Yerli Çekme Karavan Üreticilerine Eleştiriler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan pasolvon Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1,186
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 311,159

Gerçi özelden cevap verdim ama buradan yine vereyim.
İmkan varsa ithal karavan,
Yoksa Saly, Başoğlu, Erba
Bir tık aşağıda MAY, Güney vs.
Mutlaka o1 ve o2 Belgesi aranmalı.
Ayrıca Alko kaplin, Alko Dingil
İmkan varsa Alko Şase...
Bunlar olursa iyi olur.
Sevgiler...

Yerli karavanlarda sky window yapanlar var ancak ya camdan yapılıyor yada tek kat pleksiden. İki durumda da yalıtım ve terleme problemi oluşuyor. Bilginiz olsun.
Onun haricinde ben ruhsatlı pino agile 450 kullanıyorum. Yeni modelinde sky window da var. Ancak malzemesini bilemiyorum. Camlar ise çift kat pleksi. Ben genel malzeme ve işçiliğinden çok memnunum. Webasto, tv ve güneş paneli haricinde extra donanımım yok. Yaz kış kullanıyorum. Eklemek istediğim tek şey boyler-şofben olabilir. Zarar etme konusuna bence takılmayın. Şu ekonomik şartlarda ne alırsanız alın karlısınız. Fiyatlar almadığınııçz hergün artıyor. İmkan varsa tabiki ithal tercih edilebilir ama kullanacağınız süreye göre fazla bir yatırım yapmış olabilirsiniz. İmkan meselesi.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhabalar,
Grup bir uye daha kazandi :smiley:

Son 2 yildir cadir kampini aktif kullanan bir aileyiz ve kucuk kizim ile sira, karavani tecrube etmeye geldi.
Aslinda 1 yila yakin suredir, bu dusunceyi tartiyorum ama son 1-2 ayda aksiyona gecip Saly, adria, crawler gibi ureticileri ziyaret ettim. Hatta istanbuldaki karavan parklarina da bakip haftasonu nerelere kacabilecegimi ve ozetle nasil bir karavan almam gerektigini anlamaya calisiyorum.

Netlestirdigim isterler;
Kis ayi olmasada en az 3 mevsim kullanabilecegim, dolayisiyla sizdirmazlik ve yalitim onemli

Aldigim urunun uzun omurlu olmasi ve ozellikle 3-5 yasinda bile satarken ciddi deger kayiplariyla karsilasmamaliyim

Basima gelebilecek sorunlarda satis sonrasi destek anlaminda memnun kalmaliyim

750kg alti yada ustu olabilir. Ic uzunluk 4mt civari

Ozellikle oturma alaninin skywindow gibi hem yanlarinda hemde ustunde cam olmasi( adria nin 4four362 sini cok begendik)

Fiyat konusunda adria 400 binleri buluyor saly ise baslangic pakette 140 bin ve adria da bulunan sistemlere muadil olabilecek donanimlarla 200bine gelir ki Saly de panoramik cam gibi bir model yok diye biliyorum.

Yerli karavan da saly, swan,basoglu gibi bir kac markanin ovuldugunu okudum ve bu mesajla birlikte konuyu hem canladirmak hemde bilgileri derlemek istedim.

Gorundugu gibi butceler hic az degil.

Karavan tecrubesi olmayan birisi olarak , yukarida belirtilen beklentilere de cevap verebilecek dogru secimi yapmaya calisiyorum. Bu rakamlari odeyeceksem de orasi benim sadece icinde uyuyacagim yer degil , hayatima kalite katacak bir yer olmali. Iste bu cikmazdan kurtulabilmek icin deneyimli uyelerimizin fikirlerini cok onemsiyorum.

Yorumlariniz icin simdiden tesekkurler...
Öncelikle hoş geldiniz. Nezaketiniz ve gruba kattığınız değer için şimdiden teşekkür ederim.

Bende sizin gibi karavan almadan önce karavancı olanlardanım. Almadan önce 2 sene araştırma ve para biriktirmekle geçti. Size yanıt veren arkadaşların hepsi bilgi donanımlı ve grubun (Forumun) abileri :smiley:). Zamanla tanırsınız.
Benim görevim(Rolüm) @Doğrucu Davut Mesut Abiye muhalefet etmek.(Şakadan)
Onun bilgi ve kültür birikimini Foruma akıtmasını sağlamaktan çok zevk alıyorum.
Sizde şimdi bana bir fırsat vermiş oldunuz.:smiley:)

Sizin geçtiğiniz yoldan geçmiş birisi olarak imzamda yer alan konu başlığını okumanızı tavsiye ederim.
Buraya bırakıyorum; Cekme Karavanla Gezmek

750 kg üzeri olursa BE-CE ehliyetinizin olması gerekiyor yoksa almak için çalışmalara başlayın.

Çekme karavanlar için bir tavsiye vermek gerekirse.
Tabbert-Knaus grubunun ürettiği Genelde Polonya fabrikasından çıkan Weinsberg grubunu inceleyin.
Elektronik donanımı azdır buyüzden fiyat avantajı vardır.
Benim tavsiye edeceğim model aracınız çekerse Weinsberg Caraone 450 Fu (Karavanını Özelleştir - AGUS Karavan) Diğer bayileride gezin.

Bu modeli çok gezmeyeceğinizi düşünerek verdim. Geniş ve nispeten ferah bir model. Yok benim gezi planım var diyorsanız 4m lik modeller daha mobil (Hafif)olduğundan daha az yakıt sarfiyatı yapar.

Gelelim SKYWINDOW olayına, daha çok karavan içinde vakit geçireceğinizi düşünüyorsanız. Neden olmasın. Sıcak memleketlerde başa bela oluyor. Güneşi güneşlikle durdursanız bile aşırı bir ısınma söz konusu ,güneşlik neredeyse tutuşacak gibi ısınıyor.
Klimasız içeride duramazsınız. Benim bahsettiğim dış hava sıcaklığı 35 derece ve üzeri olduğu durumlarda.
Akşamları ve Kış aylarında çok bitirim. Kullanacağınız coğrafyaya göre karar verin. Karavanı Güneyde kullanacaksanız klima ekletmeyi unutmayın.

Düşüncelerinizden anladığım kadarıyla doğru yoldasınız. Yalnız ufak bir uyarı yapayım.

Sormamanıza rağmen cevap vereyim,
Model seçiminde karar vermenizi etkileyen etkenlerden bir tanesi. Buzdolabı boyutu gibi görünüyor.
Evdeki rahatlığı aramak için geniş boy dolap seçerek kendinizi sınırlandırmayın.
Avrupa modellerde olan ,3 sistem buzdolapları genişledikçe verimleri düşer özellikle sıcak havalarda.
Termostatlı 12v buzdolapları ile karıştırmayın.Dış ortam sıcaklığı ne kadar soğuk ise o kadar verimli çalışır.
Büyük boy dolapların soğutmaya geçmesi uzun sürebilir. Minimum buz yapma derecesine gelme zamanı 10 saat (yaklaşık).(dış ortam sıcaklığına bağlı olarak yazın süre dahada uzar.)
105-90 lt dolaplar 3 sistem için idealdir. Daha küçük daha az yakıt sarfiyatı. Diyelim yetmedi.
20 lt lik 12v buzdolabı satın alrak , işinizi çözersiniz.(4 saatte dondurur)

Sonuç olarak neye ihtiyacınız olduğunu en iyi siz bilirsiniz. Buraya yazmayı unuttuğunuz bir sürü önceliğiniz vardır.
İhtiyaçlarıınız doğrultusunda doğru modeli bulacağınıza eminim.

Emin olun şu an işin en zevkli kısmındasınız. Onu mu? alsam Bunu mu? Alsam. :smiley:)
Araştırmaya devam. Doğru model sizi gördüğünde yüzünüze gülecek.

Tekrar hoş geldiniz.

Merhabalar,
Grup bir uye daha kazandi :smiley:

Son 2 yildir cadir kampini aktif kullanan bir aileyiz ve kucuk kizim ile sira, karavani tecrube etmeye geldi.
Aslinda 1 yila yakin suredir, bu dusunceyi tartiyorum ama son 1-2 ayda aksiyona gecip Saly, adria, crawler gibi ureticileri ziyaret ettim. Hatta istanbuldaki karavan parklarina da bakip haftasonu nerelere kacabilecegimi ve ozetle nasil bir karavan almam gerektigini anlamaya calisiyorum.

Netlestirdigim isterler;
Kis ayi olmasada en az 3 mevsim kullanabilecegim, dolayisiyla sizdirmazlik ve yalitim onemli

Aldigim urunun uzun omurlu olmasi ve ozellikle 3-5 yasinda bile satarken ciddi deger kayiplariyla karsilasmamaliyim

Basima gelebilecek sorunlarda satis sonrasi destek anlaminda memnun kalmaliyim

750kg alti yada ustu olabilir. Ic uzunluk 4mt civari

Ozellikle oturma alaninin skywindow gibi hem yanlarinda hemde ustunde cam olmasi( adria nin 4four362 sini cok begendik)

Fiyat konusunda adria 400 binleri buluyor saly ise baslangic pakette 140 bin ve adria da bulunan sistemlere muadil olabilecek donanimlarla 200bine gelir ki Saly de panoramik cam gibi bir model yok diye biliyorum.

Yerli karavan da saly, swan,basoglu gibi bir kac markanin ovuldugunu okudum ve bu mesajla birlikte konuyu hem canladirmak hemde bilgileri derlemek istedim.

Gorundugu gibi butceler hic az degil.

Karavan tecrubesi olmayan birisi olarak , yukarida belirtilen beklentilere de cevap verebilecek dogru secimi yapmaya calisiyorum. Bu rakamlari odeyeceksem de orasi benim sadece icinde uyuyacagim yer degil , hayatima kalite katacak bir yer olmali. Iste bu cikmazdan kurtulabilmek icin deneyimli uyelerimizin fikirlerini cok onemsiyorum.

Yorumlariniz icin simdiden tesekkurler...

Öncelikle hoş geldiniz. İstanbul'da çekme karavancıların en büyük dertlerinden biri karavanınızı park etmek için müsait bir garajınız ya da park yeriniz yoksa kışlama ve park için bir kamp yeri ile anlaşma yapmanız gerekli. Bu da 2022 için senelik en az 10K gibi bir rakama tekabül etmekte. Başta bu durumu netleştirerek kararınızı vermenizi tavsiye ederim. İstanbul karavan kampları ile ilgili Taylan Erler yeni bir video serisi yaptı. Bu videolarda kamp sahiplerinin bir kısmı fiyatları da belirtiyorlar. Tavsiye ederim.

Karavan seçimi derseniz konu ayırdığınız bütçeye geliyor. Arnavut köftecinin de dediği gibi "Ne ka ekmek o ka köfte"

Kendimden örnek vereyim. Çekme karavanla kamp yapmak bizim aile için ortak hobi. Ancak özel sektörde aktif çalışan olduğumdan senede en fazla 1 ay kadar karavanı aktif kullanabiliyoruz. Geriye kalan 11 ay bu 1 aylık sefanın bedelini nakden ödüyorum. (Bu cümle karavan tatili daha ucuzculara gelsin :smiley:) Bu sebepten fiyat/performans ürünlerine yöneldim ve 2 çocuk toplam 4 kişilik aile olarak tercihim Güney Bombe oldu. Bir dönem aklım Bürstner 490TK modeline çok fazla kaydı fakat durumu tekrar değerlendirdiğimde geri adım attım.

Ancak genellemek gerekirse çat kapı cuma'dan çıkar haftasonu kampımı yapar pazar akşamı dönerim derseniz hafif modellere bakmanızı öneririm. Uzun soluklu gezileriniz olacaksa 4,5 metre ve üstü karavanları değerlendirmenize alın, daha küçüğü sizi daraltır. Ayrıca ağır modellere bakacaksanız mover donanımını şiddetle tavsiye ederim.

Ben ilk karavanımı alırken piyasası hızlı ve uygun fiyatlı bir marka olarak ERBA'yı gözüme kestirmiştim. İlk karavanım ikinci el bir Erba 5.25'ti. Karavancılığı öğrenip hoşumuza giderse satar başkasıyla devam ederiz diye düşündük. Aynen düşündüğüm gibi oldu. 1 sene o karavanı kullandıktan sonra satıp daha minimal bir karavana geçtik. Diyeceğim o ki bence siz de bir yerden başlayın. Asıl ihtiyaçlarınız o karavanın içinde bir şeyler yaşadıktan sonra ortaya çıkacak.

Son düzenleme:

Öncelikle hoş geldiniz. İstanbul'da çekme karavancıların en büyük dertlerinden biri karavanınızı park etmek için müsait bir garajınız ya da park yeriniz yoksa kışlama ve park için bir kamp yeri ile anlaşma yapmanız gerekli. Bu da 2022 için senelik en az 10K gibi bir rakama tekabül etmekte. Başta bu durumu netleştirerek kararınızı vermenizi tavsiye ederim. İstanbul karavan kampları ile ilgili Taylan Erler yeni bir video serisi yaptı. Bu videolarda kamp sahiplerinin bir kısmı fiyatları da belirtiyorlar. Tavsiye ederim.

Karavan seçimi derseniz konu ayırdığınız bütçeye geliyor. Arnavut köftecinin de dediği gibi "Ne ka ekmek o ka köfte"

Kendimden örnek vereyim. Çekme karavanla kamp yapmak bizim aile için ortak hobi. Ancak özel sektörde aktif çalışan olduğumdan senede en fazla 1 ay kadar karavanı aktif kullanabiliyoruz. Geriye kalan 11 ay bu 1 aylık sefanın bedelini nakden ödüyorum. (Bu cümle karavan tatili daha ucuzculara gelsin :smiley:) Bu sebepten fiyat/performans ürünlerine yöneldim ve 2 çocuk toplam 4 kişilik aile olarak tercihim Güney Bombe oldu. Bir dönem aklım Bürstner 490TK modeline çok fazla kaydı fakat durumu tekrar değerlendirdiğimde geri adım attım.

Ancak genellemek gerekirse çat kapı cuma'dan çıkar haftasonu kampımı yapar pazar akşamı dönerim derseniz hafif modellere bakmanızı öneririm. Uzun soluklu gezileriniz olacaksa 4,5 metre ve üstü karavanları değerlendirmenize alın, daha küçüğü sizi daraltır. Ayrıca ağır modellere bakacaksanız mover donanımını şiddetle tavsiye ederim.

Ben ilk karavanımı alırken piyasası hızlı ve uygun fiyatlı bir marka olarak ERBA'yı gözüme kestirmiştim. İlk karavanım ikinci el bir Erba 5.25'ti. Karavancılığı öğrenip hoşumuza giderse satar başkasıyla devam ederiz diye düşündük. Aynen düşündüğüm gibi oldu. 1 sene o karavanı kullandıktan sonra satıp daha minimal bir karavana geçtik. Diyeceğim o ki bence siz de bir yerden başlayın. Asıl ihtiyaçlarınız o karavanın içinde bir şeyler yaşadıktan sonra ortaya çıkacak.
Okuyunca gerçek bir karavancı öğütleri ,gerçekten söylenecek başka kelime kalmamış,tamamen katılıyorum.

Oncelikle yorum yapan tum ustadlara cok tesekkuler.Karar vermemde cok etkili oldunuz.Ilgimi ceken saly, gencer, adria, swan ve agus karavani ziyaret ettim.Onlarca video ve sizin yorumlardan sonra sadece gezmek icin gittigim agus'ta weinsberg 400lk fiyat performansiyla beni etkiledi ve kendimi kapora verirken buldum 🙂
Karavanin kendisi

Benim durum tam komedi, ne karavani cekecek arac var(bende sirket araci, esimde hybrid chr cekme kapasitesi cok az) ne be ehliyet ama karavan aliyorum. 4x4 Sorentosu olan agabeyime guveniyorum.Beni bir karavan parkina atsin ben orda bir sure takilirim artik.Borcu azaltip araci degistirir sonra daha mobil olurum diye dusundum.Karavan parklarida fena gercekten 18-20bin bandinda ama hizmet ve ortamlari guzel gercekten.

Benzer fiyatli ama tecrubesi 1-2 yil olan yerli firmalari gorunce weinsberge teslim oldum acikcasi ama swan dan de etkilenmedim degil.ikinci elde deger kaybi az olur diyerek ciktik bir yola bakalim.
Hayirlisi artik 😅

Oncelikle yorum yapan tum ustadlara cok tesekkuler.Karar vermemde cok etkili oldunuz.Ilgimi ceken saly, gencer, adria, swan ve agus karavani ziyaret ettim.Onlarca video ve sizin yorumlardan sonra sadece gezmek icin gittigim agus'ta weinsberg 400lk fiyat performansiyla beni etkiledi ve kendimi kapora verirken buldum 🙂
Karavanin kendisi

Benim durum tam komedi, ne karavani cekecek arac var(bende sirket araci, esimde hybrid chr cekme kapasitesi cok az) ne be ehliyet ama karavan aliyorum. 4x4 Sorentosu olan agabeyime guveniyorum.Beni bir karavan parkina atsin ben orda bir sure takilirim artik.Borcu azaltip araci degistirir sonra daha mobil olurum diye dusundum.Karavan parklarida fena gercekten 18-20bin bandinda ama hizmet ve ortamlari guzel gercekten.

Benzer fiyatli ama tecrubesi 1-2 yil olan yerli firmalari gorunce weinsberge teslim oldum acikcasi ama swan dan de etkilenmedim degil.ikinci elde deger kaybi az olur diyerek ciktik bir yola bakalim.
Hayirlisi artik 😅

HARİKA bir karavan seçmişsiniz.
Çok iyi günlerde kullanmanızı temenni ediyorum.

Karavanin kendisi

Hayirlisi artik 😅
Hayırlı uğurlu olsun...

Karavanin kendisi

Hayirlisi artik 😅
İçinizdeki heyecanı anlayıp,
"Doğru model sizi gördüğünde yüzünüze gülecek." demiştim.
Hayırlı uğurlu olsun güzel günlerde kullanın.

Merhaba ,

Yaklaşık 5 senedir her tatilimizi çadır kampı ile yapıyoruz fakat şu an bebeğimiz 18 aylık oldu çadır bize dar gelmeye başladı, karavan almak istiyoruz, bir arkadaşım güney karavandan karavan aldı, kullanıyor hatta bizde bir kez o karavanla 3 gün tatil imkanı yaşadık. fakat son dönem fiyatlar ciddi arttı, çok bir bütçemiz yok max 100,000 TL verebiliriz gibi görünüyor. ithal mümkün değil yerli kaliteli karavanlarda çok yüksek fiyatlı. Tavsiye edebileceğiniz bir model, memnun olan bir arkadaş varsa yazarsa sevinirim. 750 kg altı, çok ağır olmayan, yılda 1-2 defa haftalık tatil ile haftasonu biryerlere gitmek için istiyoruz, ısı yalıtımı, tesisatı ve sorunsuz olması ilk önceliğimiz.

Merhaba ,

Yaklaşık 5 senedir her tatilimizi çadır kampı ile yapıyoruz fakat şu an bebeğimiz 18 aylık oldu çadır bize dar gelmeye başladı, karavan almak istiyoruz, bir arkadaşım güney karavandan karavan aldı, kullanıyor hatta bizde bir kez o karavanla 3 gün tatil imkanı yaşadık. fakat son dönem fiyatlar ciddi arttı, çok bir bütçemiz yok max 100,000 TL verebiliriz gibi görünüyor. ithal mümkün değil yerli kaliteli karavanlarda çok yüksek fiyatlı. Tavsiye edebileceğiniz bir model, memnun olan bir arkadaş varsa yazarsa sevinirim. 750 kg altı, çok ağır olmayan, yılda 1-2 defa haftalık tatil ile haftasonu biryerlere gitmek için istiyoruz, ısı yalıtımı, tesisatı ve sorunsuz olması ilk önceliğimiz.
güney ile devam edin derim bir güney karavancı olarak:yum:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,091
Kaydolan Son Üyemiz
Engin Koygun

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR