yerine kompresyon lazımdır... Dik rampa inerken vitesi (Otomatik) duruma göre 1 veya 2 konumuna almak gerekir. Kısacası araç otomatik nasılsa akıllıdır bu alet kendi bilir diye bırakmamalı. Keskin viraj dönüşlerinde de bazı durumlarda vitesle oynanmalı.

Değil mi Ergun hocam, anlattıklarımda eksik varsa siz tamamlayın. Anlatma becerim çokyoktur da :D

selamlar
bende laredo g.c. 4,0 l var dikkat ettim,arasıra overdrive düğmesi yanıp sönüyor.
kontak açıkken.acaba sizinde başınız böyle birşey geldimi selamlar.....

İlk çalıştırmada dikkat ederseniz anlık yanıp söner. Bir nevi system check. Ama sürekli yanıp sönüyorsa solenoid valf problemi veya düğme temas problemi olabilir kontrol ettirmekte fayda var.

Aksel' Alıntı:
selamlar
bende laredo g.c. 4,0 l var dikkat ettim,arasıra overdrive düğmesi yanıp sönüyor.
kontak açıkken.acaba sizinde başınız böyle birşey geldimi selamlar.....
Ana şanzman aşırı ısığında da overdrive' ı kapatır sistem otomatikman. Bu yandığında, ana şanzmanın ısındığına dair bi yazı çıkıyor mu ortadaki ekranda?

Alfonse' Alıntı:
Over Drive' ı off yaptığınızda ( Zaten düğmenin üzerinde O/D Off yazıyor ), yani düğmeye basıp, ışığını yakıp sistemi kapattığınızda vites büyültme devirleriniz artar. Bi nevi spor modu. Ve dördüncü vitesi iptal eder. Max. 3. vitesi kullanmanız gereken konumlarda, mesala uzun yokuş, karavan v.s çekmek, kalabalık şehirlerarası yol için ideal. Uzun yokuş inerken basın düğmeye, kapatın sistemi, 3. vitesteki kompresyonla frensiz inin mesala. Aracınız sık sık vites değiştirmez, böylelikle şanzman korunur. Özellikle ...Hd kodlu hidrolik şanzmanları korumak için çok faydalı.Vites kolunun civarında küçük bi düğme olması lazım..

alfonse bende bi süredir şöyle bi problem var ortada 4. vites yok!! mesela kalkış yapıyorum 1,2,3 ve 5 olarak atıyo vitesleri, 4. vitese geçmiyo, 3 ten direk 5e geçiyo.. bi ara over drive düğmesini kurcalamıştım ama bildiğim kadarıyla uzun süredir ışık yanmaz vaziyette duruyo. şanzuman yağım falanda yeni sayılır. aracı tüm viteslere alıp sonra kontrol ettim eksilme-eskime gibi bi durumda yok yağda, acaba bu over drive ile ilgili bi durummu ??? 4. vitesimi bulamıyorum :(

memorian' Alıntı:
alfonse bende bi süredir şöyle bi problem var ortada 4. vites yok!! mesela kalkış yapıyorum 1,2,3 ve 5 olarak atıyo vitesleri, 4. vitese geçmiyo, 3 ten direk 5e geçiyo.. bi ara over drive düğmesini kurcalamıştım ama bildiğim kadarıyla uzun süredir ışık yanmaz vaziyette duruyo. şanzuman yağım falanda yeni sayılır. aracı tüm viteslere alıp sonra kontrol ettim eksilme-eskime gibi bi durumda yok yağda, acaba bu over drive ile ilgili bi durummu ??? 4. vitesimi bulamıyorum :(

Bizim araçlar 4 ileri Bertan. 5 zaten yok :smiley:

Ustaların ara şanzman dedikleri bi sistem var ana şanzmanda. Baskı ve balatayla ilgili. Burada yayınlanan kullanma kılavuzunda da yazıyor.

Bence sorun baskı balantanda....

Hımm evet belli bir süratte devreye giren bir baskı balata var sanırım değil mi ?

Bu arada nasıl anlıyorsun 4 ü atlayp 5 yaptığını(zaten 5 yokta) . Yani tam olarak sorun ve belirtiler nedir merak ettim .

ssbman' Alıntı:
Hımm evet belli bir süratte devreye giren bir baskı balata var sanırım değil mi ?

Bu arada nasıl anlıyorsun 4 ü atlayp 5 yaptığını(zaten 5 yokta) . Yani tam olarak sorun ve belirtiler nedir merak ettim .

Devreye giren değilde, çıkan bi sitem var galiba, 75 80' den sonra devamlı tam basıyor galiba sanırsam belki :smiley:

Benim de sorunum var :smiley: benim araçta da 3'ten 4'e geçerken titreme oluyor. Titreme yüke bindiğinde oluyor,yaya yolundan geçer gibi titriyor. Düz yolda veya hafif rampa aşağı giderken sorun olmuyor. Tam 4'e geçtiğinde oluyor 50-60 mil arasında, araç biraz uzayınca sorun kalmıyor. Yağın değişim zamanını bilmediğimden yağın özelliğini kaybettiğini düşünüyorum. Yağ ve filtreyi değiştiricem sorun düzelir diye umuyorum. Sizin bu konuda fikirleriniz nelerdir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,459
Kayıtlı Üye Sayımız
172,114
Kaydolan Son Üyemiz
Ahmetalp0666

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR